Ogłoszenie

papcio
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 1 kwietnia 05, 14:11

Ogłoszenie

Postautor: papcio » 1 kwietnia 05, 14:24

Jestem tu nowy. Witam wszystkich. Mam przy okazji pytanie: ile według Was może być warta kompletna obudowa do pożądnego akwarium. Nie chodzi mi tu o cenę dostępnych rozwiązań, lecz o kwotę którą jeszcze opłaca się wyłożyć na profesjonalne, estetyczne, trwałe i funkcjonalne rozwiązanie dla np zbiornika ok.250l.

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: Ogłoszenie

Postautor: Dave » 1 kwietnia 05, 15:00

Ja owalna pokrywe do 200 l zaplacilem 240 zl. Mysle, ze to dobra cena.

papcio
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 1 kwietnia 05, 14:11

dot: Ogłoszenie

Postautor: papcio » 2 kwietnia 05, 15:45

Wiem, że mogę takie coś zrobić sam. Wiem, że takie coś może zrobić prawie każdy. Pytanie jest tylko ile opłaca się zainwestować, by było to jakoś ekonomicznie uzasadnione, tzn. żeby nie przegiąć.
Oczywiście zakładając, że ma to być jak najbardziej profesjonalny i estetycznie zrobiony zestaw (jeśli ktoś umie, to niech sobie wyobrazi precyzję i sztukę japońską).

Awatar użytkownika
dadi321
Ryba
Ryba
Posty: 177
Rejestracja: 24 lutego 05, 23:29
Lokalizacja: sosnowiec

Re: Ogłoszenie

Postautor: dadi321 » 4 kwietnia 05, 22:24

myślę że koszt zależy od efektu jki chcesz osiągnąć jeśli ma to byc cos naprawde extra to nawet przy własnoręcznym wykonaniu koszt będzie niemały ja w moją pokrywę włożyłem już ok 700 zł i to jeszcze nie koniec ale efekt jest zrobiona jest z płyty w kolorze machoń wykończenia z profili aluminiowych oklejanych na machoń tylna sciana kamień a pozostałe 3 pionowe szyba oczywiście przednia otwierana na siłownikach gazowych osietlenie to 2 x HQI 150w i to kosztowało najwięcej jeden punkt ok 200zł oprawy do montażu w sufitach podwieszanych całości jeszcze nie skończyłem ale myślę że to kwestia paru dni

papcio
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 1 kwietnia 05, 14:11

Re: Ogłoszenie

Postautor: papcio » 5 kwietnia 05, 14:12

Chylę czoło.
Myślałem o czymś podobnym, jednak na nośnej konstrukcji z aluminium.
Od środka zaś prawie na całej powieżchni lustro (oczywiście zabezpieczone przed wilgocią).
Tym sposobem upiekę dwie pieczenie na jednym ogniu - super odbłyśniki i świetna izolacja termiczna pokrywy.

Thom (AS)
Ryba
Ryba
Posty: 268
Rejestracja: 12 listopada 04, 18:24
Lokalizacja: Far Far Away

Re: Ogłoszenie

Postautor: Thom (AS) » 5 kwietnia 05, 14:26

dadi321 zrobiłeś pokrywe z HQI w środku mowisz ze kosztowala cie 700 zl ale ona ma dużo minusów :
- szybkie nagrzewanie lustra wody
- mała wentylacja opraw HQI odbije się to na ich żywotności
- no i skoro HQI w pokrywie (zwykle montuje sie nad zbiornikiem otwartym) to jest niebespieczeństwo zawilgocenia, a jak wiesz pewnie HQI to lampa wyładowcza która przy zapłonie potrzebuje dużego napięcia, a jeśli będzie zawilgocona i w pokrywie jeszcze skrpli sie woda to zbyt fajnie nie będzie

A teraz ludzie odchodzą od HQI bo podobne efekty przy mniejszym zużyciu prądu i przy mnijszym niebespieczeństwie można uzyskać ze świetlówek T5, wyjdzie taniej i można je spokojnie zamontować w pokrywie bez żadnych obaw :wink: :wink:

To tyle, POZDROWIONKA

Awatar użytkownika
dadi321
Ryba
Ryba
Posty: 177
Rejestracja: 24 lutego 05, 23:29
Lokalizacja: sosnowiec

Re: Ogłoszenie

Postautor: dadi321 » 5 kwietnia 05, 17:16

pokrywa ma 40 cm wysokości a wentylacja jest wymuszona przez wentylatory powierze wydmuchane na zewnątrz jest kierowane przez rury do komina wentylacyjnego natomiast moim skromnym zdaniem nie ma szns zastapic HQI przy wysokości akwarium 60cm a takie własnie mam fakt t5 ma nieco większą moc swietlną ale bardzo nieznaczniea przy zastosowaniu zapłonu elektornicznego do HQI różnice znikają natomiast HQI jest lampą która daje 12500 luxów na odcinku 12cm a t5 przy mocy 58 W dadzą ok 6000 luxów ale na długości ponad 1 metra więc natężenie światła jest znacznie słabsze no i najwazniejsza sprawa HQI mają widmo światła bardzo zbliżone do swiatła słonecznego więc nie ma konieczności stosowania jakichś drogich specjalistycznych żarników jak w przypadku świetlówek jeśli chodzi o oprawy to od dołu są one szczelne i żarnik nie ma prawa dostać wilgoci co do nagrzewania wody to na razie nie zaobserwowałem takiego zjawiska ale w razie czego przewiduję zrobienie chłodziarki wody ze starej lodówki będzie to chłodziło wodę w sumpie

papcio
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 1 kwietnia 05, 14:11

Re: Ogłoszenie

Postautor: papcio » 5 kwietnia 05, 19:44

A nie wystarczy nad lustrem wody umieścić dodatkowej szyby? Odizolowałoby to cyrkulujące ogrzane powietrze.

Awatar użytkownika
dadi321
Ryba
Ryba
Posty: 177
Rejestracja: 24 lutego 05, 23:29
Lokalizacja: sosnowiec

Re: Ogłoszenie

Postautor: dadi321 » 5 kwietnia 05, 21:34

ma tam być druga płaszczyzna z roślin wodnych które wyrosna ponad powierzchnie na ścianie z kamienia już są posadzone w doniczkach rośliny pnące i w zamyśle ma to wszystko tworzyć harmonijną całość tak że szyba nie wchodzi w grę zresztą po to robiłem obudowę ze szkła żeby powierzchnia nad akwarium też cieszyła oko a to cyrkulujące ogrzane i wilgotne powietrze ma wspomagać rozwój roślin w doniczkach zresztą rosną tam od paru dni i już zaczynają intensywnie rosnąć. zdaję sobie sprawe że do konca nie da sie wszystkiego przewidziec i poprawki bedą pewnie niezbędna ale starałem się wszystko brac pod uwagę a reszte czas pokaże

papcio
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 1 kwietnia 05, 14:11

Re: Ogłoszenie

Postautor: papcio » 6 kwietnia 05, 06:00

Oprócz znacznego zużycia prądu czeka Cię jak widać znaczne zużycie octu (lub innego odkamieniacza).

Awatar użytkownika
dadi321
Ryba
Ryba
Posty: 177
Rejestracja: 24 lutego 05, 23:29
Lokalizacja: sosnowiec

Re: Ogłoszenie

Postautor: dadi321 » 6 kwietnia 05, 17:48

zużycie prądu jest minimalne praktycznie pomijalne poniewaz sa to wenrtylatory komputerowe ale pracuja na napieciu 5v zeby ograniczyć szum przy takich obrotach jakie uzyskują na tym napięciu są praktycznie bezgłośne natomiast nie wiem do czego mi ocet na szybach nic sie nie skrapla wszystko jest wydmuchane na zewnątrz tylko w kominie wentylacyjnym mam zrobiony specjalny odstojnik bo tam się woda skrapla w zimę ale to już miałem zrobione wcześniej aresztą jak wszystko wykończę za ok miesiąc to zamieszczę zdjęcia sami ocenicie jak wyszło

papcio
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 1 kwietnia 05, 14:11

Re: Ogłoszenie

Postautor: papcio » 7 kwietnia 05, 17:58

Sorki, ale wczoraj coś nie stykało w cienkich drutach i mój post się zagubił w nadprzestrzeni.
Cieszę się, że spotkałem kogoś kto myśli podobnie jak ja. Nie spodziewałem się.
Ten separator wilgoci - csacunio (myślałem, że tylko ja jestem taki genialny).
Widzę jednak pewien problem: refleksy światła odbitego od powierzchni wody.
Przy takiej śmocy (mocy zainstalowanego światła) może nieźle dawać po oczach.
Ponadto przednia szybka musi być niesamowicie wychuchana (widać będzie na niej najdrobniejszy paproszek czy smugę, o co przy przepływie niezbyt czystego powietrza nie trudno).

Wróć do „Sprzęt”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 77 gości