Oświetlenie !!! PILNE

Awatar użytkownika
Kornelia
Ryba
Ryba
Posty: 101
Rejestracja: 27 lutego 05, 23:30
Lokalizacja: Zabrze

Oświetlenie !!! PILNE

Postautor: Kornelia » 20 marca 05, 16:57

Chcę kupić świetlówki do 112 l wybrałam z dość dużego asortymentu świetlówki Hagena Aqua Glo i Life Glo - czy zmiejszą one porost glonów ??

Awatar użytkownika
ciosek
Fish Master
Fish Master
Posty: 1385
Rejestracja: 21 maja 04, 09:40
Lokalizacja: Chełm

Re: Oświetlenie !!! PILNE

Postautor: ciosek » 20 marca 05, 17:04

No wiesz, w sumie porost glonów tylko w niewielkiej części zależy od światła (co nie znaczy ze kompletnie nie ma znaczenia!). Jeżeli masz problem z glonami, to sprawdź poziom NO2, NO3. Czy masz przerybiony zbiornik, jak czesto odmulasz, czy zbiornik jest narażony na południowe światło, jak czesto robisz podmiany? Na glony dobre jest światło UV.

Awatar użytkownika
Gurkin
Narybek
Narybek
Posty: 41
Rejestracja: 2 października 04, 18:57
Lokalizacja: Głogów

Re: Oświetlenie !!! PILNE

Postautor: Gurkin » 20 marca 05, 17:45

No i oczywiście problem z glonami powoduje rowniez zbyt duze nawozenie CO2 i innymi nawozami dla roślin. Jesli nawozisz za duzo to rośliny nie nadążają z wykorzystywaniem podawanych pierwiastkow i co za tym idzie, glony je wykorzystuja do wzrostu.
POZDRAWIAM :D

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: Oświetlenie !!! PILNE

Postautor: Dave » 20 marca 05, 18:22

Radzilbym Ci raczej zestaw Hagen Flora Glo i Life Glo. Pierwsza dziala bardzo dobrze dla roslin (podobno glony jej nie lubia), a druga swietnie wybarwia ryby.

Awatar użytkownika
Kornelia
Ryba
Ryba
Posty: 101
Rejestracja: 27 lutego 05, 23:30
Lokalizacja: Zabrze

Re: Oświetlenie !!! PILNE

Postautor: Kornelia » 20 marca 05, 19:12

Jak chodzi o przerybienie to raczej chyba nie możliwe (2 glonojady ok 9 i 7cm, 4 gurami- 2cm , 2 ramirezki-1,5cm, 6 kakadu - od 1,5 - 3 cm).
Poziom NO2 i NO3 - szczerze mówiąc nie mierzyłam ale akwa jest stosunkowo młode (2 tyg).
A jak chodzi o dojście światła dziennego to raczej trudny bo akwa stoi praktycznie w szawce. A glony powstają i to znacznie - do wody wlałam AlguMin - i to jest jedyny środek chemiczny jaki wlałam do wody. CO2 - dopiero w drodze więc nie mam.
Więc myślę ze to od świetlówek - dlatego pytam jaki zestaw będzie najlepszy?

Awatar użytkownika
ciosek
Fish Master
Fish Master
Posty: 1385
Rejestracja: 21 maja 04, 09:40
Lokalizacja: Chełm

Re: Oświetlenie !!! PILNE

Postautor: ciosek » 20 marca 05, 20:17

A ja mysle że to jest przyczyna dość młodego akwarium, nie masz jeszcze równowagi biologicznej. [Połączenie swietlówek proponowane przez dave'a jest b.dobre].

Awatar użytkownika
kuba!!!
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1880
Rejestracja: 7 września 04, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oświetlenie !!! PILNE

Postautor: kuba!!! » 21 marca 05, 09:38

Radzilbym Ci raczej zestaw Hagen Flora Glo i Life Glo

tak to wersja dla bogatych :D ja proponuje zakup swietlowek philipsa tl-d master 865
to jest swietlowka o barwie zimnej(niebieska) 6500'K
Kornelia,
akwarystyka to hobby dla cierpliwych. wiec pozostaje czekac az same zejdą.
Nie potrzebnie dałas AlguMin ten środek szkodzi bardziej rośliną niż glonom.
Reasumując.
musisz poczekac aż akwarium dojrzeje i wtedy problem powinien zniknąć.


POZDRAWIAM.
Obrazek

Awatar użytkownika
Suonko
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 509
Rejestracja: 4 lutego 05, 15:48
Lokalizacja: Gdynia

Re: Oświetlenie !!! PILNE

Postautor: Suonko » 21 marca 05, 10:12

Kornelia pisze:Jak chodzi o przerybienie to raczej chyba nie możliwe (2 glonojady ok 9 i 7cm, 4 gurami- 2cm , 2 ramirezki-1,5cm, 6 kakadu - od 1,5 - 3 cm).


Chyba trochę przesadziłaś z ilością pielęgniczek ... W takim akwa 8 pielęgniczek i do tego w dwóch gatunkach ... Będziesz miała kłótnie i to dość często ... Zobaczysz zresztą przy pierwszym tarle :lol: :twisted:

Kornelia pisze:Poziom NO2 i NO3 - szczerze mówiąc nie mierzyłam ale akwa jest stosunkowo młode (2 tyg).
A jak chodzi o dojście światła dziennego to raczej trudny bo akwa stoi praktycznie w szawce. A glony powstają i to znacznie - do wody wlałam AlguMin - i to jest jedyny środek chemiczny jaki wlałam do wody. CO2 - dopiero w drodze więc nie mam.
Więc myślę ze to od świetlówek - dlatego pytam jaki zestaw będzie najlepszy?


A ja myślę, że z kilku przyczyn na raz:
1. Akwa jest młode i jeszcze się nie ustaliła w 100% równowaga
2. Standardowe oświetlenie (pewnie świetlówki Piły) nie jest zbyt ciekawe - ja akurat jestem na etapie wymiany świetlówek. Mój wymyślony zestaw to PowerGlo (ten już jest), LifeGlo i FloraGlo (przebudowa pokrywy jest w trakcie zaawansowanych planów i przygotowań).
3. Być może też ma tu przyczynę zawartość NO2 i NO3 - chociaż niekoniecznie.

Wg moich obserwacji skutecznym środniem na glony z Tetry jest Algizitt, te słabsze są za słabe. Ale trzeba pamiętać, że poczynając od Algizitu są to silne środki i nie można ich przedawkować, bo może się to skończyć niewesoło dla ryb.
Pozdrowienia - Suonko, Witek i Michalina oraz Zielone 112L

Awatar użytkownika
ciosek
Fish Master
Fish Master
Posty: 1385
Rejestracja: 21 maja 04, 09:40
Lokalizacja: Chełm

Re: Oświetlenie !!! PILNE

Postautor: ciosek » 21 marca 05, 14:24

eee tam od razu chemią w glony... takie średnie rozwiązanie wg mnie. Można ich się pozbyć np przez częstsze podmiany wody, uważac aby nie przekarmic, odmulac czesto dno, zastosowac niezle swietlówki, i ciut ograniczyc oswietlanie, do tego przy nitkowatych mozna sie pokusic o reczne usuwanie glonów, często nie trzeba stosować chemii (wg. mnie to ostatecznosc)

Suonko, może tutaj koleżanka czeka aż jej sie parki dobiorą (mam nadzieje ze tak jest) bo w przeciwnym wypadku, to moga spelnic sie twoje przypuszczenia :/

Awatar użytkownika
Suonko
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 509
Rejestracja: 4 lutego 05, 15:48
Lokalizacja: Gdynia

Re: Oświetlenie !!! PILNE

Postautor: Suonko » 21 marca 05, 14:30

ciosek pisze:Suonko, może tutaj koleżanka czeka aż jej sie parki dobiorą (mam nadzieje ze tak jest) bo w przeciwnym wypadku, to moga spelnic sie twoje przypuszczenia :/


Chyba, że Kakadu :lol: Ale one są haremowe ;)
Bo Ramirezki są tylko 2 ;) i myślę, że będą zaszczute przez Kakadu ... Chociaż może się mylę ... Ja mam 2 parki i uważam, że o jedną za dużo ... W czasie tarła strasznie gonią się nawzajem i rozstawiają wszystkie ryby po kątach :twisted:
Pozdrowienia - Suonko, Witek i Michalina oraz Zielone 112L

Awatar użytkownika
Kornelia
Ryba
Ryba
Posty: 101
Rejestracja: 27 lutego 05, 23:30
Lokalizacja: Zabrze

Re: Oświetlenie !!! PILNE

Postautor: Kornelia » 21 marca 05, 15:50

Z kakadu mam 1 samca i on jest największy napewno jedną samice bo już miała gniazdo a reszta nie określona bo za małe dowiedziałam się ze kakadu lubi dużo panienek i dlatego kupiłam. A ramirezki są tylko 2 i też maleństwa - mam nadzieję ze parka, Jak zaczną walczyć ze sobą to przełorze do drugiego akwa 30l - chyba wystarczy na 2 ramirezki??

A AlguMin wlałam raptem 10 ml - czy za dużo??
czekam na odpowiedzi

Awatar użytkownika
kuba!!!
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1880
Rejestracja: 7 września 04, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oświetlenie !!! PILNE

Postautor: kuba!!! » 21 marca 05, 17:02

jak juz pisałem to wszysdko dlatego ze akwa jest nie dojrzałe i z tego te całe klopoty.
Do tego Kornelia dodała ten anty glon.
Reasumując. Zmien swietlówki na philipsa, napisz jaki masz filtr jak sie da to mozesz zwir amonowy wrzucic, glony usuwaj recznie, nie dodawaj antyglonu i czekaj, czekaj i
jeszcze raz czekaj.

Pozdrawiam.
Obrazek

Awatar użytkownika
Kornelia
Ryba
Ryba
Posty: 101
Rejestracja: 27 lutego 05, 23:30
Lokalizacja: Zabrze

Re: Oświetlenie !!! PILNE

Postautor: Kornelia » 21 marca 05, 22:20

Czekać - ale mój piaskowiec zielenieje :( a był taki śliczny biały, no dobra chyba sie z tym pogodzę :) świetlówki zmieniłam na flora glo i life glo i zobaczymy jaki bedzie efekt.
Dzięki pozdrawiam Kornelia

A co do filtra to mam fluval 3 plus - ale własnie kupuję (a raczej zbieram) na Filtr kubełkowy AquaMax Proffesional. Ewentualnie inny kubełkowy. :) - to jeszcze się zobaczy.

Awatar użytkownika
kuba!!!
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1880
Rejestracja: 7 września 04, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oświetlenie !!! PILNE

Postautor: kuba!!! » 22 marca 05, 09:19

ale mój piaskowiec zielenieje

piaskowce zatwardzają wode, wiec powinnas go z wyjąc z akwa.
Obrazek

Awatar użytkownika
Kornelia
Ryba
Ryba
Posty: 101
Rejestracja: 27 lutego 05, 23:30
Lokalizacja: Zabrze

Re: Oświetlenie !!! PILNE

Postautor: Kornelia » 22 marca 05, 19:37

Twardość wody jest na poziomie 6-7.
W tym 30 l tez mam piskowca i to od 2 lat i woda ma ciągle tą sama twardość - więc nie wiem czy piaskowce maja taki duży wpływ na twardość.
:) Ale to chyba nie temat na ten dział :)
Pozdrówka Kornelia
A temat uważam za zakończony wybrałam świetlówki Flora i Life Glo - a co dalej będzie się działo najwyżej napisze.
112l - filtr JBL CristalProfi 250, oswietlenie: floraglo+lifeglo, CO2, deszczowina, kamień napowietrzający, grzałka aqnael150
30l -welonka

Wróć do „Sprzęt”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 90 gości