oświetlenie do mojego akwarium

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: oświetlenie do mojego akwarium

Postautor: wespazjan » 25 października 17, 17:52

Dobra. Na razie zrobiliśmy tak, że mąż przykleił taśmy Led, które kupił na aliexpressowej cebuli za 20 centów (5 m taśmy :P). Sam twórca przyznaje, że wytrzyma to góra miesiąc. Wtedy zacznę znowu myśleć o jakimś lepszym rozwiązaniu.

Teraz mam taką rozkminę, chyba głupią:

Aktualnie moje akwarium działa w trybie "od 9 do 14 bardzo przytłumione, ledwo co świecące światło, byleby odrobinę było widać rybki, 14-21 pełne oświetlenie, 21-24 znów niemal zerowe"
Moja głupia rozkmina jest następująca - czytając o zwartkach przeczytałam zdanie, że potrzebuje 8h światła na dobę. Dłuższe świecenie absolutnie nic jej nie daje. Nie ma czasem ryzyka, że moja roślina, widząc liche światło zakrzyknie "o raju, korzystajmy!" zamiast zaczekać na dobroczynny wpływ mocnego światła?
W ogóle trzyma się kupy takie zmienne natężenie w ciągu doby czy musi być "wszystko, albo nic"?
Obrazek

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: oświetlenie do mojego akwarium

Postautor: Hunter » 26 października 17, 20:57

wespazjan pisze:Aktualnie moje akwarium działa w trybie "od 9 do 14 bardzo przytłumione, ledwo co świecące światło, byleby odrobinę było widać rybki, 14-21 pełne oświetlenie, 21-24 znów niemal zerowe"
Moja głupia rozkmina jest następująca - czytając o zwartkach przeczytałam zdanie, że potrzebuje 8h światła na dobę. Dłuższe świecenie absolutnie nic jej nie daje. Nie ma czasem ryzyka, że moja roślina, widząc liche światło zakrzyknie "o raju, korzystajmy!" zamiast zaczekać na dobroczynny wpływ mocnego światła?
W ogóle trzyma się kupy takie zmienne natężenie w ciągu doby czy musi być "wszystko, albo nic"?

Bardzo dobre pytanie :D
Niestety nie wiem jak rośliny reagują na słabsze oświetlenie, tzn czy słabsze światło wydłuża czas fotosyntetyzowania, a mocniejsze skraca jednak myślę, że nie. Gdyby tak było, to rośliny w akwariach HT z intensywnym oświetleniem zamykałyby się dużo szybciej niż te z LT. Nie zauważyłem takich zależności.
Zatem możemy przypuszczać, że jest tak jak sądzisz. Rośliny z rana korzystają ze słabszego oświetlenia a po kilku godzinach fotosyntetyzowania idą spać. Mniej więcej o której godzinie dostrzegasz składanie się liści roślin do środka?
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: oświetlenie do mojego akwarium

Postautor: wespazjan » 27 października 17, 09:11

o, czemu na to nie wpadłam!
Dziś obserwuję. Na razie świeci to bardzo liche światło i niestety, ale rośliny się otwierają. Czyli pewnie jest tak, jak myślę, że nie korzystają w pełni z mocnego światła. Zobaczę o której się zamkną i czy ma to związek ze zmianą natężenia czy po prostu czas ma znaczenie.
Obrazek

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: oświetlenie do mojego akwarium

Postautor: abiba » 27 października 17, 17:03

Jednak sprawa chyba nie jest taka prosta i oczywista jak to przedstawiasz Hunter. Owszem przy pewnym poziomie oświetenia zapewne tak jest jak opisałeś lecz istniej pewien poziom oświetlenia (nie wiem jaki jeśłi chodzi o liczby) przy którym rośliny sie "budzą"
minimalne podświetlenie rano nie spowodowało wcześniejszego zamykania rośłin (jeśli wierzyć moim zdolnościom obserwacyjnym) ale to oświetlenie było naprawdę symboliczne : jakieś 10W/ 600l. To pozwalało co nieco dostrzec w zbiorniku jednocześnie (odnoszę takie wrażenie) zupenie ignorowane przez rośliny

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: oświetlenie do mojego akwarium

Postautor: Hunter » 28 października 17, 14:18

Dziś z racji sobotniego wolnego dnia obserwowałem akwarium i wpływ światła dziennego na rośliny (dzień pochmurny, brak słońca). 9:00-9:30 rano rośliny zamknięte, około 11 były już otwarte. Światło zapala się o 13. Akwarium na zachodniej ścianie, pomieszczenie z dużym oknem balkonowym od wschodu i drugie mniejsze od południa. W pokoju raczej jest jasno, choć w samym akwarium wydaje się, że jest ciemno.

Wespa, wniosek wyciągam taki, że sama musisz poobserwować rośliny i najwyżej dobrać taką moc światła, która roślin sztucznie nie wybudzi, ale też jak otworzą się na światło dzienne to śmiało możesz podkręcić moc światła na full - żeby sobie korzystały.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości