Ile godzin dziennie ma świecic oświetlenie w Akwarium

Awatar użytkownika
Tomal
Ryba
Ryba
Posty: 263
Rejestracja: 18 grudnia 15, 08:14
Lokalizacja: Chorzów

Ile godzin dziennie ma świecic oświetlenie w Akwarium

Postautor: Tomal » 13 stycznia 16, 15:12

Jak w temacie,
ile godzin powinno świecić oświetlenie neonowe w akwarium ? czy 8.00- 21.00

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Ile godzin dziennie ma świecic oświetlenie w Akwarium

Postautor: deXter » 13 stycznia 16, 15:19

maks to jest 10 godzin gdzie przy roślinach po 20-21 nie ma sensu świecić.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
Tomal
Ryba
Ryba
Posty: 263
Rejestracja: 18 grudnia 15, 08:14
Lokalizacja: Chorzów

Re: Ile godzin dziennie ma świecic oświetlenie w Akwarium

Postautor: Tomal » 13 stycznia 16, 15:43

deXter pisze:maks to jest 10 godzin gdzie przy roślinach po 20-21 nie ma sensu świecić.

Ok może nie minimalna ale optymalny czas tonie godzin i w jakich godzinach ?

Awatar użytkownika
Spicy99
Ryba
Ryba
Posty: 436
Rejestracja: 19 marca 11, 14:23

Re: Ile godzin dziennie ma świecic oświetlenie w Akwarium

Postautor: Spicy99 » 13 stycznia 16, 23:42

8-9 godzin. W porach dowolnych ale tak jak pisał Dex, najpóźniej do 20. Przynajmniej latem gdy wcześnie robi się widno.
128l - ogólne
Obrazek
Obrazek

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Ile godzin dziennie ma świecic oświetlenie w Akwarium

Postautor: abiba » 13 stycznia 16, 23:48

większość roślin akwariowych to rosliny z okolicy równika a tam sie świeci 12h .

dexter zwraca uwagę na to ze świecenie po 21 jest niewykorzystywaniem światła przez rośliny więc jednak jakies "wrodzone" cechy te rosliny maja (?) więc dlaczego nieco świecenia nie wydłużyć szanując ich cechy wrodzone?

Awatar użytkownika
Spicy99
Ryba
Ryba
Posty: 436
Rejestracja: 19 marca 11, 14:23

Re: Ile godzin dziennie ma świecic oświetlenie w Akwarium

Postautor: Spicy99 » 13 stycznia 16, 23:54

Ale rośliny w naturze i rośliny w akwa to inna bajka. Poza tym nawet na równiku słońce nie świeci 12h bez przerwy (zachmurzenia itp.)

dexter zwraca uwagę na to ze świecenie po 21 jest niewykorzystywaniem światła przez rośliny więc jednak jakies "wrodzone" cechy te rosliny maja (?) więc dlaczego nieco świecenia nie wydłużyć szanując ich cechy wrodzone?

Cechy wrodzone mają tu niewiele wspólnego. Rośliny jak wszystkie organizmy mają swój zegar biologiczny. Jeśli latem słońce wzejdzie po 4 rano rośliny się obudzą (oczywiście nie będzie to taka aktywność jak przy działających świetlówkach) to nawet gdy będziesz świecić do 22 rośliny i tak ,,pójdą spać'' bo nie będą w stanie być aktywne przez 17 czy 18 godzin. Dzień i noc muszę mieć w miarę równe. Z resztą latem często obserwuję że po koło 19-20-tej niektóre rośliny zaczynają składać liście mimo działającego oświetlenia.
128l - ogólne
Obrazek
Obrazek

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Ile godzin dziennie ma świecic oświetlenie w Akwarium

Postautor: abiba » 14 stycznia 16, 00:04

Dostrzegam pewną niekonsekwencje w Twojej argumentacji (akwarium/natura , cechy wrodzone nie mają nic wspólnego.../po 21 pierwszej rosliny "zasypiają" itp)
Wiekszość z nas zbiorniki ma ustawione tak aby światło dzienne na nich nie operowało więc wpływ naszego dnia jest znikomy (czasami żaden)

Awatar użytkownika
Tomal
Ryba
Ryba
Posty: 263
Rejestracja: 18 grudnia 15, 08:14
Lokalizacja: Chorzów

Re: Ile godzin dziennie ma świecic oświetlenie w Akwarium

Postautor: Tomal » 14 stycznia 16, 07:48

Spicy99 pisze:8-9 godzin. W porach dowolnych ale tak jak pisał Dex, najpóźniej do 20. Przynajmniej latem gdy wcześnie robi się widno.

OK bo jak opisałem w innym poście (rosliny) walczę z glonami przypominajacymi watę koloru zielono brązowego. Myślałem że wina leży po stronie światła.
Miałem ledy kupiłem T5 2x24 ale zapodałem tam 2x24W i 1x 14W

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Ile godzin dziennie ma świecic oświetlenie w Akwarium

Postautor: Greek » 14 stycznia 16, 09:48

abiba, też sądzę, że chodziło o wpływ nawet niewielkiego światła spoza akwarium - być może już nawet takie światło jest w stanie "zastartować" fazę jasną fotosyntezy. Przykładowo w pomieszczeniu zrobi się wystarczająco jasno, że rośliny zaczną "pracować" już o 9, a my zapalimy światło o 11, to one fazę jasną zakończą o 19, mimo że będziemy świecić do 21 (10h) - tak ja to rozumiem.

Co to 12-godzinnego oświetlenia w tropikach: polemizowałbym. Większość roślin akwariowych "wodnych" to takie rosnące w dużej mierze w wynurzeniu. I do nich rzeczywiście światło może docierać przez 12h, choć pamiętajmy, że to często tereny zalesione/zakrzewione i może być również krótsze efektywne oświetlenie, ale ok - załóżmy te 12h. Natomiast nie wydaje mi się, żeby ich formy podwodne korzystały z oświetlenia w takim przedziale. Tak jak pisałem - zazwyczaj teren nad rzeką, jeziorem czy innym akwenem jest zalesiony - to blokuje docieranie promieni słonecznych, gdy słońce jest nisko. Ponadto koryto jest zagłębieniem - kolejną barierą dla światła. W dodatku promienie słoneczne we wczesnej i późnej porze dnie (już abstrahując od pozostałych przeszkód) padają do wody pod tak małym kątem, że trudno, by pod wodą była jakaś zauważalna ilość światła.
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Ile godzin dziennie ma świecic oświetlenie w Akwarium

Postautor: abiba » 14 stycznia 16, 17:49

W zalezności od tego o jakich roślinach mówimy i o jakich stanowiskach może sie okazać że racja będzie a to po mojej stronie a to po Twojej.

W każdym razie na przestrzeni ostatnich tygodni jestem pod wrażeniem zbiorników oświetlanych 12-13h a w dodatku narażonych na bezpośrednie działanie świała dziennego .
Stąd (między innym) zaczynam sie upewniać że im większe błedy popełniamy w prowadzeniu naszych upraw tym powszechnie rozpowszechniany poglad o świeceniu 8-10h jest łatwiejszy do zaakceptowania.

Ale zgoda : lepiej jest zacząć od krótszego czasu i stopniowo go zwiększać obserwując skutki

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Ile godzin dziennie ma świecic oświetlenie w Akwarium

Postautor: deXter » 14 stycznia 16, 18:22

abiba pisze:lepiej jest zacząć od krótszego czasu i stopniowo go zwiększać obserwując skutki

No właśnie :)
Experymentować to można jak się ma podstawy. Ja też u siebie paliłem po 10 godzin mając 1.5 W/L i fajnie było, ale to nie znaczy, że komuś to będę polecał.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Wróć do „Hyde Park”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości