Swietlówki a Ledy

BlueGurami
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 10 września 16, 19:01

Swietlówki a Ledy

Postautor: BlueGurami » 10 września 16, 19:14

Witam!

Jest to mój pierwszy post oraz jestem nowy także proszę o wyrozumiałość.

Mam akwarium 120l - standardowe wymiary i jako oświetlenie zbiornika odpowiadają 2x świetlówka 18W białe i większość roślin 1 i 2 planu rosną dobrze natomiast 3 plan " nie domaga " - ludwigia repens, Haternathea Zostesifolia oraz cabomba i pytanie brzmi: czy połoączenia Ledów z świetlówkami jest dobrym pomysłęm ? Ponieważ do pokrywy nie mogę dodać świelówkek bo chinczyki tak zrobiły ,że się nic nie zmieści ;(
Natomiast na otwarty zbiornik z panelem oświetleniowym nie mogę sobie pozwolić ponieważ akwarium znajduje się dość nisko i nie chciałbym aby grzebał w nim kot ;) oraz drugi powód to skoczne ryby ,które zapewne powyskakiwały by w szybkim czasie nawet podczas karmienia ( danio oraz brzanki titeja)

Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam BlueGurami.
Moje Akwaria:
375l - Skalary
180l - skalary
123l - roślinniak

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Swietlówki a Ledy

Postautor: abiba » 10 września 16, 20:33

BlueGurami pisze:czy połoączenia Ledów z świetlówkami jest dobrym pomysłem ?

Tak - to całkiem rozsądny pomysł a możenawet lepszy niz same ledy lub same swietlówki
BlueGurami pisze:Ponieważ do pokrywy nie mogę dodać świelówkek bo chinczyki tak zrobiły ,że się nic nie zmieści ;(

Zawsze mozesz dodać specjalne uchwyty adapter które jakby sprzęgają świetlówki

Ponadto zwykle pokrywy nie sa zaopatrzone w odbłyśniki a dodanie dobrego odbłyśnika to zysk nawet 20-25%

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Swietlówki a Ledy

Postautor: Hunter » 12 września 16, 19:27

Bez solidnego chłodzenia nie obejdzie się. Świetlówki wydzielają sporo ciepła, najczęściej diody ulegają przepaleniu/wypaleniu bo radiator zamiast oddawać ciepło od diod, to łapie je od świetlówek.
Problem jest na tyle powszechny, że pewien dobrze znany w internetach majsterkowicz belek led opartych na power led, wprowadzając do swojej oferty lampy led pod pokrywę w rurach plexy zabezpieczył owe radiatory specjalną farbą, która zmienia kolor pod wpływem wysokiej temperatury, gdyż spodziewał się wielu zwrotów.

Ja to samo przerabiałem chcąc doświetlić akwarium paskami SMD schowanymi w profilach aluminiowych w belce, więc co dopiero pod pokrywą ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Swietlówki a Ledy

Postautor: abiba » 12 września 16, 22:15

abiba pisze:BlueGurami napisał/a:
Ponieważ do pokrywy nie mogę dodać świelówkek bo chinczyki tak zrobiły ,że się nic nie zmieści ;(

Zawsze mozesz dodać specjalne uchwyty adapter które jakby sprzęgają świetlówki

To nie było o ledach lecz o dodaniu kolejnej świetlówki

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Swietlówki a Ledy

Postautor: Hunter » 13 września 16, 09:09

Mój wpis był dopełnieniem słów:
abiba pisze:
BlueGurami pisze:czy połoączenia Ledów z świetlówkami jest dobrym pomysłem ?

Tak - to całkiem rozsądny pomysł a możenawet lepszy niz same ledy lub same swietlówki


iż owszem jest to doskonały pomysł pod warunkiem zastosowania solidnego chłodzenia.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

BlueGurami
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 10 września 16, 19:01

Re: Swietlówki a Ledy

Postautor: BlueGurami » 13 września 16, 20:05

czyli z tego co rozumiem są dobrym połączeniem ale musza być dobrze dobrane, jakie polecacie jeśli macie doświadczenie z takim mixem ?
Moje Akwaria:
375l - Skalary
180l - skalary
123l - roślinniak

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Swietlówki a Ledy

Postautor: abiba » 13 września 16, 23:09

BlueGurami pisze:czyli z tego co rozumiem są dobrym połączeniem ale musza być dobrze dobrane

Wydaje sie że dobór ledów ze względu na spektrum nie jest tak krytyczne we współpracy ze świetlówkami ponieważ te dwa źródła światła kompensują nawzajem swoje niedostatki
Dla przykładu ja zastosowałem do doświetlenia 20W FS ; 10W 6500K oraz 10W 10000K
Taka konfiguracja wynikała z moich wcześniejszych eksperymentów z ledami ale ze świetlówkami (philips 865) pracuje to od miesiąca i jest OK z tym że nie robiłem prób z innymi konfiguracjami diod wspólpracujących ze świetlówkami.

Istotniejszym problemem jest konstrukcja mechaniczna takiego doświetlenia o czym wspomniał wyżej Hunter . Świetlówki bardzo dobrze sie czują w podwyższonej temperaturze (odwrotnie niż ledy) i same produkują sporo ciepła które nie może zostać przekazane ledom .
Dlatego należy ciepło z ledów odprowadzić na zewnątrz pokrywy. Tak więc intuicja wskazuje umieszczenie radiatora na zewnąrz pokrywy a diody należy wprowadzić pod pokrywę .
Moje rozwiązanie średnio nadaje sie do skopiowania bo to doświetlenie punktowe w dodatku średnio ekonomiczne (bo nie o to chodziło ) ale jeśli zamieścisz zdjecie swojej pokrywy być może uda sie coś doradzić (jeśli jest taka potrzeba )

BlueGurami
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 10 września 16, 19:01

Re: Swietlówki a Ledy

Postautor: BlueGurami » 14 września 16, 16:36

Ok dziękuję za pomoc jeśli chodzi o temperaturę to nie jest problem bo mam pomysł już na odprowadanie ciepła.

dziękuję za pomoc i pozdrawiam :)
Moje Akwaria:
375l - Skalary
180l - skalary
123l - roślinniak

Wróć do „Sprzęt”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 85 gości