Lumeny, belka oświetleniowa DIY, HQI i wiele innych

fabiansiedlce
Narybek
Narybek
Posty: 75
Rejestracja: 14 marca 14, 13:19
Lokalizacja: Siedlce

Lumeny, belka oświetleniowa DIY, HQI i wiele innych

Postautor: fabiansiedlce » 8 września 16, 08:48

Witam szanowne grono akwarystów.

Planuję postawić baniak 150x50x60cm (450l) i zastanawiam się co zrobić z oświetleniem. Akwarium ma być odkryte, więc w grę wchodzi tylko belka oświetleniowa stawiana na boczne ścianki (nie chcę niczego wieszać nad nim).
Do tej pory myślałem, że zrobię sobie taką belkę ze spienionego PCV (już kiedyś robiłem, nawet ładnie i estetycznie to wygląda) do której chciałem przymocować 3 świetlówki t5 o mocy 80W (baniak będzie średnio/mocno roślinny, ogólny), ale zacząłem się zastanawiać, czy przypadkiem dno nie będzie słabo doświetlone. Co prawda w planach nie mam żadnego trawnika, ale lubię jasne akwaria.
Gdzieś przed oczami przewinęły mi się naświetlacze LEDowe. Pomyślałem sobie, że może warto wspomóc oświetlenie właśnie takim czymś lub tylko na naświetlaczach się oprzeć.
O oświetleniu HQI nie mam zielonego pojęcia, ale jestem otwarty na wiedzę :)

Przy świetlówkach wiem ile W zastosować, ale co do LEDów, lumenów, czy HQI nie mam zielonego pojęcia jak to dobierać.

Jak sami widzicie miotam się w ciemności i nie wiem co robić. Pomożecie? :)

Ps. Znalazłem na allegro fajne naświetlacze LED SMD 100W (10.000Lm), barwa 5500-6000 K, coś takiego będzie się nadawało? Ile Lm potrzebuję na litr wody?
Ilu akwarystów, tyle samo szkół.

cypeks
Ryba
Ryba
Posty: 408
Rejestracja: 5 grudnia 13, 09:08

Re: Lumeny, belka oświetleniowa DIY, HQI i wiele innych

Postautor: cypeks » 8 września 16, 09:38

Jeżeli chcesz doświetlić dno, to dobrym rozwiązaniem są diody PowerLED + soczewka skupiająca (kolimator) - takie ukierunkowane światło bardzo dobrze penetruje wodę i o wiele lepiej dociera do dna niż światło rozproszone.

Oprócz światła białego warto zastosować LEDy FullSpectrum, które mają pasmo dobrane pod fotosyntezę roślin.
Tam, gdzie wszyscy myślą tak samo, tam nikt nie myśli zbyt wiele.

fabiansiedlce
Narybek
Narybek
Posty: 75
Rejestracja: 14 marca 14, 13:19
Lokalizacja: Siedlce

Re: Lumeny, belka oświetleniowa DIY, HQI i wiele innych

Postautor: fabiansiedlce » 8 września 16, 09:51

Zabawa z diodami LED odpada :) Interesują mnie raczej gotowe naświetlacze LED (tzw. halogeny LEDowe). Tylko nie wiem jak przeliczyć lumeny na potrzeby akwarium średnio roślinnego z roślinami średnio wymagającymi.

Wyczytałem w necie, na jakimś bieda-forum, że przedział 30-50lm/1litr wody byłby dla mnie optymalny.

Sprawdziłem na allegro jak przedstawia się specyfikacja takich naświetlaczy.
Wygląda to tak: LED SMD 100W - 10.000lm

Czyli wychodzi na to, że ja musiałbym mieć 2 takie naświetlacze, czyli 200W w ledach :)

Trochę sporo :D Na pewno ten przelicznik 30-50lm/1 litr wody jest właściwy i również odnosi się do LEDów? :)
Ilu akwarystów, tyle samo szkół.

cypeks
Ryba
Ryba
Posty: 408
Rejestracja: 5 grudnia 13, 09:08

Re: Lumeny, belka oświetleniowa DIY, HQI i wiele innych

Postautor: cypeks » 8 września 16, 10:46

fabiansiedlce pisze: Interesują mnie raczej gotowe naświetlacze LED

Pod rośliny nie sprawdzi Ci się, chyba że kupisz takie 50W, ale przenikalność światła bez kolimatorów będzie porównywalna jak przy świetlówkach. Weź pod uwagę, że Twój zbiornik ma 60cm a od 40cm zaczynają się problemy z docieraniem światła, przy 50cm dociera go już zaledwie 25% i to pod warunkiem w miarę krystalicznej wody, wszelkie pyłki czy garbniki jeszcze pogarszają ten wynik.
Obrazek
U ciebie nie tyle chodzi o moc czy lumeny co o skupienie światła aby w ogóle mogło dotrzeć na dno. Co z tego, że będziesz miał 200W światła jak na dno dotrze zaledwie 10-20%, czyli ok 20-40W (na całą powierzchnię dna)

Co do przelicznika mocy LED<->T5 projektując oświetlenie LED używam takiego stosunku:
1W T5 = 0,8W LED - mniej więcej sprawdza się, z tym że moc LED należy wziąć realną a nie z nazwy, czyli PowerLED 1W = 1,25W; 3W = 2,5W.
Tam, gdzie wszyscy myślą tak samo, tam nikt nie myśli zbyt wiele.

fabiansiedlce
Narybek
Narybek
Posty: 75
Rejestracja: 14 marca 14, 13:19
Lokalizacja: Siedlce

Re: Lumeny, belka oświetleniowa DIY, HQI i wiele innych

Postautor: fabiansiedlce » 8 września 16, 12:04

Skupienie światła w naświetlaczach jest na pewno lepsze, niż w świetlówkach. Naświetlacze, które oglądałem, świecą pod kątem 120 stopni, moc 100W, na diodach SMD.

Edit: Co proponujesz w takim razie? Zaznaczam, że zabawa z pojedynczymi diodami LED odpada, bo się na tym nie znam. Może HQI? Tylko, że też nie wiem na jakie wartości patrzeć, czy na lumeny, czy na W...
Ilu akwarystów, tyle samo szkół.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Lumeny, belka oświetleniowa DIY, HQI i wiele innych

Postautor: barttsw » 8 września 16, 12:12

fabiansiedlce, kolego najlepszym oswietleniem w akwarystyce moim zdaniem są swietlówki T5 na temat ledow wole sie nie wypowiadac bo ceny gotowych lamp sa kosmiczne
a co do HQI to jezeli chcesz lampe ktora ma wyglad i typowa akwarystyczna to cena tez 1000+
pozatym HQI no coż zamontowałem to w jednym zbiorniku u klienta i pojawil sie problem pozatym jakosciowo dobrych żarników HQI jest coraz mniej i cena tez nie jest rewelacyjna bo np, żarnik HQI sylvani 10000k mocy 150w kosztuje około 200 zł pozatym hqi jest pradozerne

cypeks
Ryba
Ryba
Posty: 408
Rejestracja: 5 grudnia 13, 09:08

Re: Lumeny, belka oświetleniowa DIY, HQI i wiele innych

Postautor: cypeks » 8 września 16, 14:20

barttsw pisze:kolego najlepszym oswietleniem w akwarystyce moim zdaniem są swietlówki T5

Uzasadnij swoją wypowiedź: dlaczego są najlepsze? Dlaczego w akwarystyce morskiej tak chętnie ludzie przechodzą na LEDy? Sam używam oświetlenia LED w swoich akwariach i nigdy nie wrócę do świetlówek.

fabiansiedlce pisze:Co proponujesz w takim razie?

Jeżeli chcesz gotową lampę za rozsądne pieniądze to proponuję zakup bezpośrednio w Chinach lub poszukaj osób, które wykonują takie lampy w PL. Podaj jaka moc Cię a znajdę Ci kilka propozycji.
fabiansiedlce pisze:Tylko, że też nie wiem na jakie wartości patrzeć, czy na lumeny, czy na W..

Trudno to określić, bo ani jedno ani drugie nie jest dobrym wyznacznikiem. Zarówno lm i W można porównywać przy takim samym źródle światła w każdym innym przypadku nie sprawdza się to idealnie. Zastosuj taki przelicznik jak ci podałem wcześniej i będzie OK.
Tam, gdzie wszyscy myślą tak samo, tam nikt nie myśli zbyt wiele.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Lumeny, belka oświetleniowa DIY, HQI i wiele innych

Postautor: barttsw » 8 września 16, 14:29

cypeks pisze:Dlaczego w akwarystyce morskiej tak chętnie ludzie przechodzą na LEDy?
kolego jestes w duzym błedzie akurat w morskim tych co ja znam nie chca widziec ledow pozatym do morskiego zbiornika ledy to koszt 10.000+
majac miekasy czy lps jeszcze ujdzie ale przy spsach juz ledy nie nadaja sie a to sa koralowce ktore kosztuja nawet 20.000 euro a wymagania swietlne maja potezne jak i do konkretnej barwy tak i mocy
swietlowki maja lepsze oddawanie barw nie uzyskasz tak semej barwy jak na swietlowkach a oszczednosc to zadna
pozatym u siebie i u klientow wiem co moge sie spodziewac po swietlowkach a ledy to loteria
cypeks pisze:Sam używam oświetlenia LED w swoich akwariach i nigdy nie wrócę do świetlówek.
twoj wybor a ja nigdy nie zamienie swietlowki na leda

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Lumeny, belka oświetleniowa DIY, HQI i wiele innych

Postautor: abiba » 8 września 16, 19:17

cypeks: ale tu raczej nie rozmawiamy o stawianiu zbiornika morskiego a raczej roślinnego (nawet jeśli to nie będzie holender)

Do Twojej wypowiedzi wkradł sie bład
cypeks pisze:czyli PowerLED 1W = 1,25W; 3W = 2,5W.


Miałeś zapewne na myśli 1W = 0,75 ale i tak to nie ma znaczenia bo uściślając nalezy rozważać moc dostarczoną do diod co czasami może pokrywać sie z Twoim wspólczynnikami

Ponadto jeśli mówimy o doborze led-ów to wystarczającym będzie samo full spektrum "wzbogacone jedynie do 6,5 - 10k ze względów estetycznych

Zgodzę sie z Barttsw jeśli chodzi o preferencję świetlówek gdyż są one po prostu bardziej przewidywalne niż led-y .
I wcale nie chodzi o to że jestem ich przeciwnikiem ...

Wracając do meritum - pomysł z naswietlaczami jest wart rozważenia lecz liczyłbym sie ze zwiększeniem ich liczby ale mniejszej mocy i opcjonalnie wymianę w nich diod na np full spectrum

Zamiast np 2x100W zastosowałbym 4x 50 z czego w 2 wyminiłbym diody na full spectrum

Pułapką w przypadku stosowania gotowych naświetlaczy jest nieuczciwość sprzedawców którzy podają nieprawdziw dane gdzie często faktyczna moc wypromieniowana to zaledwie 25% deklarowanej

W przypadku własnie 50W naświetlaczy stosunkowo najtrudniej o taką nierzetelność .

cypeks
Ryba
Ryba
Posty: 408
Rejestracja: 5 grudnia 13, 09:08

Re: Lumeny, belka oświetleniowa DIY, HQI i wiele innych

Postautor: cypeks » 8 września 16, 21:07

barttsw pisze:kolego jestes w duzym błedzie akurat w morskim tych co ja znam nie chca widziec ledow pozatym do morskiego zbiornika ledy to koszt 10.000+

Widocznie mamy innych znajomych, co do ceny lampy dużo zależy od tego jak duże jest akwarium a co za tym idzie jaka moc lampy jest potrzebna.
barttsw pisze:swietlowki maja lepsze oddawanie barw

Jesteś tego pewien? Artykuł z 2013r (przez 3 lata technologia poszła baaardzo do przodu, więc nie patrz na ceny bo są mocno nieaktualne):
http://www.cree.com/News-and-Events/Cre ... eries-bulb
Poziom oddania barw LEDów firmy Cree na poziomie 93 - używasz takich świetlówek? 99% świetlówek używanych w akwarystyca mają współczynnik RA na poziomie 80, bo im wyższy wspólczynnik RA w świetlówce tym mniej światła daje.
abiba pisze:Do Twojej wypowiedzi wkradł sie bład
cypeks napisał/a:
czyli PowerLED 1W = 1,25W; 3W = 2,5W.

Nie wkradł się błąd.
Aby PowerLed 1W (biały) zasilić prądem 350mA potrzebne jest nam napięcie ok 3,5V czyli 3,5V*0,35A=1,225W. PowerLED nazywany rynkowo 3W to nic innego jak dwa rdzenie PowerLEDa 1W połączone równolegle w jednej obudowie, zresztą możemy to policzyć: 3,5V*0,7A=2,45W - takie moce wychodzą w rzeczywistości i tak samo wychodzi mi z pomiarów.
abiba pisze:ale tu raczej nie rozmawiamy o stawianiu zbiornika morskiego a raczej roślinnego

zgadzam się, z morskim to był tylko przykład.
abiba pisze:Zgodzę sie z Barttsw jeśli chodzi o preferencję świetlówek gdyż są one po prostu bardziej przewidywalne niż led-y

Tak, jeżeli nigdy wcześniej nie używałeś LEDów. To jest jak ze wszystkim, jak trochę poużywasz to nauczysz się co jest dobre i na co należy zwracać uwagę. Należy pamiętać, że nie każdy LED nadaje się do celów akwarystycznych, poza tym inne będą do holendra, inne do słonego a jeszcze inne do LowTecha.

Moim zdaniem naświetlacze słabo nadają się do akwarium roślinnego ze względu na pasmo światła (mała ilość 455nm i 660nm - wartości szczytowe dla fotosyntezy roślin).
Tam, gdzie wszyscy myślą tak samo, tam nikt nie myśli zbyt wiele.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Lumeny, belka oświetleniowa DIY, HQI i wiele innych

Postautor: barttsw » 8 września 16, 21:16

cypeks pisze:Widocznie mamy innych znajomych, co do ceny lampy dużo zależy od tego jak duże jest akwarium a co za tym idzie jaka moc lampy jest potrzebna.
kolego ja mowie 1000L +

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Lumeny, belka oświetleniowa DIY, HQI i wiele innych

Postautor: abiba » 8 września 16, 21:26

cypeks pisze:Nie wkradł się błąd.
Aby PowerLed 1W (biały) zasilić prądem 350mA potrzebne jest nam napięcie ok 3,5V czyli 3,5V*0,35A=1,225W. PowerLED nazywany rynkowo 3W to nic innego jak dwa rdzenie PowerLEDa 1W połączone równolegle w jednej obudowie, zresztą możemy to policzyć: 3,5V*0,7A=2,45W - takie moce wychodzą w rzeczywistości i tak samo wychodzi mi z pomiarów.


Tego akurat nie należy traktować jako dogmat ale nie będe Ci ego tłumaczył bo to jest forum akwarystyczne
cypeks pisze:Tak, jeżeli nigdy wcześniej nie używałeś LEDów. To jest jak ze wszystkim, jak trochę poużywasz to nauczysz się co jest dobre i na co należy zwracać uwagę.


No tak - tyle że ja używałem a w dodatku ... chyba bardziej świadomie od Ciebie

Mam poważne podejrzenia że nie pomagamy koledze - wszak zaznaczył że nie interesuje go DIY i brawurą jest moja propozycja zastosowania naświetlaczy po niewielkiej modyfikacji ( umkneło? )

cypeks
Ryba
Ryba
Posty: 408
Rejestracja: 5 grudnia 13, 09:08

Re: Lumeny, belka oświetleniowa DIY, HQI i wiele innych

Postautor: cypeks » 8 września 16, 21:40

abiba pisze:( umkneło? )

Niekoniecznie. Twoja propozycja ma sens:
abiba pisze:Zamiast np 2x100W zastosowałbym 4x 50 z czego w 2 wyminiłbym diody na full spectrum

ale przy zastosowaniu "tylko" 4 naświetlaczy trudno będzie rozłożyć równomiernie barwę. Przy zastosowaniu 2xFS i 2xbiały w akwarium będzie bardzo "cukierkowo" co nie daje ładnego efektu - chyba, że masz inną propozycję. Trzeba by to rozbić na większą ilość naświetlaczy. Ponadto nie zapominajmy, że akwarium ma 60cm głębokości i problemem jest nie tyle moc ale ile tego światła dotrze do dna.
abiba pisze:No tak - tyle że ja używałem a w dodatku ... chyba bardziej świadomie od Ciebie

to w takim razie gratuluję :) Więc nie muszę Ci tłumaczyć, że im światło jest bardziej spolaryzowane, tym ma większą przenikalność przez "przeszkody".
Tam, gdzie wszyscy myślą tak samo, tam nikt nie myśli zbyt wiele.

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Lumeny, belka oświetleniowa DIY, HQI i wiele innych

Postautor: abiba » 8 września 16, 22:13

cypeks pisze:Przy zastosowaniu 2xFS i 2xbiały w akwarium będzie bardzo "cukierkowo" co nie daje ładnego efektu - chyba, że masz inną propozycję.


wszystko zależy od wysokości zawieszenia - jeżeli umieścimy naswietlacze w 2 grupach gdzie 1 "normalny" bedzie przytulony do FS nie będzie cukierkowa
cypeks pisze:to w takim razie gratuluję Więc nie muszę Ci tłumaczyć, że im światło jest bardziej spolaryzowane, tym ma większą przenikalność przez "przeszkody".

Jak chcesz o tym pogadać do gdzie indziej ale zwracam Ci uwagę że mówisz o przenikalności światła spolaryzowanego a do polaryzacji zamierzasz uzywać zwykłego kolimatora - przecież jedno z drugim nie ma nic wspólnego (chyba że ci sie skupienie pomyliło z polaryzacją )

cypeks pisze:że akwarium ma 60cm głębokości i problemem jest nie tyle moc ale ile tego światła dotrze do dna.


60cm to nie jest aż taka głębia - mam głębsze. Przy głębokim akwarium istotniejsze staje sie nie tyle skupienie i nie tyle moc ile spektrum .
Wprawdzei zamieściłeś fajną ilustrację o przenikaniu swiatła jednak jest to bardzo duże uproszczenie nie uwzgledniające różnego tłumienia dla róznej długości światła .
Stąd inaczej będzie to wyglądała dla światła niebieskiego i czerwonego i im głebsze to akwarium tym te różnice sie powiększają .
Ostatnio zmieniony 8 września 16, 22:21 przez abiba, łącznie zmieniany 1 raz.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Lumeny, belka oświetleniowa DIY, HQI i wiele innych

Postautor: barttsw » 8 września 16, 22:15

abiba, idzcie na pw bo koledze zasmiecacie temat
nie odbieraj tego jako atak

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 81 gości