Jaki filtr zewnętrzny do malawi?

krystian-jank16
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 1 lutego 11, 10:53

Jaki filtr zewnętrzny do malawi?

Postautor: krystian-jank16 » 4 września 14, 20:03

Witam mam mały problem otóż zamierzam kupić filtr do mojego 180l akwarium z Malawi i nie jestem przekonany do żadnego. Proszę was o doradzenie, wydać chcę ok 300zł. Zastanawiałem sie nad jbl e901. Co o tym myślicie?

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Jaki filtr zewnętrzny do malawi?

Postautor: osama » 5 września 14, 08:08

Może być. Do tego jakiś wewnętrzny np aqua-szut 750l/h
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
marek661
Ryba
Ryba
Posty: 336
Rejestracja: 19 stycznia 13, 21:09
Lokalizacja: Myślenice

Re: Jaki filtr zewnętrzny do malawi?

Postautor: marek661 » 5 września 14, 09:30

Dołóż 30zł więcej i kup sobie Aquael Unimax 250 jest lepszy od JBL

Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

Re: Jaki filtr zewnętrzny do malawi?

Postautor: KAMYK32 » 5 września 14, 17:41

A według mnie jeden i drugi(kubły) to sobie można wstawić w t...k ,a nie do Malawi ;-) szkoda kasy bo i tak będzie lipa.Lepiej już kupić chińczyka np: HW-303A + mechanika tego co wymienił osama lub Aquael Turbo 1000 i wtedy można szaleć z głazami :razz: porządna cyrkulacja będzie wszędzie.

krystian-jank16
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 1 lutego 11, 10:53

Re: Jaki filtr zewnętrzny do malawi?

Postautor: krystian-jank16 » 5 września 14, 20:27

Sam już nie wiem co tu kupić by było najlepiej. Niby jbl i unimax są o nieb lepiej wykonane od hw. Miałem kiedys hw 302 i jeśli chodzi o plastiki z których jest wykonany... porażka!
A filtr wewnętrzny ma być jako mechanik tak?

Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

Re: Jaki filtr zewnętrzny do malawi?

Postautor: KAMYK32 » 6 września 14, 07:47

Zawsze można poszukać opinii na temat obecnie produkowanych filtrów ;-) każdy z nich może mieć jakieś mankamenty i nikt na to nie ma wpływu.Jeżeli Jbl to 1500l/h bo 900 nie da rady w takim akwa(u mnie w 120l wymiękała).Minimum jakie powinieneś zastosować to 1200l/h.
krystian-jank16 pisze:A filtr wewnętrzny ma być jako mechanik tak?

Dokładnie ;-) nie będzie potrzeby częstego otwierania kubełka+będzie poprawiał cyrkulację wody i będziesz miał dodatkowy koszyk na złoże biologiczne.
A podaj jeszcze wymiary tego akwa. :?:

Androctonus
Ryba
Ryba
Posty: 155
Rejestracja: 18 marca 13, 11:59
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jaki filtr zewnętrzny do malawi?

Postautor: Androctonus » 6 września 14, 09:07

@do autora, pamiętaj że jak zasypiesz kubeł przepływ radykalnie spadnie.

Poszukaj używanych kubełków Eheim/Fluval. Zrób rozeznanie. Porządny mechanik w baniaku musi być.

Nadfiltracja w Malawi to podstawa, bez tego nawet nie podchodź.
Diversa 300L || Eheim Prof. III 2075 + Eheim Pick Up 2012 + Eheim Skim 350 + Tunze 6015 || 4x54W || Eheim-Jager 100W || Eheim Air Pump 200 || Fluval FX6 (zapas)...

54L || Fluval 206 + Eheim Pick Up 2006 || 2x24W || Eheim-Jager 25W || Graty...

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Jaki filtr zewnętrzny do malawi?

Postautor: osama » 6 września 14, 10:44

KAMYK32 pisze:u mnie w 120l wymiękała
Bo to filtr biologiczny, przepływ na poziomie 500l/h nie zapewni filtracji mechanicznej ani dobrego natlenienia wody. Gdy miałem w 240l 100 szt młodych pielęgnic jbl e900 dawał radę z NO2 bez zająknięcia. NO3 wiadomo usuwałem podmianami.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

Re: Jaki filtr zewnętrzny do malawi?

Postautor: KAMYK32 » 6 września 14, 13:03

Zgadza się biologiczny ;-) bo jako mechanik to kubły chyba słabo robią,wew. są o niebo lepsze.Jak piszesz ok.500l/h w akwa.180l Malawi przy dorosłej obsadzie 20szt? słabo to widzę.Zawsze można mieć dwa kubełki jeżeli jeden będzie za cienki.Niech autor robi jak uważa ;-) osobiście mam opcję z dwoma :mrgreen: koszta prądu trochę większe,ale jak jeden padnie to zawsze coś tam będzie się bujać.

Androctonus
Ryba
Ryba
Posty: 155
Rejestracja: 18 marca 13, 11:59
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jaki filtr zewnętrzny do malawi?

Postautor: Androctonus » 6 września 14, 19:55

@KAMYK32 ale ile to prądu ciągnie? Mój Eheim 2075 16W, a Fluval 406 20W wg. producentów. Pewnie coś więcej ciągną ale nie są to wydatki. Tak samo oświetlenie w Malawi, przy tak małym baniaku lepiej zainwestować w LEDy i tyle w temacie :)

Zgadzam się natomiast z 2 kubłami zawsze to lepsza alternatywa. Ewentualnie inwestycja w narurowca :) Sam będę kombinował jak dojedzie mój Red Dragon 5000 z hydrauliką na sztywno.
Diversa 300L || Eheim Prof. III 2075 + Eheim Pick Up 2012 + Eheim Skim 350 + Tunze 6015 || 4x54W || Eheim-Jager 100W || Eheim Air Pump 200 || Fluval FX6 (zapas)...

54L || Fluval 206 + Eheim Pick Up 2006 || 2x24W || Eheim-Jager 25W || Graty...

Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

Re: Jaki filtr zewnętrzny do malawi?

Postautor: KAMYK32 » 7 września 14, 08:08

Androctonus pisze:@KAMYK32 ale ile to prądu ciągnie? Mój Eheim 2075 16W, a Fluval 406 20W wg. producentów. Pewnie coś więcej ciągną ale nie są to wydatki.

Szczerze to nigdy nawet się nad tym nie zastanawiałem ;-) bo nie obchodzi mnie to-ma dobrze działać,a koszty to podrzędna sprawa jak dla mnie,ale są osoby które niestety muszą się liczyć z każdym groszem.Wspomniałem o większym zużyciu tylko dla tego,że jak nie ja to zaraz ktoś inny poruszyłby ten temat :mrgreen:
Androctonus pisze:Tak samo oświetlenie w Malawi, przy tak małym baniaku lepiej zainwestować w LEDy i tyle w temacie :)

Ludzie chcący mieć ryby z Malawi robią to z reguły na ich piękne cukierkowate kolory,a mając odpowiednie oświetlenie można uwydatnić je dodatkowo :razz: .Niestety z ledami można tylko sobie o tym pomarzyć ;-) więc według mnie takie oświetlenie,ze względu na to co napisałem nadaje się tylko jako np:przejściowe ;-) no chyba,że komuś nie zależy na kolorkach.

Tofik1989
Ikra
Ikra
Posty: 1
Rejestracja: 21 października 20, 17:35

Re: Jaki filtr zewnętrzny do malawi?

Postautor: Tofik1989 » 21 października 20, 17:53

Witam chce założyć akawaium a paszczakami lec nie wiem jaki filter bendzie najlepszy do akwarium 200litrow mam na wydanie max 300zl na taki filter

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Jaki filtr zewnętrzny do malawi?

Postautor: osama » 14 listopada 20, 21:39

Malawi to często roślinożerka lub wszystkożerka, kubeł do 400l będzie OK. Bież HW 303B jak jeszcze nic nie kupiłeś, zużywa sporo mniej prądu niż podaje producent.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: Jaki filtr zewnętrzny do malawi?

Postautor: Arturrro » 15 listopada 20, 08:16

Pamiętaj, że Malawi to brudasy do potęgi. Tutaj nie tylko się liczy dobry i wydajny filtr ale również media filtracyjne w nim zawarte oraz prawidłowy obieg wody w akwarium. W głównej mierze te 3 rzeczy wpłyną na czystość w akwarium oraz warunki jakie stworzysz dla ryb. Dodatkowym wg mnie problemem wielu akwarystów zajmujących się pielęgnicami jest błędnie dobra obsada. Zbiorniki są przerybione i filtracja nie ogarnia bo myślą, że zwykły filtr załatwi sprawę a później zdziwienie, że NO3 na poziomie 30-40ppm lub poza skalą. 300zł to wydaje mi się, że na styk albo ciut braknie aby dołożyć do odpowiednich mediów filtracyjnych.

Jakie ryby tak w ogóle planujesz i w jakiej ilości ?

nsp
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 985
Rejestracja: 18 grudnia 09, 17:27
Lokalizacja: Białystok

Re: Jaki filtr zewnętrzny do malawi?

Postautor: nsp » 23 grudnia 20, 08:18

Arturrro pisze:Pamiętaj, że Malawi to brudasy do potęgi. Tutaj nie tylko się liczy dobry i wydajny filtr ale również media filtracyjne w nim zawarte oraz prawidłowy obieg wody w akwarium. W głównej mierze te 3 rzeczy wpłyną na czystość w akwarium oraz warunki jakie stworzysz dla ryb. Dodatkowym wg mnie problemem wielu akwarystów zajmujących się pielęgnicami jest błędnie dobra obsada. Zbiorniki są przerybione i filtracja nie ogarnia bo myślą, że zwykły filtr załatwi sprawę a później zdziwienie, że NO3 na poziomie 30-40ppm lub poza skalą. 300zł to wydaje mi się, że na styk albo ciut braknie aby dołożyć do odpowiednich mediów filtracyjnych.

Jakie ryby tak w ogóle planujesz i w jakiej ilości ?


Tak dorzucę swoje 3 grosze. Prócz kubełków, są inne metody filtracji w Malawi które w zupełności potrafią zastąpić kłopotliwe, awaryjne kubełki. Mówię tu o filtracji narurowej, kaseciaku, HMFie, filtracji w module BTN(taki trochę HMF).

Co do samej obsady, warto odwiedzić forum o tematyce Malawi i tam skonsultować z osobami doświadczonymi jak łączyć ze sobą gatunki. Warto pamiętać, że w Malawi mamy dwie grupy pyszczaków, mbuna i non-mbuna. Te pierwsze to typowe roślino żerne a druga grupa wszystko i mięso żerne.

NO3 na poziomie 30-40ppm to taki lajcik w Malawce :) Zazwyczaj powyżej 30ppm większość osób przybiera się do podmiany wody :) Są też ludzie, którzy dzięki chemii w filtracji, lub hydroponice utrzymują stałe 10-15 ppm. Ale wiadomo im niższa wartość NO3 tym większe szanse na cyjano.

Wróć do „Sprzęt”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 66 gości