Jakie świetlówki?

Doppler
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 9 maja 17, 07:36

Jakie świetlówki?

Postautor: Doppler » 9 maja 17, 14:25

Z góry przepraszam za powielanie tematu, potrzebuję dopytać szczegółowo.

Zbiornik 200l (wys. 50cm.)
Oświetlenie 2xT5 + 2xT8 + odbłyśniki z foli spożywczej.
Zastosowane świetlówki to 1 roślinna (T8), 2 x 6500 i 1 światło "dzienne" (cokolwiek to znaczy?)
T5 są przyczepione do T8. T8 są stare. T5 są nowe.
Lustro wody to 85*45cm.
Świecę 10 godzin. Akwarium jest odseparowane od światła słonecznego - więc reszta to ciemność.

Świetlówki mają po 55, 60 cm a długość akwarium wynosi 85cm. świetlówki są skupione na środku szerokości na odcinku 25cm podczas gdy szerokość wynosi 45cm. (Akwarium robione na zamówienie, pokrywa z mniejszego akwarium). Po bokach są co prawa jeszcze ledy ale to nie ma znaczenia.


Problem jest taki, że nawet pod samą powierzchnią pod świetlówkami rośliny wyraźnie mają za mało światła - np. kabomby mają długie przyrosty i niewielkie listki. Mały Heniek na dnie to już totalna porażka. Dodatkowo mam problem z krasnorostami (innych glonów nie ma). Nawożę Co2 + makro + mikro (staram się nie przesadzać ale nie mam testerów. Po obserwacji nowych przyrostów widzę że nawozów raczej nie brak, choć przyrosty są małe i powolne).

Prosiłbym o poradę czy z tym zestawem da się żyć i jak go skonfigurować najlepiej pod rośliny. Czy też muszę zrobić całkowitą drogą przebudowę.

Pytanie 2: w poradach w tym wątku viewtopic.php?f=19&t=11334 jest podane widmo potrzebne do fotosyntezy. Porównując z widmami świetlówek nie znalazłem ani jednej która by miała 750 nm. Wszystkie kończą się na 700 - nawet te najbardziej polecane na tym forum. Jak to z tym jest?

Z góry proszę o nie drwienie. Wiem że nie jestem sumiennym akwarystą, (rodzina, dom, praca, wyjazdy).

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Jakie świetlówki?

Postautor: mimo12 » 9 maja 17, 18:58

Moce świetlówek to 18W i 24W?
Przy takim oświetleniu wbrew pozorom trzeba by iść w kierunku roślin o niskich wymaganiach świetlnych, ze względu na sumaryczną moc świetlówek, wysokość zbiornika, jak i niedoświetlenie boków.
Heniek z marszu odpada, ale kabomba im bliżej światła, tym powinna gęstsza rosnąć.
U mnie w 100x40x50h rosła jak szalona przy 2x30W, ale zagęszczała się dopiero przy powierzchni, a straty w liściach dolnych były spore. U Ciebie światło jest niewiele mocniejsze( nie wliczając ledów).

Jakie te ledy? Może koledzy w ich sprawie coś doradzą, bo ja z ledów cienko przędę. ;)

Doppler
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 9 maja 17, 07:36

Re: Jakie świetlówki?

Postautor: Doppler » 9 maja 17, 20:14

Dzięki. Tak 18 i 24. Ledów bym nie liczył - to raczej doświetlenie po 10h świeceniu - dzięki temu rybki też nie mają szoku światła rano.

Pokrywa jest zrobiona tak, że nad całą powierzchnią jest gruba płyta piankowa (2cm) z wyciętym otworem na pokrywę z tego mniejszego akwarium. T5 są tak rozmieszczone że wychodzą nieco na boki.

____/'''''++++++++''''''\_____
taki przekrój ;)

Ta płyta ma tę zaletę że mogę w niej łatwo zrobić dziury i dodać jakieś halogenki, lub wmontować kolejne świetlówki np. po bokach. Wtedy pewno ledy bym zlikwidował. Tylko w którym kierunku pójść?

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Jakie świetlówki?

Postautor: abiba » 9 maja 17, 20:46

Doppler pisze:...Tylko w którym kierunku pójść?
migracja w kierunku ledów .

To zapewni nie tylko dopasowanie ilości światła i widma ale również równomierne oświetlenie ( a ztym masz problem przy świetlówkach)

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Jakie świetlówki?

Postautor: barttsw » 9 maja 17, 20:47

belka power led

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Jakie świetlówki?

Postautor: abiba » 9 maja 17, 21:49

wiem że wypatrzyłeś potencjalnego klienta ale czy doczytałeś że kolega ma pokrywe ? :)

Doppler
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 9 maja 17, 07:36

Re: Jakie świetlówki?

Postautor: Doppler » 9 maja 17, 22:31

nierówne światło ???? czyli że jak jedna roślinka ma go mniej do druga w drugim końcu akwarium gorzej rośnie?

na wszystkich forach zniechęcają do LEDów tym bardziej że akwarium jest dość głębokie a światło ledów zanika najszybciej (i ma najmniejsze rozproszenie - więc to chyba najgorszy możliwy wybór).

W pokrywę / płytę - mogę teoretycznie wstawić cokolwiek - choć lepiej żeby się nie grzało zbytnio

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Jakie świetlówki?

Postautor: abiba » 9 maja 17, 22:54

Doppler pisze:nierówne światło ????
sam przecież wyżej napisąłeś że musiałeś ledami boki doświetlac

Doppler pisze: wszystkich forach zniechęcają do LEDów
a to ciekawostka - ciekawym jakie to fora studiujesz ? ponandto fora akwarystyczne mają to do siebie że często wypowiadający znają sie np na rybkach a już nie koniecznie na technice

Doppler pisze:tym bardziej że akwarium jest dość głębokie a światło ledów zanika najszybciej (i ma najmniejsze rozproszenie - więc to chyba najgorszy możliwy wybór).

ogólnie rzcz ujmując piszesz bzdury i to w kilku aspektach :
1. zanikanie światła nie ma związku z jego źródłem lecz z jego widmem oraz podstawowym faktem że w wodzie w miarę zanurzania tracimy kolory począwszy od czerwonego a na niebieskim kończąc
2. nie jestem pewien co masz na myśli mówiąc o jego "rozproszeniu" ale własnie przez kierunkową charakterystykę rozproszenia diody mają już na starcie przewagę nad świetlówkami zwłaszcza w głębokich zbiornikach
3.źródła światła w oparciu o ledy są doskonale skalowalne i w przeciwieństwie do śwetlówek jest możliwa kompensacja widma uwzględniająca np głąbokość zbiornika (ale nie tylko ).
Równiez proste w przypadku ledów staje sie ukierunkowanie wiązki światła co może mieć strategiczne znaczenie w przypadku głebokich zbiorników . To samo może sie oczywiście okazć wadą ale to już zależy od Twoich preferencji oraz od kunsztu projektanta tego osiwtlenia . Przy świetlówkach nie ma co projektować i co kompensować (tak przy okazji) [/quote]
Doppler pisze:W pokrywę / płytę - mogę teoretycznie wstawić cokolwiek - choć lepiej żeby się nie grzało zbytnio
to i tym lepiej bo zwieksza sie liczba opcji i na pewno ledy będą się mniej grzały niż świetłowki o ile oczywiście nie zostaną popełnione błedy konstrukcyjne (powszechnie prezentowane/popełniane na tzw innych forach )

Doppler
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 9 maja 17, 07:36

Re: Jakie świetlówki?

Postautor: Doppler » 10 maja 17, 00:27

abiba pisze:
Doppler pisze: na wszystkich forach zniechęcają do LEDów
a to ciekawostka - ciekawym jakie to fora studiujesz ? ponadto fora akwarystyczne mają to do siebie że często wypowiadający znają sie np na rybkach a już nie koniecznie na technice


Np to niniejsze forum na którym piszemy
viewtopic.php?f=19&t=45394
viewtopic.php?f=19&t=45376

Ale skoro radzisz że można LEDy to jak mniemam potrzebne są niebieskie (bo czerwone i tak nie dotrą do podłoża) - a są jakieś ze barwą 640nm?

ps. wciąż nikt mi nie wyjaśnił (o co pytałem w pierwszym poście) jak to jest z tym światłem czerwonym, które jest potrzebne do fotosyntezy (750nm) a żadne źródło takiego światła nie podaje

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Jakie świetlówki?

Postautor: barttsw » 10 maja 17, 06:04

Doppler pisze:Np to niniejsze forum na którym piszemy
viewtopic.php?f=19&t=45394
viewtopic.php?f=19&t=45376
my mówimy o power ledach a nie o taśmach meblowych :D
Doppler pisze:Ale skoro radzisz że można LEDy to jak mniemam potrzebne są niebieskie
i tu właśnie cały myk że nie

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Jakie świetlówki?

Postautor: abiba » 10 maja 17, 08:02

Doppler pisze:
Ale skoro radzisz że można LEDy to jak mniemam potrzebne są niebieskie (bo czerwone i tak nie dotrą do podłoża) - a są jakieś ze barwą 640nm?

Niezupełnie .
Barwa czerwona jest dostępna w świetle białym (z reguły) . Problem polega na takim wymodelowaniu widma aby ten zakres który jest potrzebny roślinom wyeksponować a cała reszta to dodatek estetyczny (tak to ujmę)
Fakt wiekszego tłumienia składowej czerwonej nie oznacza że nie dociera ona do dna . Przeważnie da sie z tym zyć ponieważ trawniczki potrzebują spektrum wegetatywnego co doskonale komponuje sie ze częściowo utraconym czerwonym zakresem.
Większe rośliny (np limnophila aromatica) potrzebuje światła o widmie generatywnym a że rosnie większa to i większa jest dostępość deficytowego (czerwonego) zakresu.
Oprócz tego należy zauważyć że twój zbiornik to nie jakaś głębia - widywałem głębsze zbiorniki i dawaliśmy radę :)

Doppler pisze:ps. wciąż nikt mi nie wyjaśnił (o co pytałem w pierwszym poście) jak to jest z tym światłem czerwonym, które jest potrzebne do fotosyntezy (750nm) a żadne źródło takiego światła nie podaje

Nie dokładnie wiem o co pytasz. Jeśłi pytasz o źródło informacji to jest tego sporo a jeśli masz na myśli źródło światła to :
- jak pisałem wyżej niemal każde źródło światła białego jakieś tam czerwone emituje (patrz wyżej)
- dedykowane dla roślin źródła światłą mają wyeksponowane fragmenty widma szczególnie rośłinom przydatne . Dotyczy to zarówno świetłowek akwarystycznych jak i diod tzw "Full Spectrum" które w naszych rozmowach nazywamy po prostu FS
- istniej cała rodzina diod czerwonych (tzw Deep Red) jak i niebieskich (royal Blue) które dość dokładnie trafiają w cześtotliwości rezonansowe chlorofilów rośłin .

Układ złozony z wszystkich 3 rodzajów diod plus diody białe (dla poprawy estetyki widma) pozwala na w miarę swobodne kształtowanie widma i wpływanie nieomal na pojedyńcze rośłiny .
Zwykle jednak wystarcza kombinacja diod białych 6500K (lub 6500K + 8000-10000K) i FS w proporcjach o których już pisałem kilka dni temu .
Takie światło pokryje zapotrzebowanie znakomitej większośći rośłin w wiekszosci zbiorników .

PS
Doppler pisze:Ale skoro radzisz że można LEDy to jak mniemam potrzebne są niebieskie
i tu właśnie cały myk że nie[/quote]
Jeśłi planujesz zbiornik w stylu iwagumi to jest to dobry trop

Doppler
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 9 maja 17, 07:36

Re: Jakie świetlówki?

Postautor: Doppler » 10 maja 17, 09:36

Moje akwarium to typowy zbiornik ojca rodziny - nie za dużo możliwości dbania, wysokie rośliny z tyłu, małe z przodu.
Jeśli polecasz diody - to podaj jakiś link - najlepiej na konkretną taśmę - obecne świecą słabo, wystarczy wymienić taśmę i powinno działać.

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Jakie świetlówki?

Postautor: abiba » 10 maja 17, 10:59

Przepraszam ale odnoszę wrażenie że niewiele zrozumiałeś .
Każdy z tutaj sie wypowiadających ma negatywnę doswiadczenia jeżeli chodzi o taśmy więc nikt Ci tutaj tego nie polecał .
To wszystko co wyżej zostało napisane dotyczyło tzw Power LED któe nie są integrowane na paskach, taśmach itp.

Te diody kupujesz oddzielnie i montujesz je np w jakimś profilu aluminiowym .
Montaż diod jest banalnie prosty - po prostu przyklejasz je

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Jakie świetlówki?

Postautor: deXter » 10 maja 17, 11:33

Nie taśmę, a power ledy ;]

Osobiście ze szwagrem mamy w robocie 3 akwaria 10L i robimy oświetlenie sami na LEDach z allegro.
Mieszamy 10 000K i full spectrum i całkiem spoko sobie chwasty radzą :)
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Jakie świetlówki?

Postautor: Dhuz » 10 maja 17, 13:11

Ej, odwalcie sie od taśm. Fajnie mi na nich glony rosną. :(

Wróć do „Sprzęt”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości