filtr - zrób to sam :)

pifko
Ikra
Ikra
Posty: 1
Rejestracja: 21 lipca 04, 01:16
Lokalizacja: Śląsk

filtr - zrób to sam :)

Postautor: pifko » 21 lipca 04, 01:29

Witam wszystkich bardzo serdecznie, to mój pierwszy post na tym forum, i mam pytanko którego nie znajdywałem w innych tematach więc zakładam nowy.

Zamierzam kupić akwarium 340 L. Jako że jestem biedny ludź obudowe sobie zbuduje sam, z tym problemu nie będzie.

Korzystając jednak z okazji że mam w domu sporo materiałów i narzędzi, mam też smykałke do budowania czegoś z niczegoś chce zbudować własnoręcznie filtr.

Ceny fabryczne filtrów do sporych akwariów są ...zatrważające i dlatego chce coś takiego sam zmajstrować.

Planuje zbudować filtr zewnętrzny, kubełkowy o filtracji około 600 L/h. chce zrobić go z 4 "sekcji" - 1 to gąbka (oczywiście bezfenolowa), drugi coś gąbkowatego do wybierania tego co gąbka przepuści ( i tu pytanie co by to mógł być za materiał), 3 sekcja będzie wypełniona materiałem porowatym (siedlisko kultur bakterii), w ostatniej sekcji będzie pompka która tchnie życie w mój wynalazek.

Obudowe zamierzam wykonać z pleksi (pytanie czy jest ona obojętna dla wody ?), i zbudować go tak, aby dostęp do poszczególnych wkładów był w miare dostępny. Całość oczywiście hermetyczna.

Jak sądzicie - czy coś takiego będzie działać, i na jakie problemy natkne sie przy budowie. Czy ktoś coś takiego już robił ??
Wszystko sie da, tylko trzeba wiedzieć jak.

Awatar użytkownika
Zboinek
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 23 lipca 04, 17:58

To sie nie uda

Postautor: Zboinek » 23 lipca 04, 18:06

To ci sie nie uda ponieważ to trudna sprawa zbudować filtr zewnętrzny. A po drugie to musi być szczelne żeby sie nie zrobiło przebicie. :D

Awatar użytkownika
suncho
Ryba
Ryba
Posty: 141
Rejestracja: 31 maja 04, 14:21
Lokalizacja: Kraków

Re: filtr - zrób to sam :)

Postautor: suncho » 25 lipca 04, 20:04

Może i trudne ale spróbowac zawsze można :D jak tylko uda ci się sprawić ,że będzie szcelny to powinno sie udać.Powodzenia :ok:

szkamil
Narybek
Narybek
Posty: 64
Rejestracja: 23 lipca 04, 19:34
Lokalizacja: Łańcut

Re: filtr - zrób to sam :)

Postautor: szkamil » 29 lipca 04, 05:55

mozesz prubowac ale uwazaj zeby cie kopsło :lol:
:P

Awatar użytkownika
BigFish
Ryba
Ryba
Posty: 364
Rejestracja: 21 maja 04, 13:22
Lokalizacja: Opole

Re: filtr - zrób to sam :)

Postautor: BigFish » 29 lipca 04, 11:35

łatwiej ci będzie zrobić sumpa
Prace nad malawi:
######### - 90%
Akwarium dojrzewa

Awatar użytkownika
Hawk
Fish Master
Fish Master
Posty: 1231
Rejestracja: 20 maja 04, 12:10
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: filtr - zrób to sam :)

Postautor: Hawk » 29 lipca 04, 11:37

Sump to chyba najlepsze rozwiazanie, sam zastanawialem sie cy tego nie zrobic w moim akwa ;)
240 l
10 x F1 Tropheus Moorii Golden Kazumba
10 x F1 Tropheus sp. Red Ndole Red Fluorescent

Awatar użytkownika
BigFish
Ryba
Ryba
Posty: 364
Rejestracja: 21 maja 04, 13:22
Lokalizacja: Opole

Re: filtr - zrób to sam :)

Postautor: BigFish » 30 lipca 04, 16:39

a jakie masz duże akwa?
Prace nad malawi:
######### - 90%
Akwarium dojrzewa

V

Re: filtr - zrób to sam :)

Postautor: V » 7 sierpnia 04, 18:19

Co do samodzielnego filtra - dzis znalazem taki link:
[ulr=http://www.discus.org.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=48&mode=thread&order=0&thold=0][/url]

i taki:
[ulr]http://www.malawi.pl/artykuly/filtr_zewnetrzny.htm[/url] i pytanie odnosnie tego pomyslu - czy taki filtr mus byc hermetyczny ?

A zaczalem szukac, bo w tutejszym (nie moim) cos sie osiedlilo i za nic nie mozemy sie tego pozbyc :(
Woda jest caly czas metna, zielonkawa, malo przejrzysta, nie pomagaja odkazacze, wymiana wody tez tylko na pare dni jako tako, potem powrot do zastanej sytuacji (inna sprawa, ze woda wlewana bezposrednio z klanu, o zgrozo).
Wlascicielka stosuje tylko filtr mechniczny Aquael FAN2, do tego wymiana wody od razu calosci. Brak roslinek. Brak piasku, tylko pare sporych otoczakow.
Zastanawiam sie, jak poprawic sytuacje... Mieszkancy to 1 pielegnica zebra, 2 karaski (zolty, czerowny, raczej niewielkie jeszcze) i 3 glonojady, calkiem spore, jak na moj gust, Akwa ma ok 100l pojemnosci.

ahaja
Ryba
Ryba
Posty: 156
Rejestracja: 13 czerwca 04, 21:11
Lokalizacja: Poznań

Re: filtr - zrób to sam :)

Postautor: ahaja » 13 sierpnia 04, 09:11

>>pifko
Witam. Polecam zrobienie filtra na zasadzie filtra zewn. z "dawnych lat", tzn osobny zbiornik z boku akwa (przy pojemności 340l powinien mieć około 30-40l) tylko bez przegródek. Do tego jako napędu zastosować głowicę ale zdecydowanie mocniejszą ( 1200-1500 l/h). Może to być Hagen (droższy) lub np Resun, Atman (wersje tańsze). Coś takiego stosuję w swoich zbiornikach od lat z rewelacyjnymi wynikami. Pompy o wydajności 600 l/h mam w zbiornikach 150-180l.

Dla przykładu w 375l (150/50/50) mam filtr o wym. 50/50/14 z powerheadem Hagen 802.
Bez przegródek - wtedy można włożyć więcej warstw filtracyjnych; poza tym jest to bezpieczniejsze bo pompa nie będzie zaciągać powietrza z komory z której wyciąga wodę czystą (w przypadku mocno zanieczyszczonego filtra); czyszczę je raz na 3-4 miesięcy.
Od góry jako wkłady stosuję gąbkę o grubych porach, potem warstwa biologiczna (jak największa! np biobale,ceramika, gąbki od filtrów wewn. pocięte na kawałki itp) a przy dnie gąbkę drobną (rewelacyjne gąbki koloru niebieskiego do kupienia w sklepach internetowych lub nawet widziałem w Castoramie jako wkłady do filtrów do oczek. Rurki ciągnące wodę z akwa mam z białych rurek do zimnej wody połączone kolankami na wcisk.

Pozdrawiam Krzysztof

Wróć do „Sprzęt”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 40 gości