Oświetlenie Power Led 140L

Joker92
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 28 lipca 18, 19:33

Oświetlenie Power Led 140L

Postautor: Joker92 » 23 kwietnia 20, 08:45

Witam,

Chcę zrobić belkę na power ledach do akwarium 140l. Belka będzie miała 80cm długości i 54 ledy 1W (100-120lm). Zrobiłem taki projekt. Sprawdźcie czy tak może być i co zmienić jeśli jest źle.

Obrazek

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Oświetlenie Power Led 140L

Postautor: Hunter » 23 kwietnia 20, 12:45

Zależy jaki to ma być baniak. Jeśli roślinny to bez sensu pakować tyle 8500k. Zawierają dużo widma niebieskiego.
Proponuję zastąpić kilka 8500k diodami Deep Red i dołożyć miejscowo po całej długości belki ze 3 diody zielone.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 598
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Oświetlenie Power Led 140L

Postautor: jurkin » 23 kwietnia 20, 14:15

Hmm, to teraz wiem czemu u mnie podobny układ był bo bani :( :D

Joker92
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 28 lipca 18, 19:33

Re: Oświetlenie Power Led 140L

Postautor: Joker92 » 23 kwietnia 20, 16:07

Hunter pisze:Zależy jaki to ma być baniak. Jeśli roślinny to bez sensu pakować tyle 8500k. Zawierają dużo widma niebieskiego.
Proponuję zastąpić kilka 8500k diodami Deep Red i dołożyć miejscowo po całej długości belki ze 3 diody zielone.



Baniak pół roślinny pół rybny :p To źle że jest dużo widma niebieskiego ? Myślałem żeby dołożyć trochę więcej full spektrum, a co dają diody zielone ?

Joker92
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 28 lipca 18, 19:33

Re: Oświetlenie Power Led 140L

Postautor: Joker92 » 23 kwietnia 20, 16:08

jurkin pisze:Hmm, to teraz wiem czemu u mnie podobny układ był bo bani :( :D



Co masz na myśli do bani? Rośliny nie rosły, pojawiały się glony ? Uzasadnij dlaczego :)

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 598
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Oświetlenie Power Led 140L

Postautor: jurkin » 23 kwietnia 20, 17:34

Glony, rośliny rosły ale ciągnęło ich w górę, generalnie miałem same problemy z tymi ledami, mimo że był sterownik to nijak nie mogłem tego światła ustawić. Miałem taki komfort że mogłem w belce (pokrywie) zmienić ledy na swietlówki, i jak sytuacja już była nie do opanowania, albo po prostu ręce opadały to wstawiałem dwa groluxy i glony ustępowały.
Edt. Nawet sinice pojawiały się, i to na sto procent była wiła światła, jak zmieniałem na swietlówki to ustępowały, sprawdzono trzykrotnie.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Oświetlenie Power Led 140L

Postautor: Hunter » 24 kwietnia 20, 04:55

jurkin pisze:Hmm, to teraz wiem czemu u mnie podobny układ był bo bani :( :D

Jeszcze kilka miesięcy temu polecano właśnie taki zestaw jak kolega wyżej zaproponował, ale praktyka zweryfikowała. Niestety stare opisy w internetach zostały i część ludzi brnie w to dalej 8)
Joker92 pisze:To źle że jest dużo widma niebieskiego ? Myślałem żeby dołożyć trochę więcej full spektrum, a co dają diody zielone ?

Za dużo niebieskiego w stosunku do czerwonego może spowodować wysyp glonów, a rośliny będą jak patyczki, długie i cienkie.
Dołożenie FSów niewiele pomoże. FSy też mają w widnie kolor niebieski. Jak już to więcej FSów + Deep Red kosztem 8500k. Uwierz mi, że te Deep Red są potrzebne i zrobią fajną robotę.
Zielone diody podkreślają kolorystykę roślin. Nie będą tak wyblakłe, będą bardziej soczyste.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Joker92
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 28 lipca 18, 19:33

Re: Oświetlenie Power Led 140L

Postautor: Joker92 » 28 kwietnia 20, 01:21

Co powiecie na taki układ ?


Obrazek

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Oświetlenie Power Led 140L

Postautor: Hunter » 28 kwietnia 20, 17:29

Powyższy układ niewiele zmienia. Nadal stosunkowo za mało czerwieni względem niebieskiego, no ale zrób jak uważasz. Najwyżej sobie przelutujesz później kilka diod jak praktyka zweryfikuje.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Wróć do „Sprzęt”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 79 gości