Oświetlenie, potrzebna pomoc :C

Awatar użytkownika
Ushuy
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 20 maja 17, 01:25
Lokalizacja: Łódź

Oświetlenie, potrzebna pomoc :C

Postautor: Ushuy » 20 maja 17, 01:27

Witam wszystkich.
Z akwarystyką nie miałem do czynienia nigdy wcześniej. Uważam to hobby za bardzo kojące i dające wiele radości, jak i czasochłonne i wymagające starań. Zacznę od tego, że akwarium oświetlam taśmami LED i zostając przy tym temacie, chciałbym uniknąć kupowania świetlówki, świetlówki LED, czy czegokolwiek innego. Akwarium jest niestandardowe o wymiarach 57x34x35, litraż 60l, w zbiorniku znajduje się 50l wody. Do dna od tafli wody jest 28-30cm. Obecnie w rurze PCV wyklejonej od środka folią odblaskową samoprzylepną znajdują się 2 taśmy 5050 (2x50cm) po 30 diod światła białego zimnego (60 diod/m). Z początku sam efekt mnie zadowalał, ale po dwóch dniach zacząłem się zastanawiać jaki efekt będzie zadowalał moje roślinki. Przeczytałem już bardzo wiele tematów na ten temat i nigdzie nie mogłem doszukać się odpowiedzi, w jaki sposób poprawnie złożyć oświetlenie z taśm LED do mojego zbiornika. Prosiłbym kogoś wyrozumiałego, gdyż pieniądze są u mnie ograniczone, stąd rozwiązanie taśmami LEDowymi, o pomoc w doborze ilości oraz rodzaju oświetlenia. Dla was mogę być kolejną osobą, która nic nie wie i wszystko co robi, robi źle, ale dla mnie każde zdanie może być bardzo bardzo pomocne, nawet to złe.
Załaczam zdjęcie zbiornika wykonane nocą, tylko przy aktualnym oświetleniu LED akwarium.
Z góry pięknie dziękuję, mam nadzieję, że znajdzie się ktoś niosący pomoc takim amatorom jak ja.
Dodam, że w zbiorniku planuje trzymać wyłącznie krewetki, w przyszłości może pare małych rybek.

Powiększone <<< klik
Obrazek

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Oświetlenie, potrzebna pomoc :C

Postautor: Hunter » 20 maja 17, 08:25

Przeczytałem już bardzo wiele tematów na ten temat i nigdzie nie mogłem doszukać się odpowiedzi, w jaki sposób poprawnie złożyć oświetlenie z taśm LED do mojego zbiornika

Nie znajdziesz takiej informacji, bo praktycznie paski led słabo wypadają jako oświetlenie roślinne. Mają bardzo ubogie widmo. Ludzkie oko widzi jasno oświetlone akwarium, ale dla roślin spora część tego widma jest niedostępna.
Natomiast o Power LED znajdziesz bardzo dużo, ale na wstępie wykluczasz możliwość zakupu czegokolwiek, więc nie widzę sensu kontynuowania dalej tematu :|

Skoro akwarystyka jest dla Ciebie kolejnym kojącym hobby, ale nie chcesz się wkręcać i wydawać pieniędzy to proponuje odpuścić jakiekolwiek ingerencje w oświetlenie. To co masz teraz jest względnie OK dla warunków aktualnie panujących w Twoim akwarium. Przyjmij na klatę kondycję roślin a większy nacisk kładź na poprawną obsadę, aby krewetkom i ewentualnym rybom jakie planujesz nie działa się krzywda.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Oświetlenie, potrzebna pomoc :C

Postautor: abiba » 20 maja 17, 10:06

Prawie wszystko zostało napisane ale...
Sądze że jednak zakładasz jakieś koszty bo zwracasz sie o pomoc w instalowaniu pasków a tych (chyba ) nie masz za darmo /

Belka do Twojego akwarium to wydatek rzędu 65-70zł łacznie z zasilaczem . Możliwe że jakiś zasilacz możesz mieć z odzysku więc jeszce mniej Cię wyniesie. Oczywiście zakładam że sam to sobie zrobisz bo jakoś miedzy wierszami tak to odbieram .

Akawarium nie jest całkiem wolne od kosztów więc wobec bardzo ograniczonych finansów może warto poczekać 1-2 miesiące i mieć sensowne oświetlenie zamiast jakiś tanich pasków . A paski nadające sie do akwarystyki wcale tanie nie są i mimo wszystko żywotność ich nie powala

Awatar użytkownika
Ushuy
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 20 maja 17, 01:25
Lokalizacja: Łódź

Re: Oświetlenie, potrzebna pomoc :C

Postautor: Ushuy » 20 maja 17, 11:19

A gdybym tak kupił dwa takie naświetlacze ( http://allegro.pl/halogen-led-naswietla ... 28243.html ), łącznie z taśmą miałbym 34W nad zbiornikiem? Tak to działa? 34w/51l = 0,67W/1l przy czym lm wychodziloby ok, 2700? Bo taśma 15lm na diode, 2x naświetlacz to 2x900lm. Czy dobrze na to wszystko patrzę? I czy z tymi naświetlaczami co wysłałem, w takim zestawieniu rośliny będą się dobrze czuły? Ja tak to od razu kupuje, bo zależy mi na poprawnym działaniu ekosystemu, a nie byle rośliny nie poumierały. Chciałbym je za jakiś czas przyciąć, a dla takiego efektu potrzebne mi, zakładam, lepsze światło. I czy samo białe zimne z tych naświetlaczy wystarczy?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Oświetlenie, potrzebna pomoc :C

Postautor: barttsw » 20 maja 17, 11:42

tu nie chodzi o lumeny a jakos swiatla tak samo o widmo ktorego nie ma ani w naswietlaczach ani w tych badziewnych tasmach
jak nie masz kasy na belke power led to sobie odpusc ledy

Awatar użytkownika
Ushuy
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 20 maja 17, 01:25
Lokalizacja: Łódź

Re: Oświetlenie, potrzebna pomoc :C

Postautor: Ushuy » 20 maja 17, 12:17

Moje rośliny nie są aż tak wymagające, żeby fundować im światło za 350zł, mój portfel nie jest też na tyle gruby. I nie, nie uważam, że jest to znak, żeby przerwać akwarystykę. Uważam, że oświetlenie LED, cytując "Pisałem już w niejednym poście ze używam pasków led i nadają się one tak samo do akwarium jak każde inne źródło światła." jest równie miarodajne co inne oświetlenia. Nie prosiłem o wybicie mi tego pomysłu z głowy, gdyż chcę pozostać przy oświetleniu LED zważając na mój portfel, zapotrzebowanie roślin oraz to, że jest to mój pierwszy start zbiornika. Widziałem niejednokrotnie akwaria roślinne oświetlane LEDowo (paski, naświetlacze) i efekty były zadowalające, nawet bardzo. Dlatego pytam czy zakup takich dwóch naświetlaczy do tych taśm LED co mam obecnie, będzie lepszym pomysłem, niż nie dokupywanie niczego. Czy kupić jeden barwy zimnej jeden ciepłej, czy oba zimne, jak będzie po prostu lepiej. Nie potrzebuje najlepszego rozwiązania. Potrzebuję rozwiązanie wystarczające

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Oświetlenie, potrzebna pomoc :C

Postautor: barttsw » 20 maja 17, 12:44

jak wiesz lepiej to po co pytasz?

Awatar użytkownika
Ushuy
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 20 maja 17, 01:25
Lokalizacja: Łódź

Re: Oświetlenie, potrzebna pomoc :C

Postautor: Ushuy » 20 maja 17, 12:49

Nie no napisałem wyraźnie, że potrzebuje pomocy. Widzę, że na Pana liczyć raczej nie ma co, bo LEDy to zło. Szanuję oczywiście

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Oświetlenie, potrzebna pomoc :C

Postautor: barttsw » 20 maja 17, 12:54

paski tak to jedne wiekie g.............. jedynie ze chcesz hodować glony
jedynymi ledami to power ledy

Riko
Narybek
Narybek
Posty: 64
Rejestracja: 15 kwietnia 17, 11:31

Re: Oświetlenie, potrzebna pomoc :C

Postautor: Riko » 20 maja 17, 15:27

Jeśli wygrzebiesz gdzieś tam ze swojego portfela 12,5 zł, to możesz zaryzykować kupno takiego wynalazku:
https://goo.gl/xX77qv :D

Sprzedawca na aukcji nawet podaje super realistyczne zdjęcia jak roślinki rosną pod takim światłem, a żeby nikt nie miał wątpliwości, że to prawdziwe autor wstawił zdjęcie przebiegu fotosyntezy, żeby nikt przypadkiem nie pomyślał, że się nie zna. :wink:
Ustawisz taką na środku i już, możesz sam zrobić stojak albo kupić to (uważaj na rodzaj gwintu):
https://goo.gl/bRF6hB
https://goo.gl/A0q1Um
https://goo.gl/da54Mh

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Oświetlenie, potrzebna pomoc :C

Postautor: Hunter » 20 maja 17, 15:47

Riko - teoretycznie powinno się sprawdzić - a w praktyce - dziękuję za różowo fioletowe akwarium :D

Ushuy pisze:A gdybym tak kupił dwa takie naświetlacze ( http://allegro.pl/halogen-led-naswietla ... 28243.html ), łącznie z taśmą miałbym 34W nad zbiornikiem? Tak to działa? 34w/51l = 0,67W/1l przy czym lm wychodziloby ok, 2700?

Nie, nie tak to działa. Wróć do mojego pierwszego postu. Przy technologii LED nie chodzi o ilość watt, czy lm nad baniakiem. Chodzi o odpowiednie widmo - dostępne dla roślin.
Ushuy pisze:Uważam, że oświetlenie LED, cytując "Pisałem już w niejednym poście ze używam pasków led i nadają się one tak samo do akwarium jak każde inne źródło światła." jest równie miarodajne co inne oświetlenia.

Po części się zgadzam. Po cześć - bo akwarium akwariowi nie równe. Jak najbardziej paski led, nawet te najtańsze z powodzeniem mogą być stosowane w akwarystyce o ile nie mówimy o akwarystyce roślinnej.
Akwarystyka roślinna jest kluczem naszej dyskusji, bo sam na początku stwierdziłeś iż zależy Ci na kondycji roślin. Zatem przemyśl temat, masz dwa wyjścia:
Krewetkarium roślinne - czyli akwarium z krewetkami i roślinami mniej i średnio wymagającymi - wymiana oświetlenia na oświetlenie "dostępne dla roślin".
Krewetkarium "zwykłe" - czyli akwarium z krewetkami i dwoma/trzema roślinami + np jakiś ciekawy wystrój z dodatkiem suchych liści, gałązek, szyszek olchy - nie wymaga ingerencji w obecne oświetlenie.

Choćbyś nie wiem jak kombinował to sorry, ale nie przeskoczysz tego :D Myślę, że większość z nas tu na forum aktywnych użytkowników mamy ledy u siebie w akwariach i niejeden z nas eksperymentował tak jak Ty ;)
Na tych halogenowych naświetlaczach nabawiłem się okrzemków w akwarium. Miałem 2x10w nad 45l. W akwarium było ciemno.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Ushuy
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 20 maja 17, 01:25
Lokalizacja: Łódź

Re: Oświetlenie, potrzebna pomoc :C

Postautor: Ushuy » 20 maja 17, 16:08

Osobiście uważam, że w sumie moje akwarium, które ma przewagę białego żwiru i jest całkiem przejrzyste, może wyglądać ładnie nawet pod fioletowo różnowym światłem :) Byle rośłinki miały dobrze, bo to one są dla mnie teraz najważniejsze w sumie. Kto jak nie one doprowadzą mój zbiornik do ładu przez ten czas (nie licząc wody z podmianki z dojrzałego akwarium od znajomego). Panie Administrator, zależy mi na krewetkarium roślinnym. Ostateczne pytanie, nie zważając na kolor jaki da to oświetlenie zaproponowane przez Riko, warto zainwestować w to światełko? Dodatkowo oczywiście owinę dookoła tą taśmę LED co mam, tak dla uzupełnienia

@EDIT
o kurczę dostawa tego cacuszka 27-48 dni :shock:

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Oświetlenie, potrzebna pomoc :C

Postautor: barttsw » 20 maja 17, 16:14

Ushuy pisze:o kurczę dostawa tego cacuszka 27-48 dni
liczz 60-75 dni

Awatar użytkownika
Ushuy
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 20 maja 17, 01:25
Lokalizacja: Łódź

Re: Oświetlenie, potrzebna pomoc :C

Postautor: Ushuy » 20 maja 17, 16:18

barttsw pisze:
Ushuy pisze:o kurczę dostawa tego cacuszka 27-48 dni
liczz 60-75 dni


https://sklep.spectrumled.pl/product-po ... Zimna.html

czy to jest już lepsze rozwiązanie niż wszystko co do tej pory pisałem JA?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Oświetlenie, potrzebna pomoc :C

Postautor: Hunter » 20 maja 17, 17:14

Ushuy pisze:Osobiście uważam, że w sumie moje akwarium, które ma przewagę białego żwiru i jest całkiem przejrzyste, może wyglądać ładnie nawet pod fioletowo różnowym światłem :)

Hehe, OK :D Teoretycznie powinno być OK, bo pod nasze "normalne" belki montujemy bardzo podobne diody pomieszane z innymi, aby wyeliminować różowy kolor. Tutaj przykładowe zdjęcie akwarium z samymi full spectrum https://www.google.pl/imgres?imgurl=htt ... mrc&uact=8

A tam dalej znajdziesz pomidory i inne "kwiatki" nieakwarystyczne. Jeśli kolor dla Ciebie jest do przyjęcia to działaj. Rośliny będą szczęśliwe :) Obawiam się jednak, że przy takim świetle Twoje White Pearl, wyjdą na Pink Pearl ;) No ale jak kombinować to kombinować.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 51 gości