pHmetr

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

pHmetr

Postautor: skrzatekMK » 27 stycznia 18, 11:26

Stałem się posiadaczem ph metru http://allegro.pl/miernik-ph-metr-tester...42483.html Wiem, że pewnie są lepsze, ale ja na razie zacznę z takim. Na pewno będzie lepszy do pomiaru niż testy ph JBL-a przy wodach BW.
I mam pytania. Czy płyny kalibracyjne można trzymać zakręcone np w słoikach i przez jaki czas? Jak to jest z przechowywaniem phmetru między pomiarami, czyli tak z tydzień? należy go trzymać w wodzie/płynie czy może być wytarty do sucha? No i czym go wycierać, bo czytam o jakiś szmatkach filtracyjnych i o ręcznikach papierowych?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: pHmetr

Postautor: barttsw » 27 stycznia 18, 12:46

Te tanie wymagaja kalibracji przed kazdym pomiarem

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: pHmetr

Postautor: skrzatekMK » 27 stycznia 18, 13:22

No ok mogę kalibrować. Chyba, że mnie będzie to wpieniać!

Czy płyny kalibracyjne można trzymać zakręcone np w słoikach i przez jaki czas? Jak to jest z przechowywaniem phmetru między pomiarami, czyli tak z tydzień? należy go trzymać w wodzie/płynie czy może być wytarty do sucha? No i czym go wycierać, bo czytam o jakiś szmatkach filtracyjnych i o ręcznikach papierowych?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: pHmetr

Postautor: barttsw » 27 stycznia 18, 14:52

skrzatekMK pisze:No ok mogę kalibrować. Chyba, że mnie będzie to wpieniać!
bedzie :P
skrzatekMK pisze:Czy płyny kalibracyjne można trzymać zakręcone np w słoikach i przez jaki czas?
mozna
lepsze kalibrowanie czyli trwarsze jest na wodzie rodi niz na ro
skrzatekMK pisze:No i czym go wycierać, bo czytam o jakiś szmatkach filtracyjnych i o ręcznikach papierowych?
przeepłukac woda rodi i zostawic niech sam wyschnie

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: pHmetr

Postautor: abiba » 27 stycznia 18, 17:38

barttsw pisze:Te tanie wymagaja kalibracji przed kazdym pomiarem

Nie przesadzaj - wprawdzie dokładnością one nie grzeszą ale kalibrując raz na m-s lub dwa i tak uzyskujemy dokładność porównywalną (albo lepszą) od testów kropelkowych . W testach kropelkowych sporo zależy od oświetlenia oraz indywidualnych interpretacji mierniczego . W tych, nawet najtańszych miernika dostajesz ostateczny wynik który jest ostateczny .

Te pehametry (jak zresztą nawet najdrożesz sondy) nie tolerują zbyt długiego nieużywania . Trzymanie ich w stanie na mokro lub specjalnym roztworze (chyba NaOH ) znakomicie przedłuża ich żywotność

Wróć do „Sprzęt”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości