Wybór kubełka

scorpion_1982
Narybek
Narybek
Posty: 37
Rejestracja: 4 grudnia 20, 21:20
Lokalizacja: Nowy Sącz

Wybór kubełka

Postautor: scorpion_1982 » 3 stycznia 21, 06:26

Witam wszystkich serdecznie.
Borykam się z wyborem filtra zewnętrznego.
Biorę pod uwagę używane markowe lub chiński nowy hw - 302.

Biorę pod uwagę:
1. JBL e901, e902 GreenLine
2. Tetra Ex 800 Plus
3. Fluval 205
4. Aquael Unimax 250 - tyle że podobno dość awaryjne
5. Aquael Mini kani 120
Cenowo do 200-250 zł max
Zależy mi na cichej pracy oraz możliwym niskim rachunku za prąd bo trochę sprzętu w domu pracuję nawet NAS.

Co byście panowie i panie doradzili.
Na chwilę obecną akwarium mam 72L ale w przyszłości chce zakupić większy zobaczymy.
Staram się prowadzić Akwarium Low Tech na ziemi ogrodowej według wytycznej Diana Walstad
Akwarium pracuje 1 miesiąc bez 4 dni - podmiany robię co 3 dni po 20L

Rybki
5 Glonojady pospolite, młode nie wielkich rozmiarów
10 Gupików Pawie oczko.

Czy pchać się w używki czy spokojnie brać HW-302 a jeśli nie HW-302 to ku czemu się skłaniać.

Dziękuję serdecznie.
Pozdrawiam.

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 598
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Wybór kubełka

Postautor: jurkin » 3 stycznia 21, 08:53

Za 250 zł dostaniesz dobrą używkę jbl lub tetry. Mam je oba i polecam. Tylko że, jak jbl to seria z końcówką 02, a tetra plus. Jak planujesz większe akwarium bież odrazu większy filtr.

scorpion_1982
Narybek
Narybek
Posty: 37
Rejestracja: 4 grudnia 20, 21:20
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Wybór kubełka

Postautor: scorpion_1982 » 3 stycznia 21, 20:31

Dzięki Jurkin
Właśnie znalazłem takie modele ,które wydają się być ciekawe.
1. Fluval 205 fajny - węże jak przy pralce w życiu tego nie wyczyści.
2. JBL e902 GreenLine biorę pod uwagę ale za uszczelkę pod głowice 30 zł - widać że woda sodowa bije im do głowy.
Pozostałe części pewnie też będą pierońsko drogie.
Mógłbyś się wypowiedzieć na temat swoich filterków, który stwarza ci mniejsze kłopoty ?
Co dla mnie ważne który jest mniej słyszalny, około 50-100 cm od łóżka jest akwarium nie chce by córka cierpiała na bezsenność.
Nie mam szafki na kubełek a otwarta przestrzeń wiec jakoś musi się prezentować eheim 2013 odpada bo jest wstrętny.
Dzięki

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 598
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Wybór kubełka

Postautor: jurkin » 4 stycznia 21, 00:37

Każdy filtr wydaje jakieś dźwięki mniej lub bardziej słyszalne, zależy kto jak na nich reaguje, innym to przeszkadza innym nie. Wszystkie moje filtry stoją w szafkach, i po otwarciu je słychać. Naj ciszej chobzi e900, a w zasadzie e902, wymieniłem mu górny kosz.
Co do ceny uszczelki, 30zl to nie jest jakaś straszna cena, nie wymienia się tego co roku.
Ps. W e900 zainwestowałem prawie 200zl, komplet uszczelek, wirnik, górny kosz, pompka zalewowa. Chodził u mnie jakieś piętnaście lat, po tym zabiegu mam nadzieję że pochodzi jeszcze tyle, a kupiłem go kiedyś jako uszkodzony za grosze ;)

Broda
Narybek
Narybek
Posty: 66
Rejestracja: 1 października 13, 15:34
Lokalizacja: Rybnik

Re: Wybór kubełka

Postautor: Broda » 10 stycznia 21, 15:43

Ja osobiście już kilka lat Unimaxa 250. Nie mam z nim żadnych problemów.
Ale gdy przeskoczyłem na 160kę - wydaje mi się że mniej filtruje wodę. Mam stado 15 neonów i 3 mieczyki ( uratowałem im życie ).
Ale po 2 tygodniach mam dość sporo mułu.
A części - ( nie musiałem kupować ) - cała głowica - 40 zł.

scorpion_1982
Narybek
Narybek
Posty: 37
Rejestracja: 4 grudnia 20, 21:20
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Wybór kubełka

Postautor: scorpion_1982 » 12 stycznia 21, 01:24

Panowie przeszlem się do sklepu pooglądałem i co mi się widzi.
1. JBL e902
2. Fluval 207
3. Tetra 800 plus - nie wiem dla czego dużo osób ja odradza że lubi przeciekać i cały czas są z nią problemy
Brałem pod uwagę jeszcze Fluval 107 ale jednak 2 wkłady to trochę mało.

Jak to jest z przepływem realnym w Fluvalu 207 czy on ma faktycznie z 450l/h gdy założę media ??
Jak wyglada sprawa przepływu w JBL 902 oraz Tetra 800 plus
Dzięki

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 598
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Wybór kubełka

Postautor: jurkin » 12 stycznia 21, 07:59

Tetra po psuła sobie reputację wcześniejszymi modelami, uszczelka głowicy nie była dociskana do wiadra, tylko wciskana do środka. W serii plus jest jak w każdym innym filtrze.
Żaden filtr nie ma tyle pszeplywu co piszę producent, jak potrzebujesz pszeplywu 450l to bierz z deklarowanym 900l.
Fluvala nie miałem, nie wypowiem się, a między tetrą a jbl wybrał bym jbl.

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: Wybór kubełka

Postautor: Arturrro » 12 stycznia 21, 10:36

Zanim wybierzesz filtr powinieneś sobie przeanalizować kilka istotnych rzeczy. Pisząc o filtrze musimy pamiętać, że nie tylko w nim się osiadają bakterie nitryfikacyjne. Masz je również w podłożu jeśli występuje dostateczny poziom porowatości, kamieniach i w mniejszych ilościach w wodzie czy innych elementach wystroju. Potrzebują odpowiedniego natlenienia 2mg/l. Rozmnażają się najlepiej w temp 28-36 stopni w zacienionych miejscach. Przepływ wody w filtrze nie może być za niski ani za wysoki aby mogły się rozmnażać w dostatecznej ilości. Jeśli szukasz filtra o przepływie koniecznie 450l/h to chcesz go odpalić z maksymalną mocą bo tak sugerujesz naciskając na konkretną moc przepływu wody na godzinę. Zyt duży prąd w wodzie też nie jest wskazany. Przy 10 gupikach w 72l i metodzie prowadzenia akwarium wg Pani Diany Walstad sugeruje się posiadanie przede wszystkim bardzo dużej ilości roślin, która będzie pobierała w dużym stopniu NO3.

Wracając do odpowiedzi na Twoje pytanie aby dać Ci wskazówkę to w Twoim przypadku wystarczy sam filtr z dwoma koszami. W oba koszyki wkładasz biologię. Natomiast ważniejszym elementem jest sam prefiltr składający się z gąbek służący jako wlot wody w akwarium np. EHEIM PREFILTR - 4004320. Jeśli potrzebujesz więcej filtracji mechanicznej możesz dorzucić SUNSUN LW-602, który ma śmiesznie niską cenę a wykonuje swoją pracę w 100%. Wracając do wyboru filtra możesz złożyć sobie super filtr w niskim budżecie bo sam kubełek z pojemnością na np 4 kosze porównując do tego co zaproponowałem będzie droższy i porównywalnie wydajny. Już pomijam fakt, że zbudowanie własnej filtracji narurowej jest najbardziej optymalne no ale nie każdy ma może ochotę się w to bawić.

Jeśli chodzi o doradzenie o do konkretnego filtra czy jest awaryjny czy nie to filtr filtrowi nie równy. Niektórzy będą się skarżyć bo otrzymali wadliwy egzemplarz, który wyszedł w całej partii a dopiero później producent go poprawił lecz dupna opinia została tak jak samochody francuskie, które na początku produkcji miały dużo wadliwej elektryki no ale każdy do teraz mówi nie bierz francuza bo elektryka siada. Jak widać opinia się ciągnie mimo, że już te usterki nie występują. Gdybym stanął przed wyborem, który Ty obecnie masz postawiłbym na Fluvala bo uważam tą firmę za solidną i nie sugerowałbym się aż tak opiniami innych ludzi. Nie raz czytałem posty gdzie ktoś się skarżył, że filtr jest za głośny. Po dłuższej analizie okazało się, że właściciel nie potrafił go odpowietrzyć dlatego był głośny. Inny się skarżył, że uszczelki słabe. No ale znowu się okazało, że nie stosował gość prefiltra i co chwilę otwierał kubeł aby wyczyścić pierwsze wkłady mechaniczne. Sam sobie zrobił problem bo uszczelki nie lubią pracować. Filtr kubełkowy jak stanie to ma być nie ruszany przez długie miesiące. Masz wtedy pewność jego żywotności. Ja swój filtr eheima przez ponad 3 lata otworzyłem może z 8 razy. Nawet wirnika w nim nie wymieniałem.

scorpion_1982
Narybek
Narybek
Posty: 37
Rejestracja: 4 grudnia 20, 21:20
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Wybór kubełka

Postautor: scorpion_1982 » 12 stycznia 21, 20:22

Panowie szafkę mam otwartą i to u mnie będzie widać wiec jeden kubeł wchodzi w grę.

Akwarium mam 72L nad filtracja nie istnieje wiec zakładając że mam 60L wody 60*5 to mam 300L na czystym filtrze.
Czyli 450L mam z mediami, pewnie po miesiącu będzie mniej niż 400 to popuszczę na zaworach.

W takim razie jest sens dopłacać do fluvala 207 ?
Używkę fluvala 205 mam w granicach 90-130 zł z wszystkim.
Węże do dezynfekcji ewentualnie wymiany.
Zostaje JBL 902 ewentualnie któryś z modeli fluvala.
Proszę o opinie osób posiadających 205 i 207 ewentualnie 2 kosze w 107 ale nie mam gdzie dać przefiltra więc odpada.
Dziękuje za pomoc.

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 598
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Wybór kubełka

Postautor: jurkin » 12 stycznia 21, 20:59

Skoro ma stać na widoku, wybierz który ładniejszy i już :)

scorpion_1982
Narybek
Narybek
Posty: 37
Rejestracja: 4 grudnia 20, 21:20
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Wybór kubełka

Postautor: scorpion_1982 » 12 stycznia 21, 23:05

jurkin bardziej chodzi o to że względy wizualne również biorę pod uwagę :P
Żałuje cholernie że nie kupiłem szafki zamykanej bo miał bym po kłopocie a tak muszę to jakoś z głową zrobić to jest w pokoju córki wiec szpecić nie może.
Jakie są różnice między Fluval 205 -> 207, wiem że 207 jest nowszy węższy ale za to wyższy a jeśli chodzi o pompę i inne rzeczy ?, jest sens dopłacać do używki fl 207 ?

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 598
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Wybór kubełka

Postautor: jurkin » 12 stycznia 21, 23:41

Popytaj na innych forach o fluvale, tutaj albo nikt nie ma albo się nie przyznaje.
Może dorób drzwiczki do szafki, dylemat estetyki odpadnie :D

scorpion_1982
Narybek
Narybek
Posty: 37
Rejestracja: 4 grudnia 20, 21:20
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Wybór kubełka

Postautor: scorpion_1982 » 13 stycznia 21, 03:51

jurkin niestety konstrukcja szafki na to nie zezwala.
Te modele są jak najbardziej dla mnie wizualnie ok.
No trudno popytam gdzie indziej.
Dziękuje za kulturalna dyskusje.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Wybór kubełka

Postautor: osama » 13 stycznia 21, 07:53

Ze swojej strony mogę polecić e900, nowszy e902 powinna być wolna od wszystkich wad 900 (których w swoim filtrze nie znalazłem).
Mam go od 2008 lub 2009 roku. Przez ten czas wymieniłem w nim jedynie wirnik z 6? lat temu.
Żadnych wycieków czy innych niespodzianek. Nie jest to jednak filtr bezgłośny, szczególnie po czyszczeniu lubi dwa dni głośniej pochodzić,
Nawet media filtracyjne są cały czas te same ;) gąbki są jak nowe pomimo tylu lat ciągłego użytkowania.
Oczywiście jak w każdym kubełku 900l/h to wydajność pompy. Sam filtr ma nie więcej niż 500.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

scorpion_1982
Narybek
Narybek
Posty: 37
Rejestracja: 4 grudnia 20, 21:20
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Wybór kubełka

Postautor: scorpion_1982 » 13 stycznia 21, 14:21

Dzięki jeszcze po obserwuje może coś się pojawi na znanym portalu.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 80 gości