deszczownica czy zwykły wylot?

Awatar użytkownika
Draku
Opiekun FanPage
Opiekun FanPage
Posty: 401
Rejestracja: 2 maja 15, 19:17
Lokalizacja: Międzychód

deszczownica czy zwykły wylot?

Postautor: Draku » 30 maja 15, 08:11

witam, mam filtr z 2 końcówkami,
mogę założyć zwykłą końcówkę z nienapowietrzaniem (tak wiem to nic nie daje bo bąbelki ulatują do atmosfery) lub deszczownicę, miałem zwykłą końcówkę ale dziś z nudów założyłem deszczownice i myślę, że to lepsze rozwiązanie bo mam większe falowanie tafli wody, co za tym idzie większa wymiana gazów. Dobrze myślę? czy lepsza tamta zwykła końcówka.
O filtr nie pytajcie bo to chińskie gówno elite jet, tak jak grzałka którą juz wymieniłem na eheim <3, a filtr będe zmieniał przy zakupie nowego akwa (większego)

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: deszczownica czy zwykły wylot?

Postautor: Greek » 30 maja 15, 08:19

Draku pisze:myślę, że to lepsze rozwiązanie bo mam większe falowanie tafli wody

Istotnie tak jest. Choć w praktyce, jeśli nie jest to jakiś minimalny przepływ filtra to zwykła końcówka również dostatecznie dotleni wodę.
Ta zwykła to coś takiego?

Obrazek
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Awatar użytkownika
Draku
Opiekun FanPage
Opiekun FanPage
Posty: 401
Rejestracja: 2 maja 15, 19:17
Lokalizacja: Międzychód

Re: deszczownica czy zwykły wylot?

Postautor: Draku » 30 maja 15, 08:33

http://scr.hu/0e5w/6tc9p
znalazłem coś na szybko w necie, ale to dokładnie ten sam filtr mam, i ta końcówka ma wężyk z regulatorem który nie działa jak to na chinola przystało, ale muszę przyznać, że wydajność ma dosyć sporą bo sika tą wodą jak najęty, chciałem zmniejszyć to, ale oczywiście nie ma regulatora xD
Obrazek

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: deszczownica czy zwykły wylot?

Postautor: Greek » 30 maja 15, 08:44

Draku pisze: i ta końcówka ma wężyk z regulatorem

No, ale wężyk można całkiem zatkać i bąbelki wtedy nie lecą ;) Taka opcja byłaby najlepsza.
No nic, w każdym razie jeśli masz ryby lubiące prąd wody to zastosuj zwykłą końcówkę, a jeśli takie wolące spokojniejszą wodę to deszczownicę.
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Awatar użytkownika
Draku
Opiekun FanPage
Opiekun FanPage
Posty: 401
Rejestracja: 2 maja 15, 19:17
Lokalizacja: Międzychód

Re: deszczownica czy zwykły wylot?

Postautor: Draku » 30 maja 15, 08:58

neony + kirysy to raczej spokojna woda nie ?
Obrazek

Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

Re: deszczownica czy zwykły wylot?

Postautor: KAMYK32 » 30 maja 15, 08:59

Według Mnie deszczownica to lepsze rozwiązanie,ze względu na większą pow. falowania tafli wody ;-) brak problemów z filtrem bakteryjnym,cyrkulacja w akwa. lepsza.Przy niektórych biotopach szczególnie polecana właśnie,ze względu na na wydajniejsze natlenianie wody.Co do prądu wody to nie do końca tak jest :razz: punktowo może i silniejszy,ale jeżeli chodzi o całość to niestety :mrgreen: testy przeprowadzane na tetra ex700 -128l.

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: deszczownica czy zwykły wylot?

Postautor: Alina_33 » 30 maja 15, 10:38

Ja też polecam deszczownię, ale ja mam bojka, więc u mnie to i tak konieczność. Moim zdaniem woda lepiej się rozchodzi po akwa i przede wszystkim, woda z filtra oddawana jest dalej od filtra, co moim zdaniem też ma znaczenie. Przy neonkach i kirysach możesz chyba ustawić wyloty deszczowni tak by sikała na przeciwległą ścianę, ale u mnie bojek sobie wtedy z prądem nie radzi, więc ja daję wyloty na tylną szybę (tą na której wisi deszczownia) i ustawiam wyloty rurek pod takim kątem, by tuż nad wodą była taka jakby górka, wał z wody. Woda faluje mi po całości.

Awatar użytkownika
Draku
Opiekun FanPage
Opiekun FanPage
Posty: 401
Rejestracja: 2 maja 15, 19:17
Lokalizacja: Międzychód

Re: deszczownica czy zwykły wylot?

Postautor: Draku » 30 maja 15, 11:26

Alina_33 pisze:Przy neonkach i kirysach możesz chyba ustawić wyloty deszczowni tak by sikała na przeciwległą ścianę


właśnie tak mam ustawione i fajnie to wygląda nawet, z tyłu deszczownicy zostawilem cobie 3-4 cm na pistie, żeby nie latały mi po całym akwa :D
Obrazek

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: deszczownica czy zwykły wylot?

Postautor: Greek » 30 maja 15, 11:57

Draku pisze:neony + kirysy to raczej spokojna woda nie ?

Tak, deszczownica będzie ok.
Alina_33 pisze:Ja też polecam deszczownię, ale ja mam bojka, więc u mnie to i tak konieczność.

Wcale nie, mogłabyś w ogóle nie korzystać z końcówki, tylko wpuszczać wodę z akwarium pionowo w dół. W ten sposób uniknęłabyś prądu, a specjalne natlenianie wody nie jest konieczne.
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: deszczownica czy zwykły wylot?

Postautor: Alina_33 » 30 maja 15, 12:27

Niech się przyzwyczaja, że jednak jakiś prąd ma być, bo jak trafi do większego akwa, to będzie pływał z bystrzykami Amandy, a one jednak natlenienie potrzebują. Wydaje mi się, że deszczownia skierowana tak jak to wyżej opisałam (górka z wody), to optymalne rozwiązanie. Bojek też musi trochę powalczyć, a jednak nie ma aż takiej pralki.

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: deszczownica czy zwykły wylot?

Postautor: Greek » 30 maja 15, 12:38

A nie możesz tak ustawić, żeby wyloty z deszczownicy były skierowanie poziomo w stronę ścianki (tej której jest blisko). W ten sposób w jej okolicy będą się tworzyć różne wiry i ruch wody, ale generalnie będzie spokojnie. A natlenienie będzie bardzo intensywne. To tak w kontekście akwarium z bystrzykami i bojkiem - będzie wilk syty i owca cała ;)

EDIT: no i niedokładnie przeczytałem i wyszło że masz dokładnie tak jak napisałem :P Myślę że to najlepsze rozwiązanie :)
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Awatar użytkownika
Draku
Opiekun FanPage
Opiekun FanPage
Posty: 401
Rejestracja: 2 maja 15, 19:17
Lokalizacja: Międzychód

Re: deszczownica czy zwykły wylot?

Postautor: Draku » 30 maja 15, 14:04

a do tego większego akwa (112l) co będę się do niego przeprowadzał jakoś po wakacjach to co polecacie? że eheim to wiem ale dokładnie jakiś model ? i kubełkowy wewnętrzny czy może kaskada ?
tam tez raczej będe miał neony kiryski moze jakies samce gupików


i powiedzcie mi jak teraz mam 2 kirysy pandy i dokupie 4 pstre to będą pływały ławicą i może być taka mieszanka w ogóle? bo chce przejść jednak na te pstre ale szkoda mi oddawać pand do sklepu :( jak zobaczyłem tą wode jaką mają w sklepach to masakra ...

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: deszczownica czy zwykły wylot?

Postautor: Greek » 30 maja 15, 14:22

Draku pisze:i powiedzcie mi jak teraz mam 2 kirysy pandy i dokupie 4 pstre to będą pływały ławicą i może być taka mieszanka w ogóle?

Nie może, gatunek to gatunek.
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Awatar użytkownika
Draku
Opiekun FanPage
Opiekun FanPage
Posty: 401
Rejestracja: 2 maja 15, 19:17
Lokalizacja: Międzychód

Re: deszczownica czy zwykły wylot?

Postautor: Draku » 30 maja 15, 17:29

ale chyba i tak kupie pstre, a z pandami nie wiem co ;( chyba zostaną
Obrazek

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: deszczownica czy zwykły wylot?

Postautor: Greek » 30 maja 15, 17:33

Te ryby hoduje się w stadzie a nie w parach - 6-8 sztuk.
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości