Oświetlenie led do akwa 325l

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Oświetlenie led do akwa 325l

Postautor: abiba » 12 czerwca 17, 13:49

andrzejkowac pisze:No to mam problem do przeanalizowania .
problem ? ta puszka specjalnie abyś miał jakies odniesienie
andrzejkowac pisze:Te fotki to zakładam że robione jednym aparatem z identycznymi ustawieniami?
tak
andrzejkowac pisze:Widoczne krasnorosty to oczywiście nie wina światła ?
oczywiście że nie - ten zbiornik nigdy nie był serwisowany
andrzejkowac pisze:Czy któreś z tych akwa ze zdjęć jest gdzieś na forum opisane ?Chciałbym poczytać o nich coś więcej ,jak tak to proszę o link.
- nie na tym ale nie ma co sie nimi podniecać bo jedno to własciwie kotnik a drugi mi sie znudziło i przymierzam sie do powazniejszych zmian . Prosże nie analizujmy tych zbiorników a zdjęcia są tylko dla zobrazowania światła
andrzejkowac pisze:Odnośnie tych 8500 to ludzie je stosują a rośliny jakoś specjalnie krzywe nie są no ale nigdy nie wiadomo. :D
miedzy innymi dla tego napisałem że barttsw powiela mity

andrzejkowac
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 609
Rejestracja: 26 października 06, 11:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Oświetlenie led do akwa 325l

Postautor: andrzejkowac » 12 czerwca 17, 14:29

no to jeszcze jedno małe ale jak dam tak jak radzisz tyle fs to licząc na waty/litr będzie bez zmian
jak policzymy to w lumenach/litr to ( zakładając że fs mają podobno 20-30lumenów) to wyjdzie mi znacznie mniej niż zakładałem
I jak to zrobić żeby wilk był syty i owieczka cała ?
Młode ampularie oddam

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Oświetlenie led do akwa 325l

Postautor: abiba » 12 czerwca 17, 15:19

Nie mozesz tego tak liczyć ponieważ lm uwzględnia światło w zakresie widzialnym dla człowieka i uwzględnia jego (człowieka) charakterystykę .
Jak już ustaliliśmy rośliny mają zupełnie odmienne preferencje stąd operowanie lumenami luxami itp psu na budę sie zdaje i może co najwyżej stanowić punkt odniesienia w zakresie światła białego i chyba należy to w dodatku zawęźić do barwy tzw. neutralnej

veverjec

Re: Oświetlenie led do akwa 325l

Postautor: veverjec » 14 czerwca 17, 11:35

abiba pisze:Nie mozesz tego tak liczyć ponieważ lm uwzględnia światło w zakresie widzialnym dla człowieka i uwzględnia jego (człowieka) charakterystykę .
Jak już ustaliliśmy rośliny mają zupełnie odmienne preferencje stąd operowanie lumenami luxami itp psu na budę sie zdaje i może co najwyżej stanowić punkt odniesienia w zakresie światła białego i chyba należy to w dodatku zawęźić do barwy tzw. neutralnej

Dokładnie. Na lumeny trzeba uważać bo z doświadczenia wiem, że więcej lumenów może i zaszkodzić roślinkom.

Riko
Narybek
Narybek
Posty: 64
Rejestracja: 15 kwietnia 17, 11:31

Re: Oświetlenie led do akwa 325l

Postautor: Riko » 14 czerwca 17, 13:23

Zobacz sobie u tego sprzedawcy: http://allegro.pl/listing/user/listing. ... id=5922428
Może cię zaciekawią diody FS white, mnie zaciekawiły :P Obecnie testuję je w mojej belce (chyba tydzień temu ją zrobiłem, też się nie znam w ogóle), rzeczywiście święcą na biało, na taki zimny biały. Do tego mam 6500K i tyle samo 4500K i wygląda dobrze. Poza tym powsadzałem same FS i muszę powiedzieć, że jest ich 1/5 wszystkich diod, a po włączeniu widać róż na podłożu.
Zrezygnowałem z drivera, mam zasilacz 12V, a wszystko po to, żeby mieć taki fajny pilocik i sterować jasnością jak chcę. :D
barttsw pisze:tu abiba ma racje tyle ze cena zabija :D

Dlatego, że profil jest malowany proszkowo. Znajdziesz surowe aluminium, tańsze.

Przy okazji trochę off top, trochę nie, czy jak mam osobno włączane same FS to coś da jak zostawię na całą noc włączone na 10%? Nie przeszkadza takie dziwne światło rybom i daje coś w ogóle roślinom?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Oświetlenie led do akwa 325l

Postautor: barttsw » 14 czerwca 17, 13:40

FS białe w polce wychodza bardzo drogo
Riko pisze:Znajdziesz surowe aluminium, tańsze.
u mnie w miescie sa produkowane te profile

andrzejkowac
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 609
Rejestracja: 26 października 06, 11:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Oświetlenie led do akwa 325l

Postautor: andrzejkowac » 14 czerwca 17, 17:49

No tak diody ful spektrum jeszcze nie przetrawiłem i cały czas myślę jak je dać .a tu już następne FS white do rozpatrzenia .Zanim zabiorę się za robienie to pewnie wymyślą jeszcze kilka innych .Cholery można dostać ale wiadomo takie życie i każda rada mile widziana .
Młode ampularie oddam

Riko
Narybek
Narybek
Posty: 64
Rejestracja: 15 kwietnia 17, 11:31

Re: Oświetlenie led do akwa 325l

Postautor: Riko » 16 czerwca 17, 06:12

Na początek chciałem dać tylko fs i białe, ale pomyślałem, że zbuduję belkę na tych fs white i białe, 6500K. Bałem się właśnie tego różu od fs, mimo że dałbym ich z 30%
Jednak światło z fs white jest zimne, plus 6500K też zimne, nie chciałem takiego klimatu. Zrobiłem tak: 12 fs white, 6 6500K, 6 4500K. Jest idealnie jak dla mnie. Plus w belce mam 4 fs i 2 Royal Blue wlączane osobno. I mimo że jest ich 20% to widać lekki róż. Fs white nie takie znowu drogie, 2,70 zł, a fs 2,50 u gościa co pisałem. On ma na aukcji podany przy diodach rzeczywisty rozkład widma, też warto zerknąć.

andrzejkowac
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 609
Rejestracja: 26 października 06, 11:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Oświetlenie led do akwa 325l

Postautor: andrzejkowac » 16 czerwca 17, 08:01

To może jakaś fotorelacja z robienia tej belki?
Młode ampularie oddam

andrzejkowac
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 609
Rejestracja: 26 października 06, 11:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Oświetlenie led do akwa 325l

Postautor: andrzejkowac » 4 grudnia 17, 12:06

Witam ponownie ,
Powoli zaczynam robienie swojej belki
Aktualnie zamówiłem
2x driver 300ma 25-36W
1x driver 300ma 7- 12w
profil alu 120x16
diody power led 1w 45mil o barwie 4500 6500 8500 FS
Plan diod wygląda tak łącznie 68 sztuk w tym 38 6500 ,10 4500, 10 8500 ,10 FS
osiem diod 6500 dam na driver 7-12w i one będą się zapalały jako pierwsze ( takie pseudo symulowanie wschodu słońca) pozostałe diody podzielę na dwa pozostałe driver w ilości 30 diod na driver.
Na profil alu zamontuję ceowniki alu i jako eksperyment ciekawostkę chcę dać trzy wiatraczki 12v 600 obr/min wymiar 140x140
Co do diod 4500 to wiem że ich nie polecacie ale ja chcę zrobić troszkę inaczej niż wszystkie belki
Jakieś uwagi?
Młode ampularie oddam

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Oświetlenie led do akwa 325l

Postautor: abiba » 4 grudnia 17, 12:29

Jakoś średnio się to kupy trzyma ale może mi nie starcza wyobraźni :) O ile sobie przypominam driver/drivery wygrały z uwagi na prostotę wykonania a tu ciekawostka ...
(te wentylatory to na 230V będą ? bo jesli nie to kolejny czyli czwart zasilacz do tej belki )
W każdym razie kibicuję projektowi i liczę na prezentację po wykonaniu

andrzejkowac
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 609
Rejestracja: 26 października 06, 11:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Oświetlenie led do akwa 325l

Postautor: andrzejkowac » 4 grudnia 17, 16:14

abiba pisze:Jakoś średnio się to kupy trzyma ale może mi nie starcza wyobraźni :) O ile sobie przypominam driver/drivery wygrały z uwagi na prostotę wykonania a tu ciekawostka ...
(te wentylatory to na 230V będą ? bo jesli nie to kolejny czyli czwart zasilacz do tej belki )
W każdym razie kibicuję projektowi i liczę na prezentację po wykonaniu


No brawo abiba dokładnie takiego twojego komentarza się spodziewałem :D Czy to się czegoś trzyma czy nie to się zobaczy
a co masz przeciwko 4 zasilaczowi w szafie miejsca chyba nie zabraknie bardziej mnie martwi ilość kabli wychodzących z belki ale może jakoś to pospinam zobaczymy
Prezentacja oczywiście będzie na bieżąco po każdym etapie budowy a szczere komentarze będą mnie podtrzymywały na duchu
Młode ampularie oddam

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Oświetlenie led do akwa 325l

Postautor: abiba » 4 grudnia 17, 18:09

andrzejkowac pisze:... bardziej mnie martwi ilość kabli wychodzących z belki ale może jakoś to pospinam zobaczymy
...

no głownie o to mi chodziło ale nie tylko.

A przeciwko kolejnemu zasilaczowi nie mam nic - w końcu to Twój cyrk i Twoje małpy tylko się zdziwiłem bo miało być prosto i jako wadę sam uznałeś koniecznośc zastosowania 3 zasilacza a tu z własnej nieprzymuszonej woli dokładasz czwarty . I tyle .

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Oświetlenie led do akwa 325l

Postautor: barttsw » 4 grudnia 17, 19:53

andrzejkowac pisze: bardziej mnie martwi ilość kabli wychodzących z belki ale może jakoś to pospinam zobaczymy
kabel sterowniczy wielozylowy np.lapp kabel i rozdzial robisz sobie pod szafka
olflex ma numerowane zyly wiec ryzyko pomylki ograniczone do minim

andrzejkowac
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 609
Rejestracja: 26 października 06, 11:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Oświetlenie led do akwa 325l

Postautor: andrzejkowac » 4 grudnia 17, 23:34

No dzięki bart też myślałem nad czymś takim.
Ale mam sporo zbędnych kabli po sprzęcie rtv agd i pierwotnie chciałem je wykorzystać ale nie mówię nie zobaczę jak wyjdzie. W razie czego będzie jakiś plan B
Młode ampularie oddam

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości