Test filtra Aquael UNIMAX 250 Professional

Awatar użytkownika
Przemek
Ryba
Ryba
Posty: 268
Rejestracja: 20 kwietnia 10, 20:37

Test filtra Aquael UNIMAX 250 Professional

Postautor: Przemek » 8 marca 15, 19:30

Jakiś czas temu, dzięki uprzejmości firmy Aquael dostałem do testów, filtr kubełkowy Aquael UNIMAX 250 Profesional.

Obrazek

Z produktami Aquael ostatni raz styczność miałem jakieś kilka lat temu.
Z 5 czy 6 lat temu używałem Unimaxa 150 w akwarium 112 litrowym, następnie do moich rąk wpadł testowy beta egzemplarz filtra Multi-Kani.
Później jednak moja droga z produktami tej firmy rozeszła się.
W ostatnich latach przez moje ręce przewinęło się kilka innych filtrów, rożnych producentów. Ostatnio używane przeze mnie filtry to: Eheim Clasic 2215+, JBL e701 Greenline, Eheim Ecco Pro 2036, do których również w trakcie testów będę się odnosił.

Obrazek

Obrazek

Akwarium w którym przetestuje filtr, to mój zbiornik 200 litrowy - Eriocaulonium.
Na potrzeby testów filtr Eheim Ecco Pro 2036 został z niego usunięty.
W akwarium tym Unimax 250 będzie pełnił rolę głównego filtra biologicznego, natomiast JBL e701 Greenline będzie nadal podłączony jako uzupełnienie. Po to również by całkowicie jednak nie zaburzyć biologi zbiornika.
Docelowo planuje w przyszłości zostawić tylko filtr Aquaela.

Tyle mianem wstępu, teraz garść informacji od producenta:

Obrazek
[size=x-small](zdjęcie pochodzi ze strony producenta)[/size]

Parametry:
1. Wydajność: 650l/h
2. Akwaria: 150-250l
3. Pojemność filtra: 8l
4. Pojemność pojedynczego kosza 1,3l
5. Moc: 11W
6. Max. wysokość podnoszenia słupa wody 135 cm

Zestaw zawiera:
1. Filtr AquaEl Unimax 250
2. Deszczownia
3. Wąż
4. Komplet uchwytów mocujących
5. Kosze na wkłady filtrujące- ilość koszy 4
6. Media filtracyjne: gąbka, włókninę, ZeoWonder, BioCeraMax
7. Polska instrukcja.

Wymiary:
25cm x 22,5cm x 41cm

Obrazek

Zatem przejdźmy dalej.
Na pierwszy ogień pójdzie pudełko. Odświeżony design opakowania przypadł mi całkiem do gustu, w porównaniu do poprzedniego całkiem zielonego, ten ma w sobie powiew świeżości. A zdjęcie aranżacji Iwagumi znanego polskiego aquascapera uważam za świetny pomysł.

Obrazek

Wykonanie filtra?
Filtr wykonany z dobrej jakości plastików, klamry również solidnie wykonane. Wydaje mi się, że w porównaniu do modelu sprzed kilku lat boczne klamry zostały wymienione (chyba, że model Unimax 150 ma je nieco inne?).
Na spodzie kubełka mamy gumowe nóżki, które powinny zapobiegać drganiom włączanego filtra. Zobaczymy po włączeniu, czy rzeczywiście się sprawdzają...

Co dostajemy w ramach zakupu?
Wraz z filtrem dostajemy 4 kosze filtracyjne wypełnione od góry: gąbką, włókniną, zeomaxem oraz BioCeraMaxem.
Ja na swoje potrzeby rezygnuje z włókniny i w jej miejsce umieszczam bioceramike, która była używana przeze mnie w filtrze Eheim Ecco.

Obrazek

Wraz z filtrem dostajemy również komplet węży, rurki wlotowe i wylotowe, deszczownie oraz przyssawki, całość wykonana z dobrej jakości plastiku i gumy.
Jakość plastików dużo lepsza niż w JBL'u, ale nieco gorsza niż w Eheimie. Węże w Eheimie również wykonane wg mnie z nieco lepszej gumy. Także klasyfikuje węże oraz plastiki wykonane przez firmę Aquael gdzieś pośrodku pomiędzy tymi dwoma markami.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pora zalać filtr. Zgodnie z instrukcją, która jest bardzo czytelna, przed zalaniem filtra, należy otworzyć i przepłukać pod bieżącą wodą media filtracyjne. Co też czynię.

Obrazek

Kosze wchodzą elegancko, bez żadnych problemów, na swoje miejsce wewnątrz kubełka. A zapomniałem dodać, że również wykonane są z solidnego plastiku.

Obrazek

Obrazek

Producent w instrukcji pisze, że zanim zalejemy filtr wpierw, musimy na krawędzi akwarium umieścić rurki przelewowe (nie należy podłączać przed zalaniem filtra deszczowni).

Obrazek

Następnie przymocowujemy węże do rurek przelewowych

Obrazek

oraz do filtra, przycinając je na wymiar nożem do tapet.

Obrazek

Kiedy węże mamy zamocowane, przystępujemy do zalania filtra. Wg instrukcji rączkę filtra przesuwamy w lewo, a następnie energicznie ruszamy umieszczoną pompką. Po paru ruchach pompki powietrze zassane zaczyna wydostawać się z filtra, a gdy rączkę filtra przesuniemy z powrotem na swoje miejsce filtr zostaje automatycznie zalany.

Obrazek

Cały proces przebiega bardzo szybko, dużo sprawniej i łatwiej niż u konkurencji (wykonałem mniej ruchów ręką niż przy JBL'u; w filtrach Eheim Ecco i Eheim Clasic brak w ogóle zaworu zalewającego).
Teraz możemy podłączyć deszczownie oraz włączyć filtr do prądu.

Obrazek

I filtr zaczyna działać....
Rzeczywiście poza odgłosami deszczowni w ogóle go nie słychać.
Pod tym względem zarówno filtry Eheima czy też JBL są nieco głośniejsze.

Obrazek

Obrazek

Czas na małe podsumowanie.
Plusy:
+ dobrej jakości plastikowe elementy filtra (kubeł zatrzasky, rurki przelotowe, wlotowe itp)
+ dobrej jakości gumowe węże (słyszałem różne opinie nt. węży Aquael, Ja osobiście problemu z wygiętymi wężami nie miałem).
+wkłady w komplecie
+ deszczownia i rury wlotowe i wylotowe składające się z części, a nie z całości jak u innych producentów dzięki czemu możemy dostosować powyższe wloty do wysokości i szerokości akwarium co jest zaletą.
+bezproblemowe zalanie
+ niski pobór mocy
+ jest praktycznie bez głośny
+ polski producent i polski serwis
+ dobra cena do jakości

Minusy (minusy będą tylko subiektywne):
- deszczownia i rury wlotowe i wylotowe składające się z części, a nie z całości jak u innych producentów (na szczęście wykonane z dobrej jakości plastików w odróżnieniu od JBL'a). Osobiście wolę składające się z całości. (Dlatego minus)
- średnica węży, osobiście jestem przyzwyczajony do mniejszego przekroju, przez co filtra nie wykorzystamy w mniejszych akwariach (od lat Aquael nie ma oferty filtrów przeznaczonych do nano i średnich zbiorników, gdzie tej wielkości węże i rury przelotowe po prostu nie pasują. Na szczęście w sugerowanym rozmiarze akwarium, nie są one jakoś uciążliwe.

Czy bym polecił i kupił ten filtr?
Po weekendowym użytkowaniu z czystym sercem, poleciłbym i kupił powyższy filtr.

Za jakiś czas podzielę się dalszymi spostrzeżeniami z użytkowania Unimaxa.

Obrazek
"Zainspirowany niepowtarzalnym pięknem natury"

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Test filtra Aquael UNIMAX 250 Professional

Postautor: abiba » 8 marca 15, 19:57

Test bez pomiaru przepływu ?
Rozumiem ze to przeoczenie szybko uzupełnisz?

ps
minus za większą średnicę węży?? to chyba jakieś nieporozumienie
W jednym ze swoich wpisów na tym forum przedstawiłem dane z pomiarów przepływy i korzyści ze zwiększenia średnicy

Awatar użytkownika
marek661
Ryba
Ryba
Posty: 336
Rejestracja: 19 stycznia 13, 21:09
Lokalizacja: Myślenice

Re: Test filtra Aquael UNIMAX 250 Professional

Postautor: marek661 » 8 marca 15, 20:13

Moim zdaniem to filtry Unimaxa są jednymi z najlepszych filtrów w Polsce

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Test filtra Aquael UNIMAX 250 Professional

Postautor: abiba » 8 marca 15, 20:21

Tego nie jestem pewien.

Jest najlepszy bo...
Bez przeprowadzenia testów to takie rozmowy to zwykłe branzlowanie powietrza .

Jakieś liczby , jakieś założenia, metodyka pomiarów, klucz do oceny ??
Nie ma ? no to nie ma testów .

Tytuł tego wpisu powinien brzmiec np: " zapoznajcie sie z filtrem xxx "lub temu podobnie

funio
Narybek
Narybek
Posty: 59
Rejestracja: 26 lutego 15, 10:26

Re: Test filtra Aquael UNIMAX 250 Professional

Postautor: funio » 8 marca 15, 20:37

Jeżeli chodzi o filtr to ma pewną wadę ponieważ pojemniki po złożeniu razem są niższe o kilka minimetrów od głowicy i po zamknięciu tam jest szpara , po drugie rurki się szybko zapychają , duży plus to serwis który jest naprawdę dobry i pomocny filtr cichy i nie przecieka

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Test filtra Aquael UNIMAX 250 Professional

Postautor: abiba » 8 marca 15, 20:42

żaden nie przecieka (przynajmniej jak jest nowy)

funio
Narybek
Narybek
Posty: 59
Rejestracja: 26 lutego 15, 10:26

Re: Test filtra Aquael UNIMAX 250 Professional

Postautor: funio » 8 marca 15, 20:53

Ja mówię co będzie za dwa lata na przykład....

Awatar użytkownika
Przemek
Ryba
Ryba
Posty: 268
Rejestracja: 20 kwietnia 10, 20:37

Re: Test filtra Aquael UNIMAX 250 Professional

Postautor: Przemek » 8 marca 15, 21:48

abiba pisze:Test bez pomiaru przepływu ?

Tak
abiba pisze:zumiem ze to przeoczenie szybko uzupełnisz?

Nie.
Nie będe bawił sie z wiaderkiem, krzesłami stołem i stoperem, To nie ma sensu. Co mi to daje? Dla mnie wazne jest to czy filtr sie sprawdzi w akwarium, dla mnie ważne jest równiez to, by po pewnym okresie uzytkowania filtra, w sposób organoleptyczny przepływ nie byl widocznie niższy. I tyle.
Dyskutuj jesli chcesz, ale to nic nie zmieni.

abiba pisze:s
minus za większą średnicę węży?? to chyba jakieś nieporozumienie

Tak, bo standardowe szklany wloty i wyloty są droższe, to raz, a dwa przez to nie nadaja się do małych i średnich zbiorników. Bo? Bo brzydko wyglądają.

marek661 pisze:m zdaniem to filtry Unimaxa są jednymi z najlepszych filtrów w Polsce

Też się zgadzam, gdyby tylko producent miał ciekawą alternatywę do małych zbiorników, to wogóle byłby bez konkurencyjny.

abiba pisze:Bez przeprowadzenia testów to takie rozmowy to zwykłe branzlowanie powietrza .
Jakieś liczby , jakieś założenia, metodyka pomiarów, klucz do oceny ??
Nie ma ? no to nie ma testów .

Widzę, że należysz do tego typu akwarystów, którzy lubia przed komputerem, udowadniac swojemy nabrzmiałemu ego że są wszystko wiedzący?
Trudno... Dla Ciebie nie ma testów, dla innych są.....
funio pisze:Ja mówię co będzie za dwa lata na przykład....

Miałem eheima z którym równiez miałem problem.
"Zainspirowany niepowtarzalnym pięknem natury"

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Test filtra Aquael UNIMAX 250 Professional

Postautor: abiba » 8 marca 15, 22:11

Niczego i nikomu nie muszę udowadniać - już dawno z tego wyrosłem a takie pseudo testy to każdy w sklepie może sobie zrobić
Poczytać ulotke, popatrzeć jak to jest zrobione a nawet poprosić o właczenie pana/panią czy aby nie za głosno chodzi.

Piszę o tym przepływie bo podajesz nieścisłe informacje:
"testujesz" filtr w okreslonej konfiguracji (wkłady) i podajesz parametr : przepływ filtra 650l/h gdzie w rzeczywistości ma on np. 200l/h.
Konkurencja przynajmniej stawia sprawę jasno podając jako parametr : wydajność pompy

"Testowany" filtr ma gorsze parametry od konkurencji jeżeli chodzi o sprawność i przepływ przez porównywalne złoże.
Cieszysz się jak dziecko nową zabawką bo jest ładny , nie cieknie , ciszej chodzi od tego co testowałeś rok temu (zakładając ze nie popsuł Ci sie słuch w ciągu tego roku)
Tak więc rzetelność tego "testu" pozostawia wiele do życzenia .

Zamiast określenia "testowanie" użyj "prezentacja" i wszystko będzie jasne.

Jako inicjatywa i forma reklamy : cenne i sprytne

misiek1784
Ryba
Ryba
Posty: 481
Rejestracja: 31 stycznia 15, 20:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Test filtra Aquael UNIMAX 250 Professional

Postautor: misiek1784 » 8 marca 15, 23:20

Rozumiem ze ta uprzejmość firmy polegała na tym że "my dajemy ci sprzęt a ty go wychwalasz w necie"

Awatar użytkownika
slaeer
Fish Master
Fish Master
Posty: 1360
Rejestracja: 22 kwietnia 14, 20:07
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Test filtra Aquael UNIMAX 250 Professional

Postautor: slaeer » 9 marca 15, 11:03

To co zaprezentowałeś mogę spokojnie wyczytać w broszurce reklamowej. Tak jak pisał abiba z testem niewiele to miało wspólnego. Piszesz, że najważniejsze jest to czy filtr się sprawdzi, kolego seria hw też się sprawdzi i będzie filtrować wodę :), a że wykonanie gorsze i przepływ spada, no cóż. Jaka cena takie plastiki :mrgreen: .

Jest jedna rzecz która bardzo mi się spodobała, mianowicie plastikowe śruby do mocowania wlotów. Takie mocowanie wygląda solidnie i nie ma problemu z zmieniającymi pozycję wlotem i wylotem.
Było Tanganika 240 l
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?f=13&t=44388
Jest Tanganika 264 l

funio
Narybek
Narybek
Posty: 59
Rejestracja: 26 lutego 15, 10:26

Re: Test filtra Aquael UNIMAX 250 Professional

Postautor: funio » 9 marca 15, 15:04

Ja kiedyś porównywałem dwa filtry pod względem wydajności , pompował tetratec ex1200 do wiaderka 20litrowego i potem unimax 700 , no unimax szybciej napełnił wiadro , ale trzeba wziąść pod uwagę fakt że tam w unimaxie są dwa wirniki , a w piwnicy teraz są trzy filtry w trzech akwariach i powiem wam że najlepiej wypada ta 700tka i tetratec , niestety unimax 250 jest na 3 miejscu , ale to też nie można mówićbo różna jest wydajność tych filtrów a akwaria wszystkie po sto litrów Powiem wam ,że wcześniej w akwarium 240l pracował tetratec 1200 , z tej kwestii że zaczął cieknąć zostawiłem sobie go na zapas kupiłem unimaxa 700 to tetratec wygrywał jedną żeczą , nie przepuszczał małych drobinek brudu z powrotem do akwarium a unimax tak a spowodowane jest to tym , że tetratec podaje brudną wode do dołu filtra a unimaź brudy zatrzymuje z gury jak się wam gąpka przypcha to syf wyrzuci wam bokiem i wciągnie do akwarium ale to są rzeczy mało istotne , ogólnie zauwarzyłem jeżeli firma pisze , że filtr jest do akwarium od 100 do 300 litrów to znaczy że on jest do akwarium 100litrowego a jeżeli chodzi o wiry w akwarium p rzy wykożystaniu więkrzych kubełków to zawsze ten prąd wody można czymś przytłumić a tak na marginesie to kumplowi zamówiłem do akwarium 375l filtr Fluval FX -6 i szczena mi opadła jak go uruchomiliśmy jak by mógł to wciągnoł by ryby razem z żwirem i roślinami ...to jest maszyna.. I sory za błędy bo się spiesze

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: Test filtra Aquael UNIMAX 250 Professional

Postautor: Doody » 9 marca 15, 15:32

Mogę tylko dodać do tego testu tyle, że posiadam większego "brata" testowanego urządzenia, a mianowicie Unimaxa 700. Pracuje bezawaryjnie, bezproblemowo, cicho i oszczędnie od kwietnia 2009 roku.
Sprzątam go gruntownie bardzo rzadko (co 9miesięcy) i naprawdę ładnie daje radę w zbiorniku roślinnym 440l.
Pozdrawiam
440l - Roślinne

funio
Narybek
Narybek
Posty: 59
Rejestracja: 26 lutego 15, 10:26

Re: Test filtra Aquael UNIMAX 250 Professional

Postautor: funio » 9 marca 15, 16:57

700tka daje radę , żeby go usłyszeć to trzeba ucho położyć na głowicy, Ja ten pierwszy pojemnik pod głowicą uszczelniłem zwykłą uszczelką do okien i dziwny pył z wody znikną , ale zgadzam się z przedmówcą dobry filtr

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Test filtra Aquael UNIMAX 250 Professional

Postautor: abiba » 9 marca 15, 18:49

W tej prezentacji tego sprzętu pominięto moim zdaniem najważniejszą rzecz: opcje na sterylizator .

jest to fajna sprawa bo nie trzeba kasy wydawać od razu a mamy możliwość rozbudowy/dokupienia .

Jako ciekawostkę podam że w tym miejscu montowałem grzałkę poprzez wklejenie w dekielek i wprawdzie sam filtr nie powala parametrami ale tym sposobem stanął na półce wyżej :)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 85 gości