filtr zewnętrzny plus koniecznie wewnętrzny????

Aquagirl
Ryba
Ryba
Posty: 160
Rejestracja: 11 sierpnia 04, 09:47
Lokalizacja: Warszawa

filtr zewnętrzny plus koniecznie wewnętrzny????

Postautor: Aquagirl » 10 października 04, 09:59

mam filtr zewnetrzny EHEIM w akwa 116l (akary blekitne z narybkiem, dwa czerwieniaki, 3 bocje, 4 kiryski, glonojad) i przepotworny syf plywajacy w akwa.... :( (plus mnostwo glonow, ale to chyba od nowych swietlowek i zbyt dlugiego czasu naswietlania... :wink: )

teraz pytanie- rozumiem ze musze wrzucic filtr wewnetrzny-mechaniczny, bo kubelki biologicznie tylko czyszcza...
jaki byscie polecili-nie za drogi ale zeby jakos wygladal (jak to w babskim akwa-nie lubie jak cos mi odstaje kolorystycznie i psuje koncepcje :wink: ).
turbine z gabka, caly filtr, cos innego?

z gory dzieki :)

pozdr!
116l: 3*Akara z Maroni, 2*kiryski spiżowe, 2*kiryski Sterby, 3*bocje siatkowane, zbrojnik albinos, zbrojnik niebieski;
52l: neony*10, 1*A.Agassizi,razbora klinowa, Black Molly, 2*kiryski nanusy,3*otoski;

Matt
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 6 października 04, 10:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: filtr zewnętrzny plus koniecznie wewnętrzny????

Postautor: Matt » 10 października 04, 13:11

Przede wszystkim to trzeba akwa samemu czasem wyczyscic... wymienic wode, odmulic dno i takie tam, filtr wszytskiego nie zalatwi. No ale o tym chyba nie musze przypominac... 8)

A tak powazniej, to filtr wew. na pewno sie przyda, wybor jest kwestia gustu i kasy. Eheim Aquaball 2210 jest niezly, na pewno ladny i bedzie Ci pasowal do tego wspanialego kubelka :D Sporo osob poleca Aquaszuty, ja nie mialem przyjemnosci ich przetestowac, osobiscie odradzam Aquael'a. Ciekawa propozycja jest CRYSTAL DUO R 05 II Hydor'a - zbiera bardzo dobre opinie i jest tanszy od Eheima!! :wink:

Powodzenia w robieniu porzadkow!!! :D
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Aigel
Administrator
Administrator
Posty: 2852
Rejestracja: 19 maja 04, 10:41
Lokalizacja: Warszawa/Legionowo

Re: filtr zewnętrzny plus koniecznie wewnętrzny????

Postautor: Aigel » 10 października 04, 13:17

Witam
A jaki masz numer tego kubelka, dobrze dobrany filtr zewnetrzny do akwa 116 l powinien wystarczyc, ja uzywam zewnetrzego i wewnetrznego by natlenial wode (nie stosuje deszczowni). Polecam filtry wypisane przez Mattiego, zastanow sie tez nadf turbina Power Head. No ale w 116 l filtr wewnetrzny moze odtsawac kolorystycznie i psuc koncepcje :wink: . Moze czesciej odmulaj dno i bedzie ok.
Obrazek

Aquagirl
Ryba
Ryba
Posty: 160
Rejestracja: 11 sierpnia 04, 09:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: filtr zewnętrzny plus koniecznie wewnętrzny????

Postautor: Aquagirl » 10 października 04, 18:10

Aigel - nr to 2213

no to teraz wytlumaczcie mi lopatologicznie jak sie odmula dno porzadnie - ja nie nadarzam, zanim odmule kawalek to mam juz pol wiadra sciagniete! a podobno wymiana wiecej niz 15% jest niezbyt zdrowa.... :(
116l: 3*Akara z Maroni, 2*kiryski spiżowe, 2*kiryski Sterby, 3*bocje siatkowane, zbrojnik albinos, zbrojnik niebieski;
52l: neony*10, 1*A.Agassizi,razbora klinowa, Black Molly, 2*kiryski nanusy,3*otoski;

Matt
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 6 października 04, 10:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: filtr zewnętrzny plus koniecznie wewnętrzny????

Postautor: Matt » 10 października 04, 18:24

Czynnosc zwana odmulaniem dna, pomimo iz wydaje sie byc wielce skomplikowana operacja zajmujaca co najmniej pol dnia i angazujaca wielkie srodki materialne i ogrom ludzkiej pracy w istocie jest - znacznie prostsza.

Tylko trzeba przyjac pewne zalozenia, otoz niemozliwym jest (a przynajmniej bardzo trudnym) dokladne odmulenie calego akwa za jednym razem. Dlatego imho powinno sie to robic co 1-2 tyg. przy podmianie wody, tym samym nie dopuszczajac do tego aby z akwa zrobilo sie male wysypisko smieci. Co do tej ilosci wody podmienianej to bym sie nie zgodzil, niekiedy wymienia sie 30 a nawet 35% obj. Oczywiscie woda odstana byc musi a i odrobina Aquasafe'u nie zaszkodzi :wink:

[ Dodano: 2004-10-10, 18:51 ]
Jesli chodzi natomiast o technike, to jest ona uzalezniona od rodzaju i grubosci zwiru. W przypadku drobnoziarnistego zwiru dobrze sie sprawdzaja odmulacze dostepne w sklepach akwarystycznych. Jednak wystarczy rowniez kawalek weza i sama koncowka do odmulania i tez bedzie dobrze :)
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Aigel
Administrator
Administrator
Posty: 2852
Rejestracja: 19 maja 04, 10:41
Lokalizacja: Warszawa/Legionowo

Re: filtr zewnętrzny plus koniecznie wewnętrzny????

Postautor: Aigel » 10 października 04, 18:59

Masz dobry filtr, idealny do Twjego akwarium, mozna powiedziec ze masz nawet lekka nadfiltracje czyli jednym slowem zdecydowanie odradzam kupowanie filtra wewnetrznego. Akwa tez nie jest przerybione, jednym slowem wszytsko powinno byc ok, ale nie jest. Przyczyn moze byc kilka, moze troche za duzo karmisz?, moze za zadko zmieniasz wode?, co do odmulania to ja to robie raz w tygodniu przy podmianie wody polecam "rure ssaca" Gravel Washer SERY nie ma prawa byc brudne dno, napewno lepszy zakup niz filtr wewnetrzny (w twoim przypadku), a zdecydowanie tansze.
Obrazek

Aquagirl
Ryba
Ryba
Posty: 160
Rejestracja: 11 sierpnia 04, 09:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: filtr zewnętrzny plus koniecznie wewnętrzny????

Postautor: Aquagirl » 10 października 04, 19:20

Aigel, wode zmieniam raz na tydzien ok 30litrow (czyli ok 25% - to chyba nawet za duzo...), karmie jak mi sie uda, bo czesto mnie w domu nie ma - generalnie powiedzmy ze raz dziennie tyle zeby zjadly wszystko... a odmulanie robie tez przy kazdej okazji, ale widac nie robie tego skutecznie...
do tego mam teraz narybek akar i nie bardzo chce im przeszkadzac (a wokol ich rejonu jest taaaaaaaaaaaaki syf teraz :cry: ) - tzn stresowac starych...

a co ma w sobie takiego niesamowitego ta rura ssaca SERY?? i ile orientacyjnie moze kosztowac?

pozdr!

[ Dodano: 2004-10-10, 19:23 ]
Matt - widzisz, zakladajac ze odmule jako tako to po tygodniu znow jest mega syf, wiec o odmulaniu selektywnym nie ma mowy... :wink: :(
aquasafu nie uzywam bo mam dobra wode w kranie... ale to nie ma zwiazku z syfem... :wink:
116l: 3*Akara z Maroni, 2*kiryski spiżowe, 2*kiryski Sterby, 3*bocje siatkowane, zbrojnik albinos, zbrojnik niebieski;
52l: neony*10, 1*A.Agassizi,razbora klinowa, Black Molly, 2*kiryski nanusy,3*otoski;

Awatar użytkownika
Aigel
Administrator
Administrator
Posty: 2852
Rejestracja: 19 maja 04, 10:41
Lokalizacja: Warszawa/Legionowo

Re: filtr zewnętrzny plus koniecznie wewnętrzny????

Postautor: Aigel » 11 października 04, 09:44

Rura ta ma bardzo prosta konstrukcje, poprostu zasysa wode wraz ze zwirem (chyba ze masz piasek to sie nie nadaje), ale zwir opada a wode zasyssa, wiec dno jest odmulane bardzo dokladnie. Ja osobiscie od kilku lat uzywam tego cuda i nie wyobrazam sobie innej metody wymiany wody. Co do ceny to nie jest ona jakas nieslychanie duza, kosztuje to ponizej 20 zl.
Obrazek

Matt
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 6 października 04, 10:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: filtr zewnętrzny plus koniecznie wewnętrzny????

Postautor: Matt » 11 października 04, 16:34

To zalezy jaki model konkretnie, piszac o urzadzeniach odmulajacych mialem wlasnie na mysli takie cos (bo chyba o tym samym mowimy) firmy Sera, ja za swoje dalem jakies 40zl. ale to dlatego ze to chyba najwiekszy (lub prawie najwiekszy model), mniejsze powinny byc tansze.

Kurde, jaki komplement odnosnie filtra Ci sie trafil od Agiel, kto by pomyslal... :D
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Aigel
Administrator
Administrator
Posty: 2852
Rejestracja: 19 maja 04, 10:41
Lokalizacja: Warszawa/Legionowo

Re: filtr zewnętrzny plus koniecznie wewnętrzny????

Postautor: Aigel » 11 października 04, 17:22

To "urzadzenie" to rurka z takim grubszym cudem (w opisach prezedmiotow nigdy nie bylem orlem), jak za swoje zaplaciles 40 zl to nie moze byc to, nie ma rowniez roznych wielkosci, wszytskie sa dosc duze, w colisie kosztuje to troszke ponad 20 zl wiec kolo 20 bedzie kosztowalo w normalnym skelpie. Nazywa sie to Sera - Gravel Washer - odmulacz a zdjecie "cudenka: jest ponizej. Moim zdaniem idealny patent, uzywam tego od kilku lat i nie wyobrazam sobie innej metody odmulania dna.
Obrazek

P.S. Co do filtra to seria 221X jest moim i nie tylko moim zdaniem jedna z lepszych jakie do tej pory wyszly, sam planuje zmiane filtra na wlasnei jednego z tej serii.
Ostatnio zmieniony 11 października 04, 21:58 przez Aigel, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Aquagirl
Ryba
Ryba
Posty: 160
Rejestracja: 11 sierpnia 04, 09:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: filtr zewnętrzny plus koniecznie wewnętrzny????

Postautor: Aquagirl » 11 października 04, 21:46

Aigel - filtr jako filtr polecam bardzo - cichutenki i dobrze ciagnie :D moze musze jednak dokupic wklad, bo mam cermaiki polowe tylko... moze jaka wate wloze miedzy wklady i wtedy mniej syfu bedzie w obiegu...
tymczasem jutro robie generalke - male akary albo sobie poradza albo zostana przeciagniete przez waz... w malym akwa po generalce wczorajszej jest bosko :D

odkladam kase na zakupy i tak, wiec pewnie sie zaopatrze w ten patent, o ktorym mowisz :)

p.s. wrzucilam wczoraj ampularie - macie jakies doswiadczenia w konfrontacji ampularii z bocjami siatkowanymi? dzis sie nie ruszaja - nie wiemc zy juz zostaly wyssane ze skorupek czy sie boja po prostu bo sie nimi bocje bawia... :?
116l: 3*Akara z Maroni, 2*kiryski spiżowe, 2*kiryski Sterby, 3*bocje siatkowane, zbrojnik albinos, zbrojnik niebieski;
52l: neony*10, 1*A.Agassizi,razbora klinowa, Black Molly, 2*kiryski nanusy,3*otoski;

Wróć do „Sprzęt”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 30 gości