BIMBROWNIA ;)

Awatar użytkownika
Sony
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 24 lutego 05, 12:17
Lokalizacja: Zamość

BIMBROWNIA ;)

Postautor: Sony » 24 lutego 05, 12:27

Witam!!!
Mam zamiar "dotlenić" troche akwarium CO2 przy pomocy bimbrowni, ale nie wiem do końca w jaki sposób go wprowadzić bo chodzi mi po głowie kilka opcji.
1. Mogę podłączyć bimbrownie pod filtr używając zaworka tak, że O2 i CO2 będą dostarczane do akwa przez jeden wylot
2. Mogę podłączyć bimbrownie pod bezpośrednio pod filtr, a tlen podawać przy użyciu pompki i kamienia napowietrzającego
3. Mogę podłączyć bimbrownie pod kamień napowietrzający, a filtr zostawić w spokoju
Chciałbym się dowiedzieć, który sposób jest najlepszy, czy może ma ktośjeszcze inne?

Awatar użytkownika
Dolphineq
Ryba
Ryba
Posty: 255
Rejestracja: 25 grudnia 04, 10:01

Re: BIMBROWNIA ;)

Postautor: Dolphineq » 24 lutego 05, 13:10

Witam. ;)

Co do 3 pytania, to chyba masz na myśli dyfuzor. Jeżeli tak , to lepszym rozwiązaniem jest zrobienie go ze strzykawki i korka. Z tego co mi wiadomo to ten sposób jest wydajniejszy. Możesz również użyć górnej części butelki po napoju. Sposobów jest wiele. ;)

Pozdrawiam. ;)
112L Morskie
1xpf 1000, 1 x aquszut 750/h, Miniflotor + hailea 2204, 150W HQI, LR 13kg

Awatar użytkownika
Sony
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 24 lutego 05, 12:17
Lokalizacja: Zamość

Re: BIMBROWNIA ;)

Postautor: Sony » 24 lutego 05, 13:22

Dzięki za odpowiedź ale mógłbyś mi to bliżej opisać? Wiem, że niektórzy podłączają wężyk pod górną część ściętej butelki żeby CO2 lepiej rozpuszczał się w wodzie. Robie to pierwszy raz więc chciałbym zasięgnąć waszej rady.

Awatar użytkownika
Dolphineq
Ryba
Ryba
Posty: 255
Rejestracja: 25 grudnia 04, 10:01

Re: BIMBROWNIA ;)

Postautor: Dolphineq » 24 lutego 05, 14:05

Ekspertem jezeli chodzi o bimbrownię nie jestem, ale najlepszym sposobem jest strzykawka z korkiem. Wyjmujesz z niej tłok, który służy do wstrzykiwania płynu i w to miejsce wkładasz korek. Tak to w przyblizeniu wygląda. Przynajmniej tak mi się wydaje. ;). Jeżeli to coś pomoże, to umieszczam zdjęcie takiego dyfuzora.

http://www.jasiop.republika.pl/tmp/strz.jpg

Pozdrawiam. ;)
112L Morskie
1xpf 1000, 1 x aquszut 750/h, Miniflotor + hailea 2204, 150W HQI, LR 13kg

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: BIMBROWNIA ;)

Postautor: Dave » 24 lutego 05, 15:28

Najlepsza jest opcja 1 i 3. Ale ja wybralbym 3, bo z "jednyka" jest za duzo roboty.

Awatar użytkownika
aajaa
Ryba
Ryba
Posty: 256
Rejestracja: 23 lutego 05, 15:29
Lokalizacja: W-wa

Re: BIMBROWNIA ;)

Postautor: aajaa » 24 lutego 05, 21:04

Akwarystyka słodkowodna -> Poradnik dla poczatkujacych akwarystow3. Własna bimbrownia.
JAK TO ZROBIÆ?
Bardzo prosto. Potrzebne są 2 butelki, jadna ok 1,5 litra druga 0,5 litra, rurka taka jak do napiwietrzacza i jakis dyfuzor(w moim przypadku dałem zwykła kostke do napiwietrzania ale nie jest to najlepsze rozwiazanie gdyż co2 nie rozpszcza sie całkowicie wodzie)
JAK TO POSKŁADAÆ
z butelek odkręcamy zakrętki.W jednej (tej od butelki 1,5 litra) robimy jedną dziurke takiej srednicy co by wężyk wchodził ale nie był za lużno w drugiej zakretce od butelko mniejszej robimy 2 takie same dziury jak w pierwszej butelce.Po zrobieniu dziur wkładamy do nich węzyki.Z duzej butelki idzie jeden węzyk do małej butelki a z niej wychodzi drugi wezyk do dyfuzora.teraz trzeba uszczelnic wejscia rurek do butelek.Powinno sie to zrobic silikonem akwarystycznym. Ja zrobiłem to silikonem sanitarnym a wszytko oblałem kropelką Zestaw po wyschnieciu jest gotowy do uzycia!!!!
ZACIER
składniki:
-ciepła przegotowana woda(nie wrzątek ale można go schłodzić zimna wodą tak żeby był w miarę ciepły),
-cukier ,
- drożdże.

wlewamy do większej butelki wode (mniej niz połowe) dosypujemy cukru i wżycamy po kawałku drożdze mieszamy to i po pół godzinie powinna sie zacząc reakcja i wytważanie co2

WAŻNE
Do małej butelki nalewamy zimnej wody do około połowy rurka z zacieru powinna być pod woda a ta która idzie do dyfuzora powinna zbierać gaz z nad powierzchni wody. Po mniej więcej półgodzinie zobaczycie ze z rurki od dyfuzora wychodzą bąble i to jest właśnie upragniony CO2.

Awatar użytkownika
dadi321
Ryba
Ryba
Posty: 177
Rejestracja: 24 lutego 05, 23:29
Lokalizacja: sosnowiec

Re: BIMBROWNIA ;)

Postautor: dadi321 » 24 lutego 05, 23:39

jestem tu nowy ale mam pewne doswiedczenia z bimbrownią radzę na poczatek dac niewiele drożdży bo ja przy pierwszym razie przesadziłem i miałem drożdże w zbiorniku poniewaz zacier tak się zapienił że przez butelkę z wodą dostał się do zbiornika ,druga sprawa dyfuzor wprawdzie teraz uzywam oryginalnego z jbl ale dobre rezultaty dawał mi dzwon zrobiony z pokrywki od dezodorantu najlepiej zeby była przezroczysta odwiercałem w niej małą dziurkę w która wkładałem przyssawkę np od filtra i juz mi sie to trzymało szyby teraz do srodka podprowadzałem dwie rurki jedna z co2 a druga z wodą wylotową z filtra prąd wody potrafił rozprowadzic naprawdę bardzo duże ilości co2 i proponuję zastosowac jako bimbrownie butelkę o pojemności 5l chodzi znacznie dłużej i mniejsze ryzyko że coś sie pzredostanie do akwarium

Awatar użytkownika
Sony
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 24 lutego 05, 12:17
Lokalizacja: Zamość

Re: BIMBROWNIA ;)

Postautor: Sony » 25 lutego 05, 10:17

Dzięki za podpowiedzi, ale mam jeszcze jedno pytanko. Wpadł mi do głowy pomysł, ale nie wiem czy będzie dobry. Mianowicie pomyślałem, żeby jako dzwon zastosować połowe skorupy kokosa. Wywiercić w nim na górze dziurkę i włożyć wężyk odprowadzający CO2, a wężyk doprowadzający umieścić pod kamieniami z wylotem pod orzechem. Będzie chyba lepiej weyglądało niż butelka czy strzykawka w akwarium, ale nie wiem czy oprócz wyglądu będzie nadawało się jako dzwon. Co o tym myślicie.
I chciałem jeszcze zapytać odnośnie tej strzykawki z korkiem czy CO2 będzie przedostawał się przez niego i czy to zwykły korek np z wina ;) czy jakiś specjalny.

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: BIMBROWNIA ;)

Postautor: Dave » 25 lutego 05, 17:44

Mysle, ze ten kokos bedzie ladnie wygladal i bedzie dzialal calkiem sprawnie. Jak nie chce ci sie kombinowac to daj po prostu kamien napowierzajacy, jako dyfuzor.

Awatar użytkownika
Sony
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 24 lutego 05, 12:17
Lokalizacja: Zamość

Re: BIMBROWNIA ;)

Postautor: Sony » 25 lutego 05, 19:55

Wielkie dzięki za pomoc, spróbuje coś pokombinować z tym kokosem i jak wyjdzie mi w miare to się pochwale rezultatami. Może spróbuje zainstalować kamień pod kokosem.

[ Dodano: 2005-03-07, 10:42 ]
Jako, ze mam kilkudniowy narybek nie kombinowałem z kokosem bo prawdobodobnie ma w nim swoją główną siedzibę i wybrałem najprostsze rozwiązanie. Zastosowałem kamień napowietrzający, który umieściłem pod wylotem filtra co powinno lepiej rozprowadzic CO2, poza tym zrobiłem podwójną "porcję" wsadu do bimbrowni w dwóch 5 - litrowych butelkach. Dałem troche za mało wody w drugiej butelce dlatego CO2 dopiero na drugi dzień dodarł do akwarium, ale teraz zasówa jakby miało motorek :lol:

Wróć do „Sprzęt”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 64 gości