Problem z pokrywą z oświetleniem, emituje za dużo ciepła.

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Problem z pokrywą z oświetleniem, emituje za dużo ciepła.

Postautor: Alina_33 » 17 stycznia 14, 00:18

Witam! Jestem nowa na forum. Od jakiegoś czasu mam problem z utrzymaniem temperatury w akwarium, jest za wysoka. Nigdy dotąd (poza latem oczywiście) nie miałam problemu, dlatego nie wiem co się teraz stało, nie wiem czy elektronika w pokrywie chce się przepalić, czy coś. Pokrywa nagrzewa się dosyć mocno, ale konkrety:

Zbiornik: 112 L
Obsada: ok 20 brzanek sumatrzańskich, 3 kiryśniki
Rośliny: tylko cryptocoryna (nie wiem czy dobrze to napisałam)
Temperatura: 26 rano, 28 wieczorem!

Oświetlenie mam takie plastikowe z zoologa, na dwie jarzeniówki 15 lub 18 W, nie pamiętam. Jarzeniówki są zwykłe, a nie flora czy coś. Nie wiem czy to by miało większe znaczenie przy tym jak bardzo grzeje się obudowa.

Ogrzewanie: grzałka 60W Aquael, bez termostatu, regulator osobno RT-2C, z wyświetlaczem. Za dnia grzałka w ogóle się nie włącza, a temperatura robi co chce.

Napowietrzam tylko deszczownicą, żadnych bąbelków.

Filtry są dwa (oba wewnętrzne), Aquael Fan 2 + deszczownica, ustawiona pod wodą, ale woda się mocno porusza. Drugi filtr jest malutki (do 60 l) i ma wkład z torfem. To jakaś bezfirmówka, ale działa OK.

Nie wiem jakich jeszcze informacji potrzeba. Moje pytanie to oczywiście: Jak ustabilizować temperaturę? Problem z tymi plastikowymi obudowami jest taki, że tam po prostu jest skopana wentylacja, otworkami na kable za wiele tej wentylacji nie daje, jak otworzy się "okienka" do karmienia to światło nimi "wycieka", co wieczorami okropnie wygląda. Nie potrafię zrobić pokrywy własnoręcznie, więc jestem skazana na te gotowce. Ale powtarzam to co na początku, nigdy dotąd nie miałam problemów z tymi obudowami. Miałam już 55, 60 i 112 l na przestrzeni może 15 lat nigdy poza latem nie było skoków temperatury. HELP!

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Problem z pokrywą z oświetleniem, emituje za dużo ciepła.

Postautor: deXter » 17 stycznia 14, 00:46

To jest własnie oświetlenie w plastikowej pokrywie, trzeba będzie dołożyć wentylacje ;]
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Problem z pokrywą z oświetleniem, emituje za dużo ciepła.

Postautor: Hunter » 17 stycznia 14, 08:48

Jeśli problem nasilił się teraz, a wcześniej pokrywa nie była gorąca to najprawdopodobniej statecznik pada :P

Wymiana na elektroniczny powinna przynieść chociaż minimalne efekty. Te grzeją się mniej.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
kuba!!!
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1880
Rejestracja: 7 września 04, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Problem z pokrywą z oświetleniem, emituje za dużo ciepła.

Postautor: kuba!!! » 17 stycznia 14, 10:27

Witam
Rozwiązanie jest proste :)
kupujesz wentylator komputerowy na 230V np taki
http://allegro.pl/wentylator-80x80x38-a ... 88062.html
wycinasz otwór w pokrywie, montujesz wentylator w ten sposób aby wyciągał powietrze i po sprawie.

Pozdrawiam
Obrazek

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: Problem z pokrywą z oświetleniem, emituje za dużo ciepła.

Postautor: Alina_33 » 17 stycznia 14, 13:40

Te obudowy są tak kompaktowe, że nie bardzo jest miejsce na wiatraczek. Nie chcę wyjś na kompletnego laika, ale co to jest ten statecznik i jak to wymienić? Kupuje się to w elektrycznym?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Problem z pokrywą z oświetleniem, emituje za dużo ciepła.

Postautor: Hunter » 17 stycznia 14, 15:03

Statecznik masz tam w środku, w tym korytku. Od góry na silikonie albo na kleju przyklejona jest nakładka. Należy ją oderwać, tam znajdziesz całą elektronikę.

Statecznik dostaniesz w sklepie elektronicznym.

Napisałem o tym, bo magnetyczne często mocno nagrzewają się, bywały przypadki, że pokrywa aż się topiła. Generalnie to normalne, że te pokrywy podgrzewają wodę, bo świetlówki też wydzielają ciepło a pod pokrywą jest mała cyrkulacja powietrza. Nie wiem jak to wygląda u Ciebie, musisz sama ocenić czy to popsuty statecznik tak grzeje, czy po prostu świetlówki.

Wymiana statecznika wymaga trochę dłubania. Stary wykręcić i wylutować, wstawić nowy elektroniczny. Nie jestem pewien, ale chyba będzie trzeba też wylutować startery, bo na statecznikach elektronicznych świetlowki T8 chodzą bez nich, ale tutaj trzeba się upewnić.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: Problem z pokrywą z oświetleniem, emituje za dużo ciepła.

Postautor: Alina_33 » 17 stycznia 14, 15:46

Może się nie znam, ale skoro dotąd było OK, to pewnie trzeba ten statecznik wymienić. A na razie to kupiłam ten wentylator. Nie mam tylko bladego pojęcia gdzie go zamontować. Od biedy zmieściłby się pomiędzy okienkami do karmienia, ale wilgoć by mu pewnie zaszkodziła. Może wyciąć otwór w klapce elektroniki i tam go dokręcić? Jeżeli przegrzewa się elektronika, to jarzeniówki pewnie też grzeją mocniej niż powinny.

A przy okazji, jarzeniówki mają 18W, czy można zamontować słabsze? Myślę też nad kupnem jarzeniówki flory + czegoś w stylu antyglona lub oceanic light. Doradzicie coś?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Problem z pokrywą z oświetleniem, emituje za dużo ciepła.

Postautor: Hunter » 17 stycznia 14, 16:37

Nie da rady mniejszych. Długość świetlówek jest ściśnie powiązana z ich mocą ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: Problem z pokrywą z oświetleniem, emituje za dużo ciepła.

Postautor: Alina_33 » 17 stycznia 14, 16:53

Acha, no trudno. No to mam jeszcze pytanie odnośnie mocowania wiatraczka, podłączyć go w okolicy otworków do papu, czy nad elektroniką? No i sądzę, że jeśli nad elektroniką to na wydmuch, a jeśli nad otworkami na żarcie to raczej na wdmuch, bo wiatrak by inaczej siadł bardzo szybko.

Jest może jakaś strona na której można zobaczyć przykładowe akwa z różną konfiguracją jarzeniówek? Wiem, że florę chcę na pewno, ale nie wiem co na drugą świetlówkę.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Problem z pokrywą z oświetleniem, emituje za dużo ciepła.

Postautor: deXter » 17 stycznia 14, 21:57

Daj zdjęcie pokrywy i interesuje mnie tylna jej ściana ;]
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
kuba!!!
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1880
Rejestracja: 7 września 04, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Problem z pokrywą z oświetleniem, emituje za dużo ciepła.

Postautor: kuba!!! » 17 stycznia 14, 23:59

Alina_33,
unieść wentylator w dowolnym miejscu w pokrywie tak aby wyciągał powietrze, wilgoć nie powinna mu zaszkodzić. Zawsze wyłączaj wentylator z gniazdka jak robisz coś w akwarium.
Obrazek

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: Problem z pokrywą z oświetleniem, emituje za dużo ciepła.

Postautor: Alina_33 » 18 stycznia 14, 12:42

Chwilowo nie mam możliwości za bardzo robić zdjęć pokrywie, bo wyjęłam ten grzejący się statecznik i leży na desce na pokrywie. Przy okazji będzie teścik jak sobie temperatura w akwa radzi bez tak potężnego źródła ciepła. Jak na razie temperatura jest OK. Nie wiem ile ciepła będzie dawał nowy, zamówiony już statecznik, ale mam nadzieję, że nie będzie się mocno grzał. Tym obecnym można się poparzyć.

Moje obecne zakupy:

http://allegro.pl/statecznik-elektronic ... 63243.html

http://allegro.pl/wentylator-80x80x25-a ... 88053.html

Trochę żałuję, że nie kupiłam wentylatora 6 cm, bo ten 8 cm będzie mi bardzo trudno upchnąć. Za to będzie lepszy efekt jak już go zamontuję. Tylna ściana byłaby super, bo byłby pionowo i może by aż tak nie oberwał od wilgoci, ale 8cm mi się tam raczej nie upchnie. Może jeszcze spróbuję zamienić...

aquapsychol
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 548
Rejestracja: 11 stycznia 14, 17:26

Re: Problem z pokrywą z oświetleniem, emituje za dużo ciepła.

Postautor: aquapsychol » 18 stycznia 14, 12:47

Może już ktoś wspomniał , ale napisze.
Jak masz już wymontowane stateczniki to zastanów sie nad kawałkiem kabelka i zamontowaniem stateczników poza obudową, wtedy rozwiążesz cały swój problem.Cztery kawałki drucika i stateczniki przykrecone nawet do tej deski :grin: i po problemie na stałe.

Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

Re: Problem z pokrywą z oświetleniem, emituje za dużo ciepła.

Postautor: KAMYK32 » 18 stycznia 14, 12:50

Alina_33 pisze:Chwilowo nie mam możliwości za bardzo robić zdjęć pokrywie, bo wyjęłam ten grzejący się statecznik i leży na desce na pokrywie. Przy okazji będzie teścik jak sobie temperatura w akwa radzi bez tak potężnego źródła ciepła. Jak na razie temperatura jest OK. Nie wiem ile ciepła będzie dawał nowy, zamówiony już statecznik, ale mam nadzieję, że nie będzie się mocno grzał. Tym obecnym można się poparzyć.

Zawsze można statecznik zamontować poza akwa,jeżeli miałby tak wielki wpływ na temp.

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: Problem z pokrywą z oświetleniem, emituje za dużo ciepła.

Postautor: Alina_33 » 18 stycznia 14, 13:48

Ja bym chciała mieć to jakoś tak wygodnie i w miarę estetycznie rozwiązane, dlatego najpierw zamontuję nowy statecznik wewnątrz korytka, a najwyżej potem się pomęczę z wyjmowaniem itd Kabelki można od razu zamontować trochę dłuższe, tak na wszelki wypadek.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości