Jakie podłoże? - wasze doświadczenia, rady...

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Jakie podłoże? - wasze doświadczenia, rady...

Postautor: abiba » 9 lutego 16, 19:05

Zacytowane wyjaśnienie sprzdawcy oraz zasłyszana teza to kolejna porcja mitów .

Rzeczywistośc jest zupełnie inna.
Nie jest możliwe w czasie cyklu produkcyjnego (obejmujacego tylko wytwarzanie ) ustalić temperatury barwowej światła. Podobnie jak większość elementów elektronicznych najpierw następuje proces wytwarzania a dopiero w procesie kontroli zostaje ustalone co tak naprawdę zostało wyprodukowane i proces wytwarzania np diod i tranzystorów przypomina kucharza który gotuje zupę a na koniec ja nazywa.
W końcowej fazie produkcji w sposób oczywiście automatyczny wytworzone elemetny klasyfikowane są do odpowiednich binów . Oczywiście parametry graniczne tych binów reguluje kilka norm (róznych dla różnych producentów ze względu na kraj )
Tak wiec na pudełku zbiorczym dla kazdego elementu podany jest bin albo w postaci kodu albo w postaci parametrów granicznych tego binu .
Jak kogoś bardzo interesuje temat to możemy go pociągnąć :)

ps
jako ciekawostke podam że struktura poularnego tranzystora BC107 i BC109 pochodzą z tego samego plastra i klasyfikowane sa po pocięciu a np tranzystory BC 107 w handlu mają na końcu literke o A do G które oznacza podstawowy parametr wzmocnienie od 50 do 900 (taki rozrzut ) a niewykorzystane obszary plastra krzemu to nawet 45%

loteria? :)

ps2
Zmiana (drastyczna) parametrów zasilania powoduje zwiększenie temperatury złącza i wówczas dochodzi podobnie jak w innych pólprzewodnikach do niekontrolowanych procesów tym istotniejszych im bardziej domieszkowany jest materiał złacza .
Dochodzi tam zwykle do pogorszenia parametrów (szumy śrutowe, zmniejszenie napięcia przebicia , rezystancja złaćza , widmo światła dla LED )
Opisany stan stanowi wstęp do zniszczenia złacza a niewielkie zmiany w złaczy rzadko bywają odwracalne (np po wystudzeniu)

Z drugiej strony minimalna moc zasilenia nowoczesnej diody która jest bogato domieszkowana moze spowodowanć deformacje widma z uwagi na graniczne fizyczne poziomy energetyczne róznych domieszek
itd

W ustabilizowanym środowisku zmiany nie zachodzą a jedyne niewielkie zmiany spowodowane są błedami luminoforu (jeśli w taki dioda została zaopatrzona)
Ostatnio zmieniony 9 lutego 16, 20:59 przez abiba, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Karol13
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1666
Rejestracja: 26 lutego 13, 19:46

Re: Jakie podłoże? - wasze doświadczenia, rady...

Postautor: Karol13 » 9 lutego 16, 20:17

Czyli, mam nie brać tych diod u tego sprzedawcy :ok:
Moja pierwsza krewetka Red Cherry :-)

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Jakie podłoże? - wasze doświadczenia, rady...

Postautor: abiba » 9 lutego 16, 21:11

Karol13 pisze:Czyli, mam nie brać tych diod u tego sprzedawcy


Zgodnie z miedzynarodową normą bin 6500K ma tolerancje +/- 700K bez względu czy jakiś sprzedawca taki zakres poda do publicznej wiadomości czy nie więc w tej klasie cenowej inaczej nie będzie.

Jak chcesz dokładniej to kup diody przeznaczone dla wojska albo rynek amerykański to będziesz miał odchyłke +/- 375K ale zapłacisz (obstawiam) pow. 5zł za sztukę


Śmiało możesz u leleszka kupić

Awatar użytkownika
Karol13
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1666
Rejestracja: 26 lutego 13, 19:46

Re: Jakie podłoże? - wasze doświadczenia, rady...

Postautor: Karol13 » 9 lutego 16, 21:28

W diody dla wojska bawić się nie będę, bo akwatium to nie poligon dla ryb ;-)
Żecz jest w tym, czy brać diodę u tego sprzedawcy, który podaje temp. barwową 8500-10000K (wszystki diody są o 20 groszy droższe, niż u leleszka) i od razu mogę u niego kupić driver (który mnie interesuje), klej i podstawki PCB (na które ma atrakcyjną cenę).
Czy brać diody u leleszka (którego polecasz) i ponosić dodatkowe koszty przesyłki za klej oraz więcej płacić za PCB
(jutro zobaczę, czy na miejscu uda mi się kupić klej, który mnie interesuje)

Jeszcze jedo pytanie.
Dwie belki podłączyć pod jeden driver, czy każdą z osobna?
Moja pierwsza krewetka Red Cherry :-)

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Jakie podłoże? - wasze doświadczenia, rady...

Postautor: abiba » 9 lutego 16, 22:03

Jak dla mnie to i tak wsio ryba - róznią sie opisem a nie parametrami . Wyjaśniałem dlaczgo to jest loteria .
Inna rzecz że to nie apteka i tak naprawdę niewiele zalezy od tego czy dioda będize 9k czy 10k.
Kup tam gdzie Ci wygodniej .

Karol13 pisze:Dwie belki podłączyć pod jeden driver, czy każdą z osobna?


Z elektrycznego punku widzenia wszystko jedno ze wskazaniem na 1 driver (chyba też taniej wyjdzie ) ale o ile nie jesteś w stanie tych belek ze sobą na sztywno połaczyć to jednak oddzielne drivery aby nie narazić sie na nieplanowane przerwanie obwodu wtórnego driverów w czasie pracy (grozi uszkodzeniem)

Osobiście dążyłbym do mechanicznego złaczenia radiatorów albo do zastosowania szerokiego radiatora na 2 rzedy diod aby móc bezpiecznie użyć 1 driver

Awatar użytkownika
Karol13
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1666
Rejestracja: 26 lutego 13, 19:46

Re: Jakie podłoże? - wasze doświadczenia, rady...

Postautor: Karol13 » 10 lutego 16, 16:16

Dziękuję za wszystkie informacje i porady.
Czy do belki mogę zastosować kable, które przedstawiane są w tym filmie?:
https://www.youtube.com/watch?v=DlEs28fFVBQ
Moja pierwsza krewetka Red Cherry :-)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości