Drugi kubeł w 240L

aqrest22
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 25 lutego 15, 17:45
Lokalizacja: Łódzkie

Drugi kubeł w 240L

Postautor: aqrest22 » 25 lutego 15, 19:35

Na początku chciałbym się przywitać z wszystkimi użytkownikami.To mój pierwszy post na forum więc jestem teoretycznie "nowy" lecz w praktyce już od dobrych kilkunastu miesięcy śledzę ,czytam i obserwuję rózne tematy w poszukiwaniu informacji które mnie interesują i często znajduję to czego szukam.Tym razem jednak postanowiłem zapytać innych o radę.

Przechodząc do rzeczy chodzi o filtrację ,a konkretnie o wybór drugiego filtra zewnętrznego w moim akwarium 240L o standardowych wymiarach.Teraz mam akwarium ogólne z kilkoma rybkami a w nim filtry:
JBL e1501 i Aquael Multikani 800 jako filtr mechaniczny.Ten drugi filtr własnie chcę wymienić ze względu na to że jest troszeczkę za słaby i przede wszystkim ma konstrukcję "słoika" czyli jest zakręcany od góry i przy każdym czyszczeniu mam kłopoty z jego odpowiednim zamknięciem i albo go przekręcę albo nie dokręcę co równa się cieknięciu wody spod "wieczka".Z drugiego jestem natomiast zadowolony i chciałbym zakupić taki drugi i tutaj pojawia się pytanie do was:
Czy to ma sens i jest szansa że taki kubeł będzie działał przede wszystkim jako filtr mechaniczny?
Czy uważacie może ,że jakiś inny filtr w podobnym przedziale cenowym i podobnej mocy lepiej nadał by sie do tego celu?
Własnie,wspomniałem o mocy ponieważ chcę w przyszłości zrobić w tym baniaku Malawi wiec wolę mieć mała nadfiltrację.
Trochę się rozpisałem ale chciałem dobrze wyjaśnić o co mi chodzi ;-)
czekam wiec na wasze sugestie i podpowiedzi.

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Drugi kubeł w 240L

Postautor: Marcinus » 25 lutego 15, 19:40

Jeżeli drugi filtr ma być typowym mechanikiem, to zdecydowanie bierz jakiś filtr wewnętrzny, mocna głowica i do tego duża gąbka. Kubeł jako mechanik się nie sprawdzi.

Awatar użytkownika
slaeer
Fish Master
Fish Master
Posty: 1360
Rejestracja: 22 kwietnia 14, 20:07
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Drugi kubeł w 240L

Postautor: slaeer » 25 lutego 15, 23:23

Miałem podobny dylemat, mam taki sam litraż i filtr. Miałem okazję dokupić jbl 701e skończyło się na głowicy z gąbką i jestem zadowolony. U mnie wystarcza 750 l/h. Zastanawiam się tylko nad zmianą gąbki na taka z mniejszymi oczkami.
Było Tanganika 240 l
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?f=13&t=44388
Jest Tanganika 264 l

aqrest22
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 25 lutego 15, 17:45
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Drugi kubeł w 240L

Postautor: aqrest22 » 25 lutego 15, 23:46

Stawiacie więc na JBLa plus coś wewnętrznego? Szczerze to przerabiałem już to u siebie jakiś czas temu bo miałem Aquaela FAN3 i właśnie nie byłem zbytnio zadowolony i jeszcze denerwowało mnie czyszczenie tego ,wyjmowanie całego filtra z kablem :neutral:
Faktycznie może coś mocniejszego by się lepiej sprawdziło.Poleci może ktoś coś sprawdzonego i prostrzego w czyszczeniu tzn. żeby np. szybko odłączyć część z mediami filtracyjnymi bez potrzeby ruszania głowicy?

sieran
Narybek
Narybek
Posty: 64
Rejestracja: 1 lutego 15, 14:03
Lokalizacja: Wawa

Re: Drugi kubeł w 240L

Postautor: sieran » 26 lutego 15, 00:49

AQUAEL - TURBO ma taki jakby pojemnik, gdzie można wpakować media filtracyjne... i możesz odczepić pod wodą... tylko zasys jest od spodu...

Awatar użytkownika
slaeer
Fish Master
Fish Master
Posty: 1360
Rejestracja: 22 kwietnia 14, 20:07
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Drugi kubeł w 240L

Postautor: slaeer » 26 lutego 15, 05:09

Kup zwykła głowicę np. aqua szut t-head 750 i na to gąbkę. Chociaż do malawi może lepsza będzie mocniejsza np. 1000 l/h.
Było Tanganika 240 l
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?f=13&t=44388
Jest Tanganika 264 l

Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

Re: Drugi kubeł w 240L

Postautor: KAMYK32 » 26 lutego 15, 05:33

Aquael turbo 1500l/h bierz śmiało będzie pełnił również rolę cyrkulatora ;-) ,a przy gruzowisku to ważne,aby mieć odpowiednią cyrkulacje wody.

aqrest22
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 25 lutego 15, 17:45
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Drugi kubeł w 240L

Postautor: aqrest22 » 26 lutego 15, 17:05

hmmm.....widzę,że temat drugiego kubła jako mechanika w ogóle nie istnieje.Myślałem ,że dobrze by się to sprawowało ale w tej sytuacji raczej was posłucham i wstawię coś do środka.
Zacząłem powoli przeglądać orientacyjnie allegro w poszukiwaniu czegoś odpowiedniego i faktycznie ten Aquael Turbo + duża gąbka będzie OK,nie wiem tylko czy wystarczy 1500l/h w sensie,że jest jeszcze 2000l/h :grin: ,a może coś takiego:
http://allegro.pl/fluval-filtr-wewnetrz ... 23332.html
miał może ktoś z was coś takiego?

Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

Re: Drugi kubeł w 240L

Postautor: KAMYK32 » 26 lutego 15, 17:57

Jak chcesz to bierz 2000 zawsze można skręcić ;-) jeżeli już miałby być kubeł to z narurowym na wlocie i takie coś ma prawo istnienia,ale w takim przypadku możesz już myśleć nad falownikiem.

Awatar użytkownika
BORYS27
Ryba
Ryba
Posty: 484
Rejestracja: 22 września 14, 16:32
Lokalizacja: KRK-Krzeszowice

Re: Drugi kubeł w 240L

Postautor: BORYS27 » 26 lutego 15, 20:58

Witajcie;) ja mam w akwa 120x50x50 =300l sam filtr AQUAEL turbo 2000 ale jak niebawem zakupie filtr ten co ty masz na pewno będę w pełni zadowolony mimo tego że ten turbo jako mechanik działa idealnie i zbiera bardzo duzo śmieci a Ja mam go otwartego na maxa i zawirowania wody idealne jak na taki baniak i jak zakupie tego JBL1501 to wywalam pojemnik z porcelaną i będzie jako mechanik działał a JBL bedzie raczej typowym biologiem ;)
Jak pisze KAMYK32, bierz tego 2000 i jak będziesz miał wiry to go przykręcisz :ok: :ok:

PS. powiedz jak Ci się sprawuje ten JBL? jestem nastawiony na ten model mimo ceny tylko jak trafiłem na właściciela takiego filterka chciałbym coś wiecej siędowiedzieć o nim :ok: :ok: z góry dziekuje i jak coś proszę i PW. pozdrawiam Szymon ;-)
moje szkiełko ,, SKROMNE 300''
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?p=339382#339382
Zapraszam do oceny :-D

aqrest22
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 25 lutego 15, 17:45
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Drugi kubeł w 240L

Postautor: aqrest22 » 27 lutego 15, 01:51

No to chyba mnie przekonaliście do tego Aquaela,poszukam jeszcze trochę informacji w tym temacie i w przyszłym tygodniu podejmę decyzję.

BORYS27 odnośnie JBLa to tak jak napisałem w pierwszym poście jestem z niego zadowolony do tego stopnia ,że chciałem zakupić taki drugi i zrobić go jako typowego mechanika wypchanego tylko watą i gąbką.Czytałem właśnie na necie,że jednak nie jest to polecane rozwiązanie i Wy to potwierdziliście. Mam go dwa lata ponad i pracuje u mnie jako filtr biologiczny-3 kosze ceramiki i 1 gąbka.W tym czasie nie zauważyłem żeby w jakimś stopniu stracił na swojej mocy,jeśli chodzi o hałas to mam go ustawionego w półce pod akwarium około 80 cm za miejscem w którym śpię i dla mnie jest niesłyszalny(pompka Multikani pracuje głośniej). Tutaj ważne jest ustawienie żeby kubeł i węże nie przenosiły drgań na szafkę.
Ja go polecam aczkolwiek nie mam porównania do innych filtrów.Pamiętaj jednak żeby przy zakupie brać nowszą wersję z nakładką bezuszczelkową na głowicę.

Właśnie może wypowiecie się odnośnie hałasu jaki generuję ten Aquael Turbo?

Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

Re: Drugi kubeł w 240L

Postautor: KAMYK32 » 27 lutego 15, 05:31

U Mnie 2000l/h jest naprawdę cichy,możliwość rozbudowy o kolejne pojemniki,ze złożem więc Ja jestem na + :ok: .

Awatar użytkownika
BORYS27
Ryba
Ryba
Posty: 484
Rejestracja: 22 września 14, 16:32
Lokalizacja: KRK-Krzeszowice

Re: Drugi kubeł w 240L

Postautor: BORYS27 » 27 lutego 15, 18:13

aqrest22, to fajnie że ten filterek jest cichy bo ja niestety nie przewidziałem wnęki na niego i będzie stał za akwarium na półce no chyba że coś innego wymyśle a czytałem wiele o nim i na 99% będzie to właśnie ten model.. i czytałem o tej głowicy bez uszczelki i obym gafy nie popełnił hehe ;p;p a co do tego turbo 2000 na zdjęciu zobaczysz gdzie mam akwarium i gdzie śpie i sam ocenisz sobie a tak jak pisał KAMYK32, możesz spać spokojnie ;)))
Obrazek

aqrest22
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 25 lutego 15, 17:45
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Drugi kubeł w 240L

Postautor: aqrest22 » 27 lutego 15, 18:41

No musisz uważać gdy będziesz kupował bo widziałem jeszcze oferty tego filtra bez tej nakładki.nie martw się zbytnio tym bo jest też możliwość jej oddzielnego dokupienia za jakieś 15 zeta w razie co ;-) ja mam jeszcze poprzednią wersję tego kubła ale już z uszczelką ,nie mam problemu ale być może kupię też asekuracyjnie tą nakładkę.

No widzę ,że jest bardzo blisko więc jeśli Ty możesz spokojnie spać to mi też raczej nie powinien przeszkadzać.


Wezmę tego Aquaela i zobaczymy jak to się będzie sprawowało :grin:
Dziękuję wszystkim za pomoc i zainteresowanie :dzieki:

Awatar użytkownika
BORYS27
Ryba
Ryba
Posty: 484
Rejestracja: 22 września 14, 16:32
Lokalizacja: KRK-Krzeszowice

Re: Drugi kubeł w 240L

Postautor: BORYS27 » 27 lutego 15, 18:49

pracując na maxa to pompka napowietrzająca jest głośniejsza mimo że teraz robią je bardzo ciche;)) kupuj i spj spokojnie :ok: pozdrawiam :ok:

no i stało się dziś (03,03,15) faktem że zakupiłem filterek https://www.google.pl/search?client=ope ... 8&oe=UTF-8 oraz troszke roślinek a na oświetlenie dodatkowe czekam i na dniach będę miał ;p;p

Wróć do „Sprzęt”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości