kolanka/łączniki a przepływ

rawracer
Ryba
Ryba
Posty: 117
Rejestracja: 23 października 18, 15:37

kolanka/łączniki a przepływ

Postautor: rawracer » 5 grudnia 18, 12:11

Zastanawiam się właśnie czy oby kolanka łączące wlot i wylot nie ograniczają zbytnio przepływu i nie lepsze były by jednolite rurki w kształcie litery "U" bo wydaje mi się,biegłym nie jestem ale woda pokonując przeszkody na swojej drodze w postaci załamań pod kątem 90 stopni wyhamowywuje raczej,tak na chłopski rozum ....?
jak myślicie koleżanki i koledzy?

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Re: kolanka/łączniki a przepływ

Postautor: Mattija2 » 5 grudnia 18, 17:45

Oczywiście, każde kolanko, trójnik 90st. redukuje przepływ. Popatrz,jak tworzone są filtry narurowe - tworzy się łuki zamiast kolanek 90st, kiedyś na innym forum ktoś wrzucał tabelkę strat przepływu. Jak znajdę to wrzucę :D

Edit: tabelka

Obrazek

rawracer
Ryba
Ryba
Posty: 117
Rejestracja: 23 października 18, 15:37

Re: kolanka/łączniki a przepływ

Postautor: rawracer » 5 grudnia 18, 20:09

to będę musiał zmienić wlot i wylot bo łącznie jest na obydwu 5 kolanek...
dam gięte rurki i jedno kolanko na wylocie bo inaczej się nie da zrobić raczej....
myślę jeszcze nad zaworami bo mam 4 kulowe na 2 kubełkach po dwa,,,tu ciężko je wyeliminować niestety bo są potrzebne jednak...
i nawet widzę że zmniejsza przepływ zwiększenie przekroju???
na wlocie mam 12/16 tak samo łączący kubełki a na wylocie do pompy i z pompy mam 14/18 to też może zmniejszać przepływ ??
w/g tabelki tak jest...

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Re: kolanka/łączniki a przepływ

Postautor: Mattija2 » 5 grudnia 18, 22:01

Tak, zmiana przekroju też powoduje wzrost oporu. Czy w jedną czy w drugą stronę.

Wróć do „Sprzęt”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości