Pompa do filtra

ploplo144
Narybek
Narybek
Posty: 46
Rejestracja: 12 marca 13, 13:41
Lokalizacja: Wisła

Pompa do filtra

Postautor: ploplo144 » 30 kwietnia 16, 08:59

Witam

Mam zamiar zrobić filtr kubełkowy z rury pcv do akwarium 250l. Nie wiem tylko jaką pompę do tego dobrać. Chciałbym zachować przepływ przynajmniej 500l/h, chociaż nie wiem czy to realne przy takiej objętości mediów(około 10l).

Ma ktoś może jakieś propozycję? Ja myślałem nad atmanem at-306 albo at-305. Miał ktoś z nimi jakieś doświadczenia? :)

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Pompa do filtra

Postautor: Hunter » 30 kwietnia 16, 10:16

Średnio to widzę. Jak już masz zamiar bawić się w DIY to polecam filtr przepływowy oparty na korpusach narurowych. Szczelne, pewne kosztorys podobny.

Chociaż do 250l to już wystarczy HW 303 z teoretycznym przepływem 1400l/h, więc ten Twój DIY z przepływem 500l/h i 10l wkładu to będzie ledwo sikał cienkim strumieniem ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

ploplo144
Narybek
Narybek
Posty: 46
Rejestracja: 12 marca 13, 13:41
Lokalizacja: Wisła

Re: Pompa do filtra

Postautor: ploplo144 » 30 kwietnia 16, 11:16

Hunter pisze:Średnio to widzę. Jak już masz zamiar bawić się w DIY to polecam filtr przepływowy oparty na korpusach narurowych. Szczelne, pewne kosztorys podobny.


Chyba o to mi chodziło tylko po prostu nie wiedziałem jak to nazwać to napisałem kubełkowy :D

A myślisz ze by się się udało taki przepływowy z większym przepływem zrobić?

Hunter pisze:Chociaż do 250l to już wystarczy HW 303 z teoretycznym przepływem 1400l/h, więc ten Twój DIY z przepływem 500l/h i 10l wkładu to będzie ledwo sikał cienkim strumieniem


Chyba że faktycznie to nie ma sensu. Tylko może już lepiej wtedy cos firmowego. Tylko kusi mnie to 10l pojemności :)

Dzięki ;)

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Pompa do filtra

Postautor: Hunter » 30 kwietnia 16, 11:45

ploplo144 pisze:Tylko kusi mnie to 10l pojemności

Nie sądzę, abyśmy mówili o tym samym :P Dość sporo musiałbyś uzyć tych korpusów żeby osiągnąć objętość 10l.

Ala po az tyle? Prócz objętości ogromną rolę gra jakość złoża filtracyjnego. Mam akwarium 240l i około 4-5l lawy wulkanicznej, prefiltr z gąbki na wlocie do kubła. To wystarczy na filtrację biologiczną ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

ploplo144
Narybek
Narybek
Posty: 46
Rejestracja: 12 marca 13, 13:41
Lokalizacja: Wisła

Re: Pompa do filtra

Postautor: ploplo144 » 30 kwietnia 16, 11:54

Dzięki za odpowiedź ;) Przemyśle se to jeszcze i popatrzę na te konstrukcje co polecasz. A najwyżej się kupi cos gotowego jak mówisz, ze pojemność aż tak dużego znaczenia nie ma.
A co do twojej lawy to miałem zamiar ja właśnie użyć :D

Pozdrawiam

A wiesz może kto taki filtr z tych korpusów robił, bym się chętnie skontaktował?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Pompa do filtra

Postautor: Hunter » 30 kwietnia 16, 12:03

Aktualnie nie kojarzę aby ktoś z naszego forum posiadał (możne się ujawni jak przeczyta ;) ).
Podpowiem, że narurowce są praktykowane w dużych akwariach. Szukaj na na stronach o tematyce Malawi i u Paleciarzy. Sporo zdjęć znajdziesz w sieci.
W sumie nic skomplikowanego. Kilka metrów rurek, kolanka, zaworki, wszystko na kleju, no i pompa obiegowa do CO.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

ploplo144
Narybek
Narybek
Posty: 46
Rejestracja: 12 marca 13, 13:41
Lokalizacja: Wisła

Re: Pompa do filtra

Postautor: ploplo144 » 30 kwietnia 16, 12:06

ploplo144 pisze:Dzięki za odpowiedź ;) Przemyśle se to jeszcze i popatrzę na te konstrukcje co polecasz. A najwyżej się kupi cos gotowego jak mówisz, ze pojemność aż tak dużego znaczenia nie ma.
A co do twojej lawy to miałem zamiar ja właśnie użyć :D

Pozdrawiam

A wiesz może kto taki filtr z tych korpusów robił, bym się chętnie skontaktował?


edit: Jednak widzę, że to dosyć popularne w internecie :)

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Pompa do filtra

Postautor: abiba » 30 kwietnia 16, 19:52

Zakochany jestem w narurowcach i mam to i w 110 oraz w 600l.

Podstawą konstrukcji są owe filtry narurowe plus pompy od CO - układ niezawodny i skalowalny.
Kilka razu to przerabiałem eksperymentując z róznymi wariantami więc jakieś tam doświadczenie zdobyłem więc chętnie pomoge abyć nie wszedł na minę jak to ja za pierwszym razem /pierwszej wersji

ploplo144
Narybek
Narybek
Posty: 46
Rejestracja: 12 marca 13, 13:41
Lokalizacja: Wisła

Re: Pompa do filtra

Postautor: ploplo144 » 30 kwietnia 16, 20:15

Dzięki bardzo za propozycję ;) Na pewno się odezwę jak się zdecyduje. Chociaż muszę powiedzieć, że ta konstrukcja mnie na razie nie przekonuję :D Muszę se poczytać i pooglądać, ale na razie nie widzę tego zamiast tradycyjnego kubełka ;) Może kwestia czasu... :)

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Pompa do filtra

Postautor: deXter » 2 maja 16, 13:05

ploplo144 pisze:e ta konstrukcja mnie na razie nie przekonuję

Jakieś argumenty na nie"? Bo działa praktycznie tak samo :P
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

ploplo144
Narybek
Narybek
Posty: 46
Rejestracja: 12 marca 13, 13:41
Lokalizacja: Wisła

Re: Pompa do filtra

Postautor: ploplo144 » 4 maja 16, 16:28

Według mnie niepotrzebna instalacja pod szafką. Zajmuje więcej miejsca niż kubeł jeśli chce się mieć dobry dostęp(bo widzialem na zdjęciach jak ktoś tak chciał miejsce zaoszczędzić, że sobie nie wyobrażam potem wyjmować do czyszczenia tego ;) ).

No i nigdy nie będzie to takie proste w czyszczeniu, zmienianiu mediów jak w kuble(chyba że się mylę).

A poza tym stosuje się do tego pompy strasznie prądożerne, chyba ze by dać jakąś akwarystyczną zwykłą. No i jeszcze jedna kwestia (pewnie mnie niektórzy wyśmieją ;) ), ale strata temperatury niepotrzebna według mnie ;)

Innymi słowy nie widzę przewagi nad kubłem, a jeśli już to wady jeśli można tak to ująć w ogóle :D

Nie chce tu mówić, że to jest złe. Na pewno nie mam do tego podstaw bo nie miałem tego, ale nie widzę po prostu sensu zamiany kubła na taki system. I nie chce tez mówić, że mnie nikt do tego nie przekona, bo tylko krowa nie zmienia poglądów. :D

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Pompa do filtra

Postautor: Hunter » 4 maja 16, 16:41

ploplo144, do 250l też by mi się nie chciało bawić. Ja mam kubeł, który Ci poleciłem i jest OK. 400-500l i większe to już warto, bo mało który kubełek daje rady. Czasami trzeba 2 mniejsze.
Te "prądożerne" pompy mają jedną wielką zaletę - są bardzo wydajne. ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

ploplo144
Narybek
Narybek
Posty: 46
Rejestracja: 12 marca 13, 13:41
Lokalizacja: Wisła

Re: Pompa do filtra

Postautor: ploplo144 » 4 maja 16, 16:46

Musze przyznać że do tych HW bylem sceptycznie nastawiony :D Ale jak polecasz... :D

Dzięki jeszcze raz za wszystkie odpowiedzi :D

Pozdrawiam

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Pompa do filtra

Postautor: abiba » 4 maja 16, 19:42

ploplo144 pisze:No i nigdy nie będzie to takie proste w czyszczeniu, zmienianiu mediów jak w kuble


Jest dokładnie odwrotnie w każdym aspekcie :)

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Pompa do filtra

Postautor: deXter » 5 maja 16, 09:58

Co do pompy to zależy też co kupisz ;] Weź pod uwagę, że zazwyczaj te pompy chodzą na 1 lub 2 biegu gdzie zużycie jest jak w kuble :)

Każdy robi to co lubi to fakt jednak mając trochę pojęcia na 2 korpusach można mieć filtr jak marzenie do akwarium około 200-250 litrów :)
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Wróć do „Sprzęt”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości