Akwarium 300l. Jaki filtr i rady gdyż mam wiele pytań.

ravage
Ryba
Ryba
Posty: 316
Rejestracja: 3 lipca 14, 19:08

Akwarium 300l. Jaki filtr i rady gdyż mam wiele pytań.

Postautor: ravage » 3 lipca 14, 19:11

Witam, na forum często spotkać można się z tematami poświęconymi filtrom. Niektóre wydaja się już przedawnione. Generalnie bardzo mi one namieszały w głowie.

Zawsze podobało mi się akwarium i miałem do dyspozycji akwaria max 80l do których z powodzeniem stosowałem filtr wewnętrzny.

Teraz otrzymałem po ojcu akwarium o pojemności 300l z wyposażeniem. W środku filtr wewnętrzny ponoć dostosowany do wielkości. Narzekał że filtr trzeba czyścic co dwa tygodnie albo częściej, a on nie ma na to czasu. Więc albo mam przejąć to akwarium albo je zlikwiduje. Szkoda mi rybek które się tam znajdują, więc postanowiłem się nim zająć. W środku jest potężny gnolojad chyba zbrojnik lamparci jakieś 30 cm. a podłożę jest usiane jego odchodami (jakiejś tragedii niema, a woda jest przejrzysta i nie śmierdzi). Wiem ze czeka mnie dużo pracy wymiana podłoża i części roślin. Jest też tam mnóstwo ślimaków chyba stawowych, troszkę malutkich młodych golojadów, mały sum i jeszcze parę rybek. Chce kupić jakieś neony i gupiki mieczyki. (za błędy w nazewnictwie przepraszam jestem totalnym amatorem, a swoje ostanie akwarium musiałem zlikwidować jakieś 5 lat temu z powodu braku czasu).

W zoologicznym sklepie poradzono mi ze mam kupić zewnętrzny filtr. 200 - 300 ale już nie pamiętam jakiej firmy. Następnie zaproponowano mi filtr tetry 200 - 500l. Postanowiłem się wycofać i przemyśleć sprawę bo to nie mały wydatek.

Tu moje pytania:

1. Czy taki filtr usunie odchody mojego potwora (pani w zoologicznym zapewniała mnie ze na pewno)

2. Jakiej firmy najlepiej kupić filtr

3. Do jakiej wielkości powinien być przystosowany filtr. W jednym z zoologicznych pani poradziła mi aby dolną granicą pojemności akwarium dla filtra ma być 300l

4. Czy może dale upierać się przy filtrze wewnętrznym tylko go zmienić.

5. Jakie wkłady powinien mieć taki filtr zewnętrzny.

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Akwarium 300l. Jaki filtr i rady gdyż mam wiele pytań.

Postautor: osama » 3 lipca 14, 20:05

ravage pisze:W jednym z zoologicznych pani poradziła mi aby dolną granicą pojemności akwarium dla filtra ma być 300l
Dobrze poradziła.

Może zamiast kasę wydawać, to zrób coś takieg:
http://forum.klub-malawi.pl/filtr-beczk ... 10912.html

ravage pisze: Jakie wkłady powinien mieć taki filtr zewnętrzny.
Biologiczne - ceramika, lawa, prefiltr z gąbki.

ravage pisze:Czy może dale upierać się przy filtrze wewnętrznym tylko go zmienić.
Nie nadaje się do 300l jako biologiczny. 1000l/h głowica z gąbką plus kubeł 1000-1200l/h z 5l wkładów.

ravage pisze: Czy taki filtr usunie odchody mojego potwora (pani w zoologicznym zapewniała mnie ze na pewno)
Kubły sobie z tym nie radzą. Do tego są mechaniki wewnętrzne.

ravage pisze:Jakiej firmy najlepiej kupić filtr
Eheim.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

ravage
Ryba
Ryba
Posty: 316
Rejestracja: 3 lipca 14, 19:08

Re: Akwarium 300l. Jaki filtr i rady gdyż mam wiele pytań.

Postautor: ravage » 3 lipca 14, 22:13

osama pisze:ravage napisał/a:
Czy taki filtr usunie odchody mojego potwora (pani w zoologicznym zapewniała mnie ze na pewno)
Kubły sobie z tym nie radzą. Do tego są mechaniki wewnętrzne.


a co to są mechaniki wewnętrzne?
a ze zwykłymi odchodami sobie radzą? zakładając ze oddałbym gdzieś tego potwora.

co do propozycji wszystko fajnie tylko jestem z tych co czasu wiecznie nie mają

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Akwarium 300l. Jaki filtr i rady gdyż mam wiele pytań.

Postautor: osama » 4 lipca 14, 14:05

ravage pisze:a co to są mechaniki wewnętrzne?
Filtry wewnętrzne z gąbką lub głowice z gąbką.

ravage pisze:a ze zwykłymi odchodami sobie radzą? zakładając ze oddałbym gdzieś tego potwora.
Bakterie nitryfikacyjne ;) wszystkiego nie da się wysprzątać. Jeśli będziesz miał duże ryby, to będą duże kupy, które będą dłużej się rozkładały. Drobne kupki małych rybek znikną w żwirze, a i filtr wewnętrzny będzie w stanie także sporo wciągnąć. Generalnie filtrację dobieramy do obsady, więc jeśli już wiesz co będzie pływało/chodziło po Twoim akwarium, to będzie nam łatwiej dobrać odpowiednie filtry.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

ravage
Ryba
Ryba
Posty: 316
Rejestracja: 3 lipca 14, 19:08

Re: Akwarium 300l. Jaki filtr i rady gdyż mam wiele pytań.

Postautor: ravage » 4 lipca 14, 23:11

generalnie gupik,molinezje jakieś skalary, takie sobie sumiki i małe glonojady, no i z pare slimaków sobie zostawie.

Mam na dnie mase małych glonojadów i boje się kiedy będe totalnie wymieniać wodę mogą tego nie przeżyć.

Zamierzam przenieść je do mniejszego zbiornika jakies 30l z wodą ostaną na jeden dzień lub dwa. dolać tam wody z starego akwarium (nie wiem ile) a następnie przenieść ślimaki i te rybki które zostały.

Znacie jakiś dobry sposób na czyszczenie ozdób z glonów?

ravage
Ryba
Ryba
Posty: 316
Rejestracja: 3 lipca 14, 19:08

Re: Akwarium 300l. Jaki filtr i rady gdyż mam wiele pytań.

Postautor: ravage » 8 lipca 14, 00:14

Gneralnie pomyłka z mojej strony, po dokładnym spisaniu wymiarów okazało sie ze zbiornik nie ma 300l a 200l i to nie całe. A zakupiłem filtr zewnętrzny Tetra EX 1200 i jakąś pompkę powietrzną JKA- AP7500 z dwoma wylotami.

Jakies rady co do instalacji i uwagi ogólne? Mam nadzieje ze dobrze wybrałem, bo ktos gdzieś ostatnio napisał ze tetra to słaba jest pomimo zachwalań sprzedawców.

Androctonus
Ryba
Ryba
Posty: 155
Rejestracja: 18 marca 13, 11:59
Lokalizacja: Szczecin

Re: Akwarium 300l. Jaki filtr i rady gdyż mam wiele pytań.

Postautor: Androctonus » 19 lipca 14, 19:32

Chyba cena Cię podkusiła aby kupić Tetrę :D
Diversa 300L || Eheim Prof. III 2075 + Eheim Pick Up 2012 + Eheim Skim 350 + Tunze 6015 || 4x54W || Eheim-Jager 100W || Eheim Air Pump 200 || Fluval FX6 (zapas)...

54L || Fluval 206 + Eheim Pick Up 2006 || 2x24W || Eheim-Jager 25W || Graty...

Wróć do „Sprzęt”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości