wybór akwarium

Kicia36
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 722
Rejestracja: 25 lipca 16, 22:58

wybór akwarium

Postautor: Kicia36 » 25 lipca 16, 23:06

Witam proszę o pomoc w rozpoczęciu hodowli rybek w akwarium... Chciałabym aby ktoś kto ma chęci i jakieś doświadczenie doradził mi od początku tzn akwarium grzałka itd Byłam w sklepie zoologicznym i sprzedawca zaproponował mi zestaw startowy 112l z wyposażeniem tzn akwarium pokrywa z oświetleniem grzałka pompka itp w kwocie ok 600 zł nie wiem czy to jest dobry wybór taki gotowiec czy lepiej skompletować akwarium z wyposażeniem osobno-składak.
Ostatnio zmieniony 26 lipca 16, 05:18 przez Kicia36, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: wybór akwarium

Postautor: Dhuz » 26 lipca 16, 05:51

Witamy na forum.

Pierwsza informacja, której potrzebujesz, to to, że akwarystyka słodkowodna nie jest tanim hobby na starcie - akwarysta potrzebuje sporej ilości 'rupieci', by rozpocząć przygodę, ale za to użytkowanie jako takie akwarium wychodzi tanio. (O ile ktoś nie prowadzi podwodnego ogrodu botanicznego, gdzie trzeba większego nakładu pracy i finansowania)

Pierwszą rzeczą, jaką zrobisz przed wyposażeniem się w akwarium powinno być zakupienie testów kropelkowych (tylko nie paskowych, bo paskowe są niedokładne i drogo wychodzą w użytkowaniu mimo pozornie niższej ceny):

GH, KH, pH, NO2 (czyli kolejno twardość ogólna, twardość węglanowa, odczyn i azotyny) - mogą być z firmy Zoolek, lepiej, jeśli weźmiesz droższe, ale lepsze JBL.
NO3 (czyli azotany) - w grę wchodzi JBL lub Sera ze wskazaniem na pierwsze.

Cena testów na allegro razem wyjdzie około 120-150zł. Wiem, że to boli po kieszeni przy takim budżecie, ale do wyboru jest albo posiadanie testów, albo krążenie po ciemku, bez żadnej wiedzy, co się z tą naszą wodą w akwarium dzieje.

Drugą rzeczą, jaką powinnaś zrobić jest zaznajomienie się z tematem o cyklu azotowym, możesz to zrobić w oczekiwaniu na przybycie testów, ta część jazdy jest darmowa: http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?t=34246
By móc bezpiecznie wpuścić do zbiornika ryby, musi on być biologicznie gotowy na przetworzenie tego, co one napaskudzą - inaczej potrują się własnymi wydalinami i zdechną, a tego raczej nie chcemy.

Trzecia rzecz to zapoznanie się z parametrami wody w kranie przy użyciu wcześniej zakupionych testów - dla początkującego najlepszym wyborem będą ryby, które mogą żyć w wodzie, jaka jest najłatwiej dostępna. Każdy gatunek ma swoje wymagania, nie warto męczyć zwierząt niewłaściwymi warunkami, skraca im to życie i ujmuje sporo z uroku.

Czwarta rzecz to zapoznanie się z gatunkami, które pasują do wody, jaką dysponujesz. Gdy ocenisz, na których rybach najbardziej będzie Ci zależeć, dopiero będzie można podyskutować, jakiego akwarium i osprzętu będą potrzebować.

Piąta rzecz to dopiero zakup osprzętu. Najlepiej (choć nie najtaniej) wychodzi zakup 'składaka', gdyż pozwala to na optymalizację zestawu pod potrzeby właściciela. Najdroższym elementem i sercem każdego akwarium jest filtr, na filtracji nie ma co oszczędzać, bo potem odbija się to czkawką podczas prowadzenia akwarium. :) Założenie akwarium około 54-75l łącznie z wyposażeniem i meblem pod zbiornik powinno wyjść Cię około 300-500zł przy założeniu, że wszystko będzie kupione jako nówka ze sklepu.

To tyle na początek, nie przestrasz się listy powyżej - ma ona na celu uświadomić Ci, jak zacząć dobrze i bez szkody dla siebie i swojego akwarium. :)

Awatar użytkownika
Nem
Ryba
Ryba
Posty: 144
Rejestracja: 8 lipca 16, 16:49

Re: wybór akwarium

Postautor: Nem » 26 lipca 16, 13:44

112l za 600 zł???? Max 350 dasz za cały zestaw chociaż lepiej kupić "gołe" akwa i dobrać dobry sprzęt. Proponuję zacząć od mniejszego max 54l

robroy
Narybek
Narybek
Posty: 80
Rejestracja: 22 marca 16, 06:49

Re: wybór akwarium

Postautor: robroy » 26 lipca 16, 13:49

W 112 będzie łatwiej utrzymac równowagę co dla początkującego ma wielkie znaczenie.Ina sprawa to ceny-w 600 zł dla 112 litrów bedzie ciężko się zmieścić skłądając w iarę rozsądny zestaw w którym ryby będą żyły a nie wegetowały

edit

sprawdziłem ceny-baniak 120zł,pokrywa 210zł,filtr (HW-303) 220zł,mata,grzałka,termometr ok40zł,podstawowe testy ok 60-90zł.Pytanie czy masz na czym postawić akwarium-zwykłe meble niekoniecznie udźwigną na dłuższą metę taki ciężar.Choć dedykowane też nie są idealne,swoją szafkę musiałem wzmacniać i dokładać nogi a była przeznaczona pod akwarium .Więc bez szafki mamy już 650 plus przesyłka.A to tylko podstawowy sprzęt,poza tym dochodzi podłoże,rośliny ryby i papu dla nich,wypadałoby też kupić złoże do filtra bo nawet jeśli producent dał w komplecie to lepiej kupić coś lepszego.Tak jak to kolega Dhuz napisał-na początek trzeba troszkę wyłożyć niestety a to co podałem to i tak po taniości choć myslę że da radę spokojnie
Ostatnio zmieniony 26 lipca 16, 14:41 przez robroy, łącznie zmieniany 2 razy.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: wybór akwarium

Postautor: barttsw » 26 lipca 16, 13:57

Nem pisze:12l za 600 zł???? Max 350 dasz za cały zestaw
tylko że ten zestaw jest g... wart
Nem pisze:Proponuję zacząć od mniejszego max 54l
nie tak jak kolega robroy, napisał minim 112l to idealne akwarium dla kogoś kto zaczyna przygode z tym hobby

Awatar użytkownika
Nem
Ryba
Ryba
Posty: 144
Rejestracja: 8 lipca 16, 16:49

Re: wybór akwarium

Postautor: Nem » 26 lipca 16, 19:33

Wiem tyle że w sklepie podobny zestaw będzie z lipnym sprzętem. Ja kupiłem takie Akwarium z zestawem i praktycznie tylko akwarium samo do użytku gowniany filtr i grzałka trze2bylo kupić lepsze wyposażenie, tak więc proponowal bym sam składać sprzęt a kupić samo akwa ale oczywiście zrobisz co zechcesz.

Kicia36
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 722
Rejestracja: 25 lipca 16, 22:58

Re: wybór akwarium

Postautor: Kicia36 » 26 lipca 16, 20:53

Dziękuje za zainteresowanie moim tematem,czyli w pierwszej kolejności kupić testy kropelkowe i zapoznać się ze składem wody w moim kranie a dopiero później martwić się resztą ?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: wybór akwarium

Postautor: barttsw » 26 lipca 16, 20:55

tak dokladnie

Kicia36
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 722
Rejestracja: 25 lipca 16, 22:58

Re: wybór akwarium

Postautor: Kicia36 » 26 lipca 16, 21:15

A jeszcze jedno na allegro widzę testy 6w1 firmy jbl czy opłaca się je kupić czy szukać każdy z osobna ?

Awatar użytkownika
Marcinus71
Fish Master
Fish Master
Posty: 1039
Rejestracja: 13 grudnia 15, 10:09
Lokalizacja: Szczecin

Re: wybór akwarium

Postautor: Marcinus71 » 26 lipca 16, 21:48

Pierwszą rzeczą, jaką zrobisz przed wyposażeniem się w akwarium powinno być zakupienie testów kropelkowych (tylko nie paskowych, bo paskowe są niedokładne i drogo wychodzą w użytkowaniu mimo pozornie niższej ceny):


Skoro kolega Dhuz napisal wyraźnie ze tylko kropelkowe to kropelkowe a nie paskowe 6in1. Paskowe sa nic nie warte.

I trzymaj się tez tej rady:
GH, KH, pH, NO2 (czyli kolejno twardość ogólna, twardość węglanowa, odczyn i azotyny) - mogą być z firmy Zoolek, lepiej, jeśli weźmiesz droższe, ale lepsze JBL.
NO3 (czyli azotany) - w grę wchodzi JBL lub Sera ze wskazaniem na pierwsze.

Kicia36
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 722
Rejestracja: 25 lipca 16, 22:58

Re: wybór akwarium

Postautor: Kicia36 » 26 lipca 16, 21:59

A co myślicie o tym zestawie jbl test combiset za 125zl?

Awatar użytkownika
Marcinus71
Fish Master
Fish Master
Posty: 1039
Rejestracja: 13 grudnia 15, 10:09
Lokalizacja: Szczecin

Re: wybór akwarium

Postautor: Marcinus71 » 26 lipca 16, 22:02

Kicia36 pisze:A co myślicie o tym zestawie jbl test combiset za 125zl?


Combiset jak najbardziej. To jest 5 testow plus odczyt co2 choc potrzebny bedzie jeszcze test gh do okreslenia twardości ogólnej a z czasem pewnie potrzebny będzie jeszcze PO4 jesli bedzie to baniak roślinny.

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: wybór akwarium

Postautor: Dhuz » 27 lipca 16, 05:43

Do combiseta musisz dokupić jeszcze GH. Nie wiem, na ile się to Ci opłaci, przelicz sobie, byś się nie przejechała. Paski 6w1 miałem u siebie (chyba nawet mam resztki) i nie polecam - równie dobrze można wodę badać 'na smak'.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: wybór akwarium

Postautor: deXter » 27 lipca 16, 10:14

Jak masz się zapoznać ze składem wody i wiedzieć co możesz mieć to weź wodę idź do sklepu i niech Ci zbadają ;]
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: wybór akwarium

Postautor: Dhuz » 27 lipca 16, 10:17

E, potem z każdym badaniem do sklepu będzie latać. :P Też zależy, na jaki sklep człowiek trafi.

Wróć do „Sprzęt”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości