Ortografia

Awatar użytkownika
Hero
Ryba
Ryba
Posty: 461
Rejestracja: 23 lipca 07, 08:58
Lokalizacja: Poznań

Re: Ortografia

Postautor: Hero » 5 stycznia 09, 18:55

Quatz pisze:I co to znaczy ''szczerni''??


Przerobi tekst w ten sposób, że z czerwonego (czy jakiegokolwiek koloru) zrobi się czarny. :mrgreen:

Ale, żeby nie było do końca OT to wykorzystam to miejsce, żeby powiedzieć że modowie/modzi(?) odwalają pod względem poprawiania byków kawał roboty i podziękować im za to, że nie trzeba czytać czegoś w stylu
Quatz pisze:np. ktury, gupi
. ;-)

Pozdrawiam
.: Old loves they die hard, old lies they die harder :.

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Ortografia

Postautor: Tomek83 » 5 stycznia 09, 20:13

Greek pisze:Może by tak co miesiąc był wybierany przez moderatorów użytkownik piszący według nich najbardziej poprawnie? Dostawałby wtedy na jakiś czas jakąś rangę. Ewentualnie tymczasowa zmiana koloru nicka. Może to by jakoś zmotywowało użytkowników do poprawnego pisania.

Nie ma takiej możliwości ani konieczności, bowiem nie jest to Forum polonistyczne by promować poprawną pisownię, Ci, którzy piszą niepoprawnie po prostu się ośmieszają i jeśli nie zmieniają swojego nastawienie żegnają się z nami i tyle w tym temacie

Awatar użytkownika
Francuz
Ryba
Ryba
Posty: 495
Rejestracja: 30 października 08, 19:57
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Ortografia

Postautor: Francuz » 5 stycznia 09, 21:50

A jak ktoś pisze chaotycznie też będzie dostawał ostrzeżenia? Bo ja właśnie tak piszę(abym ja zrozumiał) gdyż kiedy piszę notatki w szkole to muszę robić to bardzo szybko i już się tak do tego przyzwyczaiłem, że piszę tak na co dzień.
Pozdrawiam.
A widziałeś, żeby ktoś dostał za to ostrzeżenie? Ostrzeżenia są za nagminne niestosowanie się do zasad Regulaminu w zakresie poprawnej pisowni w języku polskim. Tomek83
Ostatnio zmieniony 5 stycznia 09, 22:00 przez Francuz, łącznie zmieniany 1 raz.
54 l WW
parka pielęgniczek ramireza
10 neon czarny
4 kirysek panda

Awatar użytkownika
Belladonna
Ryba
Ryba
Posty: 292
Rejestracja: 9 lipca 07, 11:38
Lokalizacja: Stary Sącz

Re: Ortografia

Postautor: Belladonna » 5 stycznia 09, 22:20

Greek pisze:...Może by tak co miesiąc był wybierany przez moderatorów użytkownik piszący według nich najbardziej poprawnie? Dostawałby wtedy na jakiś czas jakąś rangę. Ewentualnie tymczasowa zmiana koloru nicka. Może to by jakoś zmotywowało użytkowników do poprawnego pisania.

Niezły pomysł. W sumie byłabym za bardziej szczegółowym podsumowywaniem uzytkowników aquaforum, gdzie było by więcej kategorii /zarówno pozytywnych jak i negatywnych/.
Rozmnożyłam Paletki, Kiryski, Neony Innesa i Skalary :lol:

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Ortografia

Postautor: Tomek83 » 5 stycznia 09, 22:24

Chciałem zauważyć, że mamy już dosyć pracy, przy średnio 250-300 postach dziennie, a nie robimy tego etatowo tylko z dobrej woli, przy czym każdy z nas ma swoje życie, problemy, rodziny, itp. Także proszę pomyśleć następnym razem zanim ktoś wpadnie na świetny pomysł by jeszcze nam roboty dokładać.
Dziękuję z góry za przemyślane wypowiedzi.

Awatar użytkownika
Darcane
Ikra
Ikra
Posty: 15
Rejestracja: 6 stycznia 09, 00:55
Lokalizacja: zza widnokręgu

Re: Ortografia

Postautor: Darcane » 6 stycznia 09, 01:13

Rzeczywiście, to tylko masa dodatkowej, zupełnie niepotrzebnej i ciężkiej pracy dla modów. Moim zdaniem, powinien o to dbać każdy z użytkowników z osobna. Wiadomo, że każdy może popełnić jakiś błąd, ale gdy ktoś to robi nagminnie, nie tylko praca jest nieczytelna. Dla mnie to kpina z języka polskiego (a to niedopuszczalne ;) ). Tym samym ostrzeżenia za nagminne błędy ortograficzne czy inne jest jak najbardziej dobrym i kompromisowym rozwiązaniem.
A jak ktoś pisze chaotycznie też będzie dostawał ostrzeżenia?

A to wg mnie osobna kwestia. Takie posty są zwyczajnie nieczytelne... wiadomo, nie trzeba pisać jak polonista czy zawodowy felietonista, ale warto chociaż przeczytać posta przed wysłaniem i zmienić tak, by był zrozumiały dla innych ;)
A przy okazji- chciałem przywitać się ze wszystkimi na forum :)
Aut viam inveniam aut faciam.

Awatar użytkownika
kolacz
Ryba
Ryba
Posty: 423
Rejestracja: 15 czerwca 08, 17:38
Lokalizacja: Toruń

Re: Ortografia

Postautor: kolacz » 6 stycznia 09, 09:41

Darcane pisze:A przy okazji- chciałem przywitać się ze wszystkimi na forum :)


Witamy Cię Darcane.

Ze względu na dbałość o poprawność językową,na tym forum,lubię tu zaglądać,zresztą nie tylko z tego powodu,ale również jeśli chodzi o dostęp do wielu informacji oraz pomoc w każdej sprawie.Moderatorzy robią już bardzo wiele i uważam,że wystarczy to co robią,bo i tak nie zmienią społeczeństwa na tyle,żeby zaczęli poprawnie pisać.Grupka ludzi niewiele może zmienić,więc to "walka z wiatrakami".Myślę,że użytkownicy między sobą,po koleżeńsku,mogą zwracać sobie uwagę na błędy,które popełniają,ale trzeba pamiętać żeby nie robić offtopiców.Według mnie dobrze jest jak jest i niczego nie trzeba zmieniać.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Monikaaa
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 668
Rejestracja: 4 lipca 04, 15:23

Re: Ortografia

Postautor: Monikaaa » 7 stycznia 09, 21:35

Witam :P :mrgreen:

Zrobiła się szeroka dyskusja o umiejętnościach językowych Polaków. Ja też nie znoszę "byków" i swego czasu też walczyłam z tym na forum. Dałam za wygraną. Ale co się dziwić, skoro rośnie nam takie oto pokolenie: co do jasnej ciasnej znaczą te komentarze? :-O Za starą się nie uważam, no ale jak widzę takie oto wybryki językowe, to mną trzepie. Ot zero jakiegokolwiek oleju w głowie. I co najgorsze, to rodzina. :zly1:
Monikaaa Ty żyjesz... ;-) pozdrawiam. Tomek83
Ostatnio zmieniony 8 stycznia 09, 01:01 przez Monikaaa, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
pluvieuse
Ryba
Ryba
Posty: 480
Rejestracja: 4 października 08, 15:08
Lokalizacja: Wrocław/Legnica

Re: Ortografia

Postautor: pluvieuse » 7 stycznia 09, 21:42

Monikaaa, to typowe na tych serwisach a'la fotka.pl. Gdyby tam ktoś zaczął wymagać poprawnego pisania straciliby 2/3 użytkowników... ;)

OT: Witam koleżankę z mojego miasta. :mrgreen:

Awatar użytkownika
jaszczurka
Ryba
Ryba
Posty: 199
Rejestracja: 10 grudnia 08, 17:58
Lokalizacja: wrocław

Re: Ortografia

Postautor: jaszczurka » 24 lutego 09, 11:53

A ja mam pytanie z innej beczki. Na tym formum przestrzega się poprawnej pisowni, interpunkcji itd. Super wielki plus. Ale jeżeli tak dbamy o czystość mowy naszej to może powinniśmy ograniczać różnego rodzaju OMG, IMO, OT bo to chyba nie jest nasza ojczysta mowa a może się mylę?
200L
haremik zbrojnika
ławica neonków
kilka kirysków
5xAmano
brygada dzikusków(Neocaridina heteropoda)
kilka RC
ampularie
helenki

Piszę poprawnie po polsku a przynajmniej się staram;)

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ortografia

Postautor: Jaro69 » 24 lutego 09, 12:08

jaszczurka pisze:może powinniśmy ograniczać różnego rodzaju OMG, IMO, OT bo to chyba nie jest nasza ojczysta mowa a może się mylę?

Przykładowe zwroty, które podałaś są już tak mocno zakorzenione w słownictwie używanym na wszystkich forach tematycznych i nie tylko, że nie jesteś już ani Ty, ani nikt inny tego w stanie naprostować, jestem tego pewien.
A co jeśli chodzi o zwrot 'OK', używany równie w mowie potocznej? Nie wygłupiajmy się już, miała być ustawa, nie weszła w życie i stąd mamy teraz: marketing, pub, diler/dealer (obie formy), market itd.

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Ortografia

Postautor: Tomek83 » 24 lutego 09, 15:15

Ustawa weszła w życiu Jarku ;-) i to już dawno, ale nie ważne, kto chce używa, kto nie to nie. Przykłady mamy również wśród Moderatorów, Jarek używa takich zwrotów, ja nie i po sprawie. Każdy robi jak uważa za stosowne.
Pozdrawiam

Zibi
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 12 czerwca 09, 15:29

Re: Ortografia

Postautor: Zibi » 14 czerwca 09, 14:30

Generalnie czepianie się jednej literki uważam za śmieszne. Generalnie na tym forum
panuje czepialski, szyderczy ton. Pisze tu od wczoraj, ale to smutne zjawisko mocno rzuca się w oczy.
Myślałem,ze atmosfera na tym forum będzie inna.
Sam mam forum ogólnotematyczne i pewne praktyki tu stosowane jakoś nawet nam nie przyszły do głowy..

:klotnia: :zdziwko: :czat:

Awatar użytkownika
Gismo
Ryba
Ryba
Posty: 379
Rejestracja: 28 października 08, 17:48
Lokalizacja: Chorzów

Re: Ortografia

Postautor: Gismo » 14 czerwca 09, 14:50

Ortografia moim zdaniem jest bardzo ważna. Jeśli robisz błędy to znaczy, że nie szanujesz innych. Przeglądarki podkreślają wszystkie "byki" wystarczy poprawić... To chyba nie takie trudne?

Wydaje mi się, że można by zrobić z kogoś moderatora, który zajmowałby się tylko i wyłącznie ortografią (poprawianiem błędów, upominanie autorów). Ktoś, kto i tak czyta wszystkie tematy na forum mógłby wyłapywać takich obiboków, którzy nie szanują innych.
Szanuj forum i innych użytkowników - Oni także Cię szanują
„c’est en faisant n’importe quoi, qu’on devient n’importe qui!”

Zibi
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 12 czerwca 09, 15:29

Re: Ortografia

Postautor: Zibi » 14 czerwca 09, 14:57

Masz rację, ale błędy mogą też wynikać z pośpiechu ,czy innych okoliczności.
Nie wszytkie przeglądarki wyłapują błędy.
Poza tym to forum akwarystyczne i czepianie się takich detali to gruba przesada.
Rzutuje to też nieco na klimat całego forum, a ten niestety nie jest najlepszy.

:czat: :niewiem:

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości