Halogeny jako oświetlenie

Awatar użytkownika
BigFish
Ryba
Ryba
Posty: 364
Rejestracja: 21 maja 04, 13:22
Lokalizacja: Opole

Halogeny jako oświetlenie

Postautor: BigFish » 31 października 06, 20:17

Chcę zrobić sobie do mojego krewetkarium holenderskiego :D oświetlenie z halogenów 20 W G4 czy coś takiego. Halogeny będą 2. Co sądzicie o tym oświetleniu? Czy moze ono zastąpić świetlówki i czy rośliny będa dobrze rosłu? Proszę o szybką odpowiedź bo musze jak najszybciej zrobić oświetlenie bo rośliny mi zmarnieją.
Prace nad malawi:
######### - 90%
Akwarium dojrzewa

Awatar użytkownika
Jakus
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 535
Rejestracja: 27 lutego 05, 15:35
Lokalizacja: Olsztyn->Pasym->Gdańsk

Re: Halogeny jako oświetlenie

Postautor: Jakus » 31 października 06, 21:39

Moim zdaniem nie jest to dobry pomysł z dwóch powodów:
1. Halogeny będą świeciły punktowo i nie oświetlą dobrze całego akwa
2. Nie widziałem żeby jakiś producent podawał konkretne dane dotyczące źrudła światła tego typu czyli zakres barw w jakich dane źródło świeci więc nie wiemy czy to światło będzie odpowiednie dla roślin.
Ja bym nie ryzykował takiego eksperymentu chyba że liczysz się z tym że być może trzeba będzie wywalić wszystkie rośliny.
Pozdrawiam
Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Akwarystów BOCJA www.bocja.org

Awatar użytkownika
BigFish
Ryba
Ryba
Posty: 364
Rejestracja: 21 maja 04, 13:22
Lokalizacja: Opole

Re: Halogeny jako oświetlenie

Postautor: BigFish » 31 października 06, 21:45

Co do punktowości świecenia halogenów to sprawdzałem i oświetlają całe akwarium. Halogeny zamierzam zamontowac na połce na której będzie zamocowana równiez świetlówka o bardzo żołtej barwie (wiem że zła barwa ale nie potrafie znaleźć świetlówki o odpowiedniej barwie z takimi gwintami jakie ma ta "belka")
Prace nad malawi:
######### - 90%
Akwarium dojrzewa

damczer
Ikra
Ikra
Posty: 15
Rejestracja: 29 października 06, 20:24
Lokalizacja: GK

Re: Halogeny jako oświetlenie

Postautor: damczer » 1 listopada 06, 10:05

Halogeny nie nadają się do akwarii. Z tego co pamiętam to nagrzewają się chyba, no i jeszcze są jakieś powody że nie stosuje się halogenów w akwarystyce.

Jedyne o czym słyszałem to przerabianie halogenów na metalohalogeny, które w skrócie zwane HQI.

Awatar użytkownika
Jakus
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 535
Rejestracja: 27 lutego 05, 15:35
Lokalizacja: Olsztyn->Pasym->Gdańsk

Re: Halogeny jako oświetlenie

Postautor: Jakus » 2 listopada 06, 23:53

Jedyne o czym słyszałem to przerabianie halogenów na metalohalogeny, które w skrócie zwane HQI.

Niema możliwości przerobienia halogenów na metahalogeny gdyż różnica polega na wypełnieniu samego źródła światła innym gazem więc jest to niewykonalne a do tego dochodzą inne parametry elemęty nagrzewającego się...
Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Akwarystów BOCJA www.bocja.org

Awatar użytkownika
BigFish
Ryba
Ryba
Posty: 364
Rejestracja: 21 maja 04, 13:22
Lokalizacja: Opole

Re: Halogeny jako oświetlenie

Postautor: BigFish » 3 listopada 06, 18:17

Temat już nie ważny ponieważ byłem dzisiaj w castoramie i kupiłem belke oświetlająca 1x18W oraz świetlówkę Osram fluora 18w/77. Czy to dobra świetlówka? Szukałem jakiejś o barwie 865(bo to niby najlepsza) ale takiej nie było.
Prace nad malawi:
######### - 90%
Akwarium dojrzewa

Wróć do „Sprzęt”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości