pomocy początkujący

Awatar użytkownika
Halski
Ikra
Ikra
Posty: 19
Rejestracja: 26 marca 05, 20:13
Lokalizacja: Końskie

pomocy początkujący

Postautor: Halski » 27 marca 05, 23:28

czy są jakieś filtry do zmiękczania wody?? Czym moge zmiękczyć wode i ile to kosztuje??

ratafia
Narybek
Narybek
Posty: 42
Rejestracja: 20 lutego 05, 13:47

Re: pomocy początkujący

Postautor: ratafia » 28 marca 05, 09:15

Oczywiście że są.
Najprościej jest zmiękczać wodę za pomocą filtrów RO (odwróconej osmozy) koszt takiego filtra to suma rzędu 300 do 800 zł. Zależnie od wydajności. Inną metodą jest przepuszczenie wody przez żywice jonowymienialne. Jonity kationitowe obniżają twardość ogólną natomiast jonity anionowe twardość węglanową. Złoża wymagają, co pewien czas regeneracji z reguły roztworem soli kuchennej, ceny do sprawdzenia na allegro.

Awatar użytkownika
dadi321
Ryba
Ryba
Posty: 177
Rejestracja: 24 lutego 05, 23:29
Lokalizacja: sosnowiec

Re: pomocy początkujący

Postautor: dadi321 » 4 kwietnia 05, 23:00

należało by tu dodać że filtr RO daje duże straty wody i z rególy na 1 litr wody oczyszczonej 2 litry idą do ścieku ponadto pracuje on pod dużym ciśnieniem i nadaje się wyłącznie do przygotowania wody na tzw dolewkę a nie do stałej filtracji wody w akwarium natomiast wymieniacze stosuje się jako wkłady do filtrów akwariowych

Awatar użytkownika
Jakus
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 535
Rejestracja: 27 lutego 05, 15:35
Lokalizacja: Olsztyn->Pasym->Gdańsk

Re: pomocy początkujący

Postautor: Jakus » 26 kwietnia 05, 23:24

z tego co ja się oriętuję to są jakieś woreczki do zmiękczania wody - cena rzedu 16zł ale ja ich nigdy nie stosowałem więc niewiem jak to działa, natomiast ja zmiękczam wodę dolewając wody destylowanej - cena za 5l od 3 do 7zł, woda destylowana ma twardość równą 0 więc wyszarczy sobie policzyć pojemność akwa przekalkulować przez aktualną twardość i dodać odpowiednią ilość destylowanej. u mnie to bardzo dobrze działa tylko mam problem z roślinami ( choć niewiem czy od tego ) bo rosną w zastraszającym tępie i średnio raz na miesiąc robię wycinkę o około 50%

pozdrawiam

Awatar użytkownika
jacus
Ryba
Ryba
Posty: 302
Rejestracja: 24 marca 05, 16:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: pomocy początkujący

Postautor: jacus » 27 kwietnia 05, 13:12

ale filtr odwróconej osmozy jest straszmie drogi! ile litrów masz akwa?
www.jacek.89.pl - Zapraszam!!!!



50l-gupiki,neonki,platki,otoski

25l- narybek gupika i platki,otoski

Wróć do „Sprzęt”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Majestic-12 [Bot] i 89 gości