Sprzęt do 240L potrzebna pomoc

zenek_8
Narybek
Narybek
Posty: 63
Rejestracja: 28 listopada 18, 23:58

Re: Sprzęt do 240L potrzebna pomoc

Postautor: zenek_8 » 30 listopada 18, 17:37

A jeszcze się zastanawiam jakbym zamówił szersze akwarium i do tego dorobił małe wąskie akwarium np: 50x7x50 i dorobił do tego koszyki na media filtracyjne? potem całość wstawić do środka obkleić ładnie kamieniami czy czymś takim dorobić wąż ssący i dokupić wydajną pompkę żeby zasysała? I w ten sposób mamy obieg zamknięty filtr jest w środku nie tracę na estetyce zewnętrznej (bo żonie nie za bardzo się podoba pomysł z doniczkami nad akwarium), poza tym taki filtr pomieści więcej mediów niż tradycyjne filtry zewnętrzne. Co o tym myślicie? Wiem że odbędzie się to kosztem wnętrza ale z dwojga złego wolał bym takie rozwiązanie.

Awatar użytkownika
pimowo
Ryba
Ryba
Posty: 265
Rejestracja: 4 sierpnia 18, 18:40

Re: Sprzęt do 240L potrzebna pomoc

Postautor: pimowo » 30 listopada 18, 17:43

To się nazywa filtr kasetowy ;)
Moje nowe hobby:
300l Ogólnie misz-masz

zenek_8
Narybek
Narybek
Posty: 63
Rejestracja: 28 listopada 18, 23:58

Re: Sprzęt do 240L potrzebna pomoc

Postautor: zenek_8 » 30 listopada 18, 21:45

Robił ktoś taki filtr kasetowy ze szkła lub spienionego pcv na forum? Jak to się sprawdza czy faktycznie daje to radę? Wydaje mi się że było by to bardzo dobre rozwiązanie do tego jakiś aquael turbo 1000 lub większy żeby był odpowiedni przepływ bo pat mini to chyba nie bardzo do takiego dużego zbiornika?

Awatar użytkownika
pimowo
Ryba
Ryba
Posty: 265
Rejestracja: 4 sierpnia 18, 18:40

Re: Sprzęt do 240L potrzebna pomoc

Postautor: pimowo » 30 listopada 18, 22:39

Ja robiłem :)
Filtr zrobiłem ze spienionego PCV i pompy Hydor Pico Evolution 1200
Niestety, ale nie mam porównania z innymi filtrami ponieważ to jest jedyny filtr (po za Pat Mini) jakiego używam. Filtr zrobiłem ponieważ nie mam jak postawić kubełka, a filtry wewnętrzne to trochę słaby pomysł dla akwarium 300l. Zastanawiałem się też czy nie zrobić filtra hamburskiego, ale postanowiłem zrobić kaseciaka.

Obrazek

Obrazek

Niestety, ale nie mieli w markecie czarnego PCV i mój filtr jest zielony. Miała to być tymczasowa konstrukcja, ale chyba nie będzie wersji v2 ponieważ ten się bardzo dobrze sprawdza ;)
Pojemność filtra to:
1. ~1.7l gąbki 45ppi
2. ~1.5l lawy wulkanicznej
3. ~1.5l ceramiki
W planach jest jeszcze hydroponika.
Ostatnio zmieniony 30 listopada 18, 22:44 przez pimowo, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje nowe hobby:
300l Ogólnie misz-masz

andrzejkowac
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 609
Rejestracja: 26 października 06, 11:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Sprzęt do 240L potrzebna pomoc

Postautor: andrzejkowac » 30 listopada 18, 22:44

To tracisz miejsce w akwarium jak juz to sump w szafce pod akwa ale to.juz trzeba kombinować z całą hydraulika i bez fachowca tego nie ogarniesz zobacz jak ja zrobilem swoja hydro stoi praktycznie na górnej krawędź akwarium dorobilem do tego wyższa obudowę i doniczki praktycznie nie widać
Młode ampularie oddam

Awatar użytkownika
pimowo
Ryba
Ryba
Posty: 265
Rejestracja: 4 sierpnia 18, 18:40

Re: Sprzęt do 240L potrzebna pomoc

Postautor: pimowo » 30 listopada 18, 22:49

andrzejkowac pisze:To tracisz miejsce w akwarium jak juz to sump w szafce pod akwa

pimowo pisze:Filtr zrobiłem ponieważ nie mam jak postawić kubełka

Filtr ma wymiary 8.6x25x44h, wiec zabiera ~9.5l z 300l Dodatkowo w środku jest miejsce na grzałkę oraz mam też skimmer.
andrzejkowac pisze:ale to.juz trzeba kombinować z całą hydraulika i bez fachowca tego nie ogarniesz

To nie jest dla mnie problem, problemem jest miejsce, a raczej jego brak.
andrzejkowac pisze:zobacz jak ja zrobilem swoja hydro stoi praktycznie na górnej krawędź akwarium dorobilem do tego wyższa obudowę i doniczki praktycznie nie widać

pimowo pisze:W planach jest jeszcze hydroponika.
Moje nowe hobby:
300l Ogólnie misz-masz

zenek_8
Narybek
Narybek
Posty: 63
Rejestracja: 28 listopada 18, 23:58

Re: Sprzęt do 240L potrzebna pomoc

Postautor: zenek_8 » 30 listopada 18, 23:36

pimowo pisze:Ja robiłem :)
Filtr zrobiłem ze spienionego PCV i pompy Hydor Pico Evolution 1200
Niestety, ale nie mam porównania z innymi filtrami ponieważ to jest jedyny filtr (po za Pat Mini) jakiego używam. Filtr zrobiłem ponieważ nie mam jak postawić kubełka, a filtry wewnętrzne to trochę słaby pomysł dla akwarium 300l. Zastanawiałem się też czy nie zrobić filtra hamburskiego, ale postanowiłem zrobić kaseciaka.

Obrazek

Obrazek

Niestety, ale nie mieli w markecie czarnego PCV i mój filtr jest zielony. Miała to być tymczasowa konstrukcja, ale chyba nie będzie wersji v2 ponieważ ten się bardzo dobrze sprawdza ;)
Pojemność filtra to:
1. ~1.7l gąbki 45ppi
2. ~1.5l lawy wulkanicznej
3. ~1.5l ceramiki
W planach jest jeszcze hydroponika.

Sympatycznie to wygląda. A powiedz jeszcze pewnie na tej płytce między pompą a mediami też wycinałeś krateczki aby woda się przelewała? I jeszcze ciekawi mnie jak jest przyklejona ta ściana boczna której nie ma na przekroju filtra, to jak dostajesz się do wkładów żeby je czyścić?

Awatar użytkownika
pimowo
Ryba
Ryba
Posty: 265
Rejestracja: 4 sierpnia 18, 18:40

Re: Sprzęt do 240L potrzebna pomoc

Postautor: pimowo » 1 grudnia 18, 10:43

Całość składa się ze ścianek: przód, środek, tył, dół i dwie duże boczne. Ta ścianka pod pompą to tylko do testów aby sobie zobrazować jak to będzie. Woda do filtra wpada przez "kratkę" na froncie z przodu przechodzi przez całą powierzchnię gąbki, później jest ogrzewana przez grzałkę (można dać więcej grzałek do tej komory) później przelewa się dołem (środkowa ścianka) tu przechodzi przez wszystkie media filtracyjne i na końcu pompa "wyrzuca" wodę.
Pompa stoi po prostu na woreczkach. Pod woreczkami jest tylko rampa-dałem tam plastikową kratkę, kratka jest szersza niż filtr i wygięta w "U" Tym sposobem woda przepływa bez żadnych oporów.
Nie mogłem kupić gąbki 45ppi więc na początku miałem gąbkę 30ppi-testowo nie czyściłem gąbki przez miesiąc i w komorze pompy lekko spadł poziom wody. Przy gąbce 45ppi taki stan jest po niecałych trzech tygodniach. Gąbkę czyszczę (ceramiki nie ruszam) co tydzień przy podmianach wody w akwarium, ale test pokazuje, że można akwarium zostawić na miesiąc i nic się nie stanie strasznego.

Podsumowując... ja jestem bardzo zadowolony z filtra ponieważ wszytko mam w jednym pudełku: filtr mechaniczny, filtr biologiczny, ukrytą grzałkę, skimmer, do filtra mogę wrzucić sporo mediów filtracyjnych, no i woda nie opuszcza zbiornika. Może i filtr zajmuje miejsce w akwarium, ale z drugiej strony ile tego miejsca on zabiera?
Nie mogłem sobie pozwolić na kubełek ponieważ moje akwarium stoi na wykutej ścianie i nie mam szafki. Dodatkowo akwarium jest oglądane z dwóch, a nawet z trzech stron.

Zobacz na klub-malawi tam sporo ludzi zbudowało filtr kasetowy. Wiadomo malawi to troszkę coś innego niż akwarium ogólne, ale wiele rzeczy można sobie podejrzeć. Ja właśnie tam znalazłem inspirację i motywację na swój filtr kasetowy ;)
Moje nowe hobby:
300l Ogólnie misz-masz

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Sprzęt do 240L potrzebna pomoc

Postautor: barttsw » 1 grudnia 18, 11:07

Ta pompa z hydora dlugo ci nie pochodxi i sa dosc glosne

Awatar użytkownika
pimowo
Ryba
Ryba
Posty: 265
Rejestracja: 4 sierpnia 18, 18:40

Re: Sprzęt do 240L potrzebna pomoc

Postautor: pimowo » 1 grudnia 18, 11:13

barttsw pisze:Ta pompa z hydora dlugo ci nie pochodxi i sa dosc glosne

A dlaczego ma długo nie pochodzić?
Nie wiem co dla kogo jest głośne, ale żeby coś usłyszeć muszę ucho prawie zamoczyć w wodzie przy filtrze ;)
Moje nowe hobby:
300l Ogólnie misz-masz

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Sprzęt do 240L potrzebna pomoc

Postautor: barttsw » 1 grudnia 18, 12:47

Jako hyxor ma duzo fobrych produktow ale pompy obiegowe szybko padaja
Przerobilem kilka szt i kazda padala po okolo 2 latach
W porownaniu z jabeo ktore najstarsze msja ponad 10 lat

zenek_8
Narybek
Narybek
Posty: 63
Rejestracja: 28 listopada 18, 23:58

Re: Sprzęt do 240L potrzebna pomoc

Postautor: zenek_8 » 1 grudnia 18, 13:00

Faktycznie widziałem na youtube głośne pompki hydora pewnie zależy jak się trafi ja pewnie włoże aquaela bo jest cicha i wydajna. ( fajna jest z juwela bo wydajność ma jak aquael a połowę mniej energii pobiera)
Cały ten filtr przypomina budową Juwela Bioflow z tym że wykonanie jest nieco tańsze ale zasada działania ta sama. Muszę rozrysować sobie jak chcę żeby wyglądał ten filterek i zamówić pcv i do dzieła. A czym to najlepiej sklejać? Ja myślałem o silikonie akwariowym nada się?

Awatar użytkownika
pimowo
Ryba
Ryba
Posty: 265
Rejestracja: 4 sierpnia 18, 18:40

Re: Sprzęt do 240L potrzebna pomoc

Postautor: pimowo » 1 grudnia 18, 13:14

Silikon nie będzie trzymał, próbowałem. Pokleiłem to klejem "kropelka"
Robiłem test na dwóch kawałkach PCV, sklejone wrzuciłem do wody na dwa dni, a po dwóch dniach próbowałem rozerwać i efekt był taki, że kawałki się wyginały, a po mocniejszym naciśnięciu pękło wszytko dookoła tylko nie na łączeniu ;)

*Ja w żadnym wypadku nie namawiam do takiego filtra, ja tylko pokazałem co udało mi się zrobić.
Na wskazanym forum ludzie wkładają przeróżne pompy, a nawet dwie-uzyskują przepływ wody 5-10tys l/h
Moje nowe hobby:
300l Ogólnie misz-masz

zenek_8
Narybek
Narybek
Posty: 63
Rejestracja: 28 listopada 18, 23:58

Re: Sprzęt do 240L potrzebna pomoc

Postautor: zenek_8 » 1 grudnia 18, 13:41

A jeszcze tylko jedno pytanko - pcv ciąłeś samemu nożykiem czy zamówiłeś kawałki docięte na wymiar?

Awatar użytkownika
pimowo
Ryba
Ryba
Posty: 265
Rejestracja: 4 sierpnia 18, 18:40

Re: Sprzęt do 240L potrzebna pomoc

Postautor: pimowo » 1 grudnia 18, 13:52

Płytę kupiłem w Castoramie i sam ją ciąłem nożykiem "tapeciakiem"
Zanim zaczniesz budować filtr to poczytaj co piszą na forum malawi-wiele można się tam dowiedzieć, tam też wiele wersji zrobili i można dość sporo fotek zobaczyć. Niektóre filtry są tak zamaskowane, że ciężko powiedzieć gdzie on jest ;)
Plus takiego filtra jest taki, że nie kosztuje dużo i można wymyślać sobie z obudową.
Moje nowe hobby:
300l Ogólnie misz-masz

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości