Oświetlenie led do akwa 325l

andrzejkowac
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 609
Rejestracja: 26 października 06, 11:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Oświetlenie led do akwa 325l

Postautor: andrzejkowac » 18 kwietnia 17, 13:48

Witam chciałbym postawić nowe akwa 130x50x50 z aluminiową pokrywą i oświetleniem początkowo miało być T5 2x54 al zaciekawiły mnie ledy tu dwie przykładowe lampy pasujące do pokrywy
Lampa LED 130 PLANT + RED roślinna
Lampa LED 130 WHITE + Oświetlenie Dzienne 5760 lm moc 41 moc bez zasilacza 31 W
W opisie znajduje się informacja że jedna taka lampa równa się mocy 2x54W czyli jak bym dał tak jak planuję to w przeliczeniu wyszłoby coś ok 0.66Wl
Pytanie jak to byłoby tak w praktyce bo jeśli jest tak jak piszą to bym przesadził z mocą i przy okazji o co chodzi z tą mocą z i bez zasilacza?
Młode ampularie oddam

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Oświetlenie led do akwa 325l

Postautor: Hunter » 18 kwietnia 17, 14:15

W opisie aukcji napisali bzdury :) Być może optycznie świeci jak 2x54w, ale jakościowo dla roślin to światło jest słabiej dostępne.
Jeśli to ma być akwarium roślinne to zrezygnuj z pasków led. Słabo się sprawdzają
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Oświetlenie led do akwa 325l

Postautor: barttsw » 18 kwietnia 17, 14:19

możesz podać link do aukcji
jezeli chcesz prowadzić akwarium roślinne z trawnikami to moze być mało
i tu trzebało by zainwestować belkę na power ledach około 150w

andrzejkowac
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 609
Rejestracja: 26 października 06, 11:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Oświetlenie led do akwa 325l

Postautor: andrzejkowac » 18 kwietnia 17, 16:32

http://zoolight.pl/product-pol-1877-Lam ... linne.html
http://zoolight.pl/product-pol-1294-Lam ... ienne.html
chodzi o coś takiego jak wyżej a trawniczki to mnie aż tak nie kręcą chcę mieć mniej wymagające żabienice lotosy tak na oko to jakieś maks 0.4W/l licząc po staremu na świetlówkach .Kiedyś tak miałem i byłem zadowolony teraz chciałem do tego wrócić tylko nie wiem jak to tak z ledami policzyć.
Młode ampularie oddam

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Oświetlenie led do akwa 325l

Postautor: barttsw » 18 kwietnia 17, 16:42

te oswietlenie sobie daruj szkoda kasy na to

andrzejkowac
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 609
Rejestracja: 26 października 06, 11:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Oświetlenie led do akwa 325l

Postautor: andrzejkowac » 18 kwietnia 17, 17:44

barttsw pisze:te oswietlenie sobie daruj szkoda kasy na to



A tak cos wiecej na temat bys powiedział
Młode ampularie oddam

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Oświetlenie led do akwa 325l

Postautor: barttsw » 18 kwietnia 17, 17:51

kiepskiej jakości swiatło i tak naprawde paski długo nie wytrzymują wydasz ponad 300 zł na cos co zaraz przekniesz
jak miałbym ci polecic to belke na powerledach 6500K + FS

andrzejkowac
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 609
Rejestracja: 26 października 06, 11:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Oświetlenie led do akwa 325l

Postautor: andrzejkowac » 18 kwietnia 17, 18:17

no tos pocieszył robienie samemu raczej mnie nie kręci a gotowców nie widzę
poczekamy jeszcze na insze opinie jak się potwierdzi to zostaną stare sprawdzone t5
Młode ampularie oddam

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Oświetlenie led do akwa 325l

Postautor: Hunter » 18 kwietnia 17, 18:33

Więc zostań przy T5, skoro są sprawdzone :)
Naprawdę nie ma sensu wydawać 3 stów tylko po to, bo taki mamy trend i za każdym rogiem słychać "LED". ;)
Jak chcesz wydać pieniążki na energooszczędną technologię led to zrób to z głową. Popatrz na ustawienie tych "świetlówek LED" w swoim akwarium. Jedna "roślinna" świeci na fioletowo, a druga "dzienna" na biało. Masz dwa miejsca na świetlówki, zapewne na tył dasz tą roślinną, na przód dzienną. Efekt łatwo sobie wyobrazić. Tył ciemny i kolorowy, przód naświetlony ;) Diody świecą punktowo, to nie są tradycyjne świetlówki z kątem świecenia 360*, gdzie układ i kolejność świetlówek je mniej ważna.

A przyjrzyj się gotowym belkom na power led, zwróć uwagę na ustawienie diod. Są ze sobą pomieszane, tak żeby równomiernie oświetlały całe akwarium. Wtedy nie masz cukierkowych kolorów, bo barwy są wymieszane. Nikt nie lutuje diod z widmem dla roślin w jednym rzędzie, są przemyślanie rozmieszczone na całej oświetlanej powierzchni.

Niby sklep z "profesjonalnym" oświetleniem, a nawet nie wstawili zdjęcia akwarium na tym świetle. :D
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

andrzejkowac
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 609
Rejestracja: 26 października 06, 11:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Oświetlenie led do akwa 325l

Postautor: andrzejkowac » 18 kwietnia 17, 18:53

no Hunter to jest jakiś argument na minus faktycznie to co powiadasz może być prawdą
Co do ceny to nie jest to taki szok bo jak co to brałbym te bryzgoszczelne na t5
http://www.zoolight.pl/product-pol-1009 ... uaLux.html
kiedyś miałem coś podobnego i faktycznie ta osłona sprawdza się dobrze odbłyśnik nie zarasta kamieniem.
Te ledy zainteresowały mnie ze względu na pobór prądu i czas swiecenia.Ale widać że warto pytać każdy coś podpowie czekam na dalsze opinie

A tak jeszcze kombinując inaczej zamiast roślinnej dać tylko te ledy dzienne to jak wtedy byś to ocenił .Ja przedtem jechałem na zwykłych świetlówkach t5 865 i roślin rosły
Młode ampularie oddam

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Oświetlenie led do akwa 325l

Postautor: barttsw » 18 kwietnia 17, 19:01

kolego napisz do mnie pw to ci wycenia belke led bo na ogole nie podaje cen
podaj mi tylko wymiary zbiornika

andrzejkowac
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 609
Rejestracja: 26 października 06, 11:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Oświetlenie led do akwa 325l

Postautor: andrzejkowac » 1 czerwca 17, 13:06

Witam ponownie .
Sporo poczytałem na temat ledów i zaczynam nabierać ochoty na zbudowanie takiej belki stosownej do mojego akwa .Problem jest taki że moja wiedza o elektronice równa się --o ale dzięki waszym czytelnym opisom i filmom na ytube będę chciał próbować .Czasu na przemyślenia mam sporo bo akwa stanie dopiero za jakiś czas w nowym lokalu.Przez ten czas postaram się ogarnąć temat i mam nadzieję że nie zanudzę Was swoimi pytaniami Teraz do rzeczy akwa ok 300l 120x50x50 lub ciut większe .
LT na ziemi i glinie obsada roślinna to głównie żabienice małe i duże, lotos ,trawy i anubiasy .
Planowane oświetlenie to
66W power led 1W barwa od 4000-8000 tu jeszcze pomyślę i może kilka ful spectrum
Chciałbym to zrobić na profilu alu 1m długość 16cm szerokość
Przykładowo 66 led na 11 radiatorach po 6led lub nawet na takich większych listwach po 18 lub więcej diod jeśli takie znajdę chodzi mi o ograniczenie lutowania i ilości kabli
Zasilanie to 2 driver 20-36W co dałoby po 33diody na 1 driver
1driver 6-12w na przykładowo 10 diod ful spectrum ,to wyszłoby po jednej diodzie pomiędzy zestawami 6ledowym
Teraz pytania
Czy belka 1m na akwa 120-125cm wystarczy na doświetlenie boków ?
Czy te listwy na 6-18 diod są tak samo dobre jak te radiatory na 1diode ?
Czy taka bela umieszczona w pokrywie ze pcv nie będzie się zbytnio grzała
Uprzejmie dziękuję
Młode ampularie oddam

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Oświetlenie led do akwa 325l

Postautor: barttsw » 1 czerwca 17, 13:14

16 cm nie ma potrzeby
przy driverach bedzie sie grzała i 66w na LT za dużo i gdzie ty chcesz zmiescic na 100 cm 66 diód :D
i daj 120 cm
minus driverow brak sterowania diody beda chodziły na 100% co nie jest dla nich dobre
i omijaj tych diód 8000-10000k
andrzejkowac pisze:Czy te listwy na 6-18 diod są tak samo dobre jak te radiatory na 1diode ?
nie sa najwiekszym badziewiem jakie istnieje
andrzejkowac pisze:Czy taka bela umieszczona w pokrywie ze pcv nie będzie się zbytnio grzała
tak jak chcesz to zrobic to ona w sobie sie bedzie przegrzewać

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Oświetlenie led do akwa 325l

Postautor: abiba » 1 czerwca 17, 14:51

Trochę haotycznie to przedstawiłeś i niezbyt precyzyjnie ale:

1. Pierwsze i podstawowe moje zastrzezenie ad Twojego projektu wiąże sie ze stwierdzeniem zę planujesz 66W oświetlenia z 66 diodami 1W .
Trzeba to koniecznie zweryfikować > Jeśli zakładasz moc oświetlenia 66W (co nie jest bez sensu) należy zwiekszyć liczbę diod gdyż te ni epowinny pracować z mocą maxymalną .
Proponuję przyjąć moc pracy diod z zakresu 50-75% mocy maksymalnej .

2. Dodanie kilku zaledwie diod FS (piszesz że 1 na 6) jest dość kiepskim założeniem - moim zdaniem powinno być ich więcej .

3. powierznię radiatora dobiera sie po ustaleniu mocy wydzielanej przez diody . Proponuję zcząć rozważania od 5,5W/dm2 . Z tego wynika że potrzebujesz profil o powierzchni 12dm2 czyli przy długości belki 120cm możesz zastosować profil 10cm lub szerszy co komponuje sie z Twoim zamiarem uzycia 16cm .
Uwaga: do obliczeń nie przyjmujemy mocy katalogowej diod lecz rzczywistą moc zapotrzebowaną/wykorzystaną

Na koniec odpowiadając na Twoje pytania :
Czy belka 1m na akwa 120-125cm wystarczy na doświetlenie boków ?
- wszystko zależy od wysokośći na jakiej zawiesisz tą belkę ale w zalezności od finalnej konstrukcji suerowałbym jednak zwiększenie jej długości (patrz pkt3)

Czy te listwy na 6-18 diod są tak samo dobre jak te radiatory na 1diode ?
- łatwiejsze w montażu ale ograniczają mozliwości rozmieszczenia więc w zalezności od priorytetu . Parametry termiczne mają podobne a i tak wszystko zależy od sposobu montażu (rodzaj past termoprzewodzących , sposób montażu do radiatora a nawet sposób lutowania ). Ja czesto rezygnuje z tego elementu montując je bezpośrednio na profilu .

Czy taka bela umieszczona w pokrywie ze pcv nie będzie się zbytnio grzała
- nie będzie sie nadmiernie grzała o ile właściwie ją zaprojektujesz


barttsw pisze:...przy driverach bedzie sie grzała ...

Nie prawda - to czy diody będą zasilane z drivera (mając na myśli zasilacz impulsowy stałopradowy) czy z bateryjki nie ma znaczenia w kwestii wydzielania ciepła . Jedynymi czynnikami są parametry zasilania a więc w rezultacie moc doprowadzona do diod i w drugim rzędzie skuteczność odprowadzenia ciepłą

andrzejkowac
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 609
Rejestracja: 26 października 06, 11:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Oświetlenie led do akwa 325l

Postautor: andrzejkowac » 1 czerwca 17, 17:11

Dziękuję kolegom za porady i przepraszam za chaos w opisie ale on jest proporcjonalny do wiedzy.
Zresztą podejrzewałem że coś zbyt łatwo mi to poszło
Kolego abiba odnośnie tego ustawiania mocy pracy diod to coś słyszałem ale nie mam jeszcze pojęcia jak lub czym to robić ,ale dziękuję za wskazówkę zaraz nadrobię braki wiedzy.
Co do punktu 2 to ilość diod jest oczywiście do uzgodnienia podałem tak orientacyjnie
Długość belki brałem 1m bo taką widziałem na aukcji ,jak sprzedają nap.115cm to nie widzę problemu kupić
co do zmieszczenia tych diod na belce to nie liczyłem tego, tylko tak na oko myślałem że wejdzie
Odnośnie temperatury belki to mam dwie koncepcje jedna w wersji całkowicie w pokrywie druga belka częściowo zabudowana tak że górna część belki będzie równo z pokrywą i będzie mogła oddawać część ciepła na zewnątrz ale to jeszcze wyjdzie w praniu
Młode ampularie oddam

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości