Zakladanie nowego baniaka

Awatar użytkownika
Sance
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2364
Rejestracja: 21 kwietnia 14, 11:18

Re: Zakladanie nowego baniaka

Postautor: Sance » 19 marca 15, 10:33

Czyli twoi zdaniem keramzyt jest lepszy od standartowej ceramiki?

peter10
Ryba
Ryba
Posty: 180
Rejestracja: 4 marca 10, 17:24

Re: Zakladanie nowego baniaka

Postautor: peter10 » 19 marca 15, 13:07

Owszem , zależy jaki keramzyt. Dla Twojej wiadomości jest około 80 rodzai keramzytu więc musisz się sprecyzować o co dokładnie Ci chodzi. Jak kupujesz keramzyt za 5zł/litr to się nie dziwie że to badziew. W Polsce nawet nie ma co szukać odpowiednika bo takiego nie ma.

Awatar użytkownika
Sance
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2364
Rejestracja: 21 kwietnia 14, 11:18

Re: Zakladanie nowego baniaka

Postautor: Sance » 19 marca 15, 14:24

Jeśli mówimy o tańszym keramzycie bo chyba o to chodzi to nie ma sensu mieszać go z ceramiką. Nie wiem o jakim piszesz ale dla mnie keramzyt to keramzyt i jest tylko jeden. Nie interesują mnie inne rodzaje niż ten powszechnie stosowany np jako drenaż w doniczkach, najtańszy i najbardziej popularny.
http://pl.m.wikipedia.org/wiki/Keramzyt
Bo chyba o to chodzi żeby ciąć koszty? Nie interesuje mnie czy ma 1000 razy większą powierzchnię. I czy składa się z gliny, tytanu, czy kryptonitu. Ważne ze spełnia swoją rolę.
Jak dla mnie niepotrzebnie komplikujesz prosta sprawę.


Do autora tematu. Jeśli chcesz wnikać w szczegóły o których pisze Peter proszę bardzo jednak dla potrzeb domowego akwarium w zupełności wystarczy najzwyklejsza ceramika a jeśli chcesz oszczędzić możesz dodać keramzyt.

peter10
Ryba
Ryba
Posty: 180
Rejestracja: 4 marca 10, 17:24

Re: Zakladanie nowego baniaka

Postautor: peter10 » 19 marca 15, 14:54

Nie komplikuję sprawy tylko dużo czyta się bzdur w internecie które potem są dalej przekazywane i koło się zamyka. Jeżeli twierdzisz że keramzyt jest tylko jeden to podziwiam i na tym temat się kończy.

Po co stosujesz keramzyt do doniczki? jako drenaż? zbędne zabieranie miejsca i nieprawidłowo przygotowana ziemia pod gatunek rośliny.

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Zakladanie nowego baniaka

Postautor: osama » 19 marca 15, 15:44

peter10, jeśli mam NH4=0, NO2=0 używając samej gąbki, to jaka różnica będzie dla mnie czy będę miał jakiekolwiek inne wkłady w filtrze? Żadna. NO3 raczej standardowa ceramika mi nie zmniejszy.

Tak samo jeśli Kamyk ma związki azotu pod kontrolą używając keramzytu, to po co ma stosować ceramikę? Keramzyt jest taj samo skuteczny jak lawa, ceramika nawet o standardowej powierzchni filtracyjnej szybko się zapycha i bakterie osiedlają się tylko na powierzchni. Owszem, na początku jest dobra skuteczność, ale szybko spada. Lepiej już użyć pociętych słomek ;)
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
Sance
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2364
Rejestracja: 21 kwietnia 14, 11:18

Re: Zakladanie nowego baniaka

Postautor: Sance » 19 marca 15, 16:38

peter10 pisze:Nie komplikuję sprawy tylko dużo czyta się bzdur w internecie które potem są dalej przekazywane i koło się zamyka. Jeżeli twierdzisz że keramzyt jest tylko jeden to podziwiam i na tym temat się kończy.

Po co stosujesz keramzyt do doniczki? jako drenaż? zbędne zabieranie miejsca i nieprawidłowo przygotowana ziemia pod gatunek rośliny.

W którym momencie napisałem bzdury? Pokaż że mi to palcem bo myślę że śnie.
W keramzycie interesuje mnie tylko to czy spełnia swoją rolę nie ile jest jego odmian. Nigdzie nie napisałem ze jest tylko jeden, nie muszę odróżniać jednego od drugiego z tego powodu że do niczego nie jest potrzebne.

Co do drenażu w doniczkach tak się składa że pracuje jako ogrodnik w olbrzymiej szkółce i wiem dlaczego i po co daje się keramzyt w kontenerach w których rosną rośliny z irygacją, a jeśli twierdzisz ze jest niepotrzebny i zła ziemia do tego to pogadaj z moimi szefami po studiach ogrodniczych i 25 latach prowadzenia firmy.
Dodam tylko ze nie jest to w Polsce i dostęp do wszelakiego rodzaju materiałów jest nieograniczony.

wyraziłem swoje zdanie na temat zawartości filtra i nie widzę sensu dalej rozdrabniać się nad kilkoma cm2 powierzchni filtracyjne.

Krzysiek.
Narybek
Narybek
Posty: 23
Rejestracja: 1 sierpnia 14, 17:37

Re: Zakladanie nowego baniaka

Postautor: Krzysiek. » 29 marca 15, 13:31

PCV zamówiłem z allegro, potrzebuję jakieś czarnej siatki tylko do przelewu :) Silikon akwarystyczny kupiony w OBI, teraz mam dylemat gdzie umieścić grzałkę (kupiłem dwie grzałki Atman 200W) w filtrze:
Obrazek

Awatar użytkownika
Sance
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2364
Rejestracja: 21 kwietnia 14, 11:18

Re: Zakladanie nowego baniaka

Postautor: Sance » 29 marca 15, 14:15

Postawił bym na wariant drugi z tym ze pompe podnieś trochę wyżej. W razie czego przy ubytku wody grzałka cały czas będzie zanurzona.

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Zakladanie nowego baniaka

Postautor: abiba » 30 marca 15, 19:04

Oczywiście że drugi wariant i to w dodatku z 2 powodów .
Pierwszy masz powyżej a drugi to wadliwe umieszcenie grugiej gabki w wariancie 1

Awatar użytkownika
slaeer
Fish Master
Fish Master
Posty: 1360
Rejestracja: 22 kwietnia 14, 20:07
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Zakladanie nowego baniaka

Postautor: slaeer » 30 marca 15, 19:56

KAMYK32 pisze: innej różnicy nie widzę

Jak to stwierdziłeś ? Jakieś badania prowadziłeś ?
Wszystko rozbija się o pojemność np. kubła. Jeżeli jest duża w porównaniu do litrażu akwa, to i zwykłe gąbki załatwią sprawę. Powierzchnia dla bakterii będzie ogromna w porównaniu do ilości wody do przefiltrowania, a NO 2 będzie zerowe Różnicy faktycznie nie zauważysz bo jak ? Gorzej jeżeli ktoś ma akwa z brudasami i filtr na "styk". Lepiej kupić lepsze złoże które to pociągnie niż zmieniać kubeł, czytaj płacić kasę na sprzęt i prąd bo wiadomo większy więcej ciągnie.
Ostatnio zmieniony 30 marca 15, 20:03 przez slaeer, łącznie zmieniany 1 raz.
Było Tanganika 240 l
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?f=13&t=44388
Jest Tanganika 264 l

Awatar użytkownika
Sance
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2364
Rejestracja: 21 kwietnia 14, 11:18

Re: Zakladanie nowego baniaka

Postautor: Sance » 30 marca 15, 19:58

slaeer pisze:Jak to stwierdziłeś ? Jakieś badania prowadziłeś ?

Stosując chociażby testy. Obydwa złoża spełniają swoją rolę czyli NO2 = 0 A o to nam chodzi w akwarium prawda?

Awatar użytkownika
slaeer
Fish Master
Fish Master
Posty: 1360
Rejestracja: 22 kwietnia 14, 20:07
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Zakladanie nowego baniaka

Postautor: slaeer » 30 marca 15, 20:04

Czytaj post wyżej nie zdążyłem edytować :) z dokładniejszym wyjaśnieniem.
Było Tanganika 240 l
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?f=13&t=44388
Jest Tanganika 264 l

Awatar użytkownika
Sance
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2364
Rejestracja: 21 kwietnia 14, 11:18

Re: Zakladanie nowego baniaka

Postautor: Sance » 30 marca 15, 20:08

Ostatnio zmieniony przez slaeer Dzisiaj 21:03

Wysłany: Dzisiaj 20:58

Zgodzę się z tobą. Tylko kto kupuje filtr na styk wiedząc że ma taką a nie inną obsadę?

Awatar użytkownika
slaeer
Fish Master
Fish Master
Posty: 1360
Rejestracja: 22 kwietnia 14, 20:07
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Zakladanie nowego baniaka

Postautor: slaeer » 30 marca 15, 20:15

Obsady się zmienia, litraż akwa też :)
Było Tanganika 240 l
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?f=13&t=44388
Jest Tanganika 264 l

Awatar użytkownika
Sance
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2364
Rejestracja: 21 kwietnia 14, 11:18

Re: Zakladanie nowego baniaka

Postautor: Sance » 30 marca 15, 20:17

W ten sposób możemy dążyć do tysiąca różnych kombinacji łącznie z fzn-1 w oczku wodnym. A to wciąż nie daje odpowiedzi na główne pytanie.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 86 gości