BIO-BALLS czy warto ??

Awatar użytkownika
raf74
Ikra
Ikra
Posty: 15
Rejestracja: 21 stycznia 05, 09:33
Lokalizacja: Częstochowa

BIO-BALLS czy warto ??

Postautor: raf74 » 1 marca 05, 11:32

Zastanawiam się nad włożeniem do filtra zaraz za gąbkę, a przed ceramikę trochę bio-ballsów (0,5-1 koszyk). Podobno są dobre jako wkład biologiczny i zarazem łatwo się je płucze (dlatego przed ceramikę).
Na sieci opinie na temat są dosyć zróżnicowane, dlatego prosiłbym użytkowników o opinie.

Ps. Filtr to fluval 104 kubełek w akwa 112l
112l fluval 104, 8 neonki innesa, 1 neonek czarny, 3 kardynałki, 1 brzanka sumatrańska (nemo :D), 2 glonojady(zbrojniki), 1 kirysek i 4 danio tęczowe, 2 ramirezki, 1 gupik i 1 czarna molinezja, 2 kosiarki

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: BIO-BALLS czy warto ??

Postautor: Dave » 1 marca 05, 17:49

Ja jestem za bio ballsami.


Mozecie mi pomoc? Mam tylko dwa 1,5 l koszyki w filtrze kaskadowym. Jakie dc wklady. Wiem, ze na poczatku najlepiej 4 cm wysokosci gabki ( gabke mam juz w zespole przelewowym), ale zostaje jeszcze 9 cm innych wkladow. Moze te liczby sa smiesznie male, ale komora filtracyjna jest bardzo dluga i sszeroka, ale niezbyt wysoka. Komora filtracyjna ma ok. 25 cm dlugosci, 8 cm szerokosci i 14 cm wysokosci i jet podzielona na na diwe czesci koszyczkami. Musze tez dac torf. Mam ph 7,5, a zakladam czarne wody, wiec chcialbym utrzymac stabilne 6,5 ph. Wiec ile cm3 mam dac torfu. Pod tofem chcialby dac 4 cm bioballi, potem potrzebna ilosc torfu i reszte wypelnic rurkami ceramicznymi. Jak ulozyc wklady? CZy sposobem piewszym:
Obrazek
Czy drugim?:
Obrazek
Z gory dziekuje za pomoc.
Ostatnio zmieniony 2 marca 05, 17:39 przez Dave, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
kuba!!!
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1880
Rejestracja: 7 września 04, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: BIO-BALLS czy warto ??

Postautor: kuba!!! » 2 marca 05, 12:54

Dave,
ja bym proponowal rozwiązanie nr.1 (przeplyw bedzie wtedy rownomierny).
Zamiast gąbki w filtrze zastosuj pre-filtr, a wtedy bedziesz mogl dac wiecej np.bioball-i
Obrazek

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: BIO-BALLS czy warto ??

Postautor: Dave » 2 marca 05, 17:35

Co to jet pre-filtr? Czy to jest wypelnienie rurki przez ktora wplywa woda gabka, czy zaostosowanie oddzielnego filtra mechanicznego. A co z torfem? Ile go dac, by utrzymywal stale ph 6.5? Wiem, ze nie mozna tego tak dokladnie powiedziec, ale chce chociaz mniec pewne zarysy ile go dawac?

Mam jeszcze jedno pytanko: Slyszalem, ze rurki ceramiczne w pewnien sposob zatwardzaja wode. Czy to prawd?

PS. W czym lepiej rozwijaja sie bakterie nitryfikacyjne w ceramice, czy biobalach?

[ Dodano: 2005-03-02, 17:40 ]
Jak rysunki nie dzialaja to klikajcie "Odswiez", az sie wlacza. U mnie raz sie laduja, raz nie.

Awatar użytkownika
dadi321
Ryba
Ryba
Posty: 177
Rejestracja: 24 lutego 05, 23:29
Lokalizacja: sosnowiec

Re: BIO-BALLS czy warto ??

Postautor: dadi321 » 3 marca 05, 00:05

dla bakterii wszystko jedno ważna jest tylko powierzchnia im większa tym lepiej a najlepiej zrobić sobie denitrator koszt mały a efekty zaskakujące

Awatar użytkownika
kuba!!!
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1880
Rejestracja: 7 września 04, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: BIO-BALLS czy warto ??

Postautor: kuba!!! » 3 marca 05, 10:48

no Dave byles blisko :D jest to gąbka ktorą zakłada sie na rurke zasysającą.
ilość torfu bedzie zalezec chyba od TW.
ja nie słyszałem aby ceramika zatwardzała wodę.
Obrazek

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: BIO-BALLS czy warto ??

Postautor: Dave » 3 marca 05, 14:24

No to wypelnie zespol rzelewowy gabka. Mysle, ze jesli na wlot zalozy sie gabke to tylko czesc lezaca bezposrednio w poblizu wlotu bedzie czyscic wode, przez reszte gabki woda nie baedzie przeplywac. Co do torfu to kupie dokladny test Tropicala, bo jest tani i ma 200 testow i bede sprawdzal wciaz ph dodajac stopniowo torf. Kiey zatrzyma sie na 6.6 lub 6.8 to przestane dodawc torf poczekam, az zatrzyma sie na 6.4. Potem wszystko ustawie sposobem I.

Mam ostatnie pytanie: Ile bedzie mnie kosztowac wypelnienie filtra tofem, biobalami i ceramika. Pol koszyka mam juz zajete. Nie chodzi mi o najlepsze firmy, moga byc srednie lub najtansze.

Awatar użytkownika
Suonko
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 509
Rejestracja: 4 lutego 05, 15:48
Lokalizacja: Gdynia

Re: BIO-BALLS czy warto ??

Postautor: Suonko » 3 marca 05, 15:14

Sprawdź ceny Filtusa. Przeciętnie za kartonik wkładu płaci się 10-15 zł.
Torf to koszt ok 10 zł (za granulat, który jest ponoć dużo lepszy), Bioball możesz zastąpić Ceramiką Bio (ok 15 zł). Ewentualnie zastanów się nad keramzytem (w OBI 1L kosztuje około 3zł i wystarczy Ci pewnie na 2 lata ;) )
Pozdrowienia - Suonko, Witek i Michalina oraz Zielone 112L

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: BIO-BALLS czy warto ??

Postautor: Dave » 3 marca 05, 17:10

Z biobali nie zrezygnuje. Kupie, je tak, jak mowilem 0,5 koszyka. A ten kermazyt to uzyteczna rzecz? Skoro taki tani, i niby dobry to czemu tak malo osob go stosuje? Jesli gorszy od biobali lub ceramki to trudno, zacisne pasa, ale kupie cos dobrego.

Awatar użytkownika
Suonko
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 509
Rejestracja: 4 lutego 05, 15:48
Lokalizacja: Gdynia

Re: BIO-BALLS czy warto ??

Postautor: Suonko » 3 marca 05, 17:23

Keramzyt to wypalana glinka. To jest bardzo porowaty materiał, który można zastosować zamiast zwykłej ceramiki lub BioBalli.
Generalnie wydaje mi się, że nie ma sensu wstawiać do filtra i ceramikę, i BioBalle, bo zasada działania jest taka sama. A zamiast tego można użyć Keramzyt, który jest tańszy, a jest tak samo dobrym siedliskiem dla bakterii nitryfikacyjnych.

Osobiście na razie mam 2 koszyki BioCeramiki, ale jak będę wymieniać ceramikę, to zamiast niej wrzucę keramzyt o małej granulacji.

Poszperaj na allegro, tam jeden gość pisze, że używa keramzytu od lat z bardzo dobrym skutkiem.
Pozdrowienia - Suonko, Witek i Michalina oraz Zielone 112L

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: BIO-BALLS czy warto ??

Postautor: Dave » 3 marca 05, 20:16

Dzieki, Suonko!

Zastosuje jednak: 500 ml torfu, 1000 ml ceramki bio (lub bibali), 1000 ml zeolity i resze wypelnie gabka (jesli cos zostanie. Role filra mechanicznego bedzie pelnil pre filtr. Moze jednak dam pod wklady bio troche gabki, aby mi bakterie zbyt szybko nie obumieraly.

Awatar użytkownika
dadi321
Ryba
Ryba
Posty: 177
Rejestracja: 24 lutego 05, 23:29
Lokalizacja: sosnowiec

Re: BIO-BALLS czy warto ??

Postautor: dadi321 » 3 marca 05, 23:50

bakterie obumieraja przy myciu wkładów jak bedziesz to robił rzadko to bedzie ok tak że warto mieć dobry prefiltr żeby wkłady bio czyścic rzadko a co do ph nigdy nie utrzymasz ph na stałym poziomie gdyż jest ono zależne od nasycenia wody co2 a jak wiadomo rosliny w dzien go pobierają a w nocy wydalają ja mam w akwa komputer ph wiec zmiany widze na biezaco i dochodzą one nawet do 0,6 poza tym na ph ma wpływ twardosc wody jak dożo masz roslin i w jakiej są kondycji i wiele innych tak że ilość torfu musisz dobrac eksperymentalnie do własnych potrzeb co do keramzytu to jest on stosowany w akwarystyce od niedawna przez co jeszcze nie jest zbyt popularny ale wydaje się byc dobrym materiałem a bakterie osiedlają się na wszystkim ważne aby powierzchnia była jak najwieksza przecież bio bale to plastik a ich budowa jest taka aby miały jak największą powierzchnię

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: BIO-BALLS czy warto ??

Postautor: Dave » 4 marca 05, 18:12

Moze odchodze od tematu (w koncu jest o wkladach), ale mam pewne pytanie: Co myslicie o zeolicie? Jest dosc tani, ma chyba najwieksza powierzchnie, ze wszystkich wkladow (dobry zeolit o objetosci lyzki kuchennej ma powierzchnie woch biosk pilkarskich, dlatego jest dobrym katalizatorem) i podobno obniza NO3 prawie tak dobrze, jak zwirek amonowy, ktorego nie zastosuje, bo mnie nie stac na ciagle jego wymiane. Co o tym myslicie?

Awatar użytkownika
dadi321
Ryba
Ryba
Posty: 177
Rejestracja: 24 lutego 05, 23:29
Lokalizacja: sosnowiec

Re: BIO-BALLS czy warto ??

Postautor: dadi321 » 4 marca 05, 20:36

zeolit tani no cóz ja za 3litry płaciłem 60zł ale rzeczywiście jest to świetny materiał filtracyjny i z azotanami nie mam problemów są nie mierzalne tzn testy wykazują zero

Awatar użytkownika
KozA69
Narybek
Narybek
Posty: 35
Rejestracja: 3 kwietnia 05, 21:38
Lokalizacja: Radom

.

Postautor: KozA69 » 7 maja 05, 23:14

Dobra, karmazyt można kupić w OBI a ten zeolit gdzie?? I w jakiej to jest postaci??
KozA69
60L
6neonów innesa, 4black molly, miecz, petnik karłowaty - parka, ślimak, 2 małe kosiarki, harem bojków (przeludnienie pełną gębą :)
TwO-18'n, TwW-4'n, pH-7,0

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 87 gości