Testy kropelkowe

Malina107
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 15 lipca 17, 22:26

Testy kropelkowe

Postautor: Malina107 » 11 września 17, 20:53

Witam,
praktycznie od startu akwarium (moje pierwsze akwarium) mam problem z parametrami wody i glonami. Jako, że moje testy to paskowy JBL 6w1 oraz pH i twardości z Zoolek, to nie wiem za dużo na temat mojej wody.

Mam kilka pytań:
1. Jakie testy w zasadzie będą mi potrzebne?
2. Zastanawiam się nad zakupem walizki z testami - czy to się opłaca?
3. Czytałem dużo opinii, żeby kupować kropelkowe JBL. Nie ukrywam, że Zoolek jest o wiele tańszy, a mi zależy na niskich kosztach.
4. Czym w zasadzie różni się Zoolek od JBL, że jest taka różnica w cenie?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Testy kropelkowe

Postautor: barttsw » 11 września 17, 21:16

Malina107 pisze:4. Czym w zasadzie różni się Zoolek od JBL, że jest taka różnica w cenie?
dokladnoscia
Malina107 pisze:Czytałem dużo opinii, żeby kupować kropelkowe JBL. Nie ukrywam, że Zoolek jest o wiele tańszy, a mi zależy na niskich kosztach.
no3 koniecznie jbl choc jak mialem slodkie wolalem jbl od tego zoolka
Malina107 pisze:Jakie testy w zasadzie będą mi potrzebne?
zalezy ale na pewno
ph 6-7,6
kh
gh
no2(pocztkowa faza )
no3
po4
jak bedzie to akwarium holenderskie to jeszcze fe

Malina107
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 15 lipca 17, 22:26

Re: Testy kropelkowe

Postautor: Malina107 » 12 września 17, 05:38

Czy dokładność między JBL i Zoolekiem jest w praktyce tak duża, że robi to znaczenie? Chodzi mi o to, czy rzeczywiście taka super dokładność jest na prawdę potrzebna? Nie używam i nie mam zamiaru używać chemii w akwarium.


Jak z tymi gotowymi zestawami? Opłaca się?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Testy kropelkowe

Postautor: Hunter » 12 września 17, 05:43

Malina107 pisze:1. Jakie testy w zasadzie będą mi potrzebne?


Zależy co się tam dzieje. Najczęściej wystarczy po prostu poprawić warunki czystości w akwarium i wyrobić w sobie systematyczność, a nawet testy są zbędne.

Malina107 pisze:2. Zastanawiam się nad zakupem walizki z testami - czy to się opłaca?

Rzadko kiedy. Najczęściej kilka pozycji z walizki przydaje się, ale kilka leży do przeterminowania.
Setki razy było, ale niech będzie jeszcze raz ;)
Testy przydatne w akwarystyce roślinnej (oczywiście testy kropelkowe):
NO3 i Fe - firma JBL
KH - obojętne
Ca/Mg/GH - firmy Zoolek - to jest jeden test "3w1", oczywiście kropelkowy
pH w zakresie 6,0-7,4 - obojętne, ale polecam JBL bo są pewne, lub pHmetr
PO4 - może być Zoolek jeśli JBL wyjdzie drożej
Opcjonalnie K firmy Zoolek, zeby nie przepłacać za JBLa - przydaje się trochę później

To absolutne maksimum. Nie mówię, że potrzebujesz wszystkich, jedynie odpowiadam, że walizka jednego producenta to często nietrafiony wybór. W przypadku walki z glonami na wstępie pH i KH możesz odrzucić. NO3, PO4 i Fe przy odrobinie szczęścia wystarczą - natomiast ingerencja w K, Ca i Mg to już "poziom wyżej" - wiele zależy od wartości tych parametrów wody jakie posiada woda na podmianę.

Każda wyżej podana pozycja ma swoje uzasadnienie:
NO3 -firmy zoolek ma skrajnie różne opinie. Wiele osób chwali, a tyle samo odradza. Co ciekawe testowałem dwa różne testy NO3 Zoolek jednocześnie i oba pokazywały różne wyniki na tej samej badanej wodzie :D Dlatego dla mnie to konkretny bubel - JBL droższy, ale zdecydowanie pewniejszy.
Fe - wybieram JBL, prostota wykonania testu. Jedna butelka z odczynnikiem. W przypadku testu Zoolek często psuje się jeszcze przed upływem terminu ważności. Problemem jest jeden z preparatów - higroskopijny proszek - który chłonie wilgoć z powietrza jak sól. Po kilku tygodniach odczynnik nadaje się do kosza, bo przyjmuje postać brei. Oczywiście wiele zależy od przechowywania.
pH z w zawężonym zakresie z podziałką co 0,2 stopnia pH. Istotna jest dokładność. Wiele testów mierzy szerszą dokładność, nawet całą skalę od 1 do 14, ale z podziałką co 1 - bezsens skoro najczęściej oczekujemy wyniki z zakresu 6,8-7,4 pH :D Trzeba patrzyć co się kupuje.
Ca/Mg firmy Zoolek - fajny, tani i w miarę dokładny test. Niestety JBL ma te testy głównie do akwarystyki morskiej, które nie zdają egzaminu w słodkowodnym. Oczywiście jak to przy testach Zoolek problemem są buteleczki z kroplomierzami, które podają kropelki różnej wielkości - dlatego badanie powtórzone dwa razy czasami daje różne wyniki :D Ja przelewam odczynniki z Zoolekowych butelek do zużytych butelek po testach JBL. Mają zdecydowanie precyzyjniejsze zakraplacze.

Gdyby tak ktoś władny z firmy Zoolek wpadł na pomysł wymiany butelek z kroplomierzami na dokładniejsze i postarał się o szczelniejsze naczynia na preparaty proszkowe to byliby naprawdę silna konkurencją. Jednak na chwilę obecną trochę zalatuje "chińską jakością".

Malina107 pisze:3. Czytałem dużo opinii, żeby kupować kropelkowe JBL. Nie ukrywam, że Zoolek jest o wiele tańszy, a mi zależy na niskich kosztach.
4. Czym w zasadzie różni się Zoolek od JBL, że jest taka różnica w cenie?

Kroplomierze, granica błędu, kolorystyka skali, sposób odczytu - wszystko przekłada się na wynik. Trzeba też nauczyć się wykonywać testy, bo np po nocach przy sztucznym oświetleniu często wychodzą absurdalne wyniki. Większość testów działa na zasadzie porównywania barw próbki ze skalą, a jak wiadomo każde oko widzi kolory trochę inaczej.
PS: czasami nie warto ciąć kosztów, bo wyrzucisz pieniądze na coś absurdalnego typu paski JBL, które już dawno powinny być "zakazane" dla dobra kieszeni konsumenta ;)

Malina107 pisze:Nie używam i nie mam zamiaru używać chemii w akwarium.

Hmm z takim podejściem do tematu proponuję odpuścić zakup testów i pogodzić się z glonami, bądź zlikwidować akwarium. ;) Niby jak chcesz poprawić złe wyniki parametrów wody jak nie chemią? :)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Wróć do „Sprzęt”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości