Nowe akwarium - dobór wyposażenia

BoKo11
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 17 marca 18, 01:33

Nowe akwarium - dobór wyposażenia

Postautor: BoKo11 » 17 marca 18, 02:03

Witam wszystkich.
Okazjonalnie (promocja) kupiłem nowe akwarium o pojemności 275 litrów (75 galonów) i ..... od czegoś muszę zacząć a chciałbym zacząć od początku i z sensem - przede wszystkim z sensem. Poprzednie akwarium (obecnie nieco zaniedbane) urządzałem bardziej na wyczucie i jak najszybciej. Po drodze było sporo błędów, żal rybek i włożonej pracy. Zaczynam jakby od początku mając przed oczami popełnione błędy. Zarejestrowałem się na forum i czytam, oglądam, czytam, oglądam na zmianę forum i You Tube. I przyznaję, że w wielu momentach mam wątpliwości. Im więcej czytam i oglądam tym większe. Dlatego postanowiłem zapytać Was drodzy forumowicze z prośbą o odpowiedzi, podpowiedzi i korektę moich rozmyślań.

Zatem .... stoi przede mną akwarium o pojemności 275 litrów a w nim leży zapakowany jeszcze szklany daszek (2 części) i opakowanie z oświetleniem LED.

Wstępna lista tego, co planuję zakupić:

1. Filtr zewnętrzny.
Posiadam w mniejszym akwarium filtr EHEIM 200 i już wiem, że muszę wymienić go na większą jednostkę. Jaką? A może (sugestia z filmików na You Tube) zastosować dwa niezależne filtry - jeden mechaniczny np. EHEIM PRO 4+ 600 poprzedzony pre-filtrem SUNUN HW 603B oraz drugi zestaw - biologiczny ..... no właśnie - jaki? I czy również poprzedzony pre-filtrem - jakim? Generalne pytanie - o ile większą "moc" powinien mieć - a może powinny mieć - filtry dla tej wielkości akwarium? Jak wyposażony powinien być filtr biologiczny - czy zdać się na sugestie producenta? Czy lampa UV zamontowana wewnątrz filtra byłaby tu także dobrym rozwiązaniem? Mam okazję kupić taniej fitr EHEIM PROF 3E 700 - czy byłoby to jednostka odpowiednia czy za bardzo na wyrost (instrukcja mówi o 300 do 700 litrów)?

2. Grzałka.
Znalazłem na You Tube info, że powinienem zastosować grzałkę o mocy około 825W (przelicznik 0.3W na litr wody w akwarium ale w innym miejscu znalazłem info 1W/litr). Czyli grzałka o mocy 1000W. Czy zamiast jednej takiej grzałki można zastosować dwie np. SUNNEN 500W? Jak je rozmieścić?
W innym miejscu w necie, że wystarczy 500W na całe akwarium? Na forum znalazłem wzmiankę o grzałce przepływowej? Mam w domu spore wahania temperatury - zimą od 18 stopni do 30 latem i myślę, że dobór grzałki jest bardzo istotny. Doradźcie proszę.

3. Oświetlenie.
Wspomniałem o oświetlaczu LED. W zestawie z akwarium znajduje się panel z diodami firmy MARINELAND. W instrukcji znajduję info: jasność - 468 lumenów, temperatura światła 7800K. Czy są to wartości wystarczające? Czy taki panel z diodami (oświetlenie dzienne, nocne) można podłączyć do jakiegoś zestawu sterującego symulacją wschodu, zachodu słońca?

4. Chłodzenie akwarium.
Może jest to pytanie zabawne ale z uwagi na późne powroty do domu wyłączam często ochładzanie w ciągu dnia a w miesiącach letnich temperatura na zewnątrz sporo przekracza 30 stopni C. W domu sięga 30 i więcej stopni. Po powrocie z pracy włączam ochładzanie i za 15 minut jest już odczuwalnie przyjemniej ale zanim nastąpi schłodzenie takiej masy wody w akwarium upływa dużo czasu. Czy są znane jakieś rozwiązania czy też urządzenia do ochładzania akwariów?

5. Osłona przed nadmiarem światła.
Temat przyszedł do głowy w ostatnim momencie. Z uwagi na brak miejsca akwarium mogę ustawić jedynie krótszym bokiem do ściany (akwarium oddziela jedną część pokoju od drugiej) południowej zatem przed południem światło pada na akwarium od wschodu a po południu od zachodu. Czy konieczne jest zasłanianie akwarium przed nadmiarem tego oświetlenia?

Generalnie w planach ma to być akwarium słodkowodne, roślinne i z dużą gromadką rybek. W tej materii jeszcze nie mam wyrobionego zdania i pewnie niebawem i tu pojawią się finałowe pytania. Na razie jestem na etapie gromadzenia sprzętu. W planach także zakup urządzeń uzupełniających np. poma/pompy do napowietrzania/cyrkulacji wody, zestaw CO2, jonizator, lampa UV ale na razie nie pytam o nie - temat pewnie pojawi się lub nie w późniejszym terminie gdy akwarium będzie już działało pełną parą :)

BoKo

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Nowe akwarium - dobór wyposażenia

Postautor: abiba » 25 marca 18, 12:22

ad.1

Jeśli przymierzasz sie do zakupu "za dużego " filtra i głowna Twoja obawa to czy przypadkiem nie będzie za duży to śmiało kolego - w zasadzi ni ema za dużych filtrów . Zresztą to co piszą producenci w instrukcjach to zwykle poezja . Jęsli producent pisze ze filtr przeznaczony jest do 500l to z mojego doświadczenia wynika że idealny jest do .. własnie Twojego

Przy czym kiedyś zniechęciłem sie do używanych filtrów i tak mi zostało - ale jak możesz go sprawdzić , masz pod ręką do niego serwis (profilaktyczna wymiana uszczelek it) to czemu nie

ad.2
Z opisu wynika że musisz mieć grzałkę tyleż nadmiarową ile niezawodną . Nic lepiej sie nie sprawdzi niż grzałka przepływowa .
1. unikasz umieszcanie w zbiorniku klamotów
2. z automatu masz zapenioną dobrą cyrkulacje czyt równomierne rozprowadzenie ciepła
3. z natury grzałki przepływowe charakteryzują sie większą niezawodnośćią
4. również ze swojej natury cechuje je wieksza sprawność ( kasa za prąd)

ad.3
nie bardzo wiem co to za lampa ale :
- zwykle gotowe lampy nieczęsto (prawie nigdy) nie mają możliwośći zewnętrznego sterowania w wyniku tzw upgrade albo poprzez zewnętrzne regulatory mocy czy temu podobne . pozostaje doinstalowanie dodatkowego oświetlenia tzw nocnego lub inne tego typu akrobacje
- czy to wystarczy ? a nie wiadomo co tam chcesz uprawiać w tym zbiorniku ale podana wartośc strumienia świetlnego nie nastraja optymistycznie więc chyba i tak trzeba będzie pomyśleć o drugiej lampie (odpowiedż na to pytanie trzeba powiązać z wyborem roślin)

ad.4
Wcale nie dziwne pytanie i super że już teraz o to pytasz a nie jak zaczną sie upały.
Istnieją chłodziarki akwarystyczne i jest jakiś tego wybór i w dodatku trudno znaleźć lepsze rozwiązanie ale jak na warunki polskie trochę drogo wychodzi . Chyba nie mieszkasz w Pl więc musiesz temat "rozpykać " samodzielnie z uwzględniając lokalne możliwości i wielkość budźetu

ad.5
To jest pewien problem z którym musisz sie zmierzyć . Moze wystarczy rano po prostu zasłonka na oknie aby słońce bezpośrednio ni epadało na zbiornik. Przykłądowo u mnie późnym popołudniem słońce pada na akwarium pod ostrym kątem i mimo moich kiedyś tam obaw okazało sie że nic sie nie dzieje - nawet fajne to .

ad. "bez żadnego trybu" :)
jonizator napowietrzacz a nawet lampa UV to moim zdaniem zbędne gadżety - wszystko to leży bezużyteczne po szufladach bo do nieczego nie przydatne a wyrzucić szkoda

BoKo11
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 17 marca 18, 01:33

Re: Nowe akwarium - dobór wyposażenia

Postautor: BoKo11 » 30 marca 18, 18:21

Dzięki za odpowiedź!
Otrzymałem już przesyłkę z filtrem i czekam jeszcze na grzałkę przepływową. Obie rzeczy są wprawdzie używane ale mam nadzieję, że będą równie sprawne jak nowe. Odnośnie pktu trzeciego - także nie mam więcej informacji. Próbowałem coś znaleźć na różnych forach i ku mojemu zdziwieniu zauważyłem, że preferowane jest oświetlenie przy pomocy świetlówek. Wolałbym pozostać przy oświetleniu LED niemniej ...... zobaczymy jak to wygląda po uruchomieniu akwarium. Sama lampa posiada już wbudowaną opcje oświetlenia nocnego i dziennego przy użyciu przełącznika dwubiegunowego więc ewentualne automatyczne sterowanie NOC/DZIEŃ to kwestia rozebrania pokrywy i wyprowadzenia przewodów. Dobór roślin i rybek to domena mojej żony ale okazuje się, że w tym momencie zaczyna to być również istotne. Istnieje możliwość dokupienia identycznej drugiej lampy LED a na górnej pokrywie jest miejsce na ułożenie dwóch lamp więc to chyba kwestia czasu i sprawdzania czy jest potrzebna czy też wystarczy to, co mam. Faktycznie nie mieszkam teraz w Polsce (mam przez to pewne problemy z nazewnictwem i tłumaczeniem niektórych nazw ale powolutku damy radę) :D . Na E Bay znalazłem kilka różnych modeli chłodziarek do akwarium ale bardziej ciekawi mnie zdanie tych, którzy mieli z nimi już do czynienia. Poza tym znalazłem na forum kilka podpowiedzi dotyczących ochładzania przez zastosowanie wentylatorków - może tędy będzie łatwiejsza droga? Zresztą jestem przekonany, że wszystkie problemy i tak pojawią się dopiero gdy akwarium będzie już "rozruszane".
Jeszcze raz dzięki za wyjaśnienia.
A tak trochę z innej beczki - interesuje mnie powierzenie sterowania całym akwarium jakiejś automatyce. Kilkakrotnie zetknąłem się w sieci z nazwą sterownik na Arduino. Interesowałaby mnie automatyka całego procesu czyli oświetlenie Dzień/Noc z symulacja np. zachodu i wschodu słońca, kontrolowanie temperatury czy ewentualnie kontrola składu wody (pewnie w trakcie używania akwarium coś jeszcze przyjdzie do głowy). Jak sądzisz - ma sens taka opcja?

BoKo

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Nowe akwarium - dobór wyposażenia

Postautor: abiba » 30 marca 18, 22:52

Sens tego sterowania jakiś jest ale jak na razie nie bardzo widze co tam chciałbyś sterować a juz w ogóle nie widzę tam arduino itp.
Zresztą wiekszość projektów sterowanie mikroprocesorowego akwarium wcale nie wynika z takiej potrzeby lecz zwykle entuzjasta arduino szuka okazji do zabawy .

Świt/zmierzch - jak już wspominałem, wszystko zależy od konstrukcji lampy . Zresztą to moim zdaniem bajer . Owszem jakiś soft start ma swoje uzasadnienie ale nic ponad to . W sytuacji gdy będziesz miał 2 lampy z opcją dzień/noc załatwisz to 2 timerami z marketu

Regulacja poziomu wody/ automatyczna podmiana wody : to moim zdaniem bardzo przydatna rzecz lecz sterowanie tym to pikuś tak kosztowo jak i technicznie i nie potrzeba żadnego komputera . istotne w tym jest stworzenie odpowiedniej infrastruktury typu doprowadzenie wody i odpływ do kanalizy . 2 elektrozawory od pralki a układ nadzoru to raptem 5zł :)

Jak będziesz miał zrealizowane powyższe i wzbogacisz sie o filtr RO to można sie pokusić o automatyczną regulacje parametrów wody - jak sie ktoś uprze można sterować tym jakimś "komputerem" albo układem za 20zł (do wyboru)

Jeżeli będziesz podawał CO2 to jest tutaj wazny powód aby zastosować regulator pH zwany szumnie komputerem pH . Tą funkcję czasami posiadają rózne konstrukcje zwane komputerami akwarystycznymi ale zwykle to własnei regulator pH wzbogacony o kilka timerów .

NAwożenie zrealizujesz *jeśli będziesz cchiał usprawnić sobie życie ) za pomoca pomp perystaltycznych zintegrowanych ze sterownikiem (np Jebao DP-4)

Inne parametry wody to raczej zapomnij jesli nie masz zbędnych 10tys zł w wyjatkowo optymistycznym wariancie .

Jeżeli chodzi o chłodzenie wody za pomocą wentylatorów: metoda raczej doraźna malo skuteczna słowem dość to prymitywne .
Jeżeli masz dostęp do zimnej wody (im zimniejsza tym lepiej ) można zamiast wentylatorów pokusić sie o kolumne destylacyjną :) ale generalnie chlodzenie to zdecydowanie większy problem niż grzanie

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Nowe akwarium - dobór wyposażenia

Postautor: barttsw » 31 marca 18, 07:40

Abiba jabeo przelewa zwiesza sie albo w ogole nie podaje to najgorszy wybor
Odnoscie pomp to zalezy do jakiej kwoty sa bardzo fajne i mozna je rozszezac master kosztuje 250zl potem okolo 200 za pompe obsluga tego jest banalna nie jak w jabeo czy innych ze trzeba za kazdym razem jak sie zwieksza dawke kalibrowac tu poprostu podnosisz i to cala robota
Bez awaryjne

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Nowe akwarium - dobór wyposażenia

Postautor: abiba » 31 marca 18, 08:00

Mozemy podyskutować o pompach i ogólnie nie zgadzam sie z tym co piszesz - nawet jeśłi nie jest to produkt najwyższych lotów to Twoje dramatyczne opinie nie są usprawiedliwione .

Ale nie o to chodzi .

Powyżej starałem sie zarysować co i jak można w akwarium zautomatyzować/sterować itp . kazdy z tematów nadaje sie na oddzielną dyskusję

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Nowe akwarium - dobór wyposażenia

Postautor: barttsw » 31 marca 18, 08:17

Na 10 pomp z jabeo kazda cos wyprawila
5 pomp at juz lepiej ale nie sa dokladne
Micom ma wszystko w sobie
I nie mowie co net pisze tylko te popmy uzywalem i uzywam
Nie mowie ze sie nie zgadzam tylko napisalem gdzie jest proplem
I tu tez masz racje to dyskusja na osobny temat
Mnie zaciekawila ta automatyczna podmiana

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Nowe akwarium - dobór wyposażenia

Postautor: abiba » 31 marca 18, 11:51

Jak Cię to zaciekawiło to załóż temat na pewno nie ujdzie mojej uwadze :)
Kiedys na temat automatyzacji akwarium ( w tym głownie podmian) coś tam próbowałem to zostałem wląsciwie wyśmiany .

Wróć do „Sprzęt”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości