co z tym zrobic ?

Awatar użytkownika
ptaku2020
Ryba
Ryba
Posty: 147
Rejestracja: 6 kwietnia 09, 12:30

co z tym zrobic ?

Postautor: ptaku2020 » 6 maja 09, 14:39

mam akwarium 24l (45x20x26.5),filtr AquaEl FAN Mini,jarzeniówkę 13W z oprawką no i grzałkę ale niestety bez termostatu.czy zakładać nowy zbiornik ze zwykłą czy koniecznie kupić nową z termostatem ?

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: co z tym zrobic ?

Postautor: Doody » 6 maja 09, 15:07

Grzałki z termostatem naprawdę nie są drogie, a spokój święty :-)
440l - Roślinne

Awatar użytkownika
ptaku2020
Ryba
Ryba
Posty: 147
Rejestracja: 6 kwietnia 09, 12:30

Re: co z tym zrobic ?

Postautor: ptaku2020 » 6 maja 09, 20:47

Ale czy na start zbiornika mogę zostawić jeszcze tą starą a poźniej (na dniach) dokupię z termostatem ? będzie to miało zły wpływ na rośliny ?
Zapraszam na Dolnośląskie forum akwarystyczne http://www.dfa.net.pl

cuticura
Narybek
Narybek
Posty: 47
Rejestracja: 17 grudnia 08, 16:43

Re: co z tym zrobic ?

Postautor: cuticura » 6 maja 09, 21:24

Jeśli tylko będziesz utrzymywał optymalną temperaturę to roślinom nic się nie stanie.

pozdrawiam

Awatar użytkownika
ptaku2020
Ryba
Ryba
Posty: 147
Rejestracja: 6 kwietnia 09, 12:30

Re: co z tym zrobic ?

Postautor: ptaku2020 » 6 maja 09, 21:42

Tylko z grzałką bez termostatu ciężko jest utrzymać temperaturę i do tego w takim małym zbiorniku

Awatar użytkownika
pumba
Narybek
Narybek
Posty: 96
Rejestracja: 3 lutego 09, 21:03
Lokalizacja: Canterbury

Re: co z tym zrobic ?

Postautor: pumba » 7 maja 09, 12:52

CLICK 30 zł (z przesyłką) to nie wiele a wiadomo z termostatem nie ma paniki, osobiście kiedyś ugotowałem welony mojej dziewczyny :( więc nie ma co ryzykować.
Jeśli jest coś, co nie jest wykonalne trzeba znaleść kogoś kto o tym nie wie i to zrobi.

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: co z tym zrobic ?

Postautor: Jaro69 » 7 maja 09, 14:06

pumba pisze:CLICK 30 zł (z przesyłką) to nie wiele a wiadomo z termostatem nie ma paniki, osobiście kiedyś ugotowałem welony mojej dziewczyny :( więc nie ma co ryzykować.

I teraz wytłumacz proszę sens tego posta, bo nie wiem zbytnio o co w nim chodzi. Coś za , czy przeciw? Odradzasz, czy reklamujesz?

Bobov
Ryba
Ryba
Posty: 281
Rejestracja: 2 marca 09, 01:11
Lokalizacja: Kraków

Re: co z tym zrobic ?

Postautor: Bobov » 7 maja 09, 15:40

ptaku2020, jak zakładasz nowy zbiornik, który dopiero będzie dojrzewał to go zalej ze starą grzałką i podgrzej do 25-26 stopni i wyłącz grzałkę. Poczekaj i sprawdź co się będzie działo z temperaturą. Raczej w piwnicy nie mieszkasz żeby miała jakoś drastycznie spaść temperatura, a może się okazać, że światło Ci będzie trochę podgrzewać, a dokładniej to hamować spadek temperatury. Jaką masz temp w pomieszczeniu teraz jak jest słonecznie?
100L towarzyskie było... 70L towarzyskie stoi... 100L po restarcie LT w trakcie budowy...
kilka mniejszych na porodówki :)
a wszystko to razem ze mną mieszka w pokoju w bloku 2,20x2,60m - ciężkie jest życie wiecznego studenta hehe

Awatar użytkownika
ptaku2020
Ryba
Ryba
Posty: 147
Rejestracja: 6 kwietnia 09, 12:30

Re: co z tym zrobic ?

Postautor: ptaku2020 » 7 maja 09, 18:37

Bobov pisze:ptaku2020, jak zakładasz nowy zbiornik, który dopiero będzie dojrzewał to go zalej ze starą grzałką i podgrzej do 25-26 stopni i wyłącz grzałkę. Poczekaj i sprawdź co się będzie działo z temperaturą. Raczej w piwnicy nie mieszkasz żeby miała jakoś drastycznie spaść temperatura, a może się okazać, że światło Ci będzie trochę podgrzewać, a dokładniej to hamować spadek temperatury. Jaką masz temp w pomieszczeniu teraz jak jest słonecznie?


właśnie o taką odpowiedź mi chodziło ;) a co do temperatury to nawet nie sprawdzałem,ale teraz jest 21oC czyli pokojowa.

Awatar użytkownika
pumba
Narybek
Narybek
Posty: 96
Rejestracja: 3 lutego 09, 21:03
Lokalizacja: Canterbury

Re: co z tym zrobic ?

Postautor: pumba » 7 maja 09, 22:06

Jaro69 pisze:
pumba pisze:CLICK 30 zł (z przesyłką) to nie wiele a wiadomo z termostatem nie ma paniki, osobiście kiedyś ugotowałem welony mojej dziewczyny :( więc nie ma co ryzykować.

I teraz wytłumacz proszę sens tego posta, bo nie wiem zbytnio o co w nim chodzi. Coś za , czy przeciw? Odradzasz, czy reklamujesz?


chodziło o fakt że nie warto stresować się biegać i patrzeć kiedy trzeba wyłączyć grzałkę bo grzałka z termostatem jest na prawdę taniocha.
Jeśli jest coś, co nie jest wykonalne trzeba znaleść kogoś kto o tym nie wie i to zrobi.

Awatar użytkownika
Seraphim
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1745
Rejestracja: 26 listopada 07, 15:45
Lokalizacja: W-wa Wesoła

Re: co z tym zrobic ?

Postautor: Seraphim » 7 maja 09, 23:18

ptaku2020 pisze:ale teraz jest 21oC czyli pokojowa.

To już sama jarzeniówka podciągnie ci do 22 stopni, czyli w sumie dadzą rade rośliny.

pumba pisze:chodziło o fakt że nie warto stresować się biegać i patrzeć kiedy trzeba wyłączyć grzałkę bo grzałka z termostatem jest na prawdę taniocha.

Szczególnie taki link co dałeś...100W do 24litrów...50stopni na spokojnie :roll:
Nothing runs like a Deere.

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: co z tym zrobic ?

Postautor: Doody » 8 maja 09, 09:00

Seraphim pisze:Szczególnie taki link co dałeś...100W do 24litrów...50stopni na spokojnie :roll:

Nie wiem dlaczego wszyscy boją się dużych grzałek :-)
Tylko kwestia estetyki może mieć znaczenie.
Do podgrzania 1kg wody o jeden stopień potrzeba 4,19kJ energii (albo 1 kcal).
Przy grzaniu oporowym i całkowicie zanurzonej grzałce prawie 100% energii elektrycznej zamieniane jest na ciepło. Więc nie ma znaczenia czy grzałka 100W będzie pracowała przez minutę aby ogrzać zbiornik do zadanej temperatury, czy grzałka 25W przez 4 minuty.
Oddadzą tyle samo ciepła i pobiorą tyle samo energii elektrycznej.
Jeszcze raz powtarzam tylko estetyka może wchodzić w rachubę :-)
440l - Roślinne

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: co z tym zrobic ?

Postautor: Jaro69 » 8 maja 09, 10:48

Doody pisze:Nie wiem dlaczego wszyscy boją się dużych grzałek :-)

A ja wiem. Bo za mocna grzałka potrafi przegrzać zbiornik i to mocno. Czy dotykałeś kiedyś dopiero co odłączoną mocną grzałkę? Być może tak, ale podam Ci swoje doświadczenie z takową. Podmieniałem wodę w zbiorniku 240l, była w nim grzałka 300W, którą zapomniałem odłączyć, woda była już spuszczana i grzałka znalazła się nad powierzchnią tego co pozostało w akwarium. Widząc to natychmiast odłączyłem ją z sieci i by ostudzić chciałem włożyć głębiej do wody. Po chwyceniu jej najzwyczajniej w świecie się poparzyłem. wyobraź sobie teraz taką grzałkę w zbiorniku 50l, gdzie ona ma oddać to ciepło? Przy swojej całkowitej powierzchni jakby nie patrzeć dość? spora dawka energii. Oczywiście do wody i mimo to, że masz nastawione na termoregulatorze 25* woda może się nagrzać o 2, 3 i więcej stopni ponad nastawę. Stąd też dobór mocy grzałki do litrażu.
Co do wielkości grzałek i estetyki też się nie zgodzę. Mam w swojej kolekcji grzałkę francuskiej bodajże firmy Rena 300W, a jest ona mniejsza od 25W Aquael, obie grzałki są z termostatem.

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: co z tym zrobic ?

Postautor: Doody » 8 maja 09, 11:06

Akurat zbiornik 25l to skrajny przypadek, ale i w takim zbiorniku po odłączeniu grzałki (całkowicie zanurzonej!) temperatura nie jest w stanie podnieść się więcej niż o 1 stopień.
25 litrów wody to potrzeba dostarczenia 104,75kJ ciepła aby podnieść temp. o 1 stopień.
Żadna 100W grzałka nie ma takiej inercji aby mogła zagrozić temu baniakowi.
Spełnione jednak muszą być warunki zanurzenia i cyrkulacji wody, aby nie dochodziło do punktowego przegrzania. Oczywiście "współpraca" oświetlenia i grzałki może podnieść temp. (zwłaszcza w upalne dni) do niebezpiecznego zakresu, ale to już inna bajka.
Sama grzałka 100W (bo to rozpatrujemy) z prawidłowo działającym termostatem i w pełni zanurzona przy prawidłowej cyrkulacji wody jest bezpieczna.

[ Dodano: 8 Maj 09, 12:12 ]
Oczywiście, żeby ktoś nie pomyślał, że polecam tą grzałkę do tego baniaka!
Jest zdecydowanie za duża i 25 W to maksimum. Rozważania były czysto teoretyczne :mrgreen:
440l - Roślinne

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: co z tym zrobic ?

Postautor: Jaro69 » 8 maja 09, 11:35

Doody pisze:Sama grzałka 100W (bo to rozpatrujemy) z prawidłowo działającym termostatem i w pełni zanurzona przy prawidłowej cyrkulacji wody jest bezpieczna.

A ja dalej upieram się przy tym, że nie. Skoki temperatur wcale pozytywnie na rybach się nie odbijają, wręcz przeciwnie, niektóre gatunki przez to mogą nawet ucierpieć.
Doody pisze:Akurat zbiornik 25l to skrajny przypadek, ale i w takim zbiorniku po odłączeniu grzałki (całkowicie zanurzonej!) temperatura nie jest w stanie podnieść się więcej niż o 1 stopień.

O jeden stopień (i taka też jest dokładność termostatu) może się wahać temperatura przy odpowiednio dobranej grzałce, a nie o 4 razy mocniejszej, a jestem tego na 100% pewien, to nie przypuszczenia. Nawet u siebie mogę to sprawdzić wkładając grzałkę 50W do zbiornika 12l. Później podam wyniki.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 81 gości