Filtr RO

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Filtr RO

Postautor: barttsw » 12 maja 17, 13:54

nie boj sie mineralizatorów
a co do ro i kranówy mozna tylko ja osobiscie jestem przeciwnikiem takiego stosowania bo kranex to nie tylko ph gh i kh

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Filtr RO

Postautor: Hunter » 12 maja 17, 14:43

A jakby tak pół na pół kranówa z RO + wywar z szyszek olchy? Nie wystarczyłoby?

Dlaczego akurat pół na pół, a nie np 1/3 RO i 2/3 kranówki? :P
Naczytałaś się bzdur w internecie i tyle... Aby dobrać odpowiednią proporcję RO i kranex należy znać KH i GH swojej kranówki, oraz określić jakie parametry chcesz uzyskać. Tylko na tej podstawie jesteś w stanie określić czy warto a jeśli warto to ile lać kranexu a ile RO.

Ponadto jeśli chodzi o akwaria roślinne to sprawa jest bardziej skomplikowana. Na GH składa się między innymi ilość Ca i Mg w wodzie. W akwarystyce roślinnej patrzymy nie tyle na GH co własnie na Ca i Mg, więc tutaj samo sprawdzenie GH niewiele nam mówi.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Filtr RO

Postautor: wespazjan » 12 maja 17, 19:22

Kranówa - GH 12, KH 7

pół na pół booo do tej pory robiłam 20l kranówy + 5 l demineralki oraz 20l kranówy + 10l demineralki i w obu przypadkach było to za mało
A z kolei więcej niż połowę demineralki wydaje mi się, że okaże się zbyt jałowe

Generalnie zasada była taka, żeby jak najmniej się z tym "bawić" i żeby było jak najłatwiej. Ale zaczynam podejrzewać, że chyba na czystej RO łatwiej będzie jednak niż na mieszanej :P

Mąż mówi, że w ogóle niepotrzebnie chcę coś zmieniać, bo nasze rybki wydają się całkiem szczęśliwe przy tym PH 7,2 , ale go wyzywam, że się nie zna i że obiecałam neonkom i ramirezkom odpowiedni dom :P

Edit: akwarium nie jest roślinne. Ilość roślin jest tu (chyba) bardzo umiarkowana. Ot, tyle ile potrzeba początkującemu, żeby mu się podobało. Absolutnie nie kręcą mnie holendry i nie będę do nich zmierzać. Aktualnie systematycznie usuwam moczarkę, bo mi się coś (chyba rotala) rozrosło, a że jest ładniejsza to chcę jej zrobić miejsce :D

Edit2: nie chce mi się zakładać nowego tematu dla takiego drobnego pytanka... Na jednym forum ludzie przyklejają mchy do roślin i dekoracji kropelką... tą zwykłą. To bezpieczne?
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Filtr RO

Postautor: barttsw » 12 maja 17, 19:34

wespazjan pisze: Na jednym forum ludzie przyklejają mchy do roślin i dekoracji kropelką... tą zwykłą. To bezpieczne?
bezpieczne kropelka w zelu

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Filtr RO

Postautor: Hunter » 13 maja 17, 13:03

wespazjan pisze:Kranówa - GH 12, KH 7

pół na pół booo do tej pory robiłam 20l kranówy + 5 l demineralki oraz 20l kranówy + 10l demineralki i w obu przypadkach było to za mało
A z kolei więcej niż połowę demineralki wydaje mi się, że okaże się zbyt jałowe


Przy podmianach pół na pół uzyskasz parametry o połowę niższe z pH ok 7,3. Jeśli kwaśniej, bo tego wymaga obsada to musisz kombinować z torfianką (wtedy pH będzie skakać), albo zakwasić wodę którymś z kwasów mineralnych (wtedy pH będzie stabilne), albo zakwasić wodę podając CO2.

Jeśli to biotop to proponuję jednak torfiankę.

Kropelka jest bezpieczna. "Zwykła" trochę się rozlewa, natomiast ta w żelu jest zdecydowanie bardziej wygodna w użytkowaniu.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Filtr RO

Postautor: wespazjan » 14 maja 17, 18:45

A może armatka torfowa? Widziałam takie z butelek :p warte to coś?
Obrazek

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Filtr RO

Postautor: Hunter » 15 maja 17, 11:13

Warte o ile masz nerwy, czas i chęć do ciągłego babrania łazienki :)
Ja mam rurę na strychu w pozycji pionowej, zasypaną torfem. Wlewam wodę od góry, podkładam wiadro na dole i idę spać. Rano woda gotowa do podmianki.
Te małe armaty z butelek są nieergonomiczne. Trzeba stale pilnować i dolewać wodę. Czasami jak się zapcha to sączy się godzinami :D
Podjąłem może ze dwie próby użycia butelek jako armaty. Prędko zrezygnowałem na rzecz stałej armaty z rury na strychu.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Filtr RO

Postautor: barttsw » 15 maja 17, 11:27

wespa mozesz sobie tez nagotować humusu :) i wlewac go przy podmianach

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Filtr RO

Postautor: wespazjan » 24 maja 17, 10:48

właśnie zamontowaliśmy filtr RO. Ale nie wiem, czy nie jest coś nie halo. Woda mi wyszła GH = 0, ale KH = 4
Tak ma być czy to się musi przepłukać jeszcze czy coś?
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Filtr RO

Postautor: barttsw » 24 maja 17, 11:23

płukałąś wkłady i memrame ?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Filtr RO

Postautor: Hunter » 24 maja 17, 11:26

Pierwsze kilka litrów do ścieków, potem spokojnie możesz pobierać wodę.
Zasadniczo to zarówno KH jak i GH powinny być bliskie 0. Nie można wykluczyć też błędu testu.
Najlepiej "czystość" wody RO sprawdzać TDSem, który mierzy całkowite "zabrudzenie" wody.
Prosty przykład: po posoleniu wody solą kuchenną testy GH / KH nie wykryją nic, ale miernik TDS jak najbardziej.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Re: Filtr RO

Postautor: Mattija2 » 24 maja 17, 21:38

Wespa,

Sam borykałem się z problemem armatki torfowej do podmian w 112l. Zrobiłem własną armatę, która daje nawet calkiem zadowalające efekty - potrzebne będą:

-2 butelki po wodzie 5l
-torf
-włóknina

-nożyk
-wiertarka

Z jednej butelki odetnij dno. Następnie to dno włóż do butelki i markerem sobie odrysuj okrąg, tam gdzie masz gwint butelki. W tym okręgu wywierć sobie 4 dziurki załóżmy fi 4mm. I teraz tak: włóż wlókninę do butelki, przykryj dnem z dziurkami, na to torf do ~70% butelki. Wyjdzie dość solidna i cieżka konstrukcja. Taką armatkę (do góry dnem) włóz do drugiej butelki z odciętą tym razem górną częścią i gotowe ;)

Ja do takich połączonych butli daje wężyk od Ro i puszczam wodę. Powoli się przesącza, a intensywność strumienia wody jest taka, że przy tak dużej ilości torfu woda filtruje przez niego i nie gromadzi się nadmiernie w górnej butelce.

Po 1.5h mam 5l tofrianki, o pH ~5. Jak się zleje to wlewam do wiadra i powtarzam zabawę.
Kiedyś pracowałem na butelkach 1.5l+2l. Nie warto :D

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Filtr RO

Postautor: wespazjan » 1 czerwca 17, 18:58

a armatka torfowa daje kolor?

podmieniłam wczoraj 30% wody na RO. Dziś parametry w akwa to GH 6, KH 5 a PH w zasadzie nie drgnęło.
Woda kryształ. Idealnie przejrzysta. Ohydna. Chcę odzyskać moją delikatną herbatkę.

Mogę po prostu zrobić wywar z szyszek olchy i dolać go dziś do akwarium czy muszę razem z podmianą?
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Filtr RO

Postautor: barttsw » 1 czerwca 17, 19:42

torfianka daje herbate

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości