Oświetlenie led do akwa 325l

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Oświetlenie led do akwa 325l

Postautor: abiba » 1 czerwca 17, 17:29

andrzejkowac pisze:Kolego abiba odnośnie tego ustawiania mocy pracy diod to coś słyszałem ale nie mam jeszcze pojęcia jak lub czym to robić

To jest proste - nalezy zsilić prądem proporcjonalnie mniejszym od maksymalnego. W przypadku zastosowania drivera kupujesz np na 270mA (lub inna wybraną wartość ) lub kupujesz taki który zapewni moziwość zmiany tego parametru (rzadziej występują i droższe )

andrzejkowac pisze:co do zmieszczenia tych diod na belce to nie liczyłem tego, tylko tak na oko myślałem że wejdzie

I dobrze - nie musisz sie tym przejmować - uwaga barttsw była ... nieprzemyslana .
Standardowo stosuje w belkach do 100cm 84szt a w dłuższych 2x tyle

andrzejkowac pisze:Odnośnie temperatury belki ... belka częściowo zabudowana tak że górna część belki będzie równo z pokrywą i będzie mogła oddawać część ciepła na zewnątrz ...
bardzo dobra koncepcja . Dodam że można zwiększyć moc cieplna bardziej niz moc belki przez dość prosty zabieg

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Oświetlenie led do akwa 325l

Postautor: barttsw » 1 czerwca 17, 18:31

abiba pisze:I dobrze - nie musisz sie tym przejmować - uwaga barttsw była ... nieprzemyslana .
Standardowo stosuje w belkach do 100cm 84szt a w dłuższych 2x tyle

przemyslana 90 diod stosuje sie owszem przy holendrach ale przy LT wystarcza 30 diod wysterowanych na 40%

andrzejkowac
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 609
Rejestracja: 26 października 06, 11:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Oświetlenie led do akwa 325l

Postautor: andrzejkowac » 1 czerwca 17, 19:16

No dzięki abiba już doczytałem można dać jak piszesz driwer 270 lub nap. 300MA muszę jeszcze zobaczyć na ile diod one są i przemyśleć cały układ .
Pytanie odnośnie driwera jak z temperaturą pracy tego ustrojstwa przy pełnym obciążeniu w różnych konfiguracjach
nap driwer do maks 36 diod 350ma z 36 diodami 350ma
driwer do maks 36 diod 300ma z 36 diodami 350ma
driwer do maks 36 diod 350ma z 30 diodami 350ma
driwer do maks 36 diod 300ma z 30 diodami 350ma
abiba pisze:bardzo dobra koncepcja . Dodam że można zwiększyć moc cieplna bardziej niz moc belki przez dość prosty zabieg

masz na myśli doklejenie dodatkowego ceownika na górę ?
barttsw pisze:przemyslana 90 diod stosuje sie owszem przy holendrach ale przy LT wystarcza 30 diod wysterowanych na 40%

te wysterowanie na 40% czy to nie zbyt mało ? wtedy potrzebne 2x więcej diod ja się nie znam ale tak na ok to obstawiałbym wysterowanie na ok 70%
Młode ampularie oddam

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Oświetlenie led do akwa 325l

Postautor: abiba » 1 czerwca 17, 19:51

barttsw pisze:
abiba pisze:I dobrze - nie musisz sie tym przejmować - uwaga barttsw była ... nieprzemyslana .
Standardowo stosuje w belkach do 100cm 84szt a w dłuższych 2x tyle

przemyslana 90 diod stosuje sie owszem przy holendrach ale przy LT wystarcza 30 diod wysterowanych na 40%



Przemyślane?
policzmy 30W (moc max. diod) x 40% = 12W
zbiornik ok 300l czyli 12W/300= 0,04W/l

czyli W.g Ciebie świetlówki w LT na poziomie 0,08W/l czego ekwiwalentem ma być układ diod jest OK?

Przy optymalizacji spektrum owszem osiągniemy lepszy wynik ale dalej będziemy oscylować wokół 0,1 W/l w świetlówkach .
Ośmielam sie stwierdzić że jednak nie przemyślałeś .

Nasz kolega założył moc 66W w zbiorniku ponad 300l więc daje to wspólczynnik 0,22W/l co mozna uznać stanowi ekwiwalent 0,4 W/l w świetlówkach .
Przy założeniu że uwzględni moją uwagę dotyczącą ograniczenia obciązenia diod będzie o proponowany wspólczynnik (0,5 - 0,75) da nam odpowiednik oświetlenia świetlówkowego na poziomie 0,2-0,3 W/l

Dalej więc twierdzisz że Twoja koncepcja jest bardziej przemyślana od naszego kolegi??

Ponad to zauważ że moja uwaga moja dotyczyła nie tyle kwestii mocy itp parametrów lecz Twojego stwierdzenia co do nemozliwości pomieszczenia tych diod a ilośc diod na ilość światła ma taki wpływ jak kolor beretu mojej sąsiadki na moje samopoczucie

andrzejkowac pisze:No dzięki abiba już doczytałem można dać jak piszesz driwer 270 lub nap. 300MA muszę jeszcze zobaczyć na ile diod one są i przemyśleć cały układ .
Pytanie odnośnie driwera jak z temperaturą pracy tego ustrojstwa przy pełnym obciążeniu w różnych konfiguracjach
nap driwer do maks 36 diod 350ma z 36 diodami 350ma
driwer do maks 36 diod 300ma z 36 diodami 350ma
driwer do maks 36 diod 350ma z 30 diodami 350ma
driwer do maks 36 diod 300ma z 30 diodami 350ma


Na to pytanie nie da sie dokładnie odpowiedzieć ponieważ temperatura radiatora zależy od mocy diod (rzeczywistej) , powierzchni radiatora a w dalszej kolejności od temperatury otoczenia (wazny parametr to różnica temperatur) i prędkości przepływu powietrza wokół radiatora a także od kilku "drobiazgów" takich jak np rezystancja złacz czyli w praktyce jakośc kleju sposób klejenia sposób lutowania itp .

jednakże z mojego doświadczenia wynika że nalezy zasilać typowe diody 1W prądem mniejszym niż 300mA zwłaszcza w układach z pokrywą stąd własnie zaproponowałem zastosowanie w miarę typowego drivera 270mA.
W swoich konstrukcjach stosuję prąd jeszce mniejszy .


abiba pisze:bardzo dobra koncepcja . Dodam że można zwiększyć moc cieplna bardziej niz moc belki przez dość prosty zabieg

masz na myśli doklejenie dodatkowego ceownika na górę ?[/quote]
Nie tyle doklejenie radiatora ile własnie montaż radiatora (kawałek blachy aluminiowej ) na pokrywie a mniejszą komorę z LED-ami wpuszczona do wewnątrz .

(może później zamieszcze gdzieś zdjęcie przykłądowej konstrukcji)

Edytuj posty

andrzejkowac
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 609
Rejestracja: 26 października 06, 11:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Oświetlenie led do akwa 325l

Postautor: andrzejkowac » 2 czerwca 17, 10:31

No dobra ja też wykonałem trochę matematyki tak dla lepszego ogarnięcia tematu powiedzcie czy dobrze to kumam
policzyłem jeszcze raz moc diod dla układu z zasilaczem 300ma i wychodzi mi coś takiego
Przy założeniu że dioda 1W 350mA zasilana prądem 350mA daje 100% mocy
Dioda 1W 350mA zasilana 300mA da nam 85.7% mocy w przeliczeniu na W da to 0,86W
Teraz odnośnie lumenów
Przy założeniu że jedna dioda na pełnej mocy daje według opisu producenta 100-120 lumenów
to przy zasilaniu 300mA będzie to tak od 86 do 103 lumeny z jednej diody
to da nam od 19 do 22 lumenów na 300l pojemności akwa
Przy zasilaniu 270mA moc diody ok 0,77W co da spadek ok 3 lumenów na litr
Czyli jak dam zasilacz 270mA -300mA to trzeba by był dać ok 70- 76 diod zamiast 66

Obniżenie mocy diod ma na celu wydłużenie ich żywotności ale po dołożeniu diod moc cieplna będzie chyba podobna
abiba pisze:Nasz kolega założył moc 66W w zbiorniku ponad 300l więc daje to wspólczynnik 0,22W/l co mozna uznać stanowi ekwiwalent 0,4 W/l w świetlówkach .

No tak pod te 0.4W/l chciałem to właśnie ustawić poprzednio mając 220l zbiornik świeciłem 3x39W i byłem zadowolony teraz chcę do tego wrócić na ledach

Jeśli moja powyższa matematyka ma sens to powiedzcie czy jeszcze trzeba na coś zwrócić uwagę odnośnie doboru diod do zasilacza


teraz jeszcze takie zapytanie
Odnośnie oświetlenia też całej szerokości akwa czy taka belka umieszczona na środku da radę doświetlić szerokość 50 cm i jak wysoko najlepiej dać ją nad lustrem wody ,od tego będzie zależała wysokość pokrywy .
Teraz odnośnie doboru tych ful spectrum żeby jed dobrać to musiałbym chyba wiedzieć ile centymetrów kwadratowych da rade taka dioda oświetlić i jaką mocą a moc i ilość powierzchni zależy pewnie od wysokości i kółko się zamyka .
odnośnie klosza na belce to jak on jest montowany do belki?na wcisk czy klejony?
Młode ampularie oddam

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Oświetlenie led do akwa 325l

Postautor: abiba » 2 czerwca 17, 22:33

Byłoby ale ... :)

Wszyskie parametry na które sie powołujesz nie zmieniaja sie liniowo w przypadku LED-ów ( jak wiekszści półprzewodników)

Ponadto wyjaśnijmy sobie cos :
Dioda 1W wcale nie musi być jedno watową w sensie mocy maksymalnej .
W katalogach i tzw binach Power Led podzielone są na 0,5; 1; 3; 5W itd
czasami zdarza sie że dioda z grupy 1W faktycznie ma moc max. 1W ale w większośći przypadków tak nie jest .
Dla przykładu konkretny typ diody :
270mA - 3,18V - 0,86W
300mA - 3,21V - 0,96W
330mA - 3,24V - 1,07W

Ta dioda z grupy katalodowej 1W jest zdefiniowana jako:
Pmax 1,1W
If max 360mA
Uf max 3,6V

Takie dane podają zwykle sprzedawcy na allegro i już na początku widać że to sie kupy nie trzyma (P=U*I a więc 3,6V x 0,36A = 1,3W)
Jakby tego było mało strumień maksymalny dla mocy maksymalnej podawany jest przy założeniu że temeratura ZŁACZA (pólprzewodnikowego) jest 25stC !
A że skutecznośc świetlna zmniejsza sie wraz z temperaturą złaćza mozesz pomarzyć o katalogowych 110lm/W

Tak więc bez dalszego teoretyzowania obliczenia z proporcji są dość ryzykowne .

cyt.:"Obniżenie mocy diod ma na celu wydłużenie ich żywotności ale po dołożeniu diod moc cieplna będzie chyba podobna "
Niekoniecznie . Najsłabszym (najgorętszym) miejscem jest styk obudowy z radiatorem i temperatura dość gwałtownie spada wraz z odległośćią od owego styku tak więc wiecej zimniejszych punktów przy tej samej sumarycznej mocy zapwni mniejszą temperaturę złacza a to jest najistotniejsze
Obrazek
cyt.:"Odnośnie oświetlenia też całej szerokości akwa czy taka belka umieszczona na środku da radę doświetlić szerokość 50 cm i jak wysoko najlepiej dać ją nad lustrem wody ,od tego będzie zależała wysokość pokrywy ."

No cóż - geometria :)
ale :
wprawdzie wiekszosć diod ma skuteczny kąt świecenia w granicach 120-140st lecz badane to jest w powietrzu.
Pozostaje uwzględnić załamanie w przejściu powietrze/woda oraz dłuższą odległość pokonywaną w wodzie przy krawędziach akwarium .
Z drugiej strony isnieje zjawisko odbicia od wewnętrznych powierzchni szyb .
Twoje założenie dot. zastosowania profila 16cm zamiast 10cm doskonale niweluje wyżej wymienione problemy (obok wysilenia temperaturowego)

cyt.:"Teraz odnośnie doboru tych ful spectrum żeby jed dobrać to musiałbym chyba wiedzieć ile centymetrów kwadratowych da rade taka dioda oświetlić i jaką mocą a moc i ilość powierzchni zależy pewnie od wysokości i kółko się zamyka ."
Nie potrzebnie tak daleko brniesz .
PO ustaleniu faktycznej mocy wypromieniowanej dobierasz odpowiednią liczbę diod a następnie ustalasz proporcje np FS : 6500k
Na koniec ustalasz siatkę dla montażu tych diod i umieszcasz je jak nabardziej symetrycznie w typowym wariancie .
Jeszce lepszym rozwiązaniem jest połaczenie róznych typów diod w gniazda/grupy i te dopiero rozkładasz równowmiernie - trochę bardziej skomplikowane i wydaje sie mało celowe w małych belkach ale idealnie likwiduje kolorowankę

cyt.:"odnośnie klosza na belce to jak on jest montowany do belki?na wcisk czy klejony?"
Nie bardzo wiem o jakim kloszu mówisz .
zaczynam podejrzewać że planujesz coś w ten deseń : http://allegro.pl/profil-slim-pcv-do-ta ... 03691.html
jestem do tego sceptycznie nastawiony i przynajmniej na moje w tym zakresie doświadczenie raczej nie licz (może koledzy pomogą )
Moim ulubionym tworzywem jest blacha aluminiowa 2mm spinana ceownikiem aluminiowym - klosz/osłona przeźroczysta to poliwęglan albo 2mm albo 0,5mm

Dobrym (łatwym ) surowcem jest coś takiego : http://allegro.pl/profil-led-aluminiowy ... 28091.html lub http://allegro.pl/profil-led-aluminiowy ... 24493.html. Nie wiele sie to rózni od blachy ale łatwijsza konstrukcja

andrzejkowac
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 609
Rejestracja: 26 października 06, 11:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Oświetlenie led do akwa 325l

Postautor: andrzejkowac » 3 czerwca 17, 09:16

No tak, już myślałem że trochę błysnę mądrością a tu znowu kubeł zimnej na głowę.No ale brnijmy w to dalej .
Więc tak belka o której myślałem to ta pierwsza z tych co podałeś .Ten klosz jest tylko wciśnięty w ten profil czy jakoś jeszcze przyklejany ?

abiba pisze:Tak więc bez dalszego teoretyzowania obliczenia z proporcji są dość ryzykowne .

No ja też zakładam że nie jest to może zbyt dokładne szczególnie w moim wykonaniu ale chciałem złapać jakiś orientacyjny zakres mocy i ilości lumenów tych diod żeby mieć jakiś punkt wyjścia do dalszych działań .
Koledzy od roślin podają że na akwa LT takie jak chcę zbudować to 20-30 lumenów na litr czyli 6000-9000 lumenów na 300 litrów.
Biorąc pod uwagę wszystkie te zawiłości o których tu rozmawiamy to chciałem trafić tak powiedzmy ok 25 lumenów i 0,22W/L co jak powiedziałeś powinno równać się ok 0,4W/L na świetlówkach
I teraz biorąc pod uwagę to co napisałeś policzymy to tak
abiba pisze:300mA - 3,21V - 0,96W
znaczy że 1dioda 1w zasilana 300ma ma 0,96W ? to
70diod 1W x 0,96W =67,2W co podzielone przez 300 da 0,22W/l i mam nadzieję że nie znajdziesz znów jakiegoś ale bo się potnę szarym mydłem :D
Młode ampularie oddam

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Oświetlenie led do akwa 325l

Postautor: barttsw » 3 czerwca 17, 09:34

abiba pisze:Dobrym (łatwym ) surowcem jest coś takiego : http://allegro.pl/profil-led-aluminiowy ... 28091.html lub http://allegro.pl/profil-led-aluminiowy ... 24493.html. Nie wiele sie to rózni od blachy ale łatwijsza konstrukcja
tu abiba ma racje tyle ze cena zabija :D

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Oświetlenie led do akwa 325l

Postautor: abiba » 3 czerwca 17, 09:49

andrzejkowac pisze:...
I teraz biorąc pod uwagę to co napisałeś policzymy to tak
abiba pisze:300mA - 3,21V - 0,96W
znaczy że 1dioda 1w zasilana 300ma ma 0,96W ? to
70diod 1W x 0,96W =67,2W co podzielone przez 300 da 0,22W/l i mam nadzieję że nie znajdziesz znów jakiegoś ale bo się potnę szarym mydłem :D


Będzie dokładnie tak jak piszesz i to będzie działało .
Jednak skoro zamierzasz uwzglednić to co wyżej napisąłem 300mA jest jakby trochę za dużo. Jeśli zmniejszysz jeszcze ten prąd (i moc ) ograniczysz głownie wydzielanie sie ciepła a w minimalnym stopniu strumień świetlny .
Pametaj że budujesz oswietlenie a nie grzejnik . Moc dostarczona do diod = moc zużyta na światło + moc zużyta na grzanie więc im mniejsza temperatura tym więcej światła z jednostki mocy (przypominam : nie są to zalezności liniowe)

Jeśli zatem zmniejszysz moc diody będą zimniejsze i sprawność wzrosnie wiec mozna zaryzykować korektę wspóczynnika w.g oientacyjnego schematu :
300ma = świetlówki x 0,5
200mA = świetlówki x 0,4
(powyższe ilustruje zasadę i nie stnowi podstaw do obliczeń)

barttsw pisze:
abiba pisze:Dobrym (łatwym ) surowcem jest coś takiego : http://allegro.pl/profil-led-aluminiowy ... 28091.html lub http://allegro.pl/profil-led-aluminiowy ... 24493.html. Nie wiele sie to rózni od blachy ale łatwijsza konstrukcja
tu abiba ma racje tyle ze cena zabija :D

Być może - nie analizowałem cen tylko zapodałem pierwszy lepszy przykłąd ale nic nie stoi na przeszkodzie jeśli podpowiesz jak tą cenę skorygować / gdzie to lepiej kupić

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Oświetlenie led do akwa 325l

Postautor: barttsw » 3 czerwca 17, 09:56

abiba pisze:Być może - nie analizowałem cen tylko zapodałem pierwszy lepszy przykłąd ale nic nie stoi na przeszkodzie jeśli podpowiesz jak tą cenę skorygować / gdzie to lepiej kupić

tą cene mozna tylko skorygować u mnie prosto u producenta zreszta wiesz ze mieszkam w zaglebiu Al
ja stosuje 100mm one maja troszke inny kształt bo 160mm zaklady robia pod zamowienie
chcecie szukac innych tanszych to szukajcie profili do reklam

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Oświetlenie led do akwa 325l

Postautor: abiba » 3 czerwca 17, 10:22

No fajnie - pochwaliłeś sie i "zazdroszczę" Ci ale co to wnosi do tematu?
To może skoro ceny na allegro "zabijają" a Ty masz to za ułamek ceny zaproponuj kolegom akwarystom w dziale kupię/sprzedam po cenach nie zabijajacych (skoro możesz tam lampki sprzedwać to dlaczego nie komponenty?)
PS - możesz mnie z tego wyłaczyć :)

andrzejkowac
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 609
Rejestracja: 26 października 06, 11:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Oświetlenie led do akwa 325l

Postautor: andrzejkowac » 3 czerwca 17, 11:03

o miło że koledzy już są można dyskus ciągnać dalej
Co do samego profilu to cena 35 zł za metr to jeszcze z butów nie wyrywa a akwarystyka do tanich nie należy.
profil 100mm jak niżej cena 25zł za metr abiorąc pod uwagę że może być zbyt wąski na doświetlenie całej szerokości
http://allegro.pl/profil-aluminiowy-rad ... _c=Product

Chociaż nie ukrywam że brałem też pod uwagę dwie belki 100mm z odpowiednio podzielonymi diodami .Patrząc pod kątem odprowadzenia ciepła to powierzchnia radiatorów sumarycznie nawet by wzrosła ale to się zobaczy jak dojdę do ostatecznej ilości diod.
Policzę sobie tak jak radzisz na 270mA ,ale dalej nie mam żadnej koncepcji odnośnie tych ful spectrum .Jak nic nie podpowiecie to będę musiał dać w ciemno albo podpatrzę gdzieś jak inni to rozwiązali
Tak dla pewności czy można FS łączyć razem na jednym zasilaczu z 6500, 8000 czy lepiej dać osobno ,mnie się wydaje że jak ma takie same nap i prąd to można ale lepiej się upewnić .
Dziękuję za pomoc
Młode ampularie oddam

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Oświetlenie led do akwa 325l

Postautor: abiba » 3 czerwca 17, 13:33

Widzę e powoli w sposób samoistny ewoluuje w kierunku roziazania które kiedyś prezentowałem viewtopic.php?f=28&t=43372

Popełniłem od tamtego czasu kilka wariacji tego projektu i praktyka w 100% pokrywa sie z teorią .
jeśli temat Cię zainteresuje mogę uzupełnić/przesłać Ci grafiki które wygasły i/lub zamieścić kilka zdjęc z niektórych projektów w tym również z modernizacji pokrywy .


Odpowiadając na Twoje pytanie :
diody FS mozna łaczyć z innymi pod warunkiem że ich parametry nie są nawet identyczne ale wystarczy że zbliżone - im mniejszy prąd tym dopuszczalna rozpiętość parametrów może być większa.

W kwestii kocepcji ad FS nie dostrzegam problemu . Jedyną kwestią do rozstrzygnięcia jest ich proporcja ilościowa . Osobiście sugeruję przedział 40-50%

andrzejkowac
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 609
Rejestracja: 26 października 06, 11:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Oświetlenie led do akwa 325l

Postautor: andrzejkowac » 3 czerwca 17, 16:39

Wszelkie zdjęcia jak najbardziej dodaj jak znajdziesz trochę czasu.

W temacie belki to tak na razie będę myślał nad taką koncepcją

Belka 120cm 16 szeroka
na belce cztery takie paski jak ten z linku tylko na 22 diody długości 99cm gdzieś taki widziałem
http://allegro.pl/pcb-radiator-listwa-d ... 30019.html
lub jakaś wariacja kilku mniejszych pasków te paski to ze względu na mniejszą ilość lutowania i brak kabli w belce.
paski byłyby przesunięte względem siebie po dwa o10cm tak że poprzecznie diody nie będą w jednej lini .Da to łącznie jakieś 110cm pasa świecenia a mniejsza ilość na końcach nie powinna być problemem.
diody to 70-72 sztuki 6500- 8000 proporcja 2,3- 1 a pozostałe 18 miejsc dam ful spectrum .W watach będzie to jakieś 0.28W/l co biorąc margines błędu powinno starczyć z lumenami to przy tylu zmiennych dam sobie spokój
Całość powinna działać na 4 driverach 270-300mA 18-36 diod czyli każdy 22ledowy pasek na jednym zasilaczu .A tak odnośnie tych 270mA to tak na szybki nie znalazłem stosownego .Belkę umieszczę w pokrywie tak że górna krawędż belki będzie równo z pokrywą co zapewni lepsze chłodzenie jak co to dam jeszcze dodatkowy radiator.Estetycznie to może nie będzie cudo ale chyba do przyjęcia.
Najważniejsze że zgadałem się z kolegą z pracy który jest obeznany w temacie diod tylko nie wie jak to zastosować do potrzeb akwarystyki więc jak wypłodzę gotowy schemat to jest gotów pomóc w zrobieniu.
Młode ampularie oddam

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Oświetlenie led do akwa 325l

Postautor: abiba » 3 czerwca 17, 21:11

Dodaj kilkanaście diod i zrezygnuj z tych driverów . cenowo zyskasz a i sprawność ogólna też sie poprawi ze o uproszczeniu konstrukcji nie wspomnę

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości