Oświetlenie, potrzebna pomoc :C

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Oświetlenie, potrzebna pomoc :C

Postautor: barttsw » 20 maja 17, 17:41

Hunter pisze:Tutaj przykładowe zdjęcie akwarium z samymi full spectrum https://www.google.pl/imgres?imgurl=htt ... mrc&uact=8
bleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

Riko
Narybek
Narybek
Posty: 64
Rejestracja: 15 kwietnia 17, 11:31

Re: Oświetlenie, potrzebna pomoc :C

Postautor: Riko » 21 maja 17, 11:10

barttsw pisze:
Ushuy pisze:o kurczę dostawa tego cacuszka 27-48 dni
liczz 60-75 dni

Bez przesady barttsw, z doświadczenia wiem, że 27-48 to tak 35-40. Nawet jeśli ponad 60 dni i ci dojdzie, to masz zwrot kasy i żarówkę, taka polityka Aliexpress. :)
Tylko pamiętaj, że ja tego nie sprawdzałem, nie gwarantuję, ze działa jak mówi producent.

Hunter pisze:dziękuję za różowo fioletowe akwarium :D

Właśnie dlatego niech kupi jedną i tak jak już napisał doda taśmy led jako "wybielacz" :P
abiba pisał gdzieś, żeby dać 50% tego FS czyli różowego i resztę białego, i będzie dobrze.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Oświetlenie, potrzebna pomoc :C

Postautor: barttsw » 21 maja 17, 11:37

Riko pisze: 50% tego FS czyli różowego
i bedzie rozowo cukierkowo

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Oświetlenie, potrzebna pomoc :C

Postautor: abiba » 21 maja 17, 12:34

barttsw pisze:
Riko pisze: 50% tego FS czyli różowego
i bedzie rozowo cukierkowo


Bzdury piszesz - bedzie podobnie do roślinnej sylvanii

Co do naświetlaczy ledowych - sprawdzają sie w miarę dobrze i mogą stanowić niezłe źródło światła do akwarium . Zwykle lepsze niż paski (te tanie) .
Jednak jest masa tych naświetlaczy które nie spełniaja deklarowanych parametrów (jak np w przypadku Huntera) . Jeśli wiesz o co chodzi to będziesz miał fajne rozwiązanie jeśli nie to kanał podobny do tego z paskami .

Możesz :

1.- zakupić ODPOWIEDNIE paski
2.- zrobić belkę na Power Ledach
3.- zrobić osiwtlenie w oparciu o naświetlacze

łatwośc wykonania - chyba rozwiazanie 3 bo masz fajne szczelne obudowy a wymaga to tylko kilku dość prostych zabiegów

dopasowanie widma (jakości) - rozwiązanie 1 lub 2

ekonomia (koszt budowy) - podobne
ekonomia ( koszt eksploatacji) - 2 lub 3

estetyka - największe możliwośći masz w wariancie 2 a przy pokrywie być może 1

Wychodzi mi z tego zestawienia że najlepiej belka potem naświetlacze a potem paski

Te wynalazki typu naswietlaz GU 10 i podobne daruj sobie .

Niezależnie od Twojego wyboru wariantu pomogę Ci w realizacji na zasadach non profit

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Oświetlenie, potrzebna pomoc :C

Postautor: Hunter » 21 maja 17, 12:35

Riko pisze:abiba pisał gdzieś, żeby dać 50% tego FS czyli różowego i resztę białego, i będzie dobrze.

Nie kojarzę. Może pisał o białych FS? :P 50% to sporo :) ja mam aktualnie 6W FS i 15 białych. Na trawnikach nie widać różu, ale na wysokich liściach już tak. Gdybym miał po połowie jednych i drugich to chyba bym oszalał :lol: Mało "męski kolor" ;)

FSów nie musi być dużo. Istotne jest odpowiednie ich rozmieszczenie, tak żeby promień światła docierał możliwie wszędzie tam gdzie rosną rośliny. Można to w prosty sposób obliczyć, wiemy jaki kąt padania światła emituje dioda, zakładając wysokość belki można zaprojektować odpowiednie rozmieszczenie. Ostatnio były matury z matematyki zadanie akurat na tym poziomie. Kto zdawał w przeszłości maturę nie powinien mieć z tym problemu.

EDIT:
abiba pisze:
barttsw pisze:
Riko pisze: 50% tego FS czyli różowego
i bedzie rozowo cukierkowo


Bzdury piszesz - bedzie podobnie do roślinnej sylvanii

No to strzał w stopę... Ta świetlówka raczej nie zbiera pochlebnych opinii. Nosi miano "wybarwiacza roślin", tzn jeśli nie potrafisz wybarwić czerwonych roślin nawozami to wstaw sobie Sylvanie.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Oświetlenie, potrzebna pomoc :C

Postautor: abiba » 21 maja 17, 12:42

Hunter pisze:...
FSów nie musi być dużo. ...


Nie zgodzę sie . Zresztą sam sobie zaprzeczasz .
Podstawowym światłem jest własnie to z FS-ów a dodatek białego to mało znaczący epizod dla roślin a krytyczny do odbioru wizualnego.
Tak więc mieszając te dwa źródła światła idziemy na kompromis miedy efektywnością a efektownością .

Oczywiście że od powyższej zasady jest kilka wyjątków (jak zwykle ) i takim wyjątkiem może być np oświetlanie dużych (czyt. głębokich ) zbiorników i/lub iwagumi itp

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Oświetlenie, potrzebna pomoc :C

Postautor: barttsw » 21 maja 17, 13:01

abiba pisze:Bzdury piszesz - bedzie podobnie do roślinnej sylvanii
lepiej zamilcz jak masz pisac te brednie
pozatym wszewiedzacy
bo tylko ludiom macisz w glowie

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Oświetlenie, potrzebna pomoc :C

Postautor: Hunter » 21 maja 17, 13:04

abiba pisze:
Hunter pisze:...
FSów nie musi być dużo. ...


Nie zgodzę sie . Zresztą sam sobie zaprzeczasz .

Niby w którym miejscu?

abiba pisze:Podstawowym światłem jest własnie to z FS-ów a dodatek białego to mało znaczący epizod dla roślin a krytyczny do odbioru wizualnego.

Bzdury. Ani FS ani białe nie są "podstawowym światłem". Podstawowym światłem jest mieszanina tych obu. Akwarium przede wszystkim ma wyglądać. Po to dajemy FS, aby zadowolić rośliny i cieszyć się ich kondycją. Przy różowym świetle wiele się nie nacieszę. Białe, z wysokim współczynnikiem RA oddają barwy roślin. FS mają tylko wspomagać wzrost.

Do przeanalizowania:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Oświetlenie, potrzebna pomoc :C

Postautor: abiba » 21 maja 17, 13:14

No to weź i przeanalizuj próbując to przy okazji zrozumieć i nie wmawiaj ani nie sugeruj czegoś czego nie powiedziałem . A jak już to bądź łaskaw uwzględnić kontekst .

Jeśłi akwarium przede wszystkim ma wyglądać to czemu nie paski? poradźmuy koledze 1 albo 2 diody FS do tych pasków i będzie super (?)

a zresztą ...

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Oświetlenie, potrzebna pomoc :C

Postautor: Hunter » 21 maja 17, 13:25

abiba pisze:Jeśłi akwarium przede wszystkim ma wyglądać to czemu nie paski?


Dlatego, że nie znam takich, które byłby w stanie sprostać zadaniu. Prawidłowy wzrost i odwzorowanie kolorów roślin to właśnie wypadkowa wyglądu akwarium, prawda? 8)
To Ty wypisujesz o paskach led i naświetlaczach, ale konkretów zero :wink:

abiba pisze:poradźmuy koledze 1 albo 2 diody FS do tych pasków i będzie super (?)


1-2 szt to chyba jednak trochę za mało :) Pisałem ciut wyżej jak obliczyć potrzebną ilość diod (zadanie na poziomie maturalnym).

To niech sobie teraz kolega na spokojnie przemyśli sprawę, bo pojawiło się już kilka propozycji rozwiązania.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Oświetlenie, potrzebna pomoc :C

Postautor: abiba » 21 maja 17, 13:32

bedzie zainteresowanie będą konkrety - nie będe pisał wypracowania dla samego pisania .

Zreszta pisałem już kiedyś o naswietlaczach i prowadziliśmy rozmowe na temat ten z zamieszczeniem zdjęć i rozwiązaniem problemów zwiazanych z naswietlaczami .

Ciagle aktualna moja deklaracja rozwinięcia dowolnego wariantu i to nie tylko teoretycznie

Starczy jedna pod warukiem odpowiedniego jej umieszczenia (np wysokość ) ale oczywiście to skrajnia

zador23
Ikra
Ikra
Posty: 12
Rejestracja: 22 marca 12, 19:02

Re: Oświetlenie, potrzebna pomoc :C

Postautor: zador23 » 23 maja 17, 16:25

sorry panowie ze sie wtrace w rozmowę. ;)
ale chciałbym się upewnic czy dobrze wszysto skumalem :)

chodzi o wyzej podane obrazki z wykreami widma. Z obrazka pierwszego wynika, ze rosliny nie pochłaniają zielonego koloru, ale jest on niezbedny bo go odbijają i dzięki temu wyglądają na zielone? :)
Właśnie dlatego manufakturzyści wykonujacy belki na zlecenie ostatnimi czasy dokladaja miejscowo zielone diody? Dla podkreślenia kolorów?

rozumiem to tak: z fs nie ma co przesadzać bo braknie nam zieleni i rośliny będą wyglądały krótko mówiąc - średnio. Ale nie ma co też budować belki na samych białych ze względu na "okrojone widmo" i rośliny beda mialy slaby wzrost?

czyli nie ma "światła podstawowego", bo ani na samych jednych ani na samych drugich akwarium długo nie pociągnie kondycyjnie+wizualnie.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Oświetlenie, potrzebna pomoc :C

Postautor: Hunter » 23 maja 17, 17:22

zador23 pisze:sorry panowie ze sie wtrace w rozmowę. ;)
ale chciałbym się upewnic czy dobrze wszysto skumalem :)


Dyskusja na temat zawsze jest mile widziana ;)

zador23 pisze:chodzi o wyzej podane obrazki z wykreami widma. Z obrazka pierwszego wynika, ze rosliny nie pochłaniają zielonego koloru, ale jest on niezbedny bo go odbijają i dzięki temu wyglądają na zielone? :)
Właśnie dlatego manufakturzyści wykonujacy belki na zlecenie ostatnimi czasy dokladaja miejscowo zielone diody? Dla podkreślenia kolorów?



Dokładnie tak. Producenci dokładają miejscowo zazwyczaj po 1-2szt diod zielonych, aby jeszcze bardziej podkreślić kolory roślin.

zador23 pisze:rozumiem to tak: z fs nie ma co przesadzać bo braknie nam zieleni i rośliny będą wyglądały krótko mówiąc - średnio. Ale nie ma co też budować belki na samych białych ze względu na "okrojone widmo" i rośliny beda mialy slaby wzrost?



Dokładnie to wynika z wykresów. Białe dla lepszej wizualizacji, bo nikt nie chce mieć czerwonego akwarium, a FSy do uzupełnienia widma.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Oświetlenie, potrzebna pomoc :C

Postautor: abiba » 23 maja 17, 17:57

blisko:)

rosliny w zasadzie nie widzą zielonego . Do fotosyntezy wystarczy zaledwie kilka góra kilkanaście procent tego światła i to nie w kazdym wypadku.
Rośliny mogą rosnąć na samych FS.

Zielona częśc widma jest potrzeban obserwatorom (i glonom) bo wynika to z charakterystyki naszego oka. A więc nasze zapotrzebowanie i zapotrzebowanie rośłin całkowicie sie rozmijają .

Z tego powodu nie ma np zgodności co do proporcji diod białych i kolorowych bo o ile dla roślin da sie to w miarę dokładnie policzyć o tyle naszych odczuć estetycznych już nie .

wskażnik RA o którym napisał hunter to w skrócie jakośc światła dla naszych oczu i mozna zaryzykować pogląd że im lepsze RA tym gorzej dla roślin .

Tak więc jak widać pełno tu sprzeczności i poszukiwanie kompromisu trwa.

Rola światłą w wybarwianiu jest co najmniej dwojaka :
po pierwsze fałszując/modyfikując barwę swiatłą zakłamujemy rzeczywistośc i odczytujemy barwy inaczej (poczytaj ksążekę pod np niebieską żarówką)
po drugie (najważniejsze) modyfikując widmo otrzymujemy oświetlenie wegetatywne (stymulujace np wzrost) lub generatywne (stymulujace np krzewienie i unasiennienie )
W tym przypadku (w tym celu) opracowoano wzorce oświtlenia dla pewnych grup roślin dzięki którym możemy modyfikować ich naturalne wybarwianie i/lub produkcje nasion owoców itp
To temat dośc rozlegy bo obejmuje proporcje np głebokiego czerwonego do podczerwieni lub tzw royal blue do UV które jest nizbędne ale niewielki nadmiar poduje silne blokady
itd

Po tym całym gąśzczu wskaźników i tak pozostaje kwestia którą hunter określił " bo akwarium musi wyglądać"

Dlatego JA podchodze do tematu tak:
zaprojektujmy spektrum dla roślin zapewniając im odpowiednie widmo (wcale niekoniecznie takie samo w całym akwarium) a dopiero do tego dokłądajmy światła białego do tego stopnia aby zaczęło wyglądać .
W praktyce (jeśli ograniczymy sie do samych FS) 60% udział FS jest granicą akceptowalności wyglądu a granicą sensowności mieszania jest ok ok 20-30%.
Z tego powodu gdzieś komus radziłem max 50% FS a reszta 6500 i 10000K w proporcjach 1:1 .
Oczywiście 40% FS też będzie dobrze albo i lepiej (zależy od gustu)

Na koniec taka uwaga ogólna ad. mocy :
im większy udział FS lub pasma dedykowanego tym wskaźnik W/l może być mniejszy.
Dla przykłądu wywaliłem 2 świetlówki t5 80W zastepując jedną beleczką o mocy 57W i rosliny jakoś odżyły (380l brutto)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 41 gości