Corydoras nanus - gdzie kupię?

minik
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 68
Rejestracja: 11 sierpnia 16, 08:15

Corydoras nanus - gdzie kupię?

Postautor: minik » 29 sierpnia 16, 18:22

Poszukuję Kiryska nanusa.
Znalazłam go w 3 sklepach, które mają strony internetowe. W jednym tylko odbiór osobisty, dwa pozostałe wysyłają. Obawiam się jednak tej wysyłki ponieważ opinie (z jednego ze sklepów) są bardzo negatywne. Czasami aż trudno uwierzyć komentarzom np. o wysyłaniu ślimaków akwariowym w kopercie bąbelkowej lub ryb w worku bez wody.
Jestem z Białegostoku i tutaj tej rybki nie ma. Staram się zamówić poprzez sklepy zoologiczne ale na razie bezskutecznie: nie ma w hurtowni. Najczęściej sprzedawcy mówią, że nie da się zamówić i polecają swoje kiryski (panda, spiżowe i inne popularne), które odpadają z uwagi na wysokie pH wody w moim akwarium.
Możecie poradzić gdzie szukać, skąd próbować ściągnąć. Może polecicie sklep internetowy, za pomocą którego uda mi się zamówić tą rybę oraz który wysyła zwierzęta w odpowiednich warunkach (najlepiej przesyłka PKP lub PKS).
Z góry dziękuję.

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Corydoras nanus - gdzie kupię?

Postautor: EyeQueue » 29 sierpnia 16, 22:06

Spiżowe nie odpadają, choć rosną sporo większe.
Spytaj użytkownika saxon4 na Allegro - jest z Białegostoku.
Jakie konkretnie sklepy znalazłaś?

Pozdrawiam
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

minik
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 68
Rejestracja: 11 sierpnia 16, 08:15

Re: Corydoras nanus - gdzie kupię?

Postautor: minik » 30 sierpnia 16, 05:54

Tak, faktycznie spiżowe wchodzą w rachubę jeśli chodzi o parametry wody. Odrzuciłam je właśnie z uwagi na wielkość (zresztą dzięki Tobie :) poleciłeś mi nanusa). Z dużych znalazłam też C. punctatus (do 6,5 cm). Wolę jednak te mniejsze. Najchętniej wzięłabym C.habrosus (malutkie do 3,5 cm) ale niestety nie te parametry.

Te sklepy to Tapajos (sprzedaje również przez allegro i stąd komentarze) oraz ZOO-LAND.

Spytam saxona - znalazłam go na allegro.

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Corydoras nanus - gdzie kupię?

Postautor: EyeQueue » 30 sierpnia 16, 21:17

Nie wiem, jak wysyła Tapajos, bo kupuję u nich bezpośrednio. Mam od nich m.in. właśnie nanusy. Brałem od nich też wiele innych ryb, zazwyczaj w dobrej kondycji: habrosusy, różne zbrojniki, tetry, razbory, otoski i pewnie coś jeszcze. Raz miałem niewyjaśniony pad stadka Sundadanio axelrodi, ale w przypadku "żywego towaru" to się zdarza.

W przypadku kirysków warto obejrzeć rybki przed zakupem, zwracając uwagę na stan wąsów oraz płetw. Niekompletne wąsy lub zaokrąglone końce płetw (zamiast ostrych) świadczą o kiepskiej kondycji ryb i lepiej ich nie brać. Ale to tylko w sklepach stacjonarnych. Mogę przy okazji podjechać do nich i obejrzeć nanusy, ale dopiero w przyszłym tygodniu będę w Warszawie.

Zoo-Landu nie znam, więc się nie wypowiem.

Pozdrawiam

PS. Jeśli masz na miejscu moje ukochane habrosusy, możesz śmiało brać. Nie chcę znów wdawać się w dyskusje "można czy nie można", ale wyszło, że masz pH 7,5 jeśli dobrze pamiętam, więc na prawdę nie ma problemu. Jeśli jednak będziesz kiedyś chciała je rozmnożyć, wtedy wrócimy do tematu preparowania wody.
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

minik
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 68
Rejestracja: 11 sierpnia 16, 08:15

Re: Corydoras nanus - gdzie kupię?

Postautor: minik » 31 sierpnia 16, 05:25

Dziękuję za opinię. Dobrze wiedzieć, że sklep jest w porządku. Myślę, że zamówię je pomimo negatywnych opinii dotyczących wysyłki. Rodzaj przesyłki powinien zminimalizować ryzyko (PKS, PKP) ponieważ będzie to transport najkrótszy z możliwych. Jeśli będą dostępne kupię je jeszcze w tym tygodniu (akwarium w końcu raczyło dojrzeć :) )
Habrosusów niestety nie mam na miejscu - też musiałabym je zamawiać.

pH w akwarium (po częściowej wymianie wody na taka przefiltrowaną filtrem Brita) spadło do pH 7,4 więc jestem zadowolona. Doczytałam jednak, że niektórzy zaobserwowali po podmianach zgony krewetek więc nie będę więcej tych filtrów używać.
Kupiliśmy RO. Nie wiem czy to dobra decyzja. Woda kranowa po kilkudniowym odstaniu ma pH 8,0 a więc wysoko a ja nie chce takiej w akwarium.

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Corydoras nanus - gdzie kupię?

Postautor: Dhuz » 31 sierpnia 16, 05:58

minik pisze:Kupiliśmy RO. Nie wiem czy to dobra decyzja.
Gdzie i jaki model? Tak z ciekawości pytam.

Jeśli będziecie mieć RO, to hulaj dusza. 7.4 to nie jest złe pH, po prostu bliżej górnej granicy habrosusów, ale jeśli po odstaniu rośnie do 8.0 to już średnio z tym.

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Corydoras nanus - gdzie kupię?

Postautor: EyeQueue » 31 sierpnia 16, 08:37

Po pierwsze, nie zamawiaj kirysków jako pierwszych ryb do akwarium! Są wrażliwe na związki azotowe a po wpuszczeniu pierwszych ryb może być znów skok NH₃ i NO₂⁻.
Po drugie, skoro kupiliście filtr RO, warto go użyć i dopiero po ustabilizowaniu parametrów (zwłaszcza pH) wpuszczać ryby. Zmiana parametrów wody też może wymagać chwili na rozwój flory bakteryjnej - nie oznacza to, że stara padnie od razu, ale prawdopodobnie nastąpi zmiana jej profilu gatunkowego.
Po trzecie, skoro kupiliście RO, macie do wybory wszystkie możliwe kiryski, więc trzeb znów usiąść do przeglądarki. Co do habrosusów, wystawia je np. warszawski Iquitos, ale ich zdecydowanie nie polecam bez sprawdzenia kondycji ryb.

Pozdrawiam
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

minik
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 68
Rejestracja: 11 sierpnia 16, 08:15

Re: Corydoras nanus - gdzie kupię?

Postautor: minik » 31 sierpnia 16, 12:40

W tym tygodniu chciałam kupić drobnoustki i je wpuścić do akwarium. A kiryski zamówić w tym tygodniu tak żeby przyszły w następnym (sprzedawca dopiero zamówił je u hodowcy).

Wymyśliliśmy to w ten sposób, że skoro mamy pH 7,4 to do takiego będziemy dążyć. Jak napisałeś w innym moim wątku jeśli zmieszamy wodę z RO z naszą kranówką w stosunku 2:1 otrzymam pH około 7,46.

Chcieliśmy podmieniać wodę stopniowo (2x w tygodniu po 10 litrów) tak żeby te wahanie było jak najmniejsze.
Czy myślisz, że tak będzie dobrze?

Nie chce nam się kopać z koniem tzn. walczyć z tym pH. Wybraliśmy już gatunki, które dobrze tolerują do pH 8 i takie pozostaną.
Przeglądałam pozostałe kiryski, które wchodzą w grą (takie mniejsze, do 5 cm) i są dostępne w Polsce i one potrzebują pH do 7,5 więc górna granica. Nie chciałabym ryzykować po prostu.
Tak więc skład pozostaje: nanus, drewniak oraz drobnoustek. A później się zobaczy - może coś dobierzemy jeszcze.

Wróć do „Hyde Park”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości