HQI - Lamerskie pytanko ....

Awatar użytkownika
Elmo
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 516
Rejestracja: 20 maja 04, 16:49
Lokalizacja: Warszawa

HQI - Lamerskie pytanko ....

Postautor: Elmo » 26 sierpnia 04, 13:09

Witam

Mam pytanko dla tych którzy ogarniają temat oświetlenia HQI otórz chciałbym się dowiedzieć czym się rozni swiatło z oświetlenia HQI od śwaitła ze "zwykłych" rurek :) i jażeli ktoś moze to niech mi wyjasni dlaczego świetnie wyglądające "refleksy w wodzie" da się uzyskac tylko przy tym oświetleniu ....

Z góry dziękuję za wyjasnienia .....

Awatar użytkownika
Locter
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 700
Rejestracja: 7 sierpnia 04, 02:18
Lokalizacja: Limerick

Re: HQI - Lamerskie pytanko ....

Postautor: Locter » 26 sierpnia 04, 20:52

Oświetlenie HQI jest stosowane nie dlatego, że daje jakieś "świetne refleksy w wodzie", tylko dlatego, że jest o wiele mocniejsze od świetlówek, ma więcej mocy po prostu. Akwaryści wykorzystują takie oświetlenie w dużych i wysokich akwariach, dla których normalne świetlówy są za słabe. Poza tym widma światła w świetlówkach są bardzo różne. Jedne mają 3000k, a inne mogą mieć nawet 10 000k, więc barwa (temperatura) światła w świetlówce może być zarówno bardzo podobna do światła emitowanego przez HQI, jak również bardzo odmienna. Najczęściej jednak żarniki lamp HQI mają temperaturę barwową od 4000k do 5200k, a więc ich barwa jest bardzo zbliżona do barwy większości świetlówek akwarystycznych typu Light. Podstawową różnicą jest więc to, że HQI ma po prostu więcej mocy i emituje więcej światła :wink:

A wracając do tych "świetnych refleksów" to chyba dałeś się nabrać na jakiś chwyt reklamowy, albo za dużo się po prostu naczytałeś :D
Ciężko myśle o akwarium...

Awatar użytkownika
Elmo
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 516
Rejestracja: 20 maja 04, 16:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: HQI - Lamerskie pytanko ....

Postautor: Elmo » 28 sierpnia 04, 09:32

Witam :)

Dzieki za wyjasnienia ... już wiem troche więcej hehe ... co od refleksów to napisałęm że są dodatkowym nie głownym atutem :) i nie naczytałem się :P bo widziałem juz kilka zbiorników z HQI i bardzo piękie sie prezentowały z tymi refleksami ... wiem że taki sam efekt uzyskuje się przy świetle słonecznym (bo sprawdzałem :) ) i jestem ciekaw ze strony czysto technicznej dlaczego przy swietle HQI światło się tak załamuje w wodzie ....

Awatar użytkownika
ciosek
Fish Master
Fish Master
Posty: 1385
Rejestracja: 21 maja 04, 09:40
Lokalizacja: Chełm

Re: HQI - Lamerskie pytanko ....

Postautor: ciosek » 28 sierpnia 04, 20:31

Są nawet takie HQI do Morskich baniaczków co nawet emitują efekt fali powierzchni wody (to chyba chodzi o te refleksy;)) ale np. jak tu powiedziec, odzwierciedlają dzień, czyli tak jakby był ranek, południe i wieczór w akwarium, chodzi chyba o natężenie światła. Extra bajer, tylko jeszcze mnie nie stać :). Narazie jestem zainteresowany zbieraniem kasy na trofy albo paletki ;P

Awatar użytkownika
Locter
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 700
Rejestracja: 7 sierpnia 04, 02:18
Lokalizacja: Limerick

Re: HQI - Lamerskie pytanko ....

Postautor: Locter » 28 sierpnia 04, 20:35

Z tego co mi wiadomo to są specjalne belki do świetlówek ze ściemniaczami, które też zmieniaja natężenie światła imitując pory dnia, więc możesz sobie na takie coś chyba pozwolić, na pewno jest tańsze od HQI.
Ciężko myśle o akwarium...

Wróć do „Sprzęt”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości