Akwarium 450 L Pomoc w dobraniu..

Przybek
Narybek
Narybek
Posty: 41
Rejestracja: 22 lutego 15, 17:16

Akwarium 450 L Pomoc w dobraniu..

Postautor: Przybek » 22 lutego 15, 17:33

Witam , jestem nowym uzytkownikiem , z rybkami nigdy nie mialem doczynienia i jestem ciemny w tym temacie.
Buduje barek (anex kuchenny ) 300x150 , w sciane barku chce wbudowac akwa 150x50x60 450L . Stojak wczoraj wyspawalem z profilu 3x3 grubosc scianek 3mm , mam nadzieje ze udzwignie.. akwa bede mial za tydzien..
Podpowiedzcie mi jaki sprzet musze do tego kupic , czyli grzalka , filtr zewnetrzny i bog wie co jeszcze..
pokrywe zakupilem na allegro , mam nadzieje ze sie nada http://allegro.pl/pokrywa-led-150x50-pr ... 10781.html
Mam nadzieje ze pomozecie mi dobrac sprzet .
Ps. akwa slodka woda , brak wyboru roslin i rybek..
Pozdro

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Akwarium 450 L Pomoc w dobraniu..

Postautor: deXter » 22 lutego 15, 17:40

Przybek pisze:brak wyboru roslin i rybek.

Yyy co?

Potrzebujesz dobry filtr wew mniej więcej głowica aquael turbo 1200 l/h i duża gąbka i do tego kubeł, który ma około 1200 - 1500 l/h i to raczej z JBL, Tetry czy Eheima.

Pokrywa hmm kawałek syfiastego plastiku z jeszcze bardziej beznadziejnym światłem tyle ode mnie.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Czuczo
Ryba
Ryba
Posty: 126
Rejestracja: 4 lutego 15, 11:42
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Akwarium 450 L Pomoc w dobraniu..

Postautor: Czuczo » 22 lutego 15, 17:51

Jak już się targasz na tak duże akwarium na początek, to radziłbym najpierw porządną lekturę, a dopiero potem pomyśleć o zakupie sprzętu. Jeśli źle podejdziesz do sprawy z takim baniakiem, to nie dość, że możesz szybko się zniechęcić, ale też stracić wiele kasy.
To nie jest hop siup zalejesz wodą i po sprawie... :roll:
Jeszcze raz czytaj, czytaj i czytaj! Wiele info jest m.in. na tym forum.
Ryby nie samą wodą żyją.

Przybek
Narybek
Narybek
Posty: 41
Rejestracja: 22 lutego 15, 17:16

Re: Akwarium 450 L Pomoc w dobraniu..

Postautor: Przybek » 22 lutego 15, 18:17

no czytam duzo.. ale ciezko w kilka dni ogarnac temat.. wielu mi radzi zaczac od malego akwa. no ale ja musze wstawic takie duze.. jak cos zawwsze moge kroliki wpuscic :)
Piszecie jezykiem ktorego nie znam.. kubel |? hmm mysle ze szybciej bym to pojo;l gdybyscie do sprzetu np podali link z allegro :) wiem ze taki laik was wkor..a ale mozecie miec jakas swoja czastke w moim akwa :)

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Akwarium 450 L Pomoc w dobraniu..

Postautor: abiba » 22 lutego 15, 18:19

Nie przesadzajmy z tą wielkością:)
Bardzo dobrze (moim zdaniem) że wybierasz taki zbiorniczek .
Zakłada się że wodę powinieneś wymienić 3x w ciągu godziny. Takie założenie z reguły sie sprawdza o ile nie będziesz miał ochoty na jakąś "dziwną" obsadę .

Tak więc realnie twój filtr musi przepompować ok 1000l/h.
Wiekszośc producentów dośc optymistycznie podaje ten parametr i np atrakcyjny cenowo HW-302 o wydajności znamionowej 1000l/h więc albo model wyższy albo 2 takie filtry

Skoro i tak budujesz/remontujesz możesz rozważyć filtracje narurową ale to będzie wymagać trochę więcej inwencji

Jeżeli chcesz to akwarium wkomponować w barek i jeżeli ma być oglądane z obydwu stron (?) to raczej typowe grzałki akwarystyczne odpadają ze względów estetycznych więc polecam grzałkę przepływową lub filtr z grzałką przepływową z tym ze fabryczne takie rozwiązania są stosunkowo drogie.
Ja stosuję w swoich akwariach (i nie tylko ) doskonałe rozwiązania z grzejników łazienkowych - rewelacja i w okolicy 100 sie zamykasz.

Jeżeli chcesz konkretnych rad - rozwiązań to musisz podać więcej założeń/ preferencji (choćby planowana obsada aranżacja itp)

Przybek
Narybek
Narybek
Posty: 41
Rejestracja: 22 lutego 15, 17:16

Re: Akwarium 450 L Pomoc w dobraniu..

Postautor: Przybek » 22 lutego 15, 18:35

nie wiem jak dodac fotke... akwa bedzie widoczne z 2 stron , co do grzalki to mozna ja zakamuflowac gdzies w roslinach , filtry na allegro ogladalem takie o przeplywie 1500l/h
w akwa chce miec troche roslin , nie za duzo by byl widok na dwie strony , mysle o kilku kamieniach , piasku , co do rybek to maja byc koloroew hehe , mysle ze z czasem po przeczytaniu miliona postow bede jasniej i kakretniej pisal :)

Czuczo
Ryba
Ryba
Posty: 126
Rejestracja: 4 lutego 15, 11:42
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Akwarium 450 L Pomoc w dobraniu..

Postautor: Czuczo » 22 lutego 15, 18:35

abiba pisze:Zakłada się że wodę powinieneś wymienić 3x w ciągu godziny.


Raczej cała objętość akwarium, jeśli chodzi o wodę ma być przefiltrowana trzy razy w ciągu godziny. Zazwyczaj producenci filtrów podają przepustowość samej głowicy, bez wkładów filtracyjnych, więc najlepiej wziąć mocniejszy filtr.

Przybek pisze:Piszecie jezykiem ktorego nie znam.. kubel |?


Filtry zewnętrzne dzielą się na dwa rodzaje: kaskadowe i kubełkowe. ;-)
Ryby nie samą wodą żyją.

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Akwarium 450 L Pomoc w dobraniu..

Postautor: abiba » 22 lutego 15, 18:47

Jeżeli chodzi o dobór rybek to powinieneś zacząć od sprawdzenie jaką wodą dysponujesz w kranie.

Wprawdzie z każdej wody da sie przygotować odpowiednią dla rybek ale:
- zaczynasz więc po co dodatkowo komplikować
- przygotowanie wody czasami wiążą sie z dodatkowymi inwestycjami nakładami kasy i pracy w czasie funkcjonowania akwarium
- w zalezności od obsady będzie trzeba być może dobierać sprzęt (grzałki , filtracje)

Tak więc parametry wody i planowana obsada na tym etapie to strategiczne zagadnienie determinujące dalsze wybory

Przybek
Narybek
Narybek
Posty: 41
Rejestracja: 22 lutego 15, 17:16

Re: Akwarium 450 L Pomoc w dobraniu..

Postautor: Przybek » 22 lutego 15, 18:54

wode w kranie to mam miod :) lepsza niz ta w bankach co w pracy mamy.. nie jest chlorowana , ponoc ze studni glebinowych...

Czuczo
Ryba
Ryba
Posty: 126
Rejestracja: 4 lutego 15, 11:42
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Akwarium 450 L Pomoc w dobraniu..

Postautor: Czuczo » 22 lutego 15, 19:01

Może i tak, ale tu bardziej chodzi o parametry wody takie jak: pH, KH itd.
Sprawdzisz je specjalnymi testami, najlepiej kropelkowymi lub na stronie dostarczyciela wody. ;-)
Ryby nie samą wodą żyją.

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Akwarium 450 L Pomoc w dobraniu..

Postautor: abiba » 22 lutego 15, 19:04

albo zanieś słoiczek tej wody do sklepu, znajomego czy kogokolwiek kto takie testy ci zrobi (chyba że sam chcesz takie testy sobie kupić )

PS
ja też mam swoją studnie i dlatego że leci mi z kranu woda zasadowa o dużej twardości węglanowe zacząłem przygodę z malawi skoro rybki fajne a z kranu leci mi malawka a roślinne dopiero teraz zaczynam i mam pod górkę

misiek1784
Ryba
Ryba
Posty: 481
Rejestracja: 31 stycznia 15, 20:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Akwarium 450 L Pomoc w dobraniu..

Postautor: misiek1784 » 22 lutego 15, 19:11

To oświetlenie led to totalna porażka. Te parametry a wątpię żeby były realne to i tak za mało jeśli chodzi o oświetlenie twojego akwarium...

Przybek
Narybek
Narybek
Posty: 41
Rejestracja: 22 lutego 15, 17:16

Re: Akwarium 450 L Pomoc w dobraniu..

Postautor: Przybek » 22 lutego 15, 19:11

kupie jakies testery i sprawdze.. ale znawca moze to cos powie , tu jest tabela ale nie kumam czy jest ok czy nie
http://www.mpwik.wloclawek.pl/134,jakosc-wody.html

Czuczo
Ryba
Ryba
Posty: 126
Rejestracja: 4 lutego 15, 11:42
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Akwarium 450 L Pomoc w dobraniu..

Postautor: Czuczo » 22 lutego 15, 19:49

Jedyne co z tego wyczytałem to twardość. Jeśli pobierasz wodę ze stacji "Zawiśle" to masz wodę miękką (9,1 – 10,4 stopni niemieckich), jeśli z stacji "Krzywe Błota" to masz wodę średnio twardą (12,9 – 16,0), a jeśli ze stacji "Zazamcze" (15,8 – 20,7) to wodę średnio twardą/twardą.
Ryby nie samą wodą żyją.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Akwarium 450 L Pomoc w dobraniu..

Postautor: deXter » 22 lutego 15, 20:00

Czyli to wodociągi mają studnie, a nie Ty... Trzeba było pisać tak od razu bo pisząc, że masz wodę ze studni przynajmniej mi nieźle namieszałeś ;]

Nie masz kolego zielonego pojęcia o tym co chcesz osiągnąć więc proponuje wejść w każdy dział tego forum i poczytać tematy poprzyklejane, są na samej górze będzie łatwiej z Tobą rozmawiasz bo przynajmniej zyskasz minimum wiedzy.
Co do pokrywy ja bym ją na Twoim miejscu zwrócił skoro akwarium ma być widoczne z dwóch stron to przepraszam co z jednej strony będzie "ładna" pokrywa, a z drugiej syf?

Zastanów się.

Co do dodawania zdjęć w dziale galeria masz poradnik jak to zrobić ;]
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 59 gości