Modyfikacja szafki pod akwarium

jarko_k
Narybek
Narybek
Posty: 21
Rejestracja: 9 lutego 13, 15:50
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Modyfikacja szafki pod akwarium

Postautor: jarko_k » 9 lutego 13, 16:07

Witam
Jestem posiadaczem akwarium 100x40x50 profil 180l. Stoi ono na szafce wromak 100x40x70 . Szafka standardowa z drzwiczkami http://www.akwaria.org/szafka-bukowa-pr ... x70-322003 za dzwiczkami jest przykręcona półka. 440 mm od góry . Chciałbym wstawić do środka filtr kubełkowy np HW 303B ale jego wysokosc to 430 mm + zaworki weżę nie wejdzie, również inne filtry np JBL e1501 do tego litrażu mają ok 500 mm wysokości. Pytanie moje jest takie czy mogę usunąć tą półkę ze środka ? Przykręcona jest na 4 śruby. Ewentualnie obnizyć o 5-10 cm by zmieścił sie filtr ? Co mozna by było zrobić by wznocnić ewentualnie konstrukcję?
Producent nie przemyslał do konca funkcjonalności prosze o pomoc kogoś kto zna sie na konstrukcjach. Po rozmowie tel ze sprzedawcą dowiadziałem się ze półkę moge zdemontować, jestem jednak dociekliwy i zadzwonilem takze do producenta a tam tez sprzedawca powiedział ze raczej nie, nie był pewien, konstruktor jest na urlopie. Prosze o pomoc.

Kadav
Moderator
Moderator
Posty: 1824
Rejestracja: 29 kwietnia 09, 13:27
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Modyfikacja szafki pod akwarium

Postautor: Kadav » 9 lutego 13, 19:11

Osobiście, spokojnie bym zdejmował i się za bardzo nie martwil. Szafkę, jak już jesteś taki dociekliwy możesz wzmocnić kątownikami wkręcanymi od środka gdzie jest półka (po 2 z każdej strony). Tak zapytam tylko z ciekawości. Z tyłu jest płyta meblowa czy sklejka?

Pozdrawiam
lecimy od zera :)
PeIHa

jarko_k
Narybek
Narybek
Posty: 21
Rejestracja: 9 lutego 13, 15:50
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Modyfikacja szafki pod akwarium

Postautor: jarko_k » 9 lutego 13, 19:21

Kadav pisze: Z tyłu jest płyta meblowa czy sklejka?

Pozdrawiam


Z tyłu płyta meblowa taka sama jak blat i spod. Hm . te katowniki to chyba dobry pomysł , wkretami dokęcić a moze jakis jeszcze element wzdłuż na górze i na dole ? Nie chce mi sie specjalnie wiercić a 4 katowniki by na pewno cos pomogły.

Kadav
Moderator
Moderator
Posty: 1824
Rejestracja: 29 kwietnia 09, 13:27
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Modyfikacja szafki pod akwarium

Postautor: Kadav » 10 lutego 13, 08:45

Pewnie, że pomoże - możesz dwa przykręcić do płyty z tyłu (oczywiście od wewnątrz) i dwa gdzieś na środku wewnątrz szafki i masz gitara. Wkrętami metal/drewno i śpisz spokojnie :) Bo przecież o to nam - akwarystom chodzi. :)

Gdybyś przyjacielu widział jak musiałem wzmacniać regał który miał rzekomo wytrzymać 200kg (i to lekko), te aluminiowe dziadostwo. Żeby go wzmocnić drugie tyle $$$ ile wydałem na regał wyszło mi na wzmocnienia :)
lecimy od zera :)
PeIHa

Awatar użytkownika
marrkus85
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1991
Rejestracja: 20 lipca 08, 08:23
Lokalizacja: Siedlce

Re: Modyfikacja szafki pod akwarium

Postautor: marrkus85 » 10 lutego 13, 10:11

Jeżeli z tyłu, po całości, przykręcona jest płyta 18mm to możesz pozbyć się tej półki.
Jeżeli martwisz się brakiem snu, możesz wzmacniać szafkę kątownikami.

Kadav pisze:Żeby go wzmocnić drugie tyle $$$ ile wydałem na regał wyszło mi na wzmocnienia :)

Niestety amelinium swoje kosztuje ;-)

Killifish
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1798
Rejestracja: 20 grudnia 11, 11:20
Lokalizacja: Browar pod Krakowem

Re: Modyfikacja szafki pod akwarium

Postautor: Killifish » 10 lutego 13, 10:20

Możesz usunąć i nawet nie wzmacniać. Robiłem to u siebie. Spokojnych snów.
Pozdrawiam, Wujek Killi.
-----------------------------
Obrazek

Kadav
Moderator
Moderator
Posty: 1824
Rejestracja: 29 kwietnia 09, 13:27
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Modyfikacja szafki pod akwarium

Postautor: Kadav » 11 lutego 13, 07:29

Ja tam jestem pragmatykiem, wolę konstrukcje zawsze wzmocnić, bo choć chwilowo (jeszcze) dzieci nie posiadam to te dosyć często goszczą w moim domu. A jak wiadomo ruch dziecka często bywa skoordynowany inaczej - opiera się, uderza, przewraca, skacze - to mam taki dryg, żeby jednak starać się mieć japońską (czyli jako-taką) kontrolę :)

Niestety amelinium swoje kosztuje ;-)

Tego nie pomalujesz Alojz :)
lecimy od zera :)
PeIHa

jarko_k
Narybek
Narybek
Posty: 21
Rejestracja: 9 lutego 13, 15:50
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Modyfikacja szafki pod akwarium

Postautor: jarko_k » 15 lutego 13, 19:26

Przykręcilem 6 kątowników . Półkę dałem niżej. Dziś będę uruchamiał filtr jbl e1501 . Zastanawiam się tylko skąd ciągnąć wodę? Zza tła czy przed? ?tło jest wypukłe amazonka . A może wejście dać przed tłem a powrót za tło? Jak się praktykuje?

Awatar użytkownika
marrkus85
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1991
Rejestracja: 20 lipca 08, 08:23
Lokalizacja: Siedlce

Re: Modyfikacja szafki pod akwarium

Postautor: marrkus85 » 17 lutego 13, 11:38

Nie jestem zwolennikiem wewnętrznego tła i dałbym je za szybą z tyłu.szkoda miejsca w akwa i ryb wpadających za tło.
Jak już chcesz robić w ten sposób to zamontuj ssawę za tłem, a powrót przed tłem, aby woda w akwa była lepiej mieszana. Jak masz zamiar naciągnąć gąbkę na wlot to daj ssawę przed tłem, gdyż wyjęcie prefiltra będzie kłopotliwe zza tła.

Kadav pisze:Ja tam jestem pragmatykiem, wolę konstrukcje zawsze wzmocnić, bo choć chwilowo (jeszcze) dzieci nie posiadam


Lepiej dmuchać na zimne. Zwłaszcza, że planuje się dzieci, albo są już w drodze.
Dlatego swój stolik pod akwa będę robił bez uchwytów w frontach.

Kadav
Moderator
Moderator
Posty: 1824
Rejestracja: 29 kwietnia 09, 13:27
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Modyfikacja szafki pod akwarium

Postautor: Kadav » 17 lutego 13, 20:50

Lepiej dmuchać na zimne. Zwłaszcza, że planuje się dzieci, albo są już w drodze.
Dlatego swój stolik pod akwa będę robił bez uchwytów w frontach.

Zgadzam się w całej rozciągłości mej przydługiej wypowiedzi ;)
lecimy od zera :)
PeIHa

jarko_k
Narybek
Narybek
Posty: 21
Rejestracja: 9 lutego 13, 15:50
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Modyfikacja szafki pod akwarium

Postautor: jarko_k » 23 lutego 13, 14:33

marrkus85 pisze:Nie jestem zwolennikiem wewnętrznego tła i dałbym je za szybą z tyłu.szkoda miejsca w akwa i ryb wpadających za tło.
Jak już chcesz robić w ten sposób to zamontuj ssawę za tłem, a powrót przed tłem, aby woda w akwa była lepiej mieszana. Jak masz zamiar naciągnąć gąbkę na wlot to daj ssawę przed tłem, gdyż wyjęcie prefiltra będzie kłopotliwe zza tła.



Niestety za tło nie można włożyć jest wypukłe i nie mieszczą się rurki i pokrywą się nie domyka. Musiałem część węża dać do środka ... Takie wypukłe tło amazonka z zewnątrz za szybą nie pasuje za bardzo. Za tłem mam 2 glonojady i kosiarkę. Teraz pewnie bym kupił jakiś płaskie ale już mam wydałem kasę szkoda. Fakt szkoda miejsca, efekt jest fajny.
Ostatnio zmieniony 23 lutego 13, 14:45 przez jarko_k, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
marrkus85
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1991
Rejestracja: 20 lipca 08, 08:23
Lokalizacja: Siedlce

Re: Modyfikacja szafki pod akwarium

Postautor: marrkus85 » 24 lutego 13, 08:50

Tło możesz zabudować skrzynką, którą stawiasz za akwa można jeszscze podświetlić taśmą LED. To da efekt głębszego akwa i będzie więcej miejsca w baniaku.

jarko_k
Narybek
Narybek
Posty: 21
Rejestracja: 9 lutego 13, 15:50
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Modyfikacja szafki pod akwarium

Postautor: jarko_k » 24 lutego 13, 09:18

marrkus85 pisze:Tło możesz zabudować skrzynką, którą stawiasz za akwa można jeszscze podświetlić taśmą LED. To da efekt głębszego akwa i będzie więcej miejsca w baniaku.


Dobry pomysł. Zastanowię się za jakiś czas bo to sporo pracy, musiałbym wyjąć i przebudować całe akwa w środku.

Wróć do „Sprzęt”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości