Dozowanie Co2 do roślinnego

Marcin1976
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 12 grudnia 21, 11:01

Dozowanie Co2 do roślinnego

Postautor: Marcin1976 » 31 grudnia 21, 18:23

Witam

Koledzy przeczytałem kilkanaście jak nie kilkadziesiąt wypowiedzi na temat dozowania Co2 do akwarium i wywnioskowałem, że czym więcej słucham tym jestem głupszy. Chodzi mi o sposób dozowania. Chciałbym dowiedzieć się czy dozowanie Co2 na wejściu !!! do filtra kubełkowego zaszkodzi bakterią w filtrze czy nie ?. Wg mnie na prosty chłopski rozum Co2 nie powinno zaszkodzić bakteriom ponieważ jak je dozujemy bezpośrednio do zbiornika to część tego co2 i tak jest wciągana przez zasys z akwarium do filtra. Może się mylę dlatego zanim zrobię głupotę to wolę Was zapytać czy ktoś z Was już stosował taką metodę dozowania i z jakim skutkiem. Z góry dziękuję za pomoc. A tak przy okazji kupiłem filtr Boyu 520 i wszędzie piszą, że jest bardzo cichy. Mój to istny potwór. W nocy nie da się spać. Czy ma Ktoś z Was ten filtr.?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Dozowanie Co2 do roślinnego

Postautor: Hunter » 31 grudnia 21, 18:33

Nie należy dozować CO2 na wejściu do filtra.
1. Po to mamy wydaje pompy w filtrach z dużym przepływem, żeby dostarczać bakterią, które tam osiadają i filtrują wodę dużych ilości tlenu i świeżej wody. Duże stężenie dwutlenku węgla na wlocie może zmniejszyć częściowo wydajność filtracji a w skrajnych przypadkach nawet uśmiercić bakterie.
2. W przypadku awarii prądu możesz sobie zapowietrzyć filtr. Gdy napięcie wróci, silnik wystartuje, a ten zatrze się podczas pracy "na sucho".
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Marcin1976
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 12 grudnia 21, 11:01

Re: Dozowanie Co2 do roślinnego

Postautor: Marcin1976 » 3 stycznia 22, 13:48

Nie wszystko na dal rozumiem
wg mnie zmniejszyć wydajność filtracji może reaktor co2 lub filtr narurowy często stosowany do rozpuszczania co2 na wyjściu z filtra. Przecież jeżeli w akwa mamy np 20mg/l co2 to do filtra także dostaje się w okolicach 20mg/l co2 ponieważ w akwa cały czas ilość dwutlenku jest stała. Posiadając elektrozawór nie ma szans do zapowietrzenia się filtra - bo w jaki sposób. dozując co2 igłą lub na trójniku czy innymi sposobami np rurka do wlotu wody w akwarium nie powodujemy zmniejszenia przepływu wody przez filtr a ponadto co2 jest rozpuszczone w prawie 100%. W moim poście zapytałem o radę i jestem wdzięczny za odpowiedź. Uważam jednak, że jest to temat do głębszej dyskusji ponieważ po co ograniczać przepływ rożnymi wynalazkami lub walczyć z kostkami licowymi, dzwonami itp w akwarium jeśli można w prosty sposób go dozować. Mogę oczywiście się mylić, ale jeżeli ktoś próbował to proszę o kontakt. Pamiętacie - jeszcze parę lat temu ledy nie nadawały się do akwarium a teraz co - nagle się nadają?.
Pozdrawiam

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 552
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Dozowanie Co2 do roślinnego

Postautor: jurkin » 3 stycznia 22, 21:26

Stężenie CO2 na wyjściu z reaktora jest dużo wyższe niż w akwarium. W akwarium woda miesza się, rośliny też swoje pobierają, i w sumie wychodzi te 20mg/l. Jak dasz reaktor przed filtrem rządna bakteria nie przeżyje w takim stężeniu.
Dzisiejsze Ledy to nie te same Ledy co ludzie parę lat temu pchali do belek i pokryw.

Marcin1976
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 12 grudnia 21, 11:01

Re: Dozowanie Co2 do roślinnego

Postautor: Marcin1976 » 4 stycznia 22, 14:27

nie rozumiem jednego
czyli jak w akwarium man stężenie co2 20mg/l to woda wpływająca do filtra ma inne? Przecież to woda zmieszana więc wg mnie ma cały czas takie samo lub zbliżone stężenie ponieważ w akwarium dozując co2 dążymy do tego żeby ilość co2 była w nim stała.

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 552
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Dozowanie Co2 do roślinnego

Postautor: jurkin » 4 stycznia 22, 19:30

No dobra, po kolei.
Reaktor za filtrem: akwarium Co2-20, filtr Co2 - 20, reaktor Co2 - dużo większe, (nie wiem ile ale na pewno duże), wylot w akwarium.
Reaktor przed filtrem: akwarium Co2 - 20, reaktor Co2 - dużo większe, filtr Co2 - dużo większe, wylot w akwarium.
Z ciekawości zrobię test jakie stężenie ma woda wpadającą w akwarium z reaktora, ale to trochę potrwa, mam indykator a on wolno reagule.

Wróć do „Sprzęt”Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości