Belka aquaela 32 waty led plant

Miś Uszatek
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 18 maja 21, 07:55
Lokalizacja: Łódź

Belka aquaela 32 waty led plant

Postautor: Miś Uszatek » 3 sierpnia 21, 19:23

Witam

Kupiłem i dzisiaj dostałem belke oświetleniową Aquael 32 wat LED Plant. Posiadam 112 l akwarium roślinne mocno zarośnięte, do tej pory miałem belke z świetlówkami 2 x 24 w t5 potem chichiros a-601 a teraz tego aquaela. Ogólnie jestem zadowolony tylko mam taki mały dylemat, chichiros miał 39 Waty i dawał ponad 5000 lumenów i rosły glony, aquael ma 32 waty i tylko 2300 lumenów. Nie mam co2 i nie będe miał, więc czy mogą grozić mi glony? Akwarium jest ładnie zarośnięte roślinkami, na razie odpukać glonów nie ma, filtr to tetra ex800, nie leje nawozów w słup wody tylko stosuje kulki gliniano-torfowe w żwir. No i żwir to zwykły żwir rzeczny. Ryby to wielkopłetwy, kiryski i otoski.

Doprecyzując boje się że skoro nie mam co2 to czy 32 waty i 2300 lumenów belki aquaela może spowodować glony?

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Belka aquaela 32 waty led plant

Postautor: osama » 4 sierpnia 21, 08:01

Chihiros a-601 z tego co widzę w sieci, to budżetowa lampa oparta na smd 6500K lub o nieco wyższej temperaturze barwowej, bez czerwonych, niebieskich itp., stąd 5800lm (w które nie wierzę ;) ).
Widmo pewnie zbliżone do Aquael SUNNY. Sunny daje dla 32W 3300lm.
A-601 plus jest na RGB, tu więc mamy zupełnie co innego.
Aquael 32 wat LED Plant to oświetlone nastawione pod rośliny, widmo bardziej zbliżone do widma aktywności chlorofilu, stąd mniej lumenów, czyli światła widocznego dla oka, ale więcej światła dla roślin, które jest dla oka słabsze.

Czy grożą glony? Zawsze grożą, czasem wystarczy mała zmiana w akwarium i już są problemy.
Mogą zacząć rośliny lepiej rosnąć, wyżrą cały azot czy fosfor i możesz mieć na przykład sinice (to nie są glony :D ) czy wyskoczy Ci inne dziadostwo. Zmiana oświetlenia zawsze wiąże się z takim ryzykiem.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Miś Uszatek
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 18 maja 21, 07:55
Lokalizacja: Łódź

Re: Belka aquaela 32 waty led plant

Postautor: Miś Uszatek » 4 sierpnia 21, 08:28

Dzięki za odpowiedz. No cóż będe obserwował. A co do chichiros A-601 to sprzedawca ładnie ją chwali a tu widać że to dziadostwo.

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Belka aquaela 32 waty led plant

Postautor: osama » 5 sierpnia 21, 05:14

Miś Uszatek pisze:Dzięki za odpowiedz. No cóż będe obserwował. A co do chichiros A-601 to sprzedawca ładnie ją chwali a tu widać że to dziadostwo.
Nie koniecznie dziadostwo, po prostu są tam diody, które dla oka dają światło przyjemne, jasne (podobnie jak w większości belek LED SUNNY).
Wiele osób ma zbiorniki z tego typu światłem i nie ma problemów z glonami.
Sam mam 105l z Aquael SUNNY, reszta zbiorników jest u mnie na belkach DIY z power LED 6500K, FS, 8500K.
Utrzymanie akwariów z samym światłem 6500K jest jednak dla mnie nieco bardziej kłopotliwe, o wiele łatwiej u mnie pojawiają się glony nitkowate niż w zbiornikach oświetleniem DIY. Związane jest to pewnie też z ilością światła, jest tam zdaje się 14W/105l, co w przypadku LED Tube jest już naprawdę sporo przy zbiorniku typu Tanganika.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Wróć do „Sprzęt”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 63 gości