Regulamin AquaForum

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Regulamin AquaForum

Postautor: Tomek83 » 28 listopada 07, 19:08

Regulamin AquaForum

I Zasady Ogólne

1. Wstęp

1. Na AquaForum usuwane lub blokowane są tematy i posty, ewidentnie naruszające netykietę, niniejszy Regulamin oraz ogólnie przyjęte zasady przyzwoitości, w szczególności wątki i posty:
a) nie na temat (tzw. Off Topic).
b) poruszające temat już poruszony na Forum w innym miejscu.
c) napisane bez większego sensu.
d) tzw. Spam.
e) ubliżające innym Użytkownikom.
f) zawierające wulgaryzmy i treści niezgodne z Regulaminem.
g) zawierające wszelkie niedozwolone treści(materiały pornograficzne, szeroko pojęte materiały „dla dorosłych”, materiały zawierające treści niezgodne z polskim prawem).
h) reklamujące fora, strony internetowe, aukcje na allegro, itp.
i) nie wnoszące nic do tematu.

2. Jako „spam” traktowane będą posty:
a) pisane tylko po to by nabić sobie licznik.
b) pisane bez większego sensu.
c) nie wnoszące niczego do omawianego tematu.
d) zawierające jedynie osobiste komentarze w stylu „podoba/nie podoba mi się”.
e) pisanie po kilka razy na ten sam temat w różnych działach.


Pamiętaj! Administratorzy i Moderatorzy Forum nie są od tego, aby uprzykrzać ludziom życie, tylko od utrzymywania porządku i wysokiego poziomu merytorycznego treści zawartych na AquaForum.

3. Jeśli dany wątek został zamknięty(wykasowany)to najprawdopodobniej jego kontynuowanie zostało uznane za bezcelowe, ponieważ:

a) zaczął on schodzić na Off Topic.
b) dalsza dyskusja stawała się bezsensowna.
c) dyskusja przeradzała się w „wojnę” pomiędzy Użytkownikami(wzajemne oskarżenia, bezcelowa kłótnia).
d) lub w jakikolwiek inny sposób naruszała Regulamin i ogólnie przyjęte zasady obowiązujące na AquaForum.

Pamiętaj! Zabawa w kotka i myszkę z Moderatorem nie popłaca. Po zamknięciu wątku, zakładanie po raz drugi i kolejny tego samego wątku po zamknięciu poprzedniego, w efekcie jedynie rozzłości Moderatorów. Zamiast pisać po raz kolejny zastanów się dlaczego Twój post został skasowany. Zawsze możesz zwrócić się z pytaniem do Moderatora poprzez PW.

2. Pytania

a) Nie zadawaj bezsensownych pytań, bądź takich, które nie mają nic wspólnego z tematyką tego Forum.
b) Nie zadawaj pytania dopóki nie skorzystałeś z opcji „Wyszukaj” na Forum. Zawsze najpierw wykaż się minimum chęci i poszukaj, dopiero gdy nie znajdziesz interesujących Cię wątków zapytaj.
c) Zastanów się czy zadając pytanie przy minimalnym wysiłku nie odpowiedziałbyś na nie sobie sam.
d) Bierz odpowiedzialność za swoje wypowiedzi i licz się ze związanymi z nimi konsekwencjami. Wycinanie postów jest niemile widziane chyba, że o edycję postu prosi Moderator.
e) Nie płacz! Akwarystyka to twarde i piękne hobby; jeśli jesteś nowy nie narzekaj jeśli ktoś odpowie Ci: "Poszukaj sam", lub że coś zrobiłeś źle/ośmieszyłeś się. Nie oczekuj, że inni potraktują Ciebie jak delikatną i wrażliwą sierotkę. Musisz umieć przyjąć krytykę jeśli na nią zasłużyłeś.
f) Nie płaszcz się i nie rób z siebie ofiary losu! Nie zadawaj pytań w stylu: "Wiem że jestem nowicjuszem i nic nie wiem...". To na pewno Ci nie pomoże. Możesz najwyżej wspomnieć że dopiero zaczynasz przygodę z akwarystyką.
g) Zadając pytanie do konkretnej osoby staraj się używać Prywatnej Wiadomości (PW), a nie Forum publicznego. Chyba, że wypowiedź ma charakter listu otwartego.
h) Nie dopisuj się do czyjegoś tematu, chyba, że chcesz zapytać o to samo.
i) Nie odgrzebuj starych tematów tylko po to, by dodać swój komentarz albo odpowiedzieć na pytanie postawione dawno temu. Odświeżanie tematu ma sens gdy chcesz dopisać coś wartościowego bądź kontynuować dyskusję na dany temat za pomocą merytorycznych argumentów.

Pamiętaj! Prywatne porachunki, należy załatwiać prywatnie, a nie na forum publicznym!

3. Kultura

a) Na AquaForum zachowanie kultury osobistej i odnoszenie się z szacunkiem do innych uczestników Forum jest wymagane. Chamstwo i ubliżanie innym będzie surowo karane.
b) Wulgaryzmy na AquaForum są zabronione.
c) Grzeczność się opłaca. Denerwowanie Użytkowników Forum i drażnienie Moderatorów - nie.
d) Dobrym zwyczajem jest podziękowanie za udzielenie odpowiedzi i poinformowanie co ona dała. Najlepiej podziękowania dla konkretnej osoby wysłać na PW.
e) Nie krzycz! Błędem popełnianym często przez początkujących Użytkowników jest używanie DUŻYCH LITER. Jest to odbierane jako niepotrzebne i niegrzeczne.

Pamiętaj! Zgodnie z ogólnie przyjętą konwencją użycie w wypowiedzi dużych liter oznacza krzyk lub co najmniej podniesienie głosu.

f) Pisząc według zasad ortografii, stylistyki, gramatyki i interpunkcji zwiększasz szacunek do samego siebie i ułatwiasz zrozumienie problemu, dzięki czemu możesz spodziewać się lepszych odpowiedzi. Pisząc wbrew tym zasadom okazujesz lekceważenie i brak szacunku do reszty społeczności Forum. Posty nieczytelne będą usuwane. Nagminne niestosowanie się do zasad polskiej pisowni naraża Cię na niepotrzebne nieprzyjemności.
g) Pisząc nie używaj kolorów zielonego i czerwonego, które są zastrzeżone dla Administracji Forum.
4. Grubym naruszeniem tak netykiety, jak i obowiązującego prawa (tajemnica korespondencji) jest wysyłanie do publicznych grup treści listów otrzymanych prywatnym mailem, bądź z zamkniętej listy dyskusyjnej, ograniczonej do pewnego grona osób, bez zgody nadawcy takiego listu.

Pamiętaj! Skrzynka PW nie jest przeznaczona do wysyłania spamu, reklam oraz treści obraźliwych. Treści takie przedstawione Moderatorowi będą powodem nałożenia na Ciebie kary.

5. Sygnatury - autopodpisy Forum nie powinny przekraczać 6 wierszy tekstu, ani 29 KB w przypadku grafiki(dozwolony jest tylko jeden obrazek). W podpisie mogą znaleźć się dowolne treści nie będące jednak reklamą, nie obrażające nikogo i zgodne z niniejszym Regulaminem. Do podpisu może być dołączony link do strony internetowej, której treść nie jest sprzeczna z ogólnie przyjętymi zasadami oraz polskim prawem. Umieszczenie w podpisie reklamy komercyjnej będzie karane.
6. Zrozumienie - jeśli czegoś nie zrozumiałeś w cudzej wypowiedzi, przeczytaj jeszcze raz, a dopiero potem zapytaj.


II Wątki

1. Dobierz odpowiedni dział Forum! - przed rozpoczęciem wątku zastanów się w jakim dziale będzie on najbardziej pasował. Zadbaj o to aby nie został on potraktowany jak Off Topic.
2. Tytuł postu - powinien być czytelny dla wszystkich, a nie tylko dla Ciebie, ściśle sprecyzowany, wyraźnie mówiący o zawartości wątku. Pomoże to innym zorientować się na Forum.
3. Nie usiłuj skierować na siebie uwagi innych tworząc posty z tytułem w stylu: "PILNE !!!", „pomocy”, „help”, itp. Denerwuje to tylko ludzi, zwłaszcza że z reguły jest to pilne tylko i wyłącznie dla Ciebie. Dla dodatkowego zaznaczenia rodzaju Twojego postu możesz użyć ikonek.

Pamiętaj! To, że dany post/wątek został zamknięty/skasowany jest następstwem tego co w nim napisałeś bądź czego nie napisałeś. Nie obarczaj winą „złego” Moderatora.

III Treść postów

1. Należy pisać na temat, Off Topic jest zakazany.
2. Opisywanie problemu - staraj się maksymalnie precyzyjnie wysławiać, podać jak najwięcej szczegółów takich jak: litraż, wymiary akwarium, obsada, parametry wody, problem, z którym się zwracasz. Wówczas prawdopodobieństwo prawidłowego odczytania przez innych znacznie wzrośnie i pozwoli spodziewać się większej ilości precyzyjnych odpowiedzi.
3. Ilość nie znaczy jakość - im mniej napiszesz, ale za to treściwie, tym bardziej ciekawy będzie Twój post i lepsze zrobi wrażenie. Wodolejstwo nie jest mile widziane.
4. Obrazki - wklejając obrazki w swoim poście dostosuj je wielkością tak, aby po ich wklejeniu forum się nie „rozjeżdżało”. Jeżeli nie umiesz tego zrobić podaj link do obrazka zamiast go wklejać. Zawsze podawaj źródło, z którego pochodzi obrazek, podawanie się za autora obrazka, do którego praw autorskich się nie posiada będzie traktowane jak plagiat i surowo karane.
5. Linki - umieszczając link w poście, po jego wysłaniu upewnij się że nie jest on ślepy bądź nie odnosi się do czegoś innego niż myślisz.
6. Filmiki - do postu można dołączyć filmik; sprawdź czy podany link faktycznie odnosi się do filmiku, który chcesz dołączyć.
7. Żarty - jeśli żartujesz używaj „emotek”, inaczej ktoś może opatrznie zrozumieć Twoją wypowiedź.
8. Odpowiadanie:
a) Jeżeli nie masz do przekazania nic więcej, jak tylko poparcie lub sprzeciw wobec czyjegoś zdania, bez szerszego rozwinięcia czy uzasadnienia, lepiej nie pisz w ogóle. Wyjątek stanowią posty, których autor wyraźnie prosi o taką formę odpowiedzi oraz te umieszczane w dziale „Hyde Park”.
b) Kultura - staraj się odpowiadać grzecznie i kulturalnie. Jeśli nie możesz pomóc nie przeszkadzaj.
c) Gdy przeczytasz wiadomość, która Ciebie zbulwersuje, dobrze jest powstrzymać się przed natychmiastowym wysłaniem odpowiedzi, pierwszej jaka przyjdzie do głowy; zamiast tego lepiej zastanowić się przez chwilę, ochłonąć i przemyśleć ją jeszcze raz. Czasami również lepszym rozwiązaniem jest ustąpienie, okazanie swojej wyższość nie wdając się w zwykłą i bardzo często bezsensowną przepychankę słowną. Niedopuszczalne jest obrażanie kogokolwiek na Forum i nie ma dla takiego zachowania żadnego usprawiedliwienia, pamiętaj o tym pisząc post.
d) Cytowanie:
- pod żadnym pozorem nie wolno zmieniać słów przedmówcy, cytat musi być dokładnie przytoczony.
- cytując czyjś post, aby odnieść się do pewnych jego fragmentów, pozostaw tylko te fragmenty, na które odpowiadasz bądź napisz je wytłuszczonym tekstem. Niepotrzebne fragmenty należy usunąć.
- cytowanie całego długiego postu po to, aby na końcu dodać jedno zdanie własnego komentarza (sprowadzające się często do "Ja też tak uważam" będzie traktowane jak spam).
- przytaczając tekst, bądź wypowiedź z poza Forum podawaj jej źródło, podpisywanie się pod czyimiś wypowiedziami będzie traktowane jako plagiat i surowo karane.
e) Nie pisz, że odpowiedzi oczekujesz na swojego maila lub PW na Forum. Chodzi o zakończenie zdania w stylu : "Odpowiedzi proszę kierować na adres...". Problem może zainteresować szersze grono odbiorców. Wyjątkiem są ogłoszenia w dziale „Giełda”.
f) Czasami nie jest dobrym zjawiskiem przyzwyczajanie ludzi do gotowych odpowiedzi, czasami lepiej im ją podać tak żeby sami do niej doszli. Podawanie wszystkiego „na tacy” niczego nie uczy.
g) Udzielając odpowiedzi dotyczących głównie replik (ale nie tylko), korzystaj głównie z własnych doświadczeń. Wypowiadaj się wyłącznie na tematy, które są Ci dobrze znane. W przypadku, gdy jednak przytaczasz opinię zaczerpniętą z innego źródła niż własne doświadczenia, wskaż źródło swojej opinii, by uniknąć późniejszych nieporozumień.
h) Edytując post nie kasuj uwag i poprawek naniesionych przez Moderatorów, nie zostały dodane bez powodu.

Pamiętaj! Nie wypowiadaj się za wszelką cenę i na każdy temat, a w szczególności, gdy nie jesteś do końca pewny tego, co przekazujesz w swojej wypowiedzi.

9. Każdy ma prawo do ekscentrycznych odpowiedzi o ile nikogo one nie obrażają. Bądź wyrozumiały. Jednak o przypadkach złamania Regulaminu informuj Administrację Forum o ile nikt wcześniej tego nie dostrzeże.

IV Postanowienia końcowe

1. Działy „Giełda” i „Hyde Park” są specyficzne co nie oznacza, że nie podlegają zasadom zawartym w Regulaminie, w szczególności §1, p. 1, ust. 1, 2.
2. Działy "Giełda", "Obsady zbiorników", "Choroby" oraz "Nasze zbiorniki" posiadają dodatkowe zasady, ujęte w osobnych regulaminach zamieszczonych w tych działach. Regulują one sposób zamieszczania tematów w wymienionych działach. Nieprzestrzeganie tych zasad grozi skasowaniem tematu nie spełniającego podanych kryteriów.
3. Posiadanie więcej niż jednego konta, poza szczególnymi przypadkami omówionymi bezpośrednio z Administracją Forum, jest zabronione i będzie karane zablokowaniem takowego konta.
4. Korzystaj z opcji „FAQ” i „Wyszukaj” zostały one stworzone specjalnie z myślą o Tobie.
5. Jeżeli masz problem zwróć się do Administratora bądź Moderatora, na pewno uzyskasz pomoc i odpowiedzi na swoje pytania. Aktualną listę Administracji znajdziesz u dołu Strony Głównej Forum pod zakładką „Osoby odpowiedzialne za Forum”.
6. Forum nie jest miejscem dla osób wulgarnych, pozbawionych elementarnych zasad moralności oraz dobrego wychowania. Jeżeli nie dorosłeś do publicznej dyskusji nie bierz w niej udziału.
7. Niniejszy Regulamin obowiązuje każdego Użytkownika bez wyjątku, rejestrując się automatycznie akceptujesz jego zasady i zobowiązujesz się do ich przestrzegania.
8. Za działania niezgodne z niniejszym Regulaminem obowiązują kary nakładane przez Administratora i Moderatorów, są to: upomnienia, wiadomości PW, ostrzeżenia w skali od 1 do 6. Przy czym 3 jest równoznaczne z zakazem pisania, a 6 z banem czyli wyrzuceniem z Forum.
9. Kary nakładane są przez Administrację Forum w zależności od przewinienia Użytkownika. O wysokości kary decyduje nakładający ją Moderator.
10. Użytkownik, który otrzymał ostrzeżenie, może starać się o jego zdjęcie. Reguluje to odpowiednia procedura, zamieszczona na Forum.
11. Niniejszy Regulamin nie jest w stanie przewidzieć każdej sytuacji mogącej zaistnieć na Forum. Dlatego też Administracja zastrzega sobie prawo do podjęcia stosownych działań według własnego uznania w przypadkach, które nie zostały ujęte w Regulaminie.


Administrator i Moderatorzy AquaForum

Opracowanie: Aigel, Tomek83
Ostatnio zmieniony 14 kwietnia 12, 09:45 przez Tomek83, łącznie zmieniany 2 razy.

Wróć do „O forum”Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość