Pytanka

ketrab
Narybek
Narybek
Posty: 20
Rejestracja: 12 lutego 05, 14:56

Pytanka

Postautor: ketrab » 12 lutego 05, 15:08

Witam!
Jestem nowy w temacie akwarystyki i mam 3 pytanka.
1) Posiadam swietlowke 6W Philipsa. Czy jest ona wystarczajaca na akwarium 73 litrowe oraz czy mozna umiscic ja z boku akwarium? Nie wiem czy maja tak wszystkie akwaria, ale gdy patrze na boczna szybe mojego akw od wewnatrz, wsystko sie w niej odbija i swietlowki tej w gole nie widac-tak wiec ryby moze tez nie beda sie jej baly itp :)
2) Kupilem filtr Aqa Szut Super-Mini 360 ( http://www.aquaszut.pl/polish/index_pl.html ) - czy musi on byc wlaczony 24h/dobe? W sklepie sie dowiedzialem ze sam bede widzial jaka jest woda i wtedy najwyzej mam wlaczac. Wolalbym go przynajmniej na noc i wtedy gdy nie ma nikogo w domu wylaczac...
3) Filtr ten ma wezyk, ktory wg instrukcji mozna podlaczyc w 2 miejsca (na wlot powietrza lub nasadke napowietrzajaca)-nie stwierdzono tam jednak jaka jest roznica gdzie sie go podlaczy-moze ktos tutaj mi ja wskaze :)
Dzieki!

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: Pytanka

Postautor: Dave » 12 lutego 05, 15:59

6 W na 73 l!!! Ja mam 120 W (60 W + odblysniki), a to jest norma. Na twoje akwa powinienes miec minimum 35W. Gdy sie patrzy na boczna szybe to bezposrednio nigdy nie widac swietlowki. Filtr MUSI BYC WLACZONY 24/h!!! :zly: Gdy bedziesz go czesto wylaczac to nigdy nie usadowia sie w nim bakterie nitryfikacyje odpowiedzialne za rozklad substancji trujacych dla ryb. Jesli bedziesz wylacac, wciaz filtr to koniecznoscia bedzie wymienanie wody 50 %, co drugi dzien co bedzie niekorzystne dla akwarysty i jego pupili.

Awatar użytkownika
august8
Ryba
Ryba
Posty: 270
Rejestracja: 1 czerwca 04, 11:33
Lokalizacja: Andrychów

Re: Pytanka

Postautor: august8 » 13 lutego 05, 19:28

oj nie chce sie forum poczytać był już post o tym czy filtr można wyłączać
odp. NIE
Dave ma racje 35W to min do twojego jeśli chcesz żeby rośliny ci dobrze rosły
a co do umieszczenia oświetlenia widziałeś chyba jak słońce świeci z góry jeśli sie nie myle :wink:
co do powietrza to rużnicy chyba żadnej nie ma może ilość powietrza jaką ompa pobiera ale to jest nie istotne byle by coś podawało.
Pozdowienia.
ps. poczytaj sobie forum dowiesz sie wielu sennych żeczy

ketrab
Narybek
Narybek
Posty: 20
Rejestracja: 12 lutego 05, 14:56

Re: Pytanka

Postautor: ketrab » 13 lutego 05, 21:23

Co do wylaczania filtra to juz widzialem odpowiedzi,ale liczylem, ze uslysze cos innego,bo jednak "sily wyzsze" nie pozwalaja na calodobowa jego prace :wink:
Co do swietlowki to jednak zaloze chyba jakas ok 20W.Mam nadzieje ze tez nie bedzie to straszne wykroczenie...no chyba ze znajde jakas 30 ale w miare mala :)

michal111
Ryba
Ryba
Posty: 342
Rejestracja: 7 grudnia 04, 16:55

Re: Pytanka

Postautor: michal111 » 13 lutego 05, 21:39

ketrab, Jak Ci na roślinach nie zależy :| Tylko pamiętaj, że przy tej świetlówce możesz mieć tylko nnieliczne rośliny ;]

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: Pytanka

Postautor: Dave » 14 lutego 05, 07:44

Co do wylaczania filtra to juz widzialem odpowiedzi,ale liczylem, ze uslysze cos innego,bo jednak "sily wyzsze" nie pozwalaja na calodobowa jego prace


A kto Ci nie powzala na wlaczanie 24 h na dobe filtra. Dobry filtr jest bardzo cichy. Swojej kaskady FZN-3 wcale nie slysze, w nocy czasem sie boje czy sie nie popsula, bo nie wydaje zadnego dzwieku.

ketrab
Narybek
Narybek
Posty: 20
Rejestracja: 12 lutego 05, 14:56

Re: Pytanka

Postautor: ketrab » 14 lutego 05, 08:58

Ktos w domu boi sie zebysmy wszyscy z dymem nie poszli... :zly:
A na roslinkach mi bardzo zalezy... chyba w takim razie kupie jednak jakas wieksza. Ale czy taka zwykla moze byc? W zklepie zoo specjalne dla roslin i rybek sa cholernie drogie :?

michal111
Ryba
Ryba
Posty: 342
Rejestracja: 7 grudnia 04, 16:55

Re: Pytanka

Postautor: michal111 » 14 lutego 05, 09:41

cholernie


Jeśli tto przekleństwo to złamałeś regulamin :wink:

Ktos w domu boi sie zebysmy wszyscy z dymem nie poszli...


Czy ktoś poszedł z dymem przez filtr do akwarium ;]

:?:
chyba w takim razie kupie jednak jakas wieksza. Ale czy taka zwykla moze byc?


Jak lubisz mieć glony poza tym nawet 15W akwarystyczna świetlówka jest lepsza od 30W zwykłej śietlówki [na bazie swoich doświatczeń]

W zklepie zoo specjalne dla roslin i rybek sa cholernie drogie


No jak poszedłeś do marketu najlepiej kupić w malutkim sklepiku :mrgreen:

ketrab
Narybek
Narybek
Posty: 20
Rejestracja: 12 lutego 05, 14:56

Re: Pytanka

Postautor: ketrab » 14 lutego 05, 10:09

Czy ktoś poszedł z dymem przez filtr do akwarium ;]

Mi tego mowic nie musisz :|

Wiec jak radzicie? Nie kupowac tej swietlowki 35W zwyklej tylko akwarystyczna? Naprawde roznica jest taka duza? A jeszcze przy okazji pytanko-aby roslinki ladnie sie rozwijaly,to kiedy swiatlo musi byc wlaczone?

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: Pytanka

Postautor: Dave » 14 lutego 05, 10:09

Cytat:
W zklepie zoo specjalne dla roslin i rybek sa cholernie drogie


No jak poszedłeś do marketu najlepiej kupić w malutkim sklepiku


Ja tez NIGDY nie kupuje sprzetu w duzych sklepach. Najtaniej jest zawsze w sklepach na odludziu. Sprzet wszedzie taki sam, a jedynie ceny sie roznia.

Awatar użytkownika
august8
Ryba
Ryba
Posty: 270
Rejestracja: 1 czerwca 04, 11:33
Lokalizacja: Andrychów

Re: Pytanka

Postautor: august8 » 14 lutego 05, 23:06

co do godzin to jak wiedno sie robi wtedy oświetlasz akwa nie ma ustalonej godziny ja np włączam o 10 i idzie sobie 12 godzin
co do czasu oświetlania dla roślin to min to 10 godz.
A co do tego nieszczensnego filtra to wyłączenie np na godzine powoduje rozwój trujących substancji i możesz zapomnieć o dobrej jakości wody.
Także filtra nie wolno wyłączać i tyle, a jak masz zamiar tak robić to go wywal odrazu mniejsze zło, albo czyszczenie po każdym wyłączeniu wybór należy do ciebie.
No i nie słyszałem nigdy żeby sie komuś filtr zapalił :mrgreen:
pozadrowienia :ok:

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: Pytanka

Postautor: Dave » 15 lutego 05, 07:02

Zeby sie filtr zapali to chyba nie mozliwe. Przeciez woda go non stop chlodzi, wiec silnik nie moze sie przegrzac. Ny chyba, zeby go wlaczyc bez wody, to silnik szybkoby sie spalil i moglby zrobic spiecie w instalcji elektycznej Ale najwyzej spaliby sie jeden korek.

Wróć do „Sprzęt”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 79 gości