Butla CO2, problem po włączeniu elektrozaworu

Awatar użytkownika
Xonixe
Ryba
Ryba
Posty: 164
Rejestracja: 8 lutego 09, 18:18
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Butla CO2, problem po włączeniu elektrozaworu

Postautor: Xonixe » 11 lutego 13, 20:26

4 dni temu postawiłem zbiornik 126L. Mam do niego podłączoną butlę CO2 2.1l, reduktor z 2 zegarami, elektrozawór ACL, zaworek precyzyjny camozzi. Problem polega na tym, że po włączeniu się elektrozaworu rano licznik bąbelków przez jakieś 20 sekund przepuszcza przez siebie ich trochę a później stopniowo ilość b/s spada do zera. Wtedy muszę podkręcić nieco zaworek precyzyjny żeby coś zaczęło lecieć i chyba mniej więcej taka przepustowość się utrzymuje do wieczora, do jego wyłączenia. Później noc i rano znowu to samo. W instrukcji od sprzedawcy miałem napisane aby ciśnienie na wyjściu z butli(2 zegar) ustawić w przedziale 10-20 bar. Tak też zrobiłem, ale w kilku miejscach przeczytałem, że powinno być odkręcone na maxa. Może to jest powód?

Jakieś pomysły?

Kadav
Moderator
Moderator
Posty: 1824
Rejestracja: 29 kwietnia 09, 13:27
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Butla CO2, problem po włączeniu elektrozaworu

Postautor: Kadav » 11 lutego 13, 21:01

jakie cyfry wskazują oba zegary? :)
lecimy od zera :)
PeIHa

Awatar użytkownika
marrkus85
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1991
Rejestracja: 20 lipca 08, 08:23
Lokalizacja: Siedlce

Re: Butla CO2, problem po włączeniu elektrozaworu

Postautor: marrkus85 » 11 lutego 13, 21:01

Na maxa raczej nie odkręcaj bo instalacja może się gdzieś rozszczelnić. Nie wiem jak wytrzymałe są wężyki PU i jak zniosą wysokie ciśnienie.
U mnie drugi zegar ma skalę w l/min. Reduktor mam ustawiony na 7l/min i wszystko działa jak należy. Kiedyś też miałem podobny problem z zaworkiem camozzi. Wymiana w moim przypadku pomogła.
Jak masz podłączony zaworek w instalacji?

Awatar użytkownika
Xonixe
Ryba
Ryba
Posty: 164
Rejestracja: 8 lutego 09, 18:18
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Butla CO2, problem po włączeniu elektrozaworu

Postautor: Xonixe » 11 lutego 13, 21:41

Wygląda to następująco:
9l/min lub 20bar

Obrazek

Kadav
Moderator
Moderator
Posty: 1824
Rejestracja: 29 kwietnia 09, 13:27
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Butla CO2, problem po włączeniu elektrozaworu

Postautor: Kadav » 11 lutego 13, 21:52

Pierwsza uwaga:
- sprawdź szczelność na zaworku precyzyjnym - to raz.
Jak już miałbym się zakładać to nieszczelność zachodzi zaraz za reduktorem na wysokości mufa/elektrozawór.

Jeżeli regulacja stopniowo pomaga to idę o zakład że w tym wypadku część leci w powietrze część idzie za ciśnieniem do akwa. Myślę, że tu masz punkt zapalny. Sprawdź to. Skręć to na nowo - nie żałuj taśmy teflonowej.

Z drugiej strony zegary pokazują wartości odpowiednie. Precyzyjny powinien to wytrzymać.
lecimy od zera :)
PeIHa

Awatar użytkownika
Xonixe
Ryba
Ryba
Posty: 164
Rejestracja: 8 lutego 09, 18:18
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Butla CO2, problem po włączeniu elektrozaworu

Postautor: Xonixe » 11 lutego 13, 21:58

Jak to sprawdzić? Spryskać wodą z detergentem? nic mi tam się od tego nie stanie np. z elektrozaworem?

Teflonu nie stosuję bo cytuję instrukcję sprzedawcy: "przy złączkach nie trzeba stosować taśmy teflonowej". Złączki w środku śruby miały białą uszczelkę. Nie dokręcałem śrub na chama do końca tylko do dość mocnego oporu.

Kadav
Moderator
Moderator
Posty: 1824
Rejestracja: 29 kwietnia 09, 13:27
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Butla CO2, problem po włączeniu elektrozaworu

Postautor: Kadav » 11 lutego 13, 22:04

Skręcać śruby do dość mocnego oporu - to dobra miara. Lepsza niż na chama :)
Ta biała uszczelka to raczej oparta na teflonie.
Najłatwiejszy test to test z wodą z mydłem. Tu nie ma nowości. Mydlinę na badany temat i jak bąble puszcza to już wiesz wszystko.

W sumie na głupotę przyszedł mi teraz tez z zaworkiem bezpieczeństwa, zamiast elektrozaworu, Jak masz kawałek węża, i sprawny przeciwzrotny to ogarniesz temat bez problemów. firma na T powinna wytrzymać. Jak nie masz możliwości podpięcia - kombinuj ;) mydliny pomogą - mydlin nie żałuj :)
lecimy od zera :)
PeIHa

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Butla CO2, problem po włączeniu elektrozaworu

Postautor: deXter » 12 lutego 13, 00:38

A zaworek precyzyjny dobrze jest podłączony ;>

Nie mam takiego problemu bo nie używam elektro, ale może być problem ze szczelnością ja zawsze i wszędzie daję teflon ;)
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
Xonixe
Ryba
Ryba
Posty: 164
Rejestracja: 8 lutego 09, 18:18
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Butla CO2, problem po włączeniu elektrozaworu

Postautor: Xonixe » 12 lutego 13, 08:19

Wcześniej nie zwróciłem uwagi ale problem nie jest z precyzyjnym. Po całej nocy spada ciśnienie na wyjściu reduktora. Wieczorem miałem ustawione 20bar a dzisiaj rano już było jakieś 17.

Czy to może być dalej nieszczelność na linii reduktor - elektrozawór, czy też reduktor jest wadliwy? Wtedy albo wymiana, albo codziennie rano bym podkręcał ciśnienie do 20bar wydaje mi się, że nie musiałbym w takim wypadku manewrować zaworkiem, bo tej jest raczej w porządku. Tak czy siak, kupię sobie dzisiaj taśmę teflonową może to coś da.

Dodatkowe info:
Zestaw złączony ta takich nyplach: http://www.plantagarden.pl/technika-co2 ... -1-8-.html

Kadav
Moderator
Moderator
Posty: 1824
Rejestracja: 29 kwietnia 09, 13:27
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Butla CO2, problem po włączeniu elektrozaworu

Postautor: Kadav » 12 lutego 13, 09:14

Czekaj czekaj - mam nadzieję, że nie zakręcasz butli, tylko ona jest cały czas odkręcona? :) lepiej zapytać o taki szczegół ;)
lecimy od zera :)
PeIHa

Awatar użytkownika
Xonixe
Ryba
Ryba
Posty: 164
Rejestracja: 8 lutego 09, 18:18
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Butla CO2, problem po włączeniu elektrozaworu

Postautor: Xonixe » 12 lutego 13, 09:21

Butla jest od początku całkowicie odkręcona.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Butla CO2, problem po włączeniu elektrozaworu

Postautor: deXter » 12 lutego 13, 11:51

Czyżby jednak reduktor szwankował ;?
Dziwne, że ma takie objawy ja z moim robiłem przeróżne cuda włącznie z zalaniem i nic się nigdy nie działa ;/
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

rafal194
Ryba
Ryba
Posty: 119
Rejestracja: 11 stycznia 13, 20:32
Lokalizacja: płońsk

Re: Butla CO2, problem po włączeniu elektrozaworu

Postautor: rafal194 » 12 lutego 13, 12:19

Nawet jakby była zakręcona to powinno trzymać.Ja swoja zakręcam i odkręcam co dzień.Może byś spróbował ,odkręć zawór precyzyjny i na zamkniętym zaworze sprawdź czy elektrozawór mimo że jest zamknięty nie puszcza.Sprawdzałeś wodą z mydłem posmarować pędzelkiem.

Awatar użytkownika
Xonixe
Ryba
Ryba
Posty: 164
Rejestracja: 8 lutego 09, 18:18
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Butla CO2, problem po włączeniu elektrozaworu

Postautor: Xonixe » 12 lutego 13, 17:25

OK, ludwik poszedł w ruch! :)

Reduktor <--> Elektrozawór [Szczelny]
Elektrozawór <--> Zaworek precyzyjny [Nieszczelny]
Zaworek precyzyjny <--> Szybkozłączka do wężyka [Nieszczelny]

Zaraz biorę taśmę teflonową i uszczelniam. Pytanie tylko dlaczego ciśnienie na wyjściu spadało i czy te nieszczelności mogły spowodować objawy wymienione w pierwszym poście. Zobaczymy.

rafal194
Ryba
Ryba
Posty: 119
Rejestracja: 11 stycznia 13, 20:32
Lokalizacja: płońsk

Re: Butla CO2, problem po włączeniu elektrozaworu

Postautor: rafal194 » 12 lutego 13, 17:32

A sprawdzałeś jak pisałem czy zamknięty elektrozawór nie puszcza?Często się to zdarza.Wtedy jest taki objaw że spada.U siebie posiadam reduktor jedno zegarowy z zaworkiem precyzyjnym.I też ci powiem że na początku miałem jak ty ustawiłem zaworek ,przychodzę za godzinę a tam bąbelki inaczej lecą albo wcale.Ale po dwóch dniach doszedłem do ładu.podkręciłem więcej gazu na reduktorze.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 62 gości