POMOCY! Dobór oświetlenia

warcreew
Narybek
Narybek
Posty: 25
Rejestracja: 21 grudnia 15, 08:00

POMOCY! Dobór oświetlenia

Postautor: warcreew » 14 stycznia 16, 18:29

Witam!
Mam akwarium 60cm x 30cm x 45cm wysokie.
W pokrywie jest miejsce na świetlówkę 15W.
Swiatlo bylo slabe, roslinki nie rosly (podloze i nawoz OK) i dokupilem takie coś KLIK ALLEGRO .
Mam do Was pytanie, chciałbym w tym akwarium posadzić wymagający trawnik Eleocharis Accicularis lub małego heńka i zrobić tak, by światło wspierało rozwój roślin, a nie przeszkadzało. Dozowanie CO2 w drodze, ale tutaj pytam o oświetlenie -
co mogę zmienić w pokrywie? Jakie świetlówki dokupić? Chciałbym się zmieścić w stówce,
Nie znam się na tych sprawach, doradzicie mi coś w połączeniu ze sprzętem, który mam obecnie? Może dorzucę świetlówkę w wolne miejsce? 15W, jeśli tak, to jaką? A może jakieś LEDy kolorowe typu czerwień itp?
Z góry dzięki i przepraszam za chaotyczny tekst.


Pytanie nr 2. W pokrywie była zamontowana (w sumie nadal jest) świetlówka Diversa 15W, czy w to miejsce można wsadzić 24W? czy do tego trzeba wcześniej przystosować cały osprzęt?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: POMOCY! Dobór oświetlenia

Postautor: barttsw » 15 stycznia 16, 08:08

2x24 ale trzeba pokombinować

musisz zakupic:

oprawka t5 z kablem 4 szt
uchwyt t5 4 szt
uchwyt t8 4 szt
statecznik 2x24 1 szt

montaż skrecasz uchwyt t8 i t5 razem zakładasz to na istniejąca swietlówke podpinasz kable do statecznika i to cała filozofia

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: POMOCY! Dobór oświetlenia

Postautor: Doody » 15 stycznia 16, 08:37

Można wstawić w pokrywę (na dwóch krótszych końcach) zwykłe oprawki do żarówek (E27) i wkręcić świetlówki kompaktowe o zimnym świetle. Ja miałem kiedyś w baniaku 54l dwa kompakty po 21W, oczywiście 6500K, i dawały radę. Ewentualna wymiana świetlówki jest identyczna jak wymiana żarówki.
Oczywiście można używać całej gamy świetlówek 24, 21 albo 18W zarówno 2U, 3U czy " tornado" ;-)
440l - Roślinne

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: POMOCY! Dobór oświetlenia

Postautor: deXter » 15 stycznia 16, 10:35

Można się też bawić w kompakty niezintegrowane, które imo są genialnym rozwiązaniem do nietypowych zbiorników :)
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Wróć do „Sprzęt”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Majestic-12 [Bot] i 79 gości