Problem z Co2

bozek886
Ryba
Ryba
Posty: 139
Rejestracja: 21 października 17, 09:43

Problem z Co2

Postautor: bozek886 » 4 stycznia 18, 14:48

Witam Wszystkich.
Kolejny raz proszę o pomoc...
W pierwszej kolejności trochę o zestawie:
-Butla 3,3gk (koniec gazu można wykluczyć)
-Reduktor Tunze ciśnienie na wyjściu 1,5 bara, zaworek precyzyjny zintegrowany z reduktorem...
-elektrozawór Comozzi 5W 12V połączony z reduktorem za pomocą węża 6/4mm
-zaworek zwrotny JBL na wężu między elektrozaworem, a licznikiem
-licznik bąbelków JBL w nim wbudowany kolejny zaworek zwrotny, ale ten od nowości nie działał... pozwalał na powrót wody...
- dyfuzor ze szkła ze spiekiem ceramicznym 25mm

Łącznie użyłem około metra węża. całość złożona w kolejności jak w opisie.
Jakiś czas zestaw działał bez elektrozaworu 24h i było ok. Zaworek precyzyjny był naprawdę precyzyjny, nie wymagał dodatkowej regulacji chyba w ogóle... poza zwiększaniem ilości CO2 dla potrzeb roślin...
Po zmianie oświetlenia i wprowadzenia nawozów zapotrzebowanie wzrosło a ilość podawanego gazu w dzień nie sprawia problemu, ale nad ranem Ph spadało zbyt mocno... więc pojawił się zawór i zegar czasowy... gaz leci od 8 do 20... Tu pojawia się mój problem... każdego ranka po otwarciu elektrozaworu ilość gazu, jaka dostaje się do akwarium jest mniejsza o kilka bąbelków. Pierwszego dnia było 2 bąbelki na sekundę, po pierwszej nocnej przerwie było już tylko 1,5 bąbelka, a następnego dnia już tylko 1... i wtedy przerwałem obserwacje regulacją na zaworku precyzyjnym, ale sytuacja powtarza się każdego dnia. spadki ilości Co2 nie są jednak stałe, ale zawsze w dół...
Co może powodować takie zmiany? Dziękuję za pomoc.

bozek886
Ryba
Ryba
Posty: 139
Rejestracja: 21 października 17, 09:43

Re: Problem z Co2

Postautor: bozek886 » 5 stycznia 18, 14:20

Witam. problem rozwiązany, więc do kosza... dziięki

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Problem z Co2

Postautor: kodzaj11 » 5 stycznia 18, 19:03

Jak rozwiązałeś problem?

bozek886
Ryba
Ryba
Posty: 139
Rejestracja: 21 października 17, 09:43

Re: Problem z Co2

Postautor: bozek886 » 5 stycznia 18, 19:42

Problem tkwił w zaworku zwrotnym z licznika bąbelków. wspominałem, że był od nowości wadliwy.
Na zdjęciu po lewej mamy wnętrze elektrozaworu, a po prawej bebechy z licznika.
w przypadku elektrozaworu w pozycji zamkniętej gumowa uszczelka dociskana jest sprężyną do gniazda... i tak dalej...
w przypadku zaworka z licznika sprężyna dociska gumkę do gniazda cały czas, aby zaworek został otwarty potrzeba odpowiedniej różnicy ciśnień po obu stronach gumki... To był problem. po otwarciu elektrozaworu ciśnienie w liczniku wyrównywało się z tym w wężu, a gumka nie cofała się dostatecznie blokując przepływ... Po wyjęciu wnętrzności, a bez zmiany ustawienia zaworka precyzyjnego do akwarium ,,wyskoczyło" tyle bąbelków, ze nie byłem ich w stanie policzyć. Dziś rano wszystko działało jak należy.

Obrazek

Wróć do „Sprzęt”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości