Lampa UV - stosowac ciagle czy ograniczac czasowo?

Killifish
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1798
Rejestracja: 20 grudnia 11, 11:20
Lokalizacja: Browar pod Krakowem

Lampa UV - stosowac ciagle czy ograniczac czasowo?

Postautor: Killifish » 2 kwietnia 12, 19:50

Spotkalem sie z dwoma zdaniami:
1. Stosowanie ciagle - wysterylizuje
caly zbiornik i zaburzy jego rownowage.

2. Stosowanie czasowe - calkowite wysterylizowanie akwarium nie ma miejsca, co ma wplyw na jego kondycje.

Ciekaw jestem Waszego zdania, moze praktyki. Jak to wreszcie z tym UV jest?
Pozdrawiam, Wujek Killi.
-----------------------------
Obrazek

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Lampa UV - stosowac ciagle czy ograniczac czasowo?

Postautor: Marcinus » 2 kwietnia 12, 20:02

Od każdego akwarysty dostaniesz inną odpowiedź :)

Ja stosuję UV czasowo, po kilka godzin dziennie i tylko w dużych litrażach.

UV całkowicie wody nie pozbawi bakterii bo jednak większa ich część jest w filtrach, na ceramice itp. a nie tylko w toni wodnej.

Killifish
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1798
Rejestracja: 20 grudnia 11, 11:20
Lokalizacja: Browar pod Krakowem

Re: Lampa UV - stosowac ciagle czy ograniczac czasowo?

Postautor: Killifish » 2 kwietnia 12, 20:31

Marcinus, licze wlasnie na to, ze kazdy akwarysta sie wypowie :)

Poruszyles wlasnie ciekawy temat - bo skoro wiekszosc potrzebnych nam do szczescia bakteryjek prowadzi tryb osiadly zycia, to moze stosowac UV caly czas?
Jakie wzgledy, po za rachunkiem za prad i nowa lampa, przemawiaja by stosowac czasowe naswietlanie?
Kolejny ciekawy temat: jesli juz czasowo, to w jakich proporcjach? 5godz./dobe, 12godz./tydzien . Rozne szkoly.


Czemu tylko w duzych litrazach? Sa male filtry wewnetrzne z UV?

Zachecam do dyskusji.

Ciagle:Czasowe
0:1
Pozdrawiam, Wujek Killi.
-----------------------------
Obrazek

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Lampa UV - stosowac ciagle czy ograniczac czasowo?

Postautor: Marcinus » 2 kwietnia 12, 20:42

Stosuję w dużych litrażach, gdzie pływa kilka pokolcy, dzięki UV wybijam dużo pasożytów , które mocno dają się we znaki tym rybom, uv jest w tym wypadku bardzo skuteczna.

Przeważnie podłączam na 3-5 godzin dziennie,ale znam też baniaki, gdzie UV chodzi 24h i nie ma żadnych problemów.

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: Lampa UV - stosowac ciagle czy ograniczac czasowo?

Postautor: Doody » 2 kwietnia 12, 21:57

Z własnego doświadczenie powiem tylko tyle.
Mam Unimaxa 700+ (wersja z zamontowaną lampą UV 11W) Kiedyś włączyłem ją na dłużej (1-2 tygodnie) i NO2 skoczył mi do poziomu 0,4ppm. Natychmiast wyłączyłem lampę i po dwóch dniach azotyny doszły do zera. Na glony lampa nie pomaga (przynajmniej u mnie) Pomaga jedynie na pierwotniaki zawieszone w toni wodnej.
Stosuję ja w słodkowodnym zbiorniku, wiec nie mam pojęcia jak zachowuje się w solniczce.
440l - Roślinne

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Lampa UV - stosowac ciagle czy ograniczac czasowo?

Postautor: deXter » 2 kwietnia 12, 22:12

Doody pisze:Na glony lampa nie pomaga (przynajmniej u mnie)

Pomaga na zakwit wody :)
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Killifish
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1798
Rejestracja: 20 grudnia 11, 11:20
Lokalizacja: Browar pod Krakowem

Re: Lampa UV - stosowac ciagle czy ograniczac czasowo?

Postautor: Killifish » 2 kwietnia 12, 22:18

Doody, dzieki za glos. Bo to kolejny ciekawy temat sie rodzi - uzycie UV w akwariach roslinnych. Doody, a nawoziles przez ten tydzien/dwa? Jesli tak to czym? Czyli lampe masz wyl. caly czas teraz?
Pozdrawiam, Wujek Killi.
-----------------------------
Obrazek

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: Lampa UV - stosowac ciagle czy ograniczac czasowo?

Postautor: Doody » 2 kwietnia 12, 22:23

Killifish pisze:Czyli lampe masz wyl. caly czas teraz?

Tak. Lampy po prostu od dwóch lat nie używam. ;-)
Nawet zastanawiam się nad wymianą jej na grzałkę wenątrzfiltrową, która jest dedykowana do Unimaxa i pasuje w to samo gniazdo.
Jak używałem lampy nie zmieniałem parametrów nawożenia, żeby być pewnym co mi pomoże a co nie. Słyszałem opinie, że lampa świetnie radzi sobie z sinicami, ale moim zdaniem to nie prawda ;-)
440l - Roślinne

Aublet
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 686
Rejestracja: 3 grudnia 11, 22:45

Re: Lampa UV - stosowac ciagle czy ograniczac czasowo?

Postautor: Aublet » 2 kwietnia 12, 22:31

Mam to samo zdanie co Doody. Poza tym jeszcze lampa w niepowołanych rękach może zrobić więcej złego niż dobrego. Jeśli mamy jakiś problem ze zbiornikiem (wykwit pierwotniaka, glony jednokomórkowe itp) można lampę włączyć ale nie za długo (2-3 h na dobę). Nie mniej jak dla mnie do akwariów słodkowowdnych zbędny wydatek.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Lampa UV - stosowac ciagle czy ograniczac czasowo?

Postautor: deXter » 2 kwietnia 12, 23:23

Lampa jest przydatna przy paletach z tego co kiedyś czytałem.
Poniewaz te lubią łapać choroby skórne, to wyjałowienie wody im pomaga.
Tylko co jak padnie lampa, zazwyczaj padają tez i ryby ;]
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Killifish
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1798
Rejestracja: 20 grudnia 11, 11:20
Lokalizacja: Browar pod Krakowem

Re: Lampa UV - stosowac ciagle czy ograniczac czasowo?

Postautor: Killifish » 2 kwietnia 12, 23:26

Aublet, witam w dyskusji. Prawda, lampa UV moze byc niebezpieczna gdy sie majstruje. Trzeba ja takze montowac zgodnie z instrukcja.
Wroce do watku Doody, : nawozil akwarium roslinne i mial odpalona lampe UV = skok pozniejszy NO2? Jakies propozycje co zaistnialo w jego zbiorniku? Darek, moze doprecyzuj czym nawoziles.
Aublet, dlaczego tylko 2/3 godz. na dobe?
Zbedny a jednak oferowany przez wszystkie liczace sie firmy, takze Twoja ulubiona Tetre ;)
Wiadomosci:
UV lampa akwarystyczna - dlugosc fali 254 nm UVC; szkoda, ze nie 265 nm ale mamy co mamy. Co robi nam taka lampa? Sterylizuje fizycznie, czyli na rozum laika, dochodzi do zmian genetycznych w organizmie(tu chemicznych) i ten organizm nie moze sie odbudowac/podzielic i umiera(np.taka bakteria). Nastepuje fizyczna sterylizacja. No tak, sterylizacja, a co to takiego? Jakas definicje ktos nam wstawi?

Szybkie pytanie-stosowac UV-ke po leczeniu ryb, aby sie pozbyc leku z akwa?

Zapraszam do dyskusji.

[ Dodano: 3 Kwiecień 12, 02:12 ]
deX, witam w szacownym gronie. I taka uwaga - przeciez lampa UV nie robi nam jalowego akwarium. Sa w nim nadal bakterie, glony... Dlatego pisalem o definicje sterylnosci...
Pozdrawiam, Wujek Killi.
-----------------------------
Obrazek

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: Lampa UV - stosowac ciagle czy ograniczac czasowo?

Postautor: Doody » 3 kwietnia 12, 06:21

Killifish pisze:Szybkie pytanie-stosowac UV-ke po leczeniu ryb, aby sie pozbyc leku z akwa?

Lampa może co najwyżej rozłożyć lek, lub przekształcić go w jakąś niebezpieczną substancję (wiadomo to ;-) )
Jednak węgiel w filtrze to chyba lepszy pomysł. Ciekawe jest to, że Bartek Lipczyński (a także sam Amano) stosuje w filtrze węgiel aktywny na stałe, oczywiście wymieniając go co kilka tygodni. Podobno świetnie klaruje wodę.
Wracając do skoku NO2. Nawoziłem zbiornik jak zwykle serią PG, praktycznie wg wskazań producenta.
Moja teoria jest taka (nie tylko moja - słyszałem już takie opinie), że bakterie nitryfikacyjne znajdują się nie tylko w filtrze i podłożu ale również w całej objętości zbiornika. Woda przepływająca przez lampę jest wyjaławiana (zabijane są bakterie), następnie woda przepływa przez filtr wypłukując z niego nową "porcję" bakterii, które oczywiście są zabijane. Bakterie z podłoża, też nieustannie przenikają do wody. Ilość bakterii po kilku dniach drastycznie spada. Jeżeli obsada jest dość duża nie trudno o skok azotynów i szkodliwych związków amonowych. Jednak pewna "żelazna" porcja bakterii pozostanie w podłożu i filtrze żywa. Co mz tłumaczy szybkie odrodzenie się populacji po wyłączeniu lampy i ponowną stabilizację zbiornika.
440l - Roślinne

Ruki
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 674
Rejestracja: 4 sierpnia 09, 10:21
Lokalizacja: Kraków

Re: Lampa UV - stosowac ciagle czy ograniczac czasowo?

Postautor: Ruki » 3 kwietnia 12, 07:47

Lampa UV nie ma prawie żadnego wpływu na stabilizację biologiczną zbiornika, nie ważne ile litrów by miał. Bakterie nitryfikacyjne to bakterie osiadłe, a w toni wodnej jest ich znikoma ilość(zwykłe światło dziennie jest dla nich niekorzystne).
UVka działa zatem na tylko i wyłącznie pasożyty i bakterie pływające w toni wodnej. W przypadku pasożytów- pierwotniaków, też nie jest taka skuteczna. Jest skuteczność wobec form przetrwalnikowych- cyst, jest niska i stosując lampę ograniczamy przede wszystkich stadia rozwojowe aktywnie poszukujące żywiciela.
Co do akwariów roślinnych, z tego co wiem to promieniowanie UV jest w stanie stworzyć z wielu nawozów kompleksy nieprzyswajalne dla roślin więc na okres jej stosowania nie ma co podawać nawozów. Przy lekach jest to najczęściej deaktywacja leku lub jego rozłożenie.
A przy stosowaniu UV w czarnych wodach niszczymy sobie cały czas garbniki. :)

A jak stosować? Z racji na małą wydajność, małą ilość patogenów w wodzie- wyłącznie 24h na dobę, ale tylko wtedy kiedy mamy chore ryby lub podejrzewamy coś. Tak samo przy zakwicie- stosujemy dopóki jest zakwit.

P.S.
Killifish pisze:No tak, sterylizacja, a co to takiego? Jakas definicje ktos nam wstawi?

Jest to zniszczenie form czynnych i przetrwalnikowych drobnoustrojów. ;)
pozdrawiam, Łukasz
Obrazek

Aublet
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 686
Rejestracja: 3 grudnia 11, 22:45

Re: Lampa UV - stosowac ciagle czy ograniczac czasowo?

Postautor: Aublet » 3 kwietnia 12, 08:16

Sterylizacja wg wikipedii

sterylizacja – zniszczenie wszystkich, zarówno wegetatywnych, jak i przetrwalnikowych form mikroorganizmów, stosowane w medycynie, mikrobiologii, przemyśle kosmetycznym i produkcji żywności.
sterylizacja – ubezpłodnienie, zabieg chirurgiczny

Czego raczej lampa UV nie zrobi więc mówienie "sterylizacja" jest nad wyraz szumnie w odniesieniu do tych lamp.

Dlaczego 2-3 h ? Ponieważ przy średniej filtracji zbiornika ok 5 razy na godzinę przez 2-3 h powinniśmy przefiltrować go minimum 10-15 razy. To w zupełności wystarcza aby zmniejszyć np pierwotniaka czy ograniczyć glony jednokomówrkowe nie naruszając równowagi w zbiorniku.

Oczywiście, większość firm posiada w swojej ofercie, ale polecałbym takie zabawki w akwariach morskich a nie słodkowodnych. W słodkowodnych akwariach widzę ją tylko w sterylnych zbiornikach tarliskowych np dla palet.

Do odciągania resztek leku lepiej zastosować węgiel (zawsze mi się sprawdza i dużo bezpieczniej).

Ruki
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 674
Rejestracja: 4 sierpnia 09, 10:21
Lokalizacja: Kraków

Re: Lampa UV - stosowac ciagle czy ograniczac czasowo?

Postautor: Ruki » 3 kwietnia 12, 08:39

Aublet pisze:Dlaczego 2-3 h ? Ponieważ przy średniej filtracji zbiornika ok 5 razy na godzinę przez 2-3 h powinniśmy przefiltrować go minimum 10-15 razy. To w zupełności wystarcza aby zmniejszyć np pierwotniaka czy ograniczyć glony jednokomówrkowe nie naruszając równowagi w zbiorniku.

Pierwotniaki pasożytnicze mają różne cykle rozrodcze, zawierające prawie zawsze formę cysty, na którą UVka nie działa. Stosując tylko 2-3h naświetlania zabijamy wyłącznie pływki które w tej danej chwili znajdują się w wodzie. A co z pozostałymi pływkami, które uwolnią się przez pozostałe 21-22h? A co z tymi pasożytami, które w okresie nie naświetlanym opuszczą ciała swoich żywicieli i będą atakować następnych?
I jakie naruszenie równowagi w zbiorniku? Nic takiego nie ma miejsca. Dlaczego? Mój poprzedni post.
pozdrawiam, Łukasz
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 69 gości